PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και Hibox πακέτα



nnn
11-06-07, 23:41
Συνέχεια του http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68223&page=52

Tem
12-06-07, 00:38
ας αρχίσουμε λοιπόν να μαζευόμαστε και εδώ

dreamkey
12-06-07, 01:00
'Εκανα αίτηση hibox την περασμένη εβδομάδα (ταχυδρομικά).
Πρέπει να την έχουν λάβει, γιατί από εκεί που έγραφε οτι η συνδρομή λήγει σε 15 ημέρες, τώρα λέει Ιούνιο ...2017(!!!). Άρα μάλλον την έλαβαν.
Στο management tools της HOL όμως όταν κάνω ερώτημα για την κατάσταση ενεργοποίησης κυκλώματος ADSL γράφει:
"Σύμφωνα με τα στοιχεία μας, δεν έχει καταχωρηθεί αίτημα για ενεργοποίηση κυκλώματος για τον ********* " :whistle:
Το ίδιο φυσικά ακούω και στο αυτόματο του 13844.

Είναι normal αυτό ή πρέπει να ανησυχώ;
Αφού μάλλον έχουν παραλάβει την αίτηση, δεν έχει καταχωρηθεί ούτε καν αίτημα??? :rtfm:

Τι εμπειρία έχετε;

ela002
12-06-07, 01:19
Ούτε εμένα το έχουν ενημερώσει αλλά μου είπαν τηλεφωνικά οτι την έχουν πάρει την αίτηση... Βασικά την δεχτήκαν να την στείλω την αίτηση μέσω e-mail....

Tem
12-06-07, 01:30
έχει αναφερθεί αρκετές φορές. Το management tools δεν έχει ενημερωθεί ακόμα. Κάτι τέτοιο αναμένεται να γίνει τις επόμενες ημέρες.

tsaban
20-06-07, 10:22
Καλημέρα,

αυτή είναι η μέχρι τώρα εμπειρία μου με την HOL.

Στις 30/3/2007 έκανα αίτηση για το hibox χ4 (θεωρητικά για 3mbs).
Μέχρι της 20/5/2007 δεν είχε γίνει τίποτα καθώς υπήρξε ένα μπλέξιμο με τον ΟΤΕ την FOrthnet και την HOL (ακόμα δεν είμαι σίγουρος ποιός έκανε την λαλακία).
Εν πάση περιπτώση στις 4/6/2007 λαμβάνω email ότι το κύκλωμα ενεργοποιήθηκε ... χαρούμενος λοιπόν γυρίζω σπίτι από την δουλειά και προσπαθώ να συνδεθώ.

Αμ δε..... Το μόντεμ συγχρόνιζε σε πολύ χαμηλότερη ταχύτητα (στα 512) και δεν είχα internet. Έπειτα από τηλ στην τεχνκή υποστήρηξη και αφού βεβαιώθηκαν ότι όλες οι παράμετροι και οι ρυθμίσεις του μόντεμ ήταν εντάξει μου είπαν ότι θα δηλωθεί βλάβη. Έπειτα από αλλεπάληλα τηλ τελικά μου είπαν ότι γίνονται εργασίες στο dslam και ότι θα πρέπει να κάνω υπομονή. Οκ να κάνω υπομονή λοιπόν.

Πριν από 1 εβδομάδα έστειλα ένα email στις πωλήσεις για να δω τι γίνεται και κάνοντας και μια (όπως πίστευα χαζή ερώτηση) "δεν πιστεύω να με χρεώνετε για μια υπηρεσία που δεν απολαμβάνω?"


Και εδώ μπορείτε να πάρετε μια βαθιά ανάσα..... η απάντηση ήταν μα φυσικά αφού σας έχουμε ενεργοποιείσει το κύκλωμα .......


ω ΝΑΙ καλά διαβάσατε χρεώνομαι κανονικά από τις 4/6 χωρίς να έχω internet γιατί αυτοί δεν έχουν τελείωσει κάποιες εργασίες στο dslam.


Για να δώσω ένα παράδειγμα είναι σα να πηγαίνετε σε ένα μαγαζί ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων να νοικιάζετε ένα αμάξι και να αρχίσουν να σας χρεώνουν δίνοντάς σας το κλειδί αλλά όταν ζητάτε και το αυτοκίνητο να σας λένε ότι θα πρέπει να περιμέντε να ολοκληρωθεί η κατασκευή του.


