PDA

Επιστροφή στο Forum : FTP users.otenet.gr



Tzoutzou
15-07-18, 13:08
Κάθε συνδρομητής της OTEnet έχει το δικό του directory (folder) στον κόμβο users.otenet.gr όπως και webemail μέσω https://tools.otenet.gr/.


Μέχρι 12/2017 που έκανα αλλαγές στην ιστοσελίδα μπορούσα από χθες 14/7/2018 ενώ μέσω FTP έμπαινα στο directory δεν μπορούσα να κάνω αλλαγές όπως μετονομασία, διαγραφή η μεταφόρτωση.
Σήμερα 15/7/2018 δεν μπορώ να μπω μέσω ftp καθόλου ενώ το περιεχόμενο υπάρχει στον http://users.otenet.gr/

Γνωρίζει κάποιος κάτι γιατί με το 13888 άκρη δεν βγάζω

Ευχαριστώ

YΓ: Δεν ξέρω αν έπρεπε να το ποστάρω σε αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι για σταθερή γραμμή πρώην OTE νυν COSMOTE

sv1dpi
16-10-18, 18:26
Βρήκε κάποιος κάτι; Έχω το ίδιο πρόβλημα.

deniSun
17-10-18, 10:05
Με ftps δοκιμάσετε;

weather1967
17-10-18, 12:21
Βρήκε κάποιος κάτι; Έχω το ίδιο πρόβλημα.

Μιά χαρά λειτουργεί σέ έμενα,μόνο τόν Ιούλιο είχε μιά εβδομάδα πρόβλημα.

Κοίταξε άν βάζεις σωστά τούς κωδικούς σου,καί τόν server.

sv1dpi
17-10-18, 18:07
Χρησιμοποιώ το filezilla. Μπορεί κάποιος να μου πει τις ρυθμίσεις; Πάει καιρός που είχα ξαναμπεί και μπορεί τώρα να κάνω κάτι λάθος. username και password είναι τα ίδια με του email, έτσι δεν είναι?

- - - Updated - - -

οκ το βρήκα, είχα λάθος Username όσο κι αν φάινεται περίεργο. Ως username θέλει το όνομα του ιστότοπου κι όχι το email Που έβαζα. Όλα καλά τώρα. Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.

gem333
12-07-19, 13:02
Το πρόβλημα με το users.otenet.gr έχει εμφανισθεί πάλι από χθες. Οι σελίδες των χρηστών δεν φαίνονται πιά και με ftp δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στα αρχεία για να επεξεργασθούν.

Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό;

Ευχαριστώ.

deniSun
12-07-19, 13:48
Σαν υπηρεσία ftp το βλέπω να λειτουργεί.

gem333
12-07-19, 14:52
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποια στιγμή το πρωί με FTP μπορούσα να μπω μέσα ακόμα και με anonymous user id και έβλεπα όλο το φάσμα των directories. Μετά από λίγο είχα πάλι το πρόβλημα που κολλάει στο connecting to 83.235.64.44:21.

Κατά διαστήματα προχωράει λίγο, βλέπει το κανονικό μου user ID αλλά δεν δέχεται το password που χρησιμοποιώ. Προσπαθώ το πάρω κάποια απάντηση από το 13888 αλλά παρά τις πολλαπλές προσπάθειες δεν το έχω καταφέρει.

weather1967
12-07-19, 15:09
Το πρόβλημα με το users.otenet.gr έχει εμφανισθεί πάλι από χθες. Οι σελίδες των χρηστών δεν φαίνονται πιά και με ftp δεν είναι δυνατή η πρόσβαση στα αρχεία για να επεξεργασθούν.

Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό;

Ευχαριστώ.

Βλέπω καί εγώ από χθές ότι όλες οι σελίδες τής μορφής user.otenet.gr δέν ανοίγουν,καί επίσης δέν μπορώ νά συνδεθώ μέ τόν server μέσω ftp.
Eλπίζω νά είναι κάτι προσωρινό (τό έχει ο μήνας Ιούλιος μού φαίνεται-υπερθερμοκρασίες ?,βέβαια πέρισυ τόν Ιούλιο δέν είχαμε πρόσβαση μέ τόν server,φέτος τόν Ιούλιο έπεσαν καί οι ιστοσελίδες + δέν έχουμε πρόσβαση μέ τόν server) ,καί όχι νά πέσει μόνιμα ο server καί μάλιστα απροειδοποίητα.

sv2hnh
14-07-19, 20:19
Μια απο τα ιδια και εδω, εχει πεσει η ιστοσελιδα και δεν εχω προσβαση ουτε στον ftp στον server.
Εκτος απο αυτο, τις τελευταιες μερες εχουν ενεργοποιησει στην συνδεση σταθερης του ιντερνετ που εχω, καποιο firewall ή καποιο αλλο συστημα προστασιας (χωρις να με
ενημερωσουν) και σταματησε να δουλευει το port forward , το ddns, και διαφορα αλλα...

manospcistas
14-07-19, 23:50
Πιθανόν έχει μπει η γραμμή σου σε CGN. Για να το ελέγξεις αυτό, θα πρέπει να δεις αν η IP που παίρνει το ρούτερ σου ξεκινά από 100.xx.
Αν ισχύει αυτό, κάνεις ένα τηλέφωνο στο 13788, λες ότι έχεις πάρει 100άρα IP και σε 1 λεπτό είσαι έτοιμος, μαζί με μια επανεκκίνηση στο ρούτερ σου.

gem333
15-07-19, 15:42
Πριν λίγες ώρες οι σελίδες του users.otenet.gr λειτουργούν κανονικά και περιμένω να δοθεί και πρόσβαση σε αυτές με FTP. Να σημειώσω ότι με ενημερώνουν με SMS για την πορεία του αιτήματός μου.

weather1967
15-07-19, 16:16
Πριν λίγες ώρες οι σελίδες του users.otenet.gr λειτουργούν κανονικά και περιμένω να δοθεί και πρόσβαση σε αυτές με FTP. Να σημειώσω ότι με ενημερώνουν με SMS για την πορεία του αιτήματός μου.


