PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play σε Νεα Σμυρνη



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7]

froulis94035
17-12-07, 21:17
Κρατάω το 1900 με 5 συνδέσεις και σου λέω πως είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ! Μην το λες πουθενά...

runner3
18-12-07, 00:22
Λοιπόν, στα γρήγορα:

Την επόμενη ακριβώς ημέρα το μήνυμα άλλαξε σε "Εκτιμώμενη Ημερομηνία Ενεργοποίησης: 12/12/2007"

Στις 10/12 έγινε τηλεφωνική επιβεβαίωση για την ενεργοποίηση και για την παραλαβή του εξοπλισμού την επόμενη (11/12), όπως κι έγινε.

Στις 12/12 δεν έγινε τίποτα, αλλά πριν τις φωνές, στις 13/12 όλα πήγαν τελικά καλά... Το μεσημεράκι διακόπηκε τηλέφωνο και δίκτυο, ήρθε το sms με τους κωδικούς και μέσα σε 2 ώρες τα πάντα είχαν ενεργοποιηθεί.

Τηλέφωνο: Καλή ποιότητα ήχου, η αναγνώριση λειτουργεί από την πρώτη στιγμή, χωρίς αποσυνδέσεις μέχρι τώρα

Internet: Με εξαίρεση κάποια μικρή καθυστέρηση στο άνοιγμα σελίδων, όλα καλά (αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα online gaming - FPS, για να δω πως πάει). Τα της γραμμής τα βλέπετε παρακάτω, ταχύτητες κατεβάσματος μέχρι 1.5ΜΒ/s σε private tracker, αλλά αισιοδοξώ ότι θα το στρώσω!

Αυτά προς το παρόν, αναλυτικότερα μετά από προσωπική χρήση κάποιων ημερών (χτες βράδυ γύρισα...)



ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ!

Θα συμφωνήσω με το προλαλήσαντα όσον αφορά την ποιότητα τηλεφώνου κ.α.!

Ταχύτητες μέχρι 1.5ΜΒ κι εδώ.3 μήνες πέρασαν από τότε που έκανα την σύνδεση αλλά τελικά άξιζαν!!!!Θα το τεστάρω και τις υπόλοιπες μέρες πώς θα πάει και.....εδώ είμαστε!!!

PetrosK
18-12-07, 02:58
Τα βραδυνά νούμερα, είναι σαφώς ενθαρρυντικά!

Έχουμε και λέμε:

http://www.imageshack.gr/files/mhay9vz55ufcun2ifrz0.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=mhay9vz55ufcun2ifrz0.png)
http://www.imageshack.gr/files/mhay9vz55ufcun2ifrz0.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=mhay9vz55ufcun2ifrz0.png)
http://www.imageshack.gr/files/scgqlmag38pfje07phzo.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=scgqlmag38pfje07phzo.png)

Από ping δεν έχω βγάλει οριστικά συμπεράσματα ακόμη, αλλά βλέπουμε!

deniSun
18-12-07, 09:38
Να κατεβάζεις με κάποιο dm που υποστηρίζει mirrors και πολλαπλά connection πχ flashget.
Τις περισσότερες φορές θα έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα.

cybertroll
22-12-07, 06:09
Μετά από 10 μέρες τα πάντα φαίνεται να έχουν σταθεροποιηθεί. Το τηλέφωνο δουλεύει άριστα, με πολύ καλή ποιότητα γραμμής, με αναγνώριση κλήσεων και χωρίς διακοπές.

Η ADSL σύγχρονίζει με τα παρακάτω νουμεράκια:

http://img144.imageshack.us/img144/4156/adslstatushf7.gif

Με πολλαπλά ταυτόχρονα downloads από διάφορα σημεία (UOA, ftp.suse.com και οpenoffice.org) έχω το εξής αποτέλεσμα:

http://img144.imageshack.us/img144/4827/gkigkampaitsqv5.th.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=gkigkampaitsqv5.jpg)

Με λίγα λόγια, όλα καλά, όλα ανθηρά και είμαι χαρούμενος. Έφαγα λίγη αναμονή αλλά άξιζε τον κόπο τελικά :oneup:

hel
22-12-07, 14:13
Μετά από 10 μέρες τα πάντα φαίνεται να έχουν σταθεροποιηθεί. Το τηλέφωνο δουλεύει άριστα, με πολύ καλή ποιότητα γραμμής, με αναγνώριση κλήσεων και χωρίς διακοπές.
Με λίγα λόγια, όλα καλά, όλα ανθηρά και είμαι χαρούμενος. Έφαγα λίγη αναμονή αλλά άξιζε τον κόπο τελικά :oneup:

Καλό σερφάρισμα. Είναι πάντως από τις λίγες φορές που η ταχύτητα κλειδώματος είναι μεγαλύτερη από την attainable. Μήπως είναι bug:hmm: Ενημερώνεις το προφίλ σου;

cybertroll
22-12-07, 14:43
Καλό σερφάρισμα. Είναι πάντως από τις λίγες φορές που η ταχύτητα κλειδώματος είναι μεγαλύτερη από την attainable. Μήπως είναι bug:hmm:

Δεν έχω ιδέα, είναι πάντως έτσι τις τελευταίες 3-4 μέρες.

Έχω το κλασσικό Siemens ADSL CL-110 με firmware 3.61r


Ενημερώνεις το προφίλ σου;

Το προφίλ μου αντιστοιχεί στον κύρο πάροχο μου, που είναι το πανεπιστήμιο Αθηνών (εκέι εργάζομαι και από εκεί κάνω την "βαριά" χρήση :whistle:)

hel
22-12-07, 14:46
Δεν έχω ιδέα, είναι πάντως έτσι τις τελευταίες 3-4 μέρες.

Έχω το κλασσικό Siemens ADSL CL-110 με firmware 3.61r



Το προφίλ μου αντιστοιχεί στον κύρο πάροχο μου, που είναι το πανεπιστήμιο Αθηνών (εκέι εργάζομαι και από εκεί κάνω την "βαριά" χρήση :whistle:)

OK.
Zηλεύω το upload σου.

maddoctor
27-03-08, 16:41
Είναι τέλη μαϊου να μετακομίσω σύνορα Ν.Κόσμο με Ν.Σμύρνη. Γειτονικό τηλέφωνο είδα ότι ανήκει στο κέντρο της Ν.Σμύρνης. Επειδή θέλω να βάλω 2play, για πείτε μου πόσο καιρό πέρνει περίπου η ενεργοποίηση εκεί και ποια η γνώμη σας γενικά? Τώρα είμαι κέντρο - Αλεξάνδρας, και πετάει. Ελπίζω να μην με "προσγειώσουν" μετά την μετακόμιση....!?

Avesael
27-03-08, 20:56
Σε μένα πήρε 15 ημέρες για να ολοκληρωθεί η μεταφορά...
Όσο για εντυπώσεις, είμαι πολύ ικανοποιημένος με την υπηρεσία του internet (αυτή άλλωστε με ενδιέφερε)

Giannis61
14-04-08, 11:16
Εγω ειμαι στο DSLAM Ν.Σμυρνης στο μενω κοντα στο Νεκροταφειο Αγ.Δημητριου.Εχω ξανααναφερει το θεμα το Σεμπτεμβριο οπου απο 13,5-14,5 που συγχρονιζα μεχρι τον Αυγουστο κατεβηκα σταθερα γυρω στα 10,1-10,5.Τωρα εδω και μια βδομαδα κατεβηκα ακομα και συγχονιζω 9,1-9,7.Σημειωτεο οτι μεχρι την αναβαθμιση απο 10 στα 24 τον Ιουλιο ποτε δεν ειχα πεσει κατω απο τα 10μβ.:down: Συμβαινει και σε αλλους αυτη η πτωση στην Ν.Σμυρνη;(αν υπαρχουν καποιοι στον Αγ.Δημητριο) :hmm:

gr_09
03-06-08, 07:50
υπάρχουν πελάτες που περιμένουνε πάνω από τρεις μήνες για:

Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ


Τελικά πόσοι είμαστε, και τι πρέπει να κάνουμε;

hel
03-06-08, 09:43
Καταγγελία σε ΕΕΤΤ.
Τι σου λένε από Forthnet?

froulis94035
03-06-08, 09:52
Τα ίδια Παντελάκη μου. Πριν 6 μήνες ήμουν ακριβώς σε αυτό το σημείο επί 3 μήνες. Έκλεισα την πόρτα στη 4νετ και συνδέθηκα εντός εβδομάδας στον ΟΤΕ. Η forthnet υπήρξε τόσο γελοία ώστε με συνέδεσε 2 εβδομάδες μετά την έγγραφη και ενυπόγραφη ακύρωση της αίτησης σύνδεσης (που εκκρεμούσε επί 3μηνο) και παρά τα 2 έγκαιρα e-mails που τους έστειλα, παρέλαβα 2 λογαριασμούς που αξίωναν να πληρώσω και τέλη κατάργησης!
:lol:
Καλά ξεμπερδέματα

gr_09
03-06-08, 10:21
Πιστεύω σε όλους τα ίδια λένε, περιμένουνε των ΟΤΕ:down:

Πως μπορούμε να μάθουμε τελικά τι συμβαίνει, υπάρχει κάποιος από τον ΟΤΕ εδώ στα forum του adslgr να καταλάβουμετι συμβαίνει:hmm:

Μήπως να κάνω αίτηση διακοπής, μπας και με συνδέσουνε!

hel
03-06-08, 22:46
Τα ίδια Παντελάκη μου. Πριν 6 μήνες ήμουν ακριβώς σε αυτό το σημείο επί 3 μήνες. Έκλεισα την πόρτα στη 4νετ και συνδέθηκα εντός εβδομάδας στον ΟΤΕ. Η forthnet υπήρξε τόσο γελοία ώστε με συνέδεσε 2 εβδομάδες μετά την έγγραφη και ενυπόγραφη ακύρωση της αίτησης σύνδεσης (που εκκρεμούσε επί 3μηνο) και παρά τα 2 έγκαιρα e-mails που τους έστειλα, παρέλαβα 2 λογαριασμούς που αξίωναν να πληρώσω και τέλη κατάργησης!
:lol:
Καλά ξεμπερδέματα

Τότε υπήρχε πράγματι πρόβλημα με τα ζεύγη.

froulis94035
04-06-08, 13:34
Κι έστω ότι όντως είχαν πρόβλημα με τα ζεύγη. Ποιός φταίει; Και -το κυριότερο- εμένα ως καταναλωτή τι με νοιάζει; Ας μου έλεγαν όταν έκανα αίτηση ότι θα είναι απρόθεσμοι να πήγαινα αλλού. Ο ΟΤΕ με συνέδεσε στις 4 εργάσιμες. Ου μπλέξεις...

xmperop1
04-06-08, 17:55
Κι έστω ότι όντως είχαν πρόβλημα με τα ζεύγη. Ποιός φταίει; Και -το κυριότερο- εμένα ως καταναλωτή τι με νοιάζει; Ας μου έλεγαν όταν έκανα αίτηση ότι θα είναι απρόθεσμοι να πήγαινα αλλού. Ο ΟΤΕ με συνέδεσε στις 4 εργάσιμες. Ου μπλέξεις...

Δυστιχώς αυτό είναι πρόβλημα όλων των παρόχων ενώ έχουν στην διάθεση τους στοιχεία για την επάρκεια των κυκλωμάτων τους και μπορούν να μην ταλαιπωρήσουν τον κόσμο προτιμούν να πάρουν την αίτηση για να δεσμεύσουν τον πελάτη.

mvidalis
31-08-08, 23:26
Καλησπερα θα ηθελα να μαθω τι ταχυτητα εχετε στον Αγ.Δημητριο με dslam Ν.Σμυρνης γιατι θελω να μεταφερθω στην forthnet.
Ευχαριστω εκ των προτερον!

hel
01-09-08, 07:34
Τι στοιχεία γραμμής έχεις τώρα;

Giannis61
01-09-08, 10:00
Καλημερα ολα εξαρτονται απο την αποσταση σου απο το dslam Ν.Σμυρνης που αν κρινω και απο μενα θα εχεις μια αποσταση περιπου 2 χιλ και ανω(τοσο απεχει ο Αγ.Δημητριος απο την πλατεια Ν.Σμυρνης).Αρα το μαξιμουμ 15mbit ταχυτητα.Αλλα γραψε τα τωρινα σου στοιχεια που λεει ο φιλος hel για να μαθεις πιο σιγουρα.

mvidalis
02-09-08, 10:14
Καλημερα! Ειμαι στον Αγ.Δημητριο Πανω απο την Ευξ.Ποντου. Τα στοιχεια που εχω τωρα ειναι τα παρακατω:
Uptime: 1 day, 12:26:08
Modulation: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 318 / 3.930
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 123,23 / 238,60
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30,0 / 46,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 13,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 331 / 0
FEC Errors (Up/Down): 142.797 / 56.660
CRC Errors (Up/Down): 644 / 147
HEC Errors (Up/Down): 374 / 103