Τελικά είπαν ότι θα με πιστώσουν ένα αδιευκρίνιστο ποσό στο emoney που εμένα προσωπικά μου είναι εντελώς άχρηστο.

Περιττό να τονίσω ότι μόλις λήξει η συνδρομή θα διακόψω την HOL άμεσα και θα αναζητήσω αλλού την υγειά μου. Τέτοιους απατεώνες και τέτοια απαράδεκτη συμπεριφορά ούτε στον ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα.

nm96027
20-06-07, 10:31
@tsaban

Ξαναπάρε τηλεφωνο και ζήτα τους να μην σου πιστώσουν τίποτα στο evoice και πολυ απλα η χρέωση να ξεκινησει η χρέωση απο την υποθετικη μερα ενεργοποιησης. Αυτο εχει ξαναγίνει αρκετες φορες. Ζητα το πιεστικα και ευγενικα και αν χρειαστει προσπαθησε να μιλησεις στον προισταμενο πωλησεων. Ειναι κατι ευκολο και καντο πριν στα πιστώσουν στο evoice.

Eτσι ειναι το σωστο και ετσι πρεπει να γίνει. Ωστοσο και να μην γίνει ετσι, πιστεψε με, θα τα βρεις χρήσιμα τα λεφτα αυτα στο emoney για το evoice...;)

harris
20-06-07, 13:34
Ωστοσο και να μην γίνει ετσι, πιστεψε με, θα τα βρεις χρήσιμα τα λεφτα αυτα στο emoney για το evoice...;)

Kι αν ο άνθρωπος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει το evoice; :whistle:


Τελικά είπαν ότι θα με πιστώσουν ένα αδιευκρίνιστο ποσό στο emoney που εμένα προσωπικά μου είναι εντελώς άχρηστο.

Να μην το δεχτείς! Να πάρεις τηλέφωνο (ή καλύτερα να τους στείλεις μέηλ ή φαξ) και να απαιτήσεις η χρέωση να ξεκινήσει όταν η σύνδεση είναι κανονική και σωστή.

Σε όλους έχουν υπάρξει κάποια προβλήματα στην ενεργοποίηση, και όλοι απαιτήσαμε και πήραμε το ίδιο πράγμα ;)

nm96027
20-06-07, 15:26
Να μην το δεχτείς! Να πάρεις τηλέφωνο (ή καλύτερα να τους στείλεις μέηλ ή φαξ) και να απαιτήσεις η χρέωση να ξεκινήσει όταν η σύνδεση είναι κανονική και σωστή.

Σε όλους έχουν υπάρξει κάποια προβλήματα στην ενεργοποίηση, και όλοι απαιτήσαμε και πήραμε το ίδιο πράγμα ;)

Εννοειται. Αυτο του είπα να κανει και γω και μαλιστα γρηγορα.Χωρις κανενα συμβιβασμο.


Kι αν ο άνθρωπος δεν θέλει να χρησιμοποιήσει το evoice; :whistle:

Δεν το είπα ως εναλλακτικη λυση.
Καλοκαίρι ειναι μπορει να γνωρίσει καμμια προχωρημενη Ολλανδη προσκυνητρια στην Τηνο ή καμμια Βραζιλιάνα αρχαιολογο στις ανασκαφες της Δηλου. Γιατι να χρεώνεται στον ΟΤΕ;;;;:p

tsaban
20-06-07, 22:34
Καλοκαίρι ειναι μπορει να γνωρίσει καμμια προχωρημενη Ολλανδη προσκυνητρια στην Τηνο ή καμμια Βραζιλιάνα αρχαιολογο στις ανασκαφες της Δηλου. Γιατι να χρεώνεται στον ΟΤΕ;;;;:p [/offtopic]

