PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play σε Νεα Σμυρνη



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Maximvs
11-06-07, 18:46
Παιδια καλησπερα,

ειχα κανει πριν 4 μηνες αιτηση στη vivodi και αφου περιμενα ολο αυτο το καιρο μου ειπαν πως πηρα τελικα καλωδιο και ειναι θεμα ημερων να συνδεθω.Σημερα με πηραν και μου ειπαν πως τελικα ο ΟΤΕ ακυρωση την συνδεση γιατι δεν μπορει να δωσει Full LLU.Eλειψη τελικου βρογχου ελεγε η ακυρωση.Εγω εχω DSL απο τον ΟΤΕ στο σπιτι και σκεφτομαι να παω στην Forthnet 2play.

Eρωτησεις....

1.Θα πρεπει να διακοψω τη συνδεση μου στον ΟΤΕ (1024) και να κανω μετα την αιτηση για 2play?

2.Eχει κανεις 2play στη Νεα Σμυρνη?...ειμαι πισω απο τον Σκλαβενιτη προς Νεο Κοσμο.

Ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια.

GeorgeH
11-06-07, 18:51
Κάνε κατευείαν αίτηση για 2Play στη Forthnet. Πλέον με το νέο RUO '07 που είναι σε ισχύ από αρχές Μαϊου ο παρόχος αναλαμβάνει απευθείας αυτός όλη τη διαδικασία για το βρόχο σου και δε χρειάζεται εσύ να διακόψεις ήδη ενεργό adsl. Όλα θα τα κάνει η Forthnet...

Για Ν. Σμύρνη δεν ξέρω τι παίζει, ίσως να σου απαντήσει κάποιος άλλος.

stefkon
11-06-07, 18:51
Παιδια καλησπερα,

ειχα κανει πριν 4 μηνες αιτηση στη vivodi και αφου περιμενα ολο αυτο το καιρο μου ειπαν πως πηρα τελικα καλωδιο και ειναι θεμα ημερων να συνδεθω.Σημερα με πηραν και μου ειπαν πως τελικα ο ΟΤΕ ακυρωση την συνδεση γιατι δεν μπορει να δωσει Full LLU.Eλειψη τελικου βρογχου ελεγε η ακυρωση.Εγω εχω DSL απο τον ΟΤΕ στο σπιτι και σκεφτομαι να παω στην Forthnet 2play.

Eρωτησεις....

1.Θα πρεπει να διακοψω τη συνδεση μου στον ΟΤΕ (1024) και να κανω μετα την αιτηση για 2play?

2.Eχει κανεις 2play στη Νεα Σμυρνη?...ειμαι πισω απο τον Σκλαβενιτη προς Νεο Κοσμο.

Ευχαριστω πολυ για οποια πληροφορια.




Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα θα τα αναλάβει όλα η forthnet
Απλά βεβαιώσου ότι καλύπτεσαι από το ιδιόκτητο.

Maximvs
11-06-07, 18:55
λεει οτι καλυπτεται.....αλλα και στη vivodi ετσι ελεγε...και τελικα....τζιφος...καλα που ειχα ηδη dsl...

διαβασα σε καποιο thread εδω πως επειδη εχω ηδη dsl γραμμη απο OTE δε θα μεινω αρκετα χωρις συνδεση...ισχυει παιδια?

easyrider77
11-06-07, 19:17
Φιλε καλυπτεσαι, και προτεινω να βαλεις 2play soho που ειναι 15 ευρω καθε μηνα φθηνοτερο.

GeorgeH
11-06-07, 19:21
Γενικά από Vivodi ακούγονται πολλά άσχημα πράγματα αλλά προσωπικά δεν είχα ποτέ παρτίδες.

Για τη Forthnet που έχω ενεργό 2Play σε άλλη γραμμή, μπορώ να σου πω πολύ καλά πράγματα και ότι η διαθεσιμότητα αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Βέβαια για την έλλειψη τελικού βρόχου τι να σου πω? Ίσως ήταν δικαιολογία, ίσως πάλι και όχι. Πάρε τηλ στο 8011008000 και ρώτα για την περιοχή σου αν και δε νομίζω να σε κατατοπίσουν περισσότερο για το συγκεκριμένο πρόβλημα.
Μπορεί στη Vivodi να τους είχαν τελειώσει οι πόρτες για το κέντρο σου.

Maximvs
11-06-07, 19:29
απο την Vivodi μου ειπαν πως ''...λογο εξοπλισμου του ΟΤΕ δεν προκειται ποτε να εχω full LLU απο Vivodi.''.....αλλα αφου εχω ηδη γραμμη 1024 απο ΟΤΕ η Forthnet θα πατησει πανω σε αυτη τη γραμμη.Σωστα?

