PDA

Επιστροφή στο Forum : Ethernet vs wifi !!



Elina_lib
25-07-18, 23:29
Καλησπέρα.
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν υπάρχει ηδη ανάλογο topic καπου αλλου .Είμαι λίγο χαμένη η αλήθεια είναι σαν νεο μελος.
Θα ηθελα μια σχετική βοήθεια αν είναι εύκολο.
Έχω το κλασσικό ρουτερ της cosmote.Πάντα χρησιμοποιούσα το ασύρματο δίκτυο.Προσπάθησα να συνδέσω το pc μουμ με καλώδιο ethernet.Ολα οκ μέχρι εδω το ιντερνετ στον υπολογιστή ειναι οκ.Αλλα οταν ανοίγω τον υπολογιστή αυτόματα χάνετε το δίκτυο στα κινητα και τα λοιπα..το ασυρματο δλδ. Οταν κλείσω τον υπολογιστή το wifi επανέρχεται πάλι.
Καμία ιδεα;;;
Ευχαριστώ πολυυυ

sweet dreams
26-07-18, 00:00
Όταν λες "χάνετε το δίκτυο" εννοείς ότι κλείνει εντελώς;; βλέπεις και το λαμπάκι WLAN μπροστά στο ρούτερ να σβήνει;;

Elina_lib
26-07-18, 00:05
Οχι οχι δεν σβήνει.Παραμένει αναμένο.Δεν μπορεί να βρεθεί το ασύρματο δίκτυο πχ στο κινητο..ή οταν το εντοπίζει δεν υπάρχει πρόσβαση στο ιντερνετ.
Ολα αυτα φυσικα δεν ισχύουν οταν κλείνω τον υπολογιστή.

sweet dreams
26-07-18, 00:13
Δοκίμασες τις θύρες 1/2/3;;

Κάνε ένα Hard Reset στο ρούτερ(θα χαθούν ρυθμίσεις που τυχόν έχεις κάνει, θα πρέπει να τις κάνεις από την αρχή) και δοκίμασε πάλι, αν συνεχίζει να το κάνει πάρε τον πάροχο για αντικατάσταση.

Elina_lib
26-07-18, 00:46
Εκανα και το προλημα παραμενει. Αλλα για αντικατάσταση χλωμό το βλέπω 3 μερες το εχω. Νομιζα οτι ισως ειναι καμία ρύθμιση που χρειάζεται .Ισως κατι με τις προτεραιότητες μεταξύ ethernet και wifi.
Όπως και να έχει ευχαριστώ για την απάντηση. :oneup:

sweet dreams
26-07-18, 00:50
Αντικατάσταση γίνεται κανονικά και στο πρώτο λεπτό αν δεν λειτουργεί σωστά η συσκευή, πάρε τηλέφωνο και εξήγησε τους το πρόβλημα, θα σου το αντικαταστήσουν.

Elina_lib
26-07-18, 01:01
:oneup::oneup: Ευχαριστώ πολυ.

sdikr
26-07-18, 01:07
Καλησπέρα.
Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν υπάρχει ηδη ανάλογο topic καπου αλλου .Είμαι λίγο χαμένη η αλήθεια είναι σαν νεο μελος.
Θα ηθελα μια σχετική βοήθεια αν είναι εύκολο.
Έχω το κλασσικό ρουτερ της cosmote.Πάντα χρησιμοποιούσα το ασύρματο δίκτυο.Προσπάθησα να συνδέσω το pc μουμ με καλώδιο ethernet.Ολα οκ μέχρι εδω το ιντερνετ στον υπολογιστή ειναι οκ.Αλλα οταν ανοίγω τον υπολογιστή αυτόματα χάνετε το δίκτυο στα κινητα και τα λοιπα..το ασυρματο δλδ. Οταν κλείσω τον υπολογιστή το wifi επανέρχεται πάλι.
Καμία ιδεα;;;
Ευχαριστώ πολυυυ

Θα έριχνα μια ματιά και στις ρυθμίσεις της κάρτα δικτύου μήπως έχει τίποτα ρυθμίσεις ip με το χέρι, αν έχει βάλτο στο αυτόματο (δεξί κλικ, ιδιοτήτες, ipv4 protocol διπλό κλικ)

Elina_lib
26-07-18, 08:15
Είναι ήδη στο αυτόματο :sorry:

peragialos
26-07-18, 10:55
Και εγώ για προβληματικό ρούτερ το βλέπω αλλά αν έχεις κάποιο άλλο laptop ίσα για να το δοκιμάσεις ότι βγάζει το ίδιο πρόβλημα με ethernet σύνδεση ώστε να σιγουρευτείς.

Elina_lib
30-07-18, 17:19
Πολύ καλή η ιδέα σου.
Το δοκίμασα στο laptop με το καλώδιο και δεν μου παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Τι φάση;:oops:

Ερωτηση ισως χαζή.
Στο pc έχω συνδεδεμένες 2 οθόνες με HDMI και με VGA(οθόνη τηλεόρασης επίσης)

όταν ανοίγω τον υπολογιστή μόνο την πρώτη με το HDMI δεν χάνεται το ασύρματο σήμα ..οτι να'ναι;;

papako
31-07-18, 15:06
όπα....
έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα ΖΤΕ modem. Απο τις 15/7 δεν συνδέεται κανένα κινητό ή ταβλετ. Μάνο το laptop (ethernet ή WIFI)
Έχει γίνει και reset και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Είμαι και μακριά από το modem.

Μάλλον θα φάει αλλαγή.

Elina_lib
02-08-18, 10:59
Αααα πάλι καλα που είμαστε δυο :p

Κάποια στιγμή σύνδεσατο pc ασυρματα εκανα κατι ελεγχους λεει σφάλματος και μετά σύνδεσα πάλι το καλώδιο.Εδώ και κάτι μέρες λειτουργεί κανονικά.Ίσως να ειναι τυχαίο γεγονός και να λέω σαχλαμάρες σαν ξανθιά που είμαι..αλλα πλεον λειτουργούν όλα κανονικά...μεχρι την επόμενη φορα που θα χαλάσουν μάλλον :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.