PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρηση εξοπλισμου Cosmote, bridge & PPPoE Passthrough και static IP



Fotis_Greece
26-07-18, 21:23
Καλησπερα παιδια,
Σαν τεχνικος με ευθυνη σε αρκετες εταιρειες δεχτηκα και εγω τηλεφωνηματα και SMS για χρηση εξοπλισμου του παροχου απο τελος του μηνα. Ειχα μια ενδιαφερουσα συνομιλια με φιλο τεχνικο "εκ των εσω" και απο οτι δειχνει μπορει σαν εταιρικοι πελατες να πιεσουμε λιγο την καθυστερηση αλλα στο τελος δεν θα την γλυτωσουμε. Στην ερωτηση μου εαν ο παροχος καταλαβαινει οτι δεν χρησιμοποιουμε το δικο τους εξοπλισμο η απαντηση ειναι ναι. Εννοειται βεβαια οτι το ολο θεμα ειναι στην χρηση των δικων μας VPN routers μιας και διασυνδεονται υποκαταστηματα (Drayek 2862).

Εδω η λυση ειναι σχετικα ευκολη, χρηση του speedport σαν Bridge modem και τελειωσε η υποθεση. Εχει εντοπισει κανεις καποιο θεμα σταθεροτητας του speedport σαν bridge modem?

Παμε τωρα ομως στην περιπτωση που μια ωραια μερα θα μου στειλουν το sms οτι γυρισανε οι γραμμες σε ευρυζωνικη τηλεφωνια. Εκει η λυση ειναι να χρησιμοποιησουμε το speedport με PPPoE passthrough ωστε να δουλευει και η τηλεφωνια αλλα και το δικο μας router. Εχω μερικες ερωτησεις σε οποιους το εχουνε δουλεψει ετσι
1) Υπαρχει καποια νεοτερο για το εαν μπορουμε να βαλουμε και στο δικο μας router τα δικα μας user/pass της γραμμης ή πρεπει να χρησιμοποιησουμε το generic otenet@otenet.gr ?
2) Εαν μπορουμε να βαλουμε τα δικα μας, υπαρχει περιπτωση να διατηρησουμε την static IP ή την παιρνει πρωτο το Speedport
3) Εαν στο speedport βαλω τα generic credentials, θα παρει dynamic IP και το router μου τα δικα μου user/pass θα παρει την στατικη? Το speedport σε καθε επανεκιννηση λογω ρευματος-κολληματος κατεβαζει ξανα τα logins της γραμμης ή μονο με το reset?

Ευχαριστω

sdikr
26-07-18, 21:38
Συνήθως όταν έχω στατική κάνω το 3. μέχρι τώρα δουλεύει χωρίς θέματα.

το 1 δεν δουλεύει αν έχεις στατικ, αν έχεις dynamic δουλεύει, αλλά ειναι κρίμα να κάνεις χρήση δυο ip όταν υπάρχει έλλειψη
Για το 2, όχι δεν μπορείς να έχεις 2 φόρες την ίδια στατικ, αλλά μπορείς να κάνεις το 3, μέχρι τώρα μόνο με reset τραβάει ξανά τα στοιχεία

Fotis_Greece
26-07-18, 21:52
Ευχαριστω, ενθαρυνντικο πολυ αυτο. Το entry2i εχεις δουλεψει με το PPPoE passthrough? Εχεις διαπιστωσει πτωση ταχυτητας στο δικο σου router που κανει την κληση? Αντεχει το speedport και το δικο του routing και το passthrough ή θα μας φανε τα κολληματα?

sdikr
26-07-18, 21:57
Ευχαριστω, ενθαρυνντικο πολυ αυτο. Το entry2i εχεις δουλεψει με το PPPoE passthrough? Εχεις διαπιστωσει πτωση ταχυτητας στο δικο σου router που κανει την κληση? Αντεχει το speedport και το δικο του routing και το passthrough ή θα μας φανε τα κολληματα?

