PDA

Επιστροφή στο Forum : ανοιγμα φαναριων αυτοκινητου (για ξεθαμπωμα )



badweed
27-07-18, 14:30
θελω να ξεθαμπωσω τα φαναρια του αυτοκινητου μου , και βλεπω οτι μαλλον εχει και απο μεσα λεκεδες και στιγματα.
και μου ηρθε η ιδεα να τα βγαλω απο το αυτοκινητο να τα καθαρισω με την ησυχια μου , μεσα-εξω .

η πρωτη ερωτηση μου ειναι η εξης ,
ανοιγουν τα φαναρια ; η ειναι κολημενα και αν τα ανοιξω δεν θα ξανακλεισουν ;

εχω παρει και καποιο κιτ με αλοιφη και λοσιον για το ξεθαμπωμα και εχω αυτην την στιγμη διαθεσιμο .


ειχα δοκιμασει παλιοτερα και οδοντοκρεμα χωρις αποτελεσμα , τωρα διαβαζω πως πρεπει να ειναι ασπρη η οδοντοκρεμα ...

kstefanos
27-07-18, 14:58
εαν ειναι απο μεσα θα ειναι σχετικα δύσκολο και συνήθως απαιτεί να κολληθούν παλι, αλλα εξαρτάτε απο το καθε φανάρι.

Απο εξω, εχω καλες εντυπώνεις απο την Paintbull στο Περιστέρι, (10Ε /10 λεπτα χρονο), με κρέμες και οδοντόπαστες δεν γινεται δουλειά, θελει ψιλά γυαλόχαρτα.

http://www.viralnova.com/how-to-restore-headlights/

sakisvele
27-07-18, 15:07
..μετα απο τρια χρονια θα ειναι χειροτερο απο οτι ηταν..
παρε καινουργιο μτχ το ελαχιστο να παρει υγρασια αλλα δεν θα μπλεξεις με τον καθε αποτυχυμενο
μαστορα που λεει θα ειναι καλυτερο απο καινουργιο.
Παρε πχ απο το βαψιμο που κανουν.. σε 4-5 χρονια << σπαει >> το χρωμα

badweed
27-07-18, 16:19
απο μεσα θελω να τα καθαρισω , απο εξω φαινονται σχετικα ενταξυ. αλλα δεν ξερω αν ανοιγουν . καπου διαβασα οτι ειναι κολημενα και καλη κολλα για αντικατασταση της ειναι η κολλα για παρμπριζ "παρμπριζοκολλα " .ειδα και τα δικα μου καπως πιο προσεκτικα , ενος κορολα τογιοτα δεκαετιας++ και φαινεται να εχει κολλα το τζαμακι με το "σωμα"

kourampies
01-08-18, 17:40
Δεν αξίζει, θέλει πάρα πολύ δουλειά (άρα και εργατικά), και καινούρια δεν θα γίνουν, και ρισκάρεις να αρχίσουν να μπάζουν νερά. Εκτός και αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις άπειρη υπομονή και χρόνο.

Άστα να διαλυθούν τελείως και πάρε καινούρια, έστω ιμιτασιόν, εκεί τα εργατικά θα είναι αρκετά λιγότερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.