PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση κλήσης πρόσθετη χρέωση?



Doxaios
26-07-18, 09:36
Συγνώμη η cosmote χρεώνει την αναγνώριση σαν μηνιαία πρόσθετη χρέωση σε όλα τα πακέτα της? 20 χρόνια πίσω γυρνάμε δηλαδή?

sweet dreams
26-07-18, 10:04
Πάντα την χρέωνε απ' ότι θυμάμαι, γιατί γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω;;

dimitris.taxideytis
26-07-18, 10:59
Παντα τη χρεωνε.
Aπλα καποιες φορες σε νεους πελατες παιζει σαν προσφορα,το εκανε στην αδερφη μου και στην ανανεωση συνεχισε δωρεαν..

jkoukos
26-07-18, 11:36
Cosmote και Wind είναι οι μόνες που χρεώνουν την αναγνώριση κλήσεων (1,24€ και 0,5€ αντίστοιχα).
Κατά καιρούς το προσφέρουν δωρεάν σε διάφορα πακέτα, όπως το δικό μου που το έχω 2,5 χρόνια.

Doxaios
30-07-18, 18:32
Και κάτι ακόμα. Οι λογαριασμοί είναι 2μηνιαίοι? Αν επιλέξεις να μπείς μέσω mycosmote ΑΥΤΟΜΑΤΑ καταργείται η εκτύπωση και η αποστολή έντυπου λογαρισμού. Δηλαδή είτε περιμένεις 2μηνιαίο λογαριασμό στο ταχυδρομείο, είτε πληρώνεις αποκλειστικά μέσω mycosmote.

sdikr
30-07-18, 18:37
Και κάτι ακόμα. Οι λογαριασμοί είναι 2μηνιαίοι? Αν επιλέξεις να μπείς μέσω mycosmote ΑΥΤΟΜΑΤΑ καταργείται η εκτύπωση και η αποστολή έντυπου λογαρισμού. Δηλαδή είτε περιμένεις 2μηνιαίο λογαριασμό στο ταχυδρομείο, είτε πληρώνεις αποκλειστικά μέσω mycosmote.

Δεν έχει κάτι τέτοιο, κανονικά έχω πρόσβαση στο mycosmote, κάθε 2μηνό έρχεται ο έντυπος κανονικά

Doxaios
30-07-18, 18:45
Δεν έχει κάτι τέτοιο, κανονικά έχω πρόσβαση στο mycosmote, κάθε 2μηνό έρχεται ο έντυπος κανονικά

Ακριβώς αυτό μου είπαν από τη cosmote...Θα δείξει φαντάζομαι.

goku
30-07-18, 19:08
Και κάτι ακόμα. Οι λογαριασμοί είναι 2μηνιαίοι? Αν επιλέξεις να μπείς μέσω mycosmote ΑΥΤΟΜΑΤΑ καταργείται η εκτύπωση και η αποστολή έντυπου λογαρισμού. Δηλαδή είτε περιμένεις 2μηνιαίο λογαριασμό στο ταχυδρομείο, είτε πληρώνεις αποκλειστικά μέσω mycosmote.

Λίγο άσχετο μιας και εγώ είμαι στην Vodafone, αλλά σχετικό. Όταν μετακόμισα στην Vodafone, κάποια στιγμή έκανα και online account. Την στιγμή που το έκανα που κατάργησε αυτόματα τον έντυπο λογαριασμό. Την ίδια στιγμή όμως, πήγα όμως στις ρυθμίσεις και το γύρισα πάλι στον έντυπο λογαριασμό, και τώρα μπαίνω κανονικά στον online λογαριασμό και λαμβάνω και τον έντυπο. Μήπως γίνεται και στην Cosmote κάτι τέτοιο.

dimangelid
30-07-18, 21:12
Λίγο άσχετο μιας και εγώ είμαι στην Vodafone, αλλά σχετικό. Όταν μετακόμισα στην Vodafone, κάποια στιγμή έκανα και online account. Την στιγμή που το έκανα που κατάργησε αυτόματα τον έντυπο λογαριασμό. Την ίδια στιγμή όμως, πήγα όμως στις ρυθμίσεις και το γύρισα πάλι στον έντυπο λογαριασμό, και τώρα μπαίνω κανονικά στον online λογαριασμό και λαμβάνω και τον έντυπο. Μήπως γίνεται και στην Cosmote κάτι τέτοιο.

Σε εμένα έτσι γίνεται. Με το που μπήκα την πρώτη φορά, μου ήρθε μήνυμα ότι καταργήθηκε ο έντυπος. Τους ζήτησα να συνεχίσει να έρχεται και τον λαμβάνω και έντυπα και ηλεκτρονικά.

Για σταθερό και ίντερνετ πάντα!

Doxaios
13-08-18, 17:09
Εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός που αναφέρει περίοδο χρήσης 01/08/18 - 30/09/18. Οι λογαριασμοί της cosmote προπληρώνονται? Είναι φυσιολογικό αυτό? Και πώς γνωρίζουν μέσα στο διάστημα αυτό τί χρήση γίνεται?