Σε ταχύτητα συγχρονισμού αν το αφήσω στα default (χωρίς snr Κλπ) όχι κάτι τρομερό μερικά kbps, entry2 και το w το routing το αναλαμβάνει το δικό σου όποτε δεν υπάρχει κάποιο θέμα, εκτός ίσως απο το qos της τηλεφωνίας

puffy
26-07-18, 22:25
επειδη κι εγω ειχα ανησυχιες για επιδοσεις με το passthrough, πρακτικα τελικα νομιζω οτι δεν εχει διαφορα με το bridge τουλαχιστον εγω δεν ειδα καμια διαφορα σε επιδοσεις
λογικα το passthrough αυτο σημαινει οτι τα περναει οπως ειναι, οπως και ενα μοντεμ και τα παραδιδει στο ρουτερ.

αν το γυρισεις σε passthrough και bridge και παρεις μετρησεις, σε καθε περιπτωση θα δεις αμεσα αν υπαρχει αποκλιση η οχι

Panagioths
29-07-18, 01:30
Κάνεις την επιλογή (3) και το speedport θα σου πάρει τα κανονικά σου credentials user@otenet.gr μόνο σε περίπτωση που γίνει reset στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και όχι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος/επανεκίνησης. Οπότε είσαι αρκετά ασφαλής!

npapanik
02-08-18, 15:28
Εγώ προσωπικά έχω το Speedport Plus μπροστά με απενεργοποιημένο το WiFi του και πίσω ένα Asus RT-AC87U που κάνει μια ξεχωριστή κλήση PPPoE. Username & password ΚΑΙ στις δύο συσκευές. Το μόνο που έχω αλλάξει στο Asus είναι ότι του έχω δώσει IP 192.168.2.1 ώστε να μπορώ να βλέπω την σελίδα του Speedport από το εσωτερικό δίκτυο (και από VPN) με την IP 192.168.1.1. Η τηλεφωνία μου είναι VoIP.

Fotis_Greece
02-08-18, 20:30
Εγώ προσωπικά έχω το Speedport Plus μπροστά με απενεργοποιημένο το WiFi του και πίσω ένα Asus RT-AC87U που κάνει μια ξεχωριστή κλήση PPPoE. Username & password ΚΑΙ στις δύο συσκευές. Το μόνο που έχω αλλάξει στο Asus είναι ότι του έχω δώσει IP 192.168.2.1 ώστε να μπορώ να βλέπω την σελίδα του Speedport από το εσωτερικό δίκτυο (και από VPN) με την IP 192.168.1.1. Η τηλεφωνία μου είναι VoIP.

To ιδιο (προσωπικο σου) user/pass εχεις βαλει και στα δυο? Εχεις dynamic IP?

npapanik
07-08-18, 21:40
Ακριβώς (και στις δύο ερωτήσεις σου). Από ότι γνωρίζω ο ΟΤΕ δέχεται μέχρι και τέσσερα ταυτόχρονα logins.

siagris
10-09-18, 18:46
Φυσικά και μπορείς να έχει μπροστά κωδικός που ξεκινούν με CLI_2102588xxx όπου αυτό ειναι ο τηλεφωνικός σου αριθμός , να έχεις κανονικά Ίντερνετ και ποσω να βάλεις κανονικά τους κωδικούς σου με την στατικ σου .
Ζητάς από τον ΟΤΕ να βγει το zero touch
Προσοχή όμως : να έχεις τους κωδικούς vobb έτσι ώστε να τους βάλεις με το χέρι αλλιώς όταν συνδέσεις να τους καλέσεις και να σου τους πουσαρουν έτσι ώστε να περαστούν και οι κωδικοί της τηλεφωνίας

Papashark
26-09-19, 15:17
Εχει δοκιμάσει κανείς αν εξακολουθεί και παίζει σωστά τώρα πια με τις (μην χέσω) ευρυζωνικές συνδέσεις τηλεφωνίας ?

Εχω Oxygen
HDI34201.N3A2UV,

Version
OTE01_1.0.0



Εβαλα στο PPPoΕ το otenet@otenet.gr με pass otenet, έβαλα και PPPoE_Passthrough, πήρε μια IΡ στο 100.χ.χ.χ, αλλά η τηλεφωνία δεν παίζει.