Η συνδεση ειναι Netone. Υπαρχει πιθανοτητα να φτιαξει με Forthnet?

easyrider77
02-09-08, 11:29
Ενα εφταρακι το χεις σιγουρο. ;)

Giannis61
02-09-08, 12:37
Τωρα με Attenuation 46 το πολυ να φθασεις με ιδανικες συνθηκες 6,8mbit.Βεβαια εχεις και μεγαλο SNR και η Forthnet γυρω στο 6-7.Βεβαια το Attenuation 46 δειχνει μια αποσταση 3,3χιλ :hmm:απο Dslam Ν.Σμυρνης (ειναι απεναντι απο την πλατεια) αλλα εσυ πανω απο την Ευξεινου Ποντου δεν πρεπει να εισαι πανω απο 2 χιλ.μιας και εισαι πιο κοντα απο μενα.
Πιστευω οτι θα εισαι καλυτερα απο μενα (δες διπλα τα στοιχεια μου).

mvidalis
02-09-08, 20:59
Καλησπερα που κοντα εισαι στον Αγ.Δημητριο? Βλεπω το attenuation οτι ειναι μικροτερο απο το δικο μου. Αυτο δεν δηλωνει την αποσταση απο το dslam?

Giannis61
03-09-08, 09:47
Καλησπερα που κοντα εισαι στον Αγ.Δημητριο? Βλεπω το attenuation οτι ειναι μικροτερο απο το δικο μου. Αυτο δεν δηλωνει την αποσταση απο το dslam?

Kαλημερα ναι αυτο δηλωνει και γω ειμαι κοντα στο Νεκροταφειο Αγ.Δημητριου και πιο συγκεκριμενα αναμεσα Ασυρματο και Νεκροταφειο.Για πηγαινε στο drive me στο σιτε της Forthnet επελεξε διαδρομη και βαλε την ακριβη δ/νση σου και ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΕΛΕΥΘ. 29 Ν.Σμυρνη (dslam) και δες απο κατω ποση αποσταση γραφει.:hmm:Δεν ειναι ακριβως αλλα περιπου θα δεις αν λεει 3 + χιλ καλως εχεις 46 αν λεει γυρω στα 2 χιλ κατι συμβαινει.

mvidalis
03-09-08, 23:10
Καλησπερα κι εγω ειμαι αναμεσα στην ΔΕΗ και στο νεκροταφειο Αγ.Δημητριου. Στο driveme σαν πεζος εβγαλε 1,5 χιλιομετρα οποτε κατι δεν παει καλα!

Giannis61
04-09-08, 09:36
Καλησπερα κι εγω ειμαι αναμεσα στην ΔΕΗ και στο νεκροταφειο Αγ.Δημητριου. Στο driveme σαν πεζος εβγαλε 1,5 χιλιομετρα οποτε κατι δεν παει καλα!

Kαλημερα και πρεπει να ειμαστε πολυ κοντα :hmm:(μα παρα πολυ κοντα μπορω να πω).Τωρα αυτο που σου εβγαλε σαν πεζος (γιατι και μενα το ιδιο βγαζει) αν βαλεις με ΙΧ θα βγαλει 2,0 χιλ μιας και τα καλωδια δεν πανε ευθεια.Αρα πρεπει να εχεις 34 με 35 και να κλειδωνεις 10,0 με 11,0mbit.Εκτος αν κατι παιζει με την εσωτερικη σου καλωδιωση ή με το υπαρχον μοντεμ.

easyrider77
18-01-09, 13:34
Λοιπον, εγω ειμαι κοντα στην αγιου δημητριου και ειμαι σταθερα περιπου στα 7 ΜΒ.
50325

easyrider77
31-05-09, 13:23
Ρε σεις, δεν εχω ακουσει εδω και 2,5 χρονια τωρα που ειμαι στη 4νετ να κανουν τεχνικες εργασιες στο DSLAM της Ν σμυρνης.

Ακουω για καθε περιοχη της Ελλαδας κατα καιρους, για Ν σμυρνη τιποτα.

Εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο..? οτιδηποτε, εστω ενα τυπικο ελεγχο στα καφαο μηπως εχουν πιασει αραχνες, ποντικια.. :p πουλανε τρελα μου φαινεται οχι συνδεσεις..

@ ADSLgr.com All rights reserved.