Αμα είναι έτσι χαλάλι .... :lol::lol::lol:

tsaban
26-06-07, 10:30
Την προηγούμενη Πέμπτη με μεγάλη μου χαρά είδα ότι πειτέλους είχα internet ... η χαρά δεν κράτησε πολύ καθώς διαπίστωσα ότι αντί για 3mb/512 είχα συγχρονισμό στα 512/512 .. μετά από κάποια τηλέφωνα (εξυπηρετικοί δεν μπορώ να πω) και αφού δοκίμασα διάφορες ρυθμίσεις το δήλωσαν πάλι βλάβη .... μένω χωρίς πάλι internet και την Παρασκευή πριν φύγω για ένα τριήμερο ξαναέκανα μια δοκιμή .. δεν είχα πάλι internet αλλάααααααααα συγχρόνιζα στα 18mb/1mb :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Τι κρίμα που δεν είχα όμως και Internet θα ήθελα να δω πως είναι ... τεσπα΄χτες το βράδι που γύρισα επιτέλους έχω internet στη σωστή ταχύτητα ... μετά από 22 ημέρες που θεωρητικά "ενεργοποιήθηκα¨.. άντε να δούμε

emmstra
28-06-07, 13:38
Καλησπερα
εχω κανει αιτηση για HiBox απο 19 Μαιου και ακομα περιμενω να δημιουργηθει ο χαλκος....
Ετσι μου ειπαν σημερα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει κατασκευασει ακομα τον χαλκο??
Ξερει καποιος κατι γιαυτο???
Τι ενεργειες μπορω να κανω απο εδω και περα???
Και σε ποσο περιπου να περιμενω για την τελικη συνδεση??

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια....

nm96027
28-06-07, 13:42
Καλησπερα
εχω κανει αιτηση για HiBox απο 19 Μαιου και ακομα περιμενω να δημιουργηθει ο χαλκος....
Ετσι μου ειπαν σημερα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει κατασκευασει ακομα τον χαλκο??
Ξερει καποιος κατι γιαυτο???
Τι ενεργειες μπορω να κανω απο εδω και περα???
Και σε ποσο περιπου να περιμενω για την τελικη συνδεση??

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια....

Απο οσο καταλαβαίνω εχεις κάνει αίτηση για ΑΡΥΣ συνδεση και ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει.
Αυτο για τον χαλκο που σου είπαν ειναι ολιγον ασχετο. Εχεις τηλεφωνικη γραμμή, έτσι δεν ειναι;
Κανονικα αυτη η καθυστερηση ειναι απαρεδεκτη για ενεργοποιηση ΑΡΥΣ συνδεσης....

emmstra
28-06-07, 13:46
Απο οσο καταλαβαίνω εχεις κάνει αίτηση για ΑΡΥΣ συνδεση και ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει.
Αυτο για τον χαλκο που σου είπαν ειναι ολιγον ασχετο. Εχεις τηλεφωνικη γραμμή, έτσι δεν ειναι;
Κανονικα αυτη η καθυστερηση ειναι απαρεδεκτη για ενεργοποιηση ΑΡΥΣ συνδεσης....

Ναι εχω τηλεφωνια απο ΟΤΕ και adsl απο HOL...
Τι να κανω???
Να στειλω καταγγελια στην ΕΕΤΤ???

nm96027
28-06-07, 13:56
Ναι εχω τηλεφωνια απο ΟΤΕ και adsl απο HOL...
Τι να κανω???
Να στειλω καταγγελια στην ΕΕΤΤ???

Ντεν καταλαβαίνει!:oops:
Το προφιλ σου λεει πως εχεις 4νετ. Διέκοψες την 4νετ και πας στην HOL; Ειναι αλλη συνδεση η μια αλλη η άλλη;

Αν εν πασει περιπτωσει ειναι οπως τα εχω καταλαβει, τοτε δεν αξίζουν οι καταγγελιες. Τραβας μια ακυρωση και πας αλλου.;) Δεν ειναι δυνατον επι ενα μηνα να μην μπορουν να σου ενεργοποιησουν μια ΑΡΥΣ συνδεση.

Μηπως σου είπαν οτι η ο ΟΤΕ δεν εχει πόρτες στο κέντρο σου;

ΥΓ Την αίτηση για ADSL την εκανες για την περιοχη που γράφει το σπιτι σου;

emmstra
28-06-07, 14:02
Ντεν καταλαβαίνει!:oops:
Το προφιλ σου λεει πως εχεις 4νετ. Διέκοψες την 4νετ και πας στην HOL; Ειναι αλλη συνδεση η μια αλλη η άλλη;

Αν εν πασει περιπτωσει ειναι οπως τα εχω καταλαβει, τοτε δεν αξίζουν οι καταγγελιες. Τραβας μια ακυρωση και πας αλλου.;) Δεν ειναι δυνατον επι ενα μηνα να μην μπορουν να σου ενεργοποιησουν μια ΑΡΥΣ συνδεση.