Ο ρούτερ μου από πίσω, που έχει το κανονικό username, παίζει μια χαρά, με πραγματική ΙΡ (85.73.x.x)

Panagioths
26-09-19, 15:24
Εχει δοκιμάσει κανείς αν εξακολουθεί και παίζει σωστά τώρα πια με τις (μην χέσω) ευρυζωνικές συνδέσεις τηλεφωνίας ?

Εχω Oxygen
HDI34201.N3A2UV,

Version
OTE01_1.0.0



Εβαλα στο PPPoΕ το otenet@otenet.gr με pass otenet, έβαλα και PPPoE_Passthrough, πήρε μια IΡ στο 100.χ.χ.χ, αλλά η τηλεφωνία δεν παίζει.

Ο ρούτερ μου από πίσω, που έχει το κανονικό username, παίζει μια χαρά, με πραγματική ΙΡ (85.73.x.x)

Τους κωδικούς τηλεφωνίας τους έχει κατεβάσει;

Fotis_Greece
26-09-19, 17:48
Μην το κανεις ετσι, στο επομενο reboot του Oxygen θα κανακατεβασεις τους κωδικους γραμμης.
Το ιδιο κανει και το Speedport Plus πλεον (το plus κατεβαζει τους κωδικους και ανευ reboot ακομα και εαν τους αλλαξεις εσυ σε otenet@otenet)

Ζητα changeme (CLI) απο τον ΟΤΕ για το Oxygen (ΜΟΝΟ εαν εχεις στατικη)
Εαν ΔΕΝ εχεις στατικη, προχωρα κανονικα στους κανονικους κωδικους και στα δυο

griniaris
26-09-19, 18:58
Μην το κανεις ετσι, στο επομενο reboot του Oxygen θα κανακατεβασεις τους κωδικους γραμμης.
Το ιδιο κανει και το Speedport Plus πλεον (το plus κατεβαζει τους κωδικους και ανευ reboot ακομα και εαν τους αλλαξεις εσυ σε otenet@otenet)

Ζητα changeme (CLI) απο τον ΟΤΕ για το Oxygen (ΜΟΝΟ εαν εχεις στατικη)
Εαν ΔΕΝ εχεις στατικη, προχωρα κανονικα στους κανονικους κωδικους και στα δυο

Ισχυει. το ειδα δοκιμασει κανα-δυο βδομαδες πιο πριν σαν πειραμα .

Papashark
27-09-19, 12:16
Του έχω βάλει το otenet@otenet, με reboοt δεν άλλαξαν, αλλά δεν σηκώθηκε ποτέ η τηλεφωνία .....

Προσπαθώ να καταλάβω τι ελέγχουν και πως συμπεριφέρεται κανονικά, για να ξέρω τι σκατά θα κάνω κάθε φορά που θέλω να βάλω την ΙΡ (είτε στατική είτε δυναμική) σε άλλο router.....

Panagioths
27-09-19, 12:22
Του έχω βάλει το otenet@otenet, με reboοt δεν άλλαξαν, αλλά δεν σηκώθηκε ποτέ η τηλεφωνία .....

Προσπαθώ να καταλάβω τι ελέγχουν και πως συμπεριφέρεται κανονικά, για να ξέρω τι σκατά θα κάνω κάθε φορά που θέλω να βάλω την ΙΡ (είτε στατική είτε δυναμική) σε άλλο router.....

Πρέπει πρώτα να του τραβήξεις ένα reset για να πάρει κωδικούς τηλεφωνίας και μετά να κάνεις οτι non default στήσιμο θέλεις. Άλλος τρόπος είναι να τους πάρεις τηλ στην εξυπηρέτηση και να μπουν αυτοί να σου βάλουν κωδικό τηλεφωνίας (μπορούν). Αν έχεις στατική ωστόσο καλό είναι να ζητήσεις να σου περάσουν τους CLI κωδικούς που λένε παραπάνω..

Fotis_Greece
27-09-19, 17:38
Συνοψιζω:
Εαν εχεις στατικη, ζητας changeme (CLI) απο τον ΟΤΕ. Για οικιακους χρηστες υπαρχει χρεωση με αιτηση τηλεφωνικη. Για εταιρικους πελατες ειναι δωρεαν με αποστολη αιτηματος μεσω email και ταυτοτητα νομιμου εκρποσωπου και καταστατικο.