GeorgeH
11-06-07, 19:45
Δεν μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι εννοούσαν οι ποιητές της Vivo...

Κάνε κανονικά αίτηση για 2Play. Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι να μην πιάνεις τα 10 και να συγχρονίζεις σε μικρότερη ταχύτητα με το dslam λόγω προβλημάτων της γραμμής.
Αφού έχεις ενεργή adsl γραμμή δε θα έχεις πρόβλημα.

Φυσικά και η Forthnet θα κάνει χρήση της ίδιας γραμμής. Δε δίνεται νέα αριθμοδότηση και η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί σε ενεργό βρόχο με φορητότητα αριθμού.

karavagos
11-06-07, 23:40
Μήπως είχες ζητήσει (ή το είχε ζητήσει η Vivodi) LLU σε ανενεργό βρόχο?

Maximvs
12-06-07, 00:34
δε θα ασχοληθω αλλο με την vivodi...θα παω για forthnet να ξεμπερδευω...ελπιζω να μην μεινω πολυ καιρο χωρις internet...

rman
15-06-07, 10:00
Παλιός στο adsl αλλά νέος στο φόρουμ.
Εκανα στις 11/6 αίτηση για το 2play Forthnet 10mb και ελπίζω να έκανα καλά!
Ο καιρός θα δείξει.
Η αίτηση έγινε στη Νέα Σμύρνη.
Ελπίζω το Φθινόπωρο να μπαίνω μέσω της κας Forthnet,
προς το παρόν ΟΤΕ.
Αν ξέρει κανείς από Νέα Σμύρνη χρόνους ενεργοποίησης κλπ ας γράψει!

Επειδή έχω ήδη ADSL από ΟΤΕ, διαβάζω ότι θα έπρεπε να είχα υπογράψει εξουσιοδότηση
αλλά οι κύριοι που έκανα την αίτηση δεν μου είπαν κάτι τέτοιο.
Θα καθυστερήσω πολύ μάλλον ε; :)

GeorgeH
15-06-07, 14:19
Καλώς όρισες!
Οι χρόνοι ενεργοποίησης έχουν μειωθεί αρκετά και κυμαίνονται γύρω στις 20 εργάσιμες.
Δηλαδή μπορεί να ενεργοποιηθείς σε 20 ημέρες σύνολο μονό αλλά μπορεί να φτάσεις και πάνω από μήνα.
Η εξουσιοδότηση δε χρειάζεται και δεν την στέλνουν σε όλους. Αν η αίτηση είναι κομπλέ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Μην αγχώνεσαι για τους χρόνους. Το adsl σου θα παραμείνει ενεργό μέχρι και την ημέρα ενεργοποίησης, οπότε ξέχνα το ότι έχεις κάνει αίτηση και είσαι στην αναμονή και χαλάρωσε.

rman
18-06-07, 13:36
Καλώς όρισες!
Οι χρόνοι ενεργοποίησης έχουν μειωθεί αρκετά και κυμαίνονται γύρω στις 20 εργάσιμες.
Δηλαδή μπορεί να ενεργοποιηθείς σε 20 ημέρες σύνολο μονό αλλά μπορεί να φτάσεις και πάνω από μήνα.
Η εξουσιοδότηση δε χρειάζεται και δεν την στέλνουν σε όλους. Αν η αίτηση είναι κομπλέ δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Μην αγχώνεσαι για τους χρόνους. Το adsl σου θα παραμείνει ενεργό μέχρι και την ημέρα ενεργοποίησης, οπότε ξέχνα το ότι έχεις κάνει αίτηση και είσαι στην αναμονή και χαλάρωσε.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καμμία ειδοποίηση (μια βδομάδα)
από κανέναν και στην forthnet που βάζω το νούμερό μου λέει ότι δεν έχει καμμία
πληροφορία για τον αριθμό αυτό :)
Θα έρθει λες έτσι ξαφνικά κάποια στιγμή;¨
Εχω κάποιες ρίζες από Χαλκιδική (κοντοΣαλονικιός) , άρα χαλαράά θα περιμένω.
Ευχαριστώ και πάλι.

jimran47
18-06-07, 14:58
Αριθμός πρωτοκόλλου FORTHnet:
13/06/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:27/06/2007
09/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
09/06/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


Μένω Ν.Σμύρνη και έκανα αίτηση στα γραφεία τους για FORTHNET 2play Soho.Aυτά μου βγάζει το site της FORTHNET. Ελπίζω όλα να πάνε καλά

zerard
18-06-07, 15:36
Αυτό θα πει τήρηση προτεραιότητας:
4/06 Παραλαβή και καταχώρηση αίτησης από FORTHNET
4/06 Αποστολή προς ΟΤΕ
και πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης άφαντη…
Νέα Σμύρνη μένω και εγώ

rman
27-06-07, 20:12
Αποστολή μέσω συνεργάτη της Forthnet 11/6
27/06/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

...μιλάμε για τρελές ταχύτητες :)
Νέα Σμύρνη - Καλλιθέα σε 16 μέρες!