Μηπως σου είπαν οτι η ο ΟΤΕ δεν εχει πόρτες στο κέντρο σου;

ΥΓ Την αίτηση για ADSL την εκανες για την περιοχη που γράφει το σπιτι σου;

Ωπα, σορυ...
δεν ισχυουν αυτα που φαινονται στο λογαριασμο μου...
Αυτα υπηρχαν παλια στην Θεσ/νικη...
Τωρα ειμαι στην Αγ. Παρασκευη Αττικης...
Και εκανα αιτηση αρχικα για HiBox adsl....

nm96027
28-06-07, 14:24
Ωπα, σορυ...
δεν ισχυουν αυτα που φαινονται στο λογαριασμο μου...
Αυτα υπηρχαν παλια στην Θεσ/νικη...
Τωρα ειμαι στην Αγ. Παρασκευη Αττικης...
Και εκανα αιτηση αρχικα για HiBox adsl....

Νow you speak!:clap:
Παμε λοιπον:

1. Μιλα με τον πωλητη σου (και μονον με αυτο) και ζητα του μια ημερομηνια ενεργοποιησης.:cool:
2. Αν εχεις κουράγια να περιμένεις, περίμενε, αλλιως ακυρωση.:whistle:
3. Αν εχεις κουράγια για καταγγελιες και τα συναφη, γραψε ενα γραμματακι στην ΕΕΤΤ που να λεει οτι η ΗΟL μου λεει οτι φταίει ο ΟΤΕ. ειναι αληθεια;;; κτλ,κτλ. με κοινοποιηση στην HOL. Η ΕΕΤΤ στην καλη περίπτωση θα σου απαντησει μετα απο εναν μηνα.:hmm:

Αφου λοιπον συνεννοηθηκαμε, οτι μιλαμε για shared LLU, το επιχειρημα της HOL για την Αγ. Παρασκευη εχει βαση, αλλα ασφαλως δεν σημαίνει οτι λενε και αληθεια.;)

emmstra
28-06-07, 18:06
Νow you speak!:clap:
Παμε λοιπον:

1. Μιλα με τον πωλητη σου (και μονον με αυτο) και ζητα του μια ημερομηνια ενεργοποιησης.:cool:
2. Αν εχεις κουράγια να περιμένεις, περίμενε, αλλιως ακυρωση.:whistle:
3. Αν εχεις κουράγια για καταγγελιες και τα συναφη, γραψε ενα γραμματακι στην ΕΕΤΤ που να λεει οτι η ΗΟL μου λεει οτι φταίει ο ΟΤΕ. ειναι αληθεια;;; κτλ,κτλ. με κοινοποιηση στην HOL. Η ΕΕΤΤ στην καλη περίπτωση θα σου απαντησει μετα απο εναν μηνα.:hmm:

Αφου λοιπον συνεννοηθηκαμε, οτι μιλαμε για shared LLU, το επιχειρημα της HOL για την Αγ. Παρασκευη εχει βαση, αλλα ασφαλως δεν σημαίνει οτι λενε και αληθεια.;)

Δηλ. μου λες οτι ειναι αληθεια οτι υπαρχει προβλημα στην Αγ. Παρασκευη και οτι θα πρεπει να περιμενω παρα πολυ????

nm96027
28-06-07, 18:13
Δηλ. μου λες οτι ειναι αληθεια οτι υπαρχει προβλημα στην Αγ. Παρασκευη και οτι θα πρεπει να περιμενω παρα πολυ????

