PDA

Επιστροφή στο Forum : C++



sgt.peterman
11-06-07, 23:41
Καλησπερα παιδια...Εχω μια εργασια για την σχολη μου στην γλωσσα C++...Επειδη ειμαι λιγο ασχετος στον προγραμματισμο μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει??Παραθετω την εργασια.. "Θα γραψετε ενα προγραμμα το οποιο σχεδιαζει σημεια απο μετρησεις στον χωρο των 2 διαστασεων.Το προγραμμα θα ζηταει απο τον χρηστη το πληθος των μετρησεων(το πολυ 120) και στην συνεχεια θα διαβαζει τις συντεταγμενες(χ και ψ) των σημειων(χ και ψ ακεραιοι και 0<=χ<=780 και 0<=ψ<=600).Θα σχεδιαζετε με κοκκινο χρωμα την γραμμη χ=ψ και οσα σημεια ειναι πανω απο την γραμμη αυτη θα εμφανιζονται με ενα U πρασινο και οσα ειναι απο κατω με ενα L κιτρινο.Στην ασκηση αυτη θα γινει χρηση βιβλιοθηκης γραφικων." Ευχαριστω εκ των προτερων...



Anarki
11-06-07, 23:48
Τί βιβλιοθήκη γραφικών;

sgt.peterman
11-06-07, 23:56
Καλη ερωτηση...υποτιθεται την εχουμε κανει στο εργαστηριο αλλα οπως καταλαβαινεις...εχεις καμια ιδεα?

Anarki
12-06-07, 00:40
Αν έχετε κάνει κάποια συγκεκριμένη βιβλιοθήκη προφανώς η άσκηση ζητάει να χρησιμοποιήσεις αυτήν που κάνατε. Αν δεν ξέρεις ποιά είναι δεν μπορούμε να βοηθήσουμε ιδιαίτερα.
Όχι οτι γενικά έχω ασχοληθεί πολύ με γραφικά σε C++, κάποια πολύ βασικά με χρήση gltk.

sgt.peterman
12-06-07, 19:14
Ευχαριστω παντως...

turboirc
14-06-07, 11:31
Βιβλιοθήκη γραφικών δεν υπάρχει στην C++ σαν ANSI.

Αρα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποια βιβλιοθήκη που σου παρέχεται στο project, με άλλα λόγια δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, εκτός αν το project είναι Win32 και χρησιμοποιήσεις GDI,GDI+ ή DirectX που είναι standard για τα Windows.

Παρεπιπτόντως ένας έμπειρος καθηγητής καταλαβαίνει αμέσως εαν αυτός που παρουσιάζει μία εργασία σε C++ την έχει γράψει ο ίδιος ή οχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.