Maximvs
27-06-07, 23:43
εγω την πηγα σημερα απο εκει γιατι ειμαι κοντα...μου τα ειπε πολυ ομορφα η κοπελα που ηταν στην παραλαβη της αιτησης...κατ'αρχην μου ειπε πως θα παω κατ'ευθειαν στα 24Μbps,και οτι θα γινει ενεργοποιηση μετα απο 4 - 6 εβδομαδες.

Εχω ομως καποιες αποριες....επειδη εχω Α.Ρ.Υ.Σ απο ΟΤΕ,μηπως με καθυστερησουν ?..γιατι κατι τετοιο διαβασα σε ενα thread εδω.

Επισης ειμαι με βαση το DRIVEME.GR στα 1150 απο το κεντρο του ΟΤΕ οχι σε ευθεια γραμμη.
Θα πιασω τα 24Mbps η απιθανο το βλεπετε?

jimran47
28-06-07, 00:00
Σήμερα ενεργοποιήθηκα, 18 ημερολογιακές ημέρες. Και τηλέφωνο και adsl. Για την ώρα όλα καλά, εκτός απο ένα πρόβλημα στο άνοιγμα ορισμένων ιστοσελίδων που δεν ανοίγουν καθόλου ή οι μισές.
Ελπίζω να φτιάξει.
Καλώς ήρθα.

Maximvs
28-06-07, 00:14
καλως ορισες και καλα κατεβασματα...ειχες αλλη γραμη dsl ή καινουργια συνδεση?

jimran47
28-06-07, 00:15
Ειχα ADSL ΑΡΥΣ απο HOL

Maximvs
28-06-07, 00:20
και εγινε αμεσως η μεταφορα βρογχου....πολυ καλες ημερομηνιες...και απο τηλεφωνο ολα οκ?...

jimran47
28-06-07, 00:21
Δεν έχω μιλήσει πολύ αλλά μέχρι στιγμής καμμιά διαφορά απο ΟΤΕ

Maximvs
28-06-07, 00:24
δεν εισαι στα 24Mbps?...σημερα που πηγα την αιτηση μου ειπε η κοπελιτσα οτι '' η συνδεση σας θα ενεργοποιηθει απ'ευθειας στα 24Μpbs''...

jimran47
28-06-07, 00:35
το router συγχρονίζει σε downstream 9998 και upstream 509 συνεπώς θα περιμένω για τα 24 ,:hmm:αν τα πιάσω

Maximvs
28-06-07, 00:39
εισαι σε μεγαλη αποσταση απο το κεντρο σου?...εγω ειμαι βαση Driveme.gr 1150 μετρα.

jimran47
28-06-07, 00:43
Που είναι το κέντρο Ιπποδρόμου? Μένω Νέα Σμύρνη στην Μ.Αλεξάνδρου

Maximvs
28-06-07, 00:48
και εισαι στον Ιπποδρομο???....καπως μακρια το ακουω...

jimran47
28-06-07, 00:51
Μένω κοντά στη Συγγρού, αλλά δεν είμαι και σίγουρος για το κέντρο, ξέρεις κάτι εσύ, δεν το έχω ψάξει και πολύ.

Maximvs
28-06-07, 01:00
αν εισαι κοντα στη συγγρου τοτε φυσιολογικα ανοικεις στον Ιπποδρομο....εγω ειμαι στο αλσος κοντα.Απο download πως εισαι?..Παιζεις με Torrents ?..

jimran47
28-06-07, 01:11
απο ftp ntua πανω κάτω με 800 kilobytes απο private tracker ελληνικό που δοκίμασα για πολύ λίγο σε torrent με αρκετά seeds σταθεροποιήθηκε γύρω στα 430-400 αλλα δεν έχω παίξει πολύ, οι επόμενες μέρες θα μου πούν πολλά.Το βασικό πρόβλημα για την ώρα είναι πως πολλές σελίδες δεν ανοίγουν ή δεν ολοκληρώνονται, ακόμα και το site της Forthnet. Μόλις τους έστειλα mail για το πρόβλημα. Τις επόμενες μέρες θα προσπαθήσω να ποστάρω τα νέα μου.

globalnoise
28-06-07, 14:24
Το βασικό πρόβλημα για την ώρα είναι πως πολλές σελίδες δεν ανοίγουν ή δεν ολοκληρώνονται, ακόμα και το site της Forthnet.