Οχι. Δεν ειναι αναγκαίο οτι ειναι αληθεια. Αλλα μπορει και να ειναι. Για να ειμαι ακριβης: ειναι αληθοφανες.
Η ουσια ειναι ποτε θα ενεργοποιηθεις.... Αυτο πρεπει να μαθεις. Δεν υπαρχει περίπτωση να βρεις ποιος λεει αληθεια και ποιος ψεμματα. Για αυτο σου λεω βαλε τον πωλητη σου να σουπει ημερομηνια και να δεσμευτει για αυτην.:oneup:

ΥΓ Αλλιως ψαξε να βρεις μπας και εχεις κανενα γνωστό τον ΟΤΕ Αγ. Παρασκευης.;)

billgeo
23-11-07, 06:42
Καλησπερα/Καλημερα στα "μελη" του "boxed ADSL" της HOL :cool:


Πριν παραθεσω το προβλημα (και οχι για να βρω λυση, απλα για ενημερωση) ας παμε σε λιγο background...

Στις 07/01/2006 εχω activation του Broadband Pack 768 με NetRoute (φυσικα μεσω ΑΡΥΣ).
Αν εξαιρεσουμε μερικα σποραδικα disconnect δουλεψε χωρις προβληματα.

Στις 05/01/2006 (give or take) μιλαω τηλεφωνικα με πωλητη της HoL και κανω ενα ηχογραφημενο
συμβολαιο για δ/πη του Broadband P. και ενεργοποιηση του HiBox 1024 (με 4+2 μηνες δωρο).

Στις 23/01/2007 εχω activation του Broadband Pack 1024.

Το NetRoute συνεχιζει να δουλευει πανω στη γραμμη μεχρι τις 25/08/07, οποτε και παραδιδει το πνευμα
(μαλλον λογο θερμοκρασιας απο το ενσωματωμενο τροφ/κο) και αλλαζετε με το FritzBox Fon
που πηρα με με το HiBox, που δουλευει μια χαρα.

Στις 04/10/2007 γινετε τηλεφωνικη αιτηση για μεταβαση απο ΑΡΥΣ σε ΜΤοΒ, δωρεαν στα 4ΜΒ/s.

Στις 13/11/2007 γινετε το "καρφωμα" στο DSLAM της HoL.
Απο τοτε το Fritz δεν κουμπωνει και πολυ σταθερα αλλα πρεπει πρωτα να σουλουπωσω λιγο το εσ. δικτυο μου.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Στο προβλημα τωρα, το οποιο δεν ειναι τεχνικης φυσεως αλλα μαλλον λογιστικης.

Οι λογαριασμοι της μηνιαιας χρεωσης αρχισαν να φτανουν απο τον 8ο μηνα (αντι για τον 7ο).
Αφου πληρωνω τον 8ο και τον 9ο, αρχισα να το ψαχνω λιγο το θεμα και βλεπω οτι κατω-κατω
στον λογαρισμο του 10ου γραφει με ψιλα γραμματα "Χρεωστικο υπολοιπο: 112Ε" (περιπου).

Αμαν λεω! Κατι τρεχει! Τηλεφωνο στην Εξυπ. Πελατων:

17/11/07 (παραθεση διαλογου κατα προσεγγιση)

HoL: " Ναι, χρωστατε στην εταιρια μας 112Ε. "
Εγω: " Τις δυο πληρωμες τις εχετε λαβει? "
------ " Μαλιστα, κανονικα. Το υπολοιπο ειναι 112Ε "
------ " Μπορειτε να μου πειτε πως αναλυονται αυτα τα 112? "
------ " Μαλιστα, δεν εχετε πληρωσει τον 3ο μηνα, τον 4ο, τον 5ο, τον 6ο και τον 7ο!!! "
------ " ?!?! Μα η προσφορα σας (κ το συμβολαιο) λεει για 4+2=6 μηνες δωρεαν! "
------ " Οχι, η καρτελα σας λεει για 2 μηνες δωρο "

Εν τελη, εδωσα στην κοπελια το κινητο μου για να με παρει πισω την Δευτερα (19/11) οταν
θα εχει νεοτερα απο το τμημα πωλησεων της εταιριας τους (αυτοι εχουν τις ηχογραφησεις).

Η Δευτερα ηρθε κ περασε. Σημερα ξαναμιλησα με το τμημα Εξυπ. Πελατων.
Ξανα το ιδιο περιπου σεναριο με αλλη κοπελια αυτη τη φορα.
"Δεν εχουμε ενημερωση ακομα απο το Τμημα Πωλησεων"

Εγω παντως τους το ειπα: "Δεν θα πληρωσω κανενα λογαριασμο μεχρι να διαλευκανθει το θεμα"



Και παμε γερα... :mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.