PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind adsl: Πόσο χαμηλά πρέπει να κλειδώσει μια γραμμή για να θεωρηθεί βλάβη;



liopyr
18-07-18, 08:32
Καλημέρα.

Η ιστορία έχει ως εξής:

Είμαι συνδρομητής στην Wind με adsl πακέτο. Η περιοχή που μένω είναι μακριά από το κέντρο, το γνωρίζω, βρίσκομαι 10 χρόνια στο ίδιο σπίτι και συμβιβάζομαι με ταχύτητες κοντά στα 5mb/s.
Toν τελευταίο χρόνο, οι ταχύτητες έχουν πέσει κατά καιρούς στο 3,2, μετά στο 1,8, πρόσφατα στο 1,1mbs.

Μετά από αναγγελία βλάβης, κάμποσες επισκέψεις τεχνικών, αλλαγή ζεύγους κλπ, κατέληξαν στο συμπέρασμα πως αυτά έχεις φίλε. 1,1 και κόψε το λαιμό σου ή βάλε vdsl.
Ειλικρινά, θα ήμουν ο πρώτος που θα αναβάθμιζε σε VDSL, αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μετακομίσω μέσα στον χρόνο. Και δεν με πειράζει να πληρώσω τέλος μεταφοράς, άλλωστε με δική μου ευθύνη μετακομίζω, αλλά δεν μπορεί κανείς να μου εγγυηθεί πως εκεί που θα πάω θα υπάρχει κάλυψη VDSL από την Wind. Π.χ στο Αιγάλεω που κοιτούσα πριν από λίγο καιρό, δεν υπήρχε.

Πράγμα που σημαίνει πως θα ξαναδεσμευτώ σε adsl και θα έχω τα ίδια προβλήματα για 2 χρόνια, ή θα αναγκαστώ να πληρώσω τέλος αποδέσμευσης στην Wind, στο οποίο σου προσθέτουν όλες τις "εκπτώσεις" που έχεις πάρει όσους μήνες είσαι συνδρομητής και σου βγάζουν ένα κουστουμάκι 400€ ...


Χθες ο συγχρονισμός έπεσε στα 700κάτι kb/s. Το upload μου ήταν ψηλότερα από από download.. :worthy:


Και ρωτώ αν γνωρίζει κάποιος, γιατί η φίλη μου η γκουγκλ δεν με βοήθησε.

Πόσο χαμηλά πρέπει να κλειδώσω για να θεωρηθεί επιτέλους πως η υπηρεσία που μου προσφέρουν είναι προβληματική;
500kb/s; 300; ..56;
Τι επιλογές έχω;

sdikr
18-07-18, 11:43
Δεν υπάρχει κάποιο όριο, αυτό που λένε συνήθως οι συμβάσεις είναι ότι όταν θα γίνει η σύνδεση βλέπεις την ταχύτητα, αν το αποδέχεσαι συνεχίζεις αλλιώς μπορείς να διακόψεις το συμβόλαιο.

Αν εκεί που πας υπάρχει κάλυψη vdsl απο κάποιον πάροχο, τότε θα υπάρχει και απο την wind, όποτε νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να το γυρίσεις σε vdsl.

liopyr
21-07-18, 11:21
Δεν είμαι σίγουρος πως όλοι οι πάροχοι δίνουν ταυτόχρονα διαθεσιμότητα σε VDSL. Στο Αιγάλεω τουλάχιστον που κοιτούσα, αν δεν κάνω λάθος ο ΟΤΕ έδινε VDSL, η Wind όχι.
Επίσης, μετά την πολιτική της Wind να δένει τους πελάτες της βάζοντας τους να πληρώσουν όλες τις εκπτώσεις από τα υπερκοστολογημένα πάγιά τους σε περίπτωση πρόωρης διακοπής (πράγμα που υποψιάζομαι πως κινείται στα όρια της νομιμότητας), αποφάσισα πως πλέον δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ - πουθενά Wind.


Σε σημερινή επικοινωνία, αφού με πήγαν μπαλάκι από τεχνική υποστήριξη σε εξυπηρέτηση πελατών και πάλι πίσω, μία υπάλληλος της εξυπηρέτησης είπε πως "έτσι είναι η προσφορά, από 1 μέχρι 24 λέει το συμβόλαιο".
Προφανώς δεν είχε καταλάβει καν πως είμαι κάτω από το 1 ...

Θα ξεκινήσω από εκεί, αν δεν παίξει πάνω από 1mbs η γραμμή θα πάω σε κατάστημα να κάνω αίτηση διακοπής συμβολαίου λόγω μη λύσης τεχνικού θέματος - μη παροχής υπηρεσιών.
Ή κάτι τέτοιο όπως προβλέπεται τέλος πάντων.

Αν δεν βγάλω άκρη, η εναλλακτική μου είναι να συνεχίσω να πληρώνω την wind μέχρι να λήξει (4-5 μήνες είναι ακόμα) και να μην την χρησιμοποιώ, βάζοντας και πληρώνοντας παράλληλα δεύτερη γραμμή με ΟΤΕ.
Δεν είναι τόσο τα ~100€ που μένουν για τους εναπομείναντες υπόλοιπους λογαριασμούς, είναι που νιώθω απλά μ.....ς να πληρώνω κάτι που δεν μου προσφέρουν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.