Βάλε το modem σου σε PPPoE (:

jimran47
28-06-07, 16:58
Βάλε το modem σου σε PPPoE (:
Το έβαλα χθες το βράδυ και είναι όλα οκ. Με πήραν σήμερα τηλέφωνο απο TY και μου είπαν αυτό ακριβώς. Επίσης μου είπαν πως οι οδηγίες για το router δεν έχουν ενημερωθεί, και πως η σωστή ρύθμιση είναι PPPoE

chrisM
29-06-07, 09:40
Κι εδω Ν.Σμύρνη, ενεργοποιήθικα σε 3 εβδομάδες (προσφορά 1ης Ιουλίου εεεπππ Ιουνίου ήθελα να πω). ΤΟ θέμα είναι ότι ούτε εξοπλισμός μου έχει έρθει και attainable rate το usr μου 9106 λέει την υπερηχιτική ταχύτητα των 5700 !!!!

Και μόνο που το είδα τρόμαξα !!! :down::down:

Αμάν πια αυτή η Ν.Σμύρνη
:closed:

Maximvs
29-06-07, 09:52
καλημερα φιλε...σε ποια περιοχη της Νεας Σμυρνης εισαι?

chrisM
29-06-07, 10:01
καλημερα φιλε...σε ποια περιοχη της Νεας Σμυρνης εισαι?
Πλατεία άνοιξης ... κοντά στην Αγ. Παρασκευή

Maximvs
29-06-07, 11:04
Εγω ειμαι απο την αλλη μερια πισω απο το αλσος μετα την Κρατητος.Ποιο router σου στειλανε?...Το εχεις βαλει σε PPPoE?...

chrisM
29-06-07, 11:13
Εγω ειμαι απο την αλλη μερια πισω απο το αλσος μετα την Κρατητος.Ποιο router σου στειλανε?...Το εχεις βαλει σε PPPoE?...

Το άλλο με τον τοτο το ξέρεις ?:whistle:
Ποιό ρούτερ ? Δεν έχω παραλάβει ακόμα τίποτα....
Με το παλιό usr 9106 είμαι ακόμα που είναι pppoe
Τα 24mbps όμως που είναι ppp(οέο)?

BlindG
29-06-07, 11:23
Σιωπηλά σιωπηλά, έκανα και εγώ αίτηση για soho αλλά από τις 25, έχουνε κολλήσει :(
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα λέει με τις πόρτες... Καλά, και του χρόνου φουντούνια :p

Η δεύτερη αίτηση που έκανα για κουκάκι πάντως (την ίδια μέρα) προχωράει κανονικά με ETA 17 του μήνα αν θυμάμαι καλά.

Maximvs
29-06-07, 11:27
οταν λες προβλημα με τις πορτες τι εννοεις?....γιατι εγω την εδωσα στις 26 και μου ειπαν οτι θα γινει σε κανονικα πλαισια...
και σημερα απο οτι ειδα την εκαναν παραλαβη και καταχωρηση.

Maximvs
29-06-07, 13:37
αν καποιος εχει πληροφορηση για ελλειψη πορτων στη Νεα Σμυρνη ας μας το πει....λετε να παμε για Σεπτεμβρη???

TonyMontana
29-06-07, 13:50
αν καποιος εχει πληροφορηση για ελλειψη πορτων στη Νεα Σμυρνη ας μας το πει....λετε να παμε για Σεπτεμβρη???

λέτε γιαυτό παρόλο που κλειδώνω στα 10Mbit κατεβάζω με max 600-650kb/s?? το ίδιο και ένας φίλος μου στην πολυκατοικία που κατέβαζε με 900+kb/s τώρα είναι και αυτός στα ίδια με εμένα...είμαι 2 μέρες ενεργοποιημένος και ο φίλος κάνα μήνα....

μάλλον έχουν μπουκώσει τα dslam της ForthNET....

ΥΓ: στην ΤΥ μου είπαν να κάνω reset το modem και καλά αυτό φταίει... τι να τους πείς τώρα.. PPPoE είχα βάλει εξαρχής οπότε δεν ηταν εκεί το πρόβλημα. anyway ta 650 από τα 80 είναι σαφώς καλύτερα και τους δίνω λίγη πίστωση χρόνου να βελτιωθούν γιατί αλλιώς θα με δούν φάντη μπαστούνη στα γραφεία της Καλλιθέας... κοντά μένω άλλωστε.. και φυσικά θα μας ακούσουν μέσα στα γραφεία και στην γύρω περιοχή.