Τό επιβεβαιώνω καί εγώ,όλα (ιστοσελίδα,καί ftp) βαίνουν καλώς.

gem333
15-07-19, 17:55
Τα καλά νέα είναι ότι αποκαταστάθηκε και το FTP. Τα άσχημα νέα είναι ότι διαβάζω: Αυτή η υπηρεσία πρόκειται να καταργηθεί, παρακαλούμε κρατήστε αντίγραφα ασφαλείας από τα αρχεία που έχετε ανεβάσει!

Αναρωτιέμαι εμείς που έχουμε πρόσφατη σύμβαση διαρκείας 2 ετών, τι πρέπει να κάνουμε για να έχουμε ιστοσελίδες ή έστω ένα μικρό χώρο για κάποια αρχεία στους servers της Cosmote ή έστω σε κάποιας άλλης εταιρείας.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

emeliss
15-07-19, 18:12
https://cloud.cosmote.gr/

weather1967
15-07-19, 18:33
Τα άσχημα νέα είναι ότι διαβάζω: Αυτή η υπηρεσία πρόκειται να καταργηθεί, παρακαλούμε κρατήστε αντίγραφα ασφαλείας από τα αρχεία που έχετε ανεβάσει!


Πού τό διάβασες αυτό ?

gem333
15-07-19, 18:50
Σε ευχαριστώ emeliss, δοκιμάζω τώρα το cloud της Cosmote.

- - - Updated - - -

weather1967 είναι στο site users.otenet.gr στο επάνω μέρος της σελίδας. This service is approaching End Of Life, please keep local copies of any important files you have uploaded!

Αυτή η υπηρεσία πρόκειται να καταργηθεί, παρακαλούμε κρατήστε αντίγραφα ασφαλείας από τα αρχεία που έχετε ανεβάσει!

weather1967
15-07-19, 20:43
weather1967 είναι στο site users.otenet.gr στο επάνω μέρος της σελίδας. This service is approaching End Of Life, please keep local copies of any important files you have uploaded!

Αυτή η υπηρεσία πρόκειται να καταργηθεί, παρακαλούμε κρατήστε αντίγραφα ασφαλείας από τα αρχεία που έχετε ανεβάσει!

gem333 σέ ευχαριστώ δέν τό είχα δεί,δυστυχώς από ότι φαίνεται τελειώνει η δωρεάν φιλοξενία ιστοσελίδων τών χρηστών.
Γιά να δούμε θά τελειώσουν καί τά e-mails τής μορφής xxxxxxx@otenet.gr ?

gem333
16-07-19, 22:48
Ήδη χρησιμοποιώ το Cosmote cloud και προσπαθώ να κάνω ότι έκανα για χρόνια με τις ιστοσελίδες χρηστών. Ανέβαζα με FTP λίγα μικρά text αρχεία της μορφής *.txt τα οποία τα βλέπαμε μέσα από browser σε μορφή URL όπως το h t t p ://users.otenet.gr/~MyUserName/dokimastiko.txt και κάποια άλλη εφαρμογή τα διάβαζε όπως ήταν αναγνώσιμα μέσα στο browser.

Ανεβάζω τα ίδια αρχεία στο Cloud αλλά δυστυχώς με το Publish to Web στο Cloud συμπιέζεται ο σύνδεσμος h t t p s ://www1.pubcloud.cosmote.gr/cosmowebaccess?action=downloadFile&fileName=dokimastiko.txt&fileUuid=a6a5cetc&sessionId=4c9detc σε h t t p ://cosm.gr/abcdef όπου δίνεται πλέον μόνο η δυνατότητα να κατεβάσει κάποιος το αρχείο αλλά όχι να το διαβάσει μέσω browser όπως κάνει η εφαρμογή που χρησιμοποιώ πολλά χρόνια.

Η ερώτηση μου είναι, τι πρέπει να κάνω ώστε αντί για action=downloadFile να περιέχει κάτι άλλο ώστε να ανοίγει το *.txt αρχείο μέσα στο browser.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

weather1967
17-07-19, 06:20
gem333
Αν δέν βρείς άκρη μέ τό cloud νά τά διαβάζει μέ τόν Browser ο χρήστης,κάνε μιά εγγραφή δωρεάν καί ανέβαζε τα εδώ (https://gr.000webhost.com/),αλλά αυτό πού κατάλαβα είναι ότι άν δέν πληρώσεις server μέ τόν χρόνο,κάποια στιγμή θά μείνεις ξεκρέμαστος.

gem333
17-07-19, 07:49
weather1967 ευχαριστώ.

Προφανώς έτσι θα κάνω εάν δεν βρεθεί λύση με το Cosmote cloud. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι τη στιγμή που υπάρχει ανεβασμένο κάποιο αρχείο στο cloud και μπορεί με το παραπάνω μεγάλο URL που περιέχει την εντολή downloadFile να το κατεβάσει κάποιος χρήστης μέσα από ένα browser, γιατί να μην υπάρχει κάποια εντολή να ανοίξει ένα text αρχείο μέσα στο browser.

Επίσης αυτό που αναρωτιέμαι είναι εάν είναι δυνατόν με κάποιο άλλο από τα υπάρχοντα clouds να γίνεται το άνοιγμα text αρχείων με ένα URL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.