Εαν ΔΕΝ εχεις στατικη, βαζεις απλά τα στοιχεια γραμμης και στο δικο σου router χωρις αλλη διαδικασια.

Σημειωση: Τα oxygen επανεφερουν τα στοιχεια γραμμης οχι μετα απο reboot αλλα μετα απο power off (δοκιμασμενο*)
Το speedport plus τα επαναφερει εν ωρα λειτουργιας μετα απο λιγα λεπτα που θα "τολμησεις" να τα αλλαξεις.

* Μου θυμισε τα ADSL/VDSL 2860/2862 της Draytek. Εαν εχεις την ρυθμιση γραμμης στο Auto, μονο μετα απο Power off θα δει την τυχον εναλλαγη που εχει γινει στην γραμμη. Με απλο reboot κραταει οτι ειχε πριν (για πιο γρηγορο reboot μου ειχε δηλωσει ο developer στην Draytek) με αποτελεσμα σε αλλαγη απο adsl σε vdsl να συνεχιζει ακομα να βλεπει adsl

Papashark
01-10-19, 12:15
Μέχρι πρότινος είχα το username μου σε 4 διαφορετικά PPPoE χωρίς πρόβλημα. Από το καλοκαίρι μου έχουν αλλάξει τα φώτα. Άσε που εκτός από το δικό μου PPPoE περνάνε και άλλα 3 με στατικές IPs

Εκανα default reset το Oxygen, πέρασαν τα στοιχεία μόνα τους, έπαιξαν όλα, σήκωσα και το PPPoE στο δικό μου ρούτερ, και έπαιξε για 24 ώρες περίπου. Μετά κώλος. Σταμάτησε να παίζει το passthrought

Τωρα το ξαναέκανα από την αρχή.

griniaris
01-10-19, 12:26
Μέχρι πρότινος είχα το username μου σε 4 διαφορετικά PPPoE χωρίς πρόβλημα. Από το καλοκαίρι μου έχουν αλλάξει τα φώτα. Άσε που εκτός από το δικό μου PPPoE περνάνε και άλλα 3 με στατικές IPs

Εκανα default reset το Oxygen, πέρασαν τα στοιχεία μόνα τους, έπαιξαν όλα, σήκωσα και το PPPoE στο δικό μου ρούτερ, και έπαιξε για 24 ώρες περίπου. Μετά κώλος. Σταμάτησε να παίζει το passthrought

Τωρα το ξαναέκανα από την αρχή.

Τα 4 PPPoE που αναφερεις.... επαιρναν dynamic public IP ?

Οποτε ειναι 4 οι κλησεις με τα ιδια credentials? Ή ειναι oxygen+ρουτερ+ 3 ακομα? Συνολο 5?

Με 4 κλησεις μου πηραν κανονικα ιρ . με 5 μπαχαλο. Βεβαια δεν τα κρατησα πανω απο 2-3 ωρες για να δω πως θα συμπεριφεροταν.
Δεν υπηρχε λογος αλλωστε αφου ηταν απλα μια δοκιμη και δεν ηθελα να δεσμευσω και τοσες ιρ αδικα.
Ισως το συστημα δεν επιτρεπει τοσες κλησεις με μια γραμμη ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ.

Πιστευω η λυση βρισκεται στο να βαλεις στατικες Public ιρ σε καθε κληση.

Panagioths
01-10-19, 13:47
Τα 4 PPPoE που αναφερεις.... επαιρναν dynamic public IP ?

Οποτε ειναι 4 οι κλησεις με τα ιδια credentials? Ή ειναι oxygen+ρουτερ+ 3 ακομα? Συνολο 5?

Με 4 κλησεις μου πηραν κανονικα ιρ . με 5 μπαχαλο. Βεβαια δεν τα κρατησα πανω απο 2-3 ωρες για να δω πως θα συμπεριφεροταν.
Δεν υπηρχε λογος αλλωστε αφου ηταν απλα μια δοκιμη και δεν ηθελα να δεσμευσω και τοσες ιρ αδικα.
Ισως το συστημα δεν επιτρεπει τοσες κλησεις με μια γραμμη ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ.