Maximvs
29-06-07, 14:01
προσωπικα εχω dsl απο τον ΟΤΕ που λειτουργει ακομα...αλλα ηθελα σε κανα μηνα να μπω και εγω στο ιδιοκτητο...τελος παντων...ας ελπισουμε οτι δεν θα εχουμε μεγαλες καθυστερησεις...

BlindG
29-06-07, 14:21
Δεν έχω ΚΑΜΙΑ πληροφορία και μην πανικολογείτε :scared:
Ούτε και ο πωλητής στο τηλέφωνο μπορούσε να μου εξηγήσει ;)

Maximvs
29-06-07, 14:25
μα ειπες πως υπαρχει καποιο προβλημα με τις πορτες......

BlindG
29-06-07, 14:33
Σου είπα οτι ακριβώς μου είπε ο πωλητής.
Μην τρομάζεις με την κάθε λέξη που λέει ο κάθε πωλητής που ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ.

Μάλιστα για να σε ηρεμήσω, μόλις έκλεισα το τηλέφωνο με αυτούς:

βλινδγ: Ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημα?
πωλητής: Δεν μπορώ να το δω αυτή τη στιγμή. Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι οτι έχουν γίνει 2 προσπάθειες απ'τους τεχνικούς μας, μια στις 25 και μια στισ 27. Από τοτε δεν έχει ενημέρωση.
βλινδγ: Έχει να κάνει με τον ΟΤΕ?
πωλητής: Όχι, μόνο με το δίκτυο της fnet. Δεν έχει αποσταλεί ακόμα η αίτηση στον ΟΤΕ.
βλινδγ: Ελλειψη σε πόρτες?
πωλητής: Όχι δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Μην ανυσηχείτε.
βλινδγ: Είναι κάτι που αντιμετωπίζεται ή θα χρονίσουμε?
πωλητής: Να μην ανυσηχείτε, είναι κάτι που έχει ξαναγίνει και αντιμετωπίζεται γρήγορα.

Μην κινδυνολογείς και μην πανικοβάλεσαι. Οι πωλητές που απαντάνε τα τηλέφωνα είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με το αντικείμενο. ΜΟΝΟ τεχνικός μπορεί να σε διαφωτίσει..... :hmm: πως θα μπορούσα άραγες να μιλήσω με τεχνικό :what:

Maximvs
29-06-07, 14:57
φιλε BlindG κανενα προβλημα αλλα επειδη εχω καει ηδη με τη Vivodi..περιμενα 4 μηνες και ενω μου ειχανε βγαλει Full LLU καλωδιο και νουμερα τηλεφωνου την βδομαδα που περιμενα ραντεβου για ενεργοποιηση με πηρανε τηλεφωνο και μου ειπαν πως λογο προβληματων της περιοχης δεν μπορουν να με καλυψουν καθολου
Η επισημη ανακοινωση ηταν ''Λογω ελειψης κυριου ή ακραιου δικτιυου"...για αυτο ανησυχησα....

Επισης βλεπω πως ενω εχουν καταχωρησει στη 4νετ την αιτηση μου σημερα,ακομα δεν την εχουν στειλει στον ΟΤΕ....

Maximvs
29-06-07, 17:45
παιδια ασχημα νεα....πηρα πριν λιγο τηλεφωνο 29/06/07 17:45 και μου ειπαν πως δεν υπαρχουν πορτες ελευθερες στη Νεα Σμυρνη...οποτε...καλα Χριστουγεννα!!!!!

BlindG
30-06-07, 01:47
ωπ????
Βρεεεεβρεβρεεεεεε
Κακομελέτα κι'έρχεται :p

freesurfjo
30-06-07, 19:33
Καλησπέρα παιδιά

Έχω κάνει αίτηση για 2play από της 11/6 στο multirama στην Ομήρου και το site της forthnet για το dslstatus μου με ενημερώνει ότι δεν υπάρχει πληροφορία για τον αριθμό μου (21093... με isdn από οτέ). Είναι δυνατόν να μην έχει καν φτάσει ακόμα στη fortnet ; Τι να κάνω ; Πρέπει να ανησυχώ ; :hmm: :mad:

BlindG
02-07-07, 09:21
Να κάνεις ένα τηλέφωνο στη fnet καταρχάς.
801 100 8000
Μετά θα δεις τι πρέπει να κάνεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.