Tecate
13-08-18, 17:46
προπληρωνεις τα παγια και πληρωνεις τη χρηση εκτος παγιου αφου κλεισει το διμηνο.

δλδ ο επομενος λογαριασμος σου θα ειναι παγια 1/10/18 - 30/11/18 + εκτος παγιου χρηση 1/8/18 - 30/09/18

goku
13-08-18, 18:39
Εκδόθηκε ο πρώτος λογαριασμός που αναφέρει περίοδο χρήσης 01/08/18 - 30/09/18. Οι λογαριασμοί της cosmote προπληρώνονται? Είναι φυσιολογικό αυτό? Και πώς γνωρίζουν μέσα στο διάστημα αυτό τί χρήση γίνεται?

(Προ)πληρώνεις το πάγιο του επόμενου μήνα, αλλά πληρώνεις τη χρήση του προηγούμενου μήνα. Έτσι γινόταν και σε μένα όταν είχα σταθερό και κινητό στον ΟΤΕ - COSMOTE.

Doxaios
13-08-18, 19:26
Thanks guys

Gkostas2007
14-08-18, 11:17
Προσωπικά:
1. Για αναγνώριση την έχω δωρεάν, με το πρόγραμμα που έβαλα
2. Ο λογαριασμός είχα την επιλογή να διαλέξω αν θα έρχεται κάθε μήνα ή κάθε 2 μήνες. Επίσης, έρχεται έντυπο και ηλεκτρονικά
3. Για την προπληρωμή και γω το είχα απορία. Μου είπαν ότι δίνεις 2 πάγια μπροστά, τύπου εγγύηση και όταν φύγεις στα επιστρέφουν. Τώρα τι λογική είναι αυτή, ποτέ δεν κατάλαβα, αλλα νομίζω το κάνουν όλοι.

Doxaios
14-08-18, 13:23
Προσωπικά:
1. Για αναγνώριση την έχω δωρεάν, με το πρόγραμμα που έβαλα
2. Ο λογαριασμός είχα την επιλογή να διαλέξω αν θα έρχεται κάθε μήνα ή κάθε 2 μήνες. Επίσης, έρχεται έντυπο και ηλεκτρονικά
3. Για την προπληρωμή και γω το είχα απορία. Μου είπαν ότι δίνεις 2 πάγια μπροστά, τύπου εγγύηση και όταν φύγεις στα επιστρέφουν. Τώρα τι λογική είναι αυτή, ποτέ δεν κατάλαβα, αλλα νομίζω το κάνουν όλοι.

2.Επέλεξες μηνιαίο έντυπο λογαριασμό? Γίνεται μηνιαίος έντυπος ή μόνο διμηνιαίος έντυπος?
3.Στη cyta που ήμουν δεν ήταν έτσι. Ήταν κανονικά στο τέλος του μήνα ο λογαριασμός με τις κλήσεις του μήνα κτλ χωρίς προπληρωμές κάτι.

Gkostas2007
14-08-18, 15:03
2.Επέλεξες μηνιαίο έντυπο λογαριασμό? Γίνεται μηνιαίος έντυπος ή μόνο διμηνιαίος έντυπος?
3.Στη cyta που ήμουν δεν ήταν έτσι. Ήταν κανονικά στο τέλος του μήνα ο λογαριασμός με τις κλήσεις του μήνα κτλ χωρίς προπληρωμές κάτι.

Για τον λογαριασμό νομιζω γινεται. Δλδ εμένα απλά με ρώτησαν αν θέλω να μου ερχεται κάθε μηνα ή καθε δίμηνο. Δεν μου είπαν κάτι επιπλέον, τύπου στον μηνιαίο δεν θα ερχεται έντυπο. Εγώ προτίμησα τον διμηνιαίο. Για την προπληρωμή, στην Nova πράγματι δεν με χρέωσαν, αλλά εκεί είχα προπληρώσει όλο το 12μηνο. Στην Vodafone αντίθετα είχα ακριβώς το ίδιο με την Cosmote, δλδ προπλήρωσα το 2μηνο και αν θυμάμαι καλά, νομίζω και στην Wind είχε γίνει αυτο.

Iris07
05-09-18, 18:38
Μία ερώτηση παιδιά.

Λαμβάνω τον λογαριασμό μου Double Play ηλεκτρονικά κάθε 2 μήνες..
και πήγα να τον βάλω να βγαίνει κάθε μήνα και δεν το δέχεται..

Στους δικούς μου που έχουν μόνο τηλ. το δέχτηκε.

Υπάρχει κάποιος που λαμβάνει ηλεκτρονικά Double Play κάθε μήνα ?

* Θα τους πάρω τηλ. αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ! :cool:

** Αναγνώριση είχα δωρεάν από τότε που έκανα το συμβόλαιο (24άρι)

gcf
05-09-18, 18:53
Μία ερώτηση παιδιά.

