PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματική εκκίνηση σε Vista



neoplan
11-06-07, 20:30
Hi!!
Έχω τα Vista Premium 32bit και πριν λίγο καιρό υπο αγνώστων συνθηκών εμφανίστηκε πρόβλημα κατα την εκκίνηση.
Λοιπόν βάζω μπρός το μηχανάκι (desktop) όλα καλά και όλα ωραία. Φορτώνει bios, φορτώνει οδηγούς, φορτώνει Windows εμφανίζει την οθόνη καλωσορίσματος, δεν προλαβαίνω να ανταποδώσω τις καλησπέρες και Κλακ σβήνει το ρημάδι.
Κάνω παλι εκκίνηση αλλα τα ίδια. Το βαζω σε safe mode και δουλεύει μια χαρα. Έριξα μια ματιά στην καταγραφή συμβάντων αλλά δεν βγάζω άκρη. Κάπου πήρε το μάτι μου οτι το σύστημα δεν μπόρεσε να φορτώσει το spldr.sys αλλά μόνο μια φορά συνέβη αυτό.
Μετά το safe mode κανω επανεκκίνηση σε κανονική λειτουργία και δουλεύει ρολόι.
Εκανα διάφορους πειραματισμούς αλλα αποτελεσμα 0
Καμια ιδέα? Όποια βοήθεια δεκτή:p

Thx in advance
Fotis

nnn
11-06-07, 23:46
Έλεγξε μνήμες και δίσκο για αρχή.

HawkPilot
11-06-07, 23:57
Τα Vista διαθέτουν πρόγραμμα ελέγχου μνήμης το οποίο ενεργοποιείς πατώντας F9 λίγο πριν δεις την τρεχούμενη μπάρα. Μόλις βγει το μενού (αφού έχεις πατήσει F9) πάτα TAB και ENTER για να ξεκινήσει η διαδικασία ελέγχου. Με το F1 μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους του memory test.

Μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος το λειτουργικό ξεκινά και αφού κάνεις login σε ενημερώνει για το αποτέλεσμα του διαγνωστικού.

Το test αυτό το έχω δει στα Ultimate αλλά θεωρώ ότι θα το έχουν όλες οι εκδόσεις.

neoplan
12-06-07, 23:52
OK. ευχαριστώ
Θα το τσεκάρω

@ ADSLgr.com All rights reserved.