Πιστευω η λυση βρισκεται στο να βαλεις στατικες Public ιρ σε καθε κληση.

Ανεπίσημα από παλιά σε άφηνε μέχρι 6 ταυτόχρονα PPPoE. Κάποια στιγμή κάτι άλλαξαν (Ιούνιος-Ιούλιος 2019) και από τότε περιοδικα σεληνιαζεται το συστημα αλλα μετά παίζει (έχω σε πολλές εγκατάστασεις 2 PPPoE ταυτόχρονα και 99% του χρόνου παίζουν χωρίς πρόβλημα).

Papashark
02-10-19, 21:40
Τα 4 PPPoE που αναφερεις.... επαιρναν dynamic public IP ?

Οποτε ειναι 4 οι κλησεις με τα ιδια credentials? Ή ειναι oxygen+ρουτερ+ 3 ακομα? Συνολο 5?

Με 4 κλησεις μου πηραν κανονικα ιρ . με 5 μπαχαλο. Βεβαια δεν τα κρατησα πανω απο 2-3 ωρες για να δω πως θα συμπεριφεροταν.
Δεν υπηρχε λογος αλλωστε αφου ηταν απλα μια δοκιμη και δεν ηθελα να δεσμευσω και τοσες ιρ αδικα.
Ισως το συστημα δεν επιτρεπει τοσες κλησεις με μια γραμμη ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΒΑΣΗ.

Πιστευω η λυση βρισκεται στο να βαλεις στατικες Public ιρ σε καθε κληση.

Παίρνουν στατικές ΙΡς με διαφορετικά Credentials

Όλο με Mikrotik είναι στημένο. Έπαιζαν όλα μια χαρά, μέχρι που ήρθαν και μου έβαλαν το πρώτο Oxygen και έκαναν την σύνδεση "Ευρυζωνική".

Την περίπτωση να είναι δυναμικές ΙΡς και να σηκώνω 2 PPPoE, το ένα στο modem και το άλλο στο Mikrotik από πίσω, την έχω κάνει σε πάρα πολλούς πελάτες, και έχω αρχίσει και ιδρώνω με την "αλλαγή πολιτικής" του ΟΤΕ.

Τώρα είμαι στις 30 ώρες που παίζει.

RpMz
11-10-19, 12:50
Παναγιώτη για δώσε μας ένα feedback, συνεχίζονται ακόμη τα προβλήματα?

aangelis
05-01-20, 11:46
Από χθες (Σάββατο 4/1) δεν είναι εφικτή η σύνδεση με χρήση πρωτοκόλλου PPPoE από δικό μου εξοπλισμό (router) που βρίσκεται πίσω από το Speedport router. To Speedport router έχει τις default ρυθμίσεις (με ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough). Η VDSL σύνδεση μου υλοποιείται από καμπίνα της Wind. Σε παρακείμενη σύνδεση VDSL πελάτη της Wind, η σύνδεση δεύτερου router με χρήση πρωτοκόλλου PPPoE (PPPoE passthrough) λειτουργεί ομαλά.

Έγιναν οι αυτονόητες ενέργειες, όπως restart, reset και ξεμάτιασμα.

Έχει δει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά;

griniaris
05-01-20, 13:58
Από χθες (Σάββατο 4/1) δεν είναι εφικτή η σύνδεση με χρήση πρωτοκόλλου PPPoE από δικό μου εξοπλισμό (router) που βρίσκεται πίσω από το Speedport router. To Speedport router έχει τις default ρυθμίσεις (με ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough). Η VDSL σύνδεση μου υλοποιείται από καμπίνα της Wind. Σε παρακείμενη σύνδεση VDSL πελάτη της Wind, η σύνδεση δεύτερου router με χρήση πρωτοκόλλου PPPoE (PPPoE passthrough) λειτουργεί ομαλά.

Έγιναν οι αυτονόητες ενέργειες, όπως restart, reset και ξεμάτιασμα.

Έχει δει κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά;

Ενα ASUS πισω απο plus λειτουργει κανονικα . κανει κληση μια χαρα.

aangelis
05-01-20, 20:58
Ενα ASUS πισω απο plus λειτουργει κανονικα . κανει κληση μια χαρα.

Ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση. Κάνει κλήση και τώρα; Το δικό μου έπαιζε μέχρι χθες που χρειάστηκε να γίνει επανεκκίνηση το router μου (όχι το speedport).

- - - Updated - - -

Πριν λίγα λεπτά έπαιξε πάλι. Περίεργα πράγματα.

airbus
21-05-20, 22:20
εχω dynamic ip σπιτι μου και δοκιμασα σημερα στο δικο μου speedport 2i να αλλαξω το username σε otenet@otenet.gr. μετα απο λιγο βλεπω να εχει γυρισει στα δικα μου credentials.

θελω να στησω ενα vpn με mikrotik σε ενα πελατη με static cosmote συνδεση. πως γινεται να χρησιμοποιησω τα username & password στο mikrotik και στο speedport να βαλω otenet@otenet.gr και να τα αποθηκευση για παντα? αν δε γινεται κριμα, θα αναγκαστω να χρησιμοποιησω cloud ip και ετσι παει χαμενη η cosmote static.

griniaris
21-05-20, 22:39
εχω dynamic ip σπιτι μου και δοκιμασα σημερα στο δικο μου speedport 2i να αλλαξω το username σε otenet@otenet.gr. μετα απο λιγο βλεπω να εχει γυρισει στα δικα μου credentials.

θελω να στησω ενα vpn με mikrotik σε ενα πελατη με static cosmote συνδεση. πως γινεται να χρησιμοποιησω τα username & password στο mikrotik και στο speedport να βαλω otenet@otenet.gr και να τα αποθηκευση για παντα? αν δε γινεται κριμα, θα αναγκαστω να χρησιμοποιησω cloud ip και ετσι παει χαμενη η cosmote static.

στατικη ΙΡ εχεις ή δυναμικη ? δεν καταλαβα .

airbus
21-05-20, 22:46
dynamic ip εχω σπιτι μου και εκανα ενα τεστ να δω αν κρατησει το speedport το otenet@otenet.gr. τζιφος.
στο πελατη που θα παω για το vpn εχει static ip & speedport 2i. θελω να βαλω στο speedport το otenet@otenet.gr για να χρησιμοποιησω το username & password του πελατη στο mikrotik ωστε να μου δωσει την static ip.

sdikr
21-05-20, 22:48
dynamic ip εχω σπιτι μου και εκανα ενα τεστ να δω αν κρατησει το speedport το otenet@otenet.gr. τζιφος.
στο πελατη που θα παω για το vpn εχει static ip & speedport 2i. θελω να βαλω στο speedport το otenet@otenet.gr για να χρησιμοποιησω το username & password στο mikrotik ωστε να μου δωσει την static ip.

Κάνεις τηλέφωνο στην υποστήριξη και ζητάς username τύπου cli_xxxxxxxxx

airbus
21-05-20, 22:50
Κάνεις τηλέφωνο στην υποστήριξη και ζητάς username τύπου cli_xxxxxxxxx

α οκ δε το ηξερα αυτο. και δηλαδη το username τύπου cli_xxxxxxxxx θα το βαλω στο speedport? και το username & password του πελατη στο mikrotik? η το αναποδο?

blademyc
15-09-20, 22:39
Τελικά μπερδεύτηκα...

Έχουμε μπροστά το speedport (για να έχουμε την τηλεφωνία voip) που παίρνει αυτόματα τους cosmote κωδικούς μας και με lan ip π.χ. 192.168.2.1 ενεργοποιόντας παράλληλα το DMZ
Μετα συνδέουμε στην πόρτα wan το δικο μας router (με lan ip πχ 192.168.1.1).
Επιλέγουμε WAN Interface "Dynamic IP" και παίρνουμε την ίδια εξωτερική IP με το speedport ενώ μπορούμε ταυτόχρονα να βλεπουμε και τα 2 web interface των συσκευών μας.

Γιατί να επιλέξω το PPPoE και να ξαναβάλω τους κωδικούς στο δεύτερο router, θα εχω καλύτερη ταχύτητα ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.