Λαμβάνω τον λογαριασμό μου Double Play ηλεκτρονικά κάθε 2 μήνες..
και πήγα να τον βάλω να βγαίνει κάθε μήνα και δεν το δέχεται..

Στους δικούς μου που έχουν μόνο τηλ. το δέχτηκε.

Υπάρχει κάποιος που λαμβάνει ηλεκτρονικά Double Play κάθε μήνα ?

* Θα τους πάρω τηλ. αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ! :cool:

** Αναγνώριση είχα δωρεάν από τότε που έκανα το συμβόλαιο (24άρι)

Μια λεπτομέρεια, αν το βάλεις ανά μήνα χάνεις λίγη ευελιξία ως προς το δωρεάν χρόνο προς κινητά που ίσως έχεις, με το δίμηνο ο χρόνος κατανέμεται στους δύο μήνες συνολικά.

Iris07
05-09-18, 19:00
Να σου πω τι γινόταν..

Οι δικοί μου είχαν το 250' προς σταθερά + 30' προς κινητά το μήνα.. δηλαδή 500 + 60 το δίμηνο..
Κάποιες φορές έβγαινε λογαριασμός με έξτρα χρέωση εκτός προγράμματος ενώ δεν είχαν φτάσει τα 500 λεπτά συνολικά όπως αναλύεται στον λογαριασμό.

Υπέθετα λοιπόν ότι ξεπεράσανε μάλλον το πρόγραμμα τον 1ο μήνα, οπότε είπα να το βάλω ανά μήνα για καλύτερο έλεγχο, και να μην τρέχω να ψάχνω..

goku
05-09-18, 19:08
Να σου πω τι γινόταν..

Οι δικοί μου είχαν το 250' προς σταθερά + 30' προς κινητά το μήνα.. δηλαδή 500 + 60 το δίμηνο..
Κάποιες φορές έβγαινε λογαριασμός με έξτρα χρέωση εκτός προγράμματος ενώ δεν είχαν φτάσει τα 500 λεπτά συνολικά όπως αναλύεται στον λογαριασμό.

Υπέθετα λοιπόν ότι ξεπεράσανε μάλλον το πρόγραμμα τον 1ο μήνα, οπότε είπα να το βάλω ανά μήνα για καλύτερο έλεγχο, και να μην τρέχω να ψάχνω..

Έχω την εντύπωση πως οι προσφορές του κάθε πακέτου είναι ανα μήνα, ασχέτως αν ο λογαριασμός έρχεται ανα δίμηνο. Μου είχε τύχει και μένα παρόμοια περίπτωση όταν ήμουν στον ΟΤΕ. Εμάς προσωπικά μας βόλευε το δίμηνο γιατί τον ένα μήνα που δεν μας ερχόταν λογαριασμός μας φαινόταν ότι τη βγάζαμε "φθηνά" και πληρώναμε άλλα έξοδα (πχ ΔΕΗ η οποία επίσης έρχεται ανα δίμηνο αλλά διαφορετικό μήνα από όταν ερχόταν ο ΟΤΕ). Μετά φυσικά πήγαμε στη Vodafone και ο λογαριασμός πλέον μας έρχεται ανα μήνα, αλλά το πάγιο είναι πολύ μικρότερο και δεν ενδιαφέρει και τόσο πλέον.

jkoukos
05-09-18, 19:13
Έχω το DP24L και βγαίνει ηλεκτρονικά μηνιαίος λογαριασμός (δεν παίρνω έντυπο καθόλου).
Έρχεται sms και email κατά την έκδοση και υπενθύμισης sms για την πληρωμή του.

Iris07
05-09-18, 19:17
Thanks jkoukos! ;)
Τα ίδια και εγώ e-mail και sms.

Θα τους πάρω τηλ. τώρα να τους τα ψάλω! :p

gcf
11-09-18, 23:43
Από το 13888 μου είχαν πει (αλλά εδώ και δυο χρόνια περίπου) ότι αν έχεις διμηνιαίο λογαριασμό, μπορείς να υπερβείς το όριο τον ένα μήνα αρκεί η συνολική κατανάλωση στο δίμηνο να είναι εντός ορίων, χωρίς επιβάρυνση.
Ίσως να το άλλαξαν από τότε.

weather1967
12-09-18, 06:38
Πάντα την χρέωνε απ' ότι θυμάμαι, γιατί γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω;;


Παντα τη χρεωνε.
Aπλα καποιες φορες σε νεους πελατες παιζει σαν προσφορα,το εκανε στην αδερφη μου και στην ανανεωση συνεχισε δωρεαν..

Δέν τήν χρέωνε πάντα,τά τελευταία χρόνια στά περισσότερα πακέτα DP τό έγγραφε εμφανώς δωρεάν αναγνώριση κλήσεων,τώρα σέ κανένα πακέτο DP δέν αναγράφει δωρεάν αναγνώριση κλήσεων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.