PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 10mb ή 2mb



ale3akos
12-06-07, 09:17
Γειά σας ,,
έχω ένα προβλημα μεγάλο θα έλεγα.....
λοιπόν πριν μια βδομάδα έβαλα και εγώ dsl στα 10μβ απο 4νετ.....πάω να κατεβάσω και βλέπω
220-280κβ/σ και λές οκ ειναι της στιγμης...
εδώ και μια βδομάδα κατεβάζω με τόσο...
έχω το κριπτο τησ 4νετ και δοκίμασα και το μικροκον της βιβοντι...
και τα δυο κλειδώνουν στα 8.1 και τα αποτελέσματα του speedtest ηταν

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 436.34Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.24Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

πιο λέτε να είναι το πρόβλημα? ενημερωτικά μένω θεσσαλονίκη 2 στενα μακριά απο τον οτε..ολυμπου είναι ι οδός

ΥΓ: γραμμή τηλεφώνου έχω απο οτε...δεν ξέρω αν πέζει ρολο

gpan
12-06-07, 09:23
Καταρχήν καλωσόρισες! Αν μπεις στο site της forthnet και συγκεκριμένα στο λινκ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009751) θα δεις κάτω στις σημειώσεις ότι:

Σημειώσεις:
Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19%
H προσφορά του δωρεάν εξοπλισμού (ADSL modem) & τέλους ενεργοποίησης της υπηρεσίας (34,90€) ισχύει έως 30/06/2007.
Η ταχύτητα έως 10Mbps προσφέρεται αποκλειστικά για τις περιοχές που καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρίας. Δείτε τις περιοχές κάλυψης του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet εδώ (http://adslwizard.forthnet.gr/).
* Η υπηρεσία διατίθεται με ταχύτητα 1024Κ στις περιοχές που δεν είναι διαθέσιμο προσωρινά το ιδιόκτητο δίκτυo Forthnet, με αυτόματη αναβάθμιση έως 10Mbps, χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
Τέλος διακοπής πριν από το πέρας του 12μηνου: 70€

ale3akos
12-06-07, 09:41
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.. να πώ οτι καλύπτομαι από το ιδιόκτητο της 4νετ
και έκανα αίτηση για ιντερνετ 10μβ χωρίς να θέλω και τηλεφωνία απο 4νετ..ενεργοποιήθηκε η συνδεση μου απλά βλέπω στο κρυπτο να γραφει 8.1μβ και εγώ να κατεβάζω με 200 -250 μαχ...
όπως δηλαδή κατέβαζα και πριν ΄2μήνες που είχα την 2048 αυτα :)



Καταρχήν καλωσόρισες! Αν μπεις στο site της forthnet και συγκεκριμένα στο λινκ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009751) θα δεις κάτω στις σημειώσεις ότι:

Σημειώσεις:
Οι παραπάνω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 19%
H προσφορά του δωρεάν εξοπλισμού (ADSL modem) & τέλους ενεργοποίησης της υπηρεσίας (34,90€) ισχύει έως 30/06/2007.
Η ταχύτητα έως 10Mbps προσφέρεται αποκλειστικά για τις περιοχές που καλύπτονται από το ιδιόκτητο δίκτυο της εταιρίας. Δείτε τις περιοχές κάλυψης του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet εδώ (http://adslwizard.forthnet.gr/).
* Η υπηρεσία διατίθεται με ταχύτητα 1024Κ στις περιοχές που δεν είναι διαθέσιμο προσωρινά το ιδιόκτητο δίκτυo Forthnet, με αυτόματη αναβάθμιση έως 10Mbps, χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.
Τέλος διακοπής πριν από το πέρας του 12μηνου: 70€

vchristos
12-06-07, 10:17
Γειά σας ,,
έχω ένα προβλημα μεγάλο θα έλεγα.....
λοιπόν πριν μια βδομάδα έβαλα και εγώ dsl στα 10μβ απο 4νετ.....πάω να κατεβάσω και βλέπω
220-280κβ/σ και λές οκ ειναι της στιγμης...
εδώ και μια βδομάδα κατεβάζω με τόσο...
έχω το κριπτο τησ 4νετ και δοκίμασα και το μικροκον της βιβοντι...
και τα δυο κλειδώνουν στα 8.1 και τα αποτελέσματα του speedtest ηταν

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 436.34Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.24Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

πιο λέτε να είναι το πρόβλημα? ενημερωτικά μένω θεσσαλονίκη 2 στενα μακριά απο τον οτε..ολυμπου είναι ι οδός

ΥΓ: γραμμή τηλεφώνου έχω απο οτε...δεν ξέρω αν πέζει ρολο

Τις ίδιες ταχύτητες εχω και εγώ που μου έχουν δώσει demo στα 2Μβ.
Μήπως σου έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο

GeorgeH
12-06-07, 13:46
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.. να πώ οτι καλύπτομαι από το ιδιόκτητο της 4νετ
και έκανα αίτηση για ιντερνετ 10μβ χωρίς να θέλω και τηλεφωνία απο 4νετ..ενεργοποιήθηκε η συνδεση μου απλά βλέπω στο κρυπτο να γραφει 8.1μβ και εγώ να κατεβάζω με 200 -250 μαχ...
όπως δηλαδή κατέβαζα και πριν ΄2μήνες που είχα την 2048 αυτα :)

Εφόσον έχεις συγχρονίσει στα 8 τότε θα έπρεπε να παίρνεις μεγαλύτερες ταχύτητες. Δοκίμασε απο ftp.ntua.gr να δοκιμάσεις τα 2 αρχειάκια 35-55 MBs ls-lr και πες μας αποτελέσματα.

EDIT: Αν αναφέρεσαι στο Crypto F200 το usb, τότε αυτό επειδή είναι απλό adsl modem δεν υποστηρίζει λόγω διαμόρφωσης παραπάνω ταχύτητα από 8 Mbps

ale3akos
12-06-07, 19:34
Εφόσον έχεις συγχρονίσει στα 8 τότε θα έπρεπε να παίρνεις μεγαλύτερες ταχύτητες. Δοκίμασε απο ftp.ntua.gr να δοκιμάσεις τα 2 αρχειάκια 35-55 MBs ls-lr και πες μας αποτελέσματα.

EDIT: Αν αναφέρεσαι στο Crypto F200 το usb, τότε αυτό επειδή είναι απλό adsl modem δεν υποστηρίζει λόγω διαμόρφωσης παραπάνω ταχύτητα από 8 Mbps

δοκίμασα τα αρχειάκια.... παραπάνω απο 255 δεν έγραψε ο downloader :(
αφού συνχρονίζει στα 8 δεν θα έπρεπε να εχω download τουλάχιστον 500-600?
όλα τα αρχεία που έχς κατεβάσει δεν ξεπερνούν ταχύτητες 200-250 :(

ale3akos
12-06-07, 19:36
Τις ίδιες ταχύτητες εχω και εγώ που μου έχουν δώσει demo στα 2Μβ.
Μήπως σου έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο

έκανα αίτηση για 10μβ επειδή το moden δεν υποστηρίζει 10 συνχρωνίζει στα 8.1
αλλά το donwload μου είναι 200-250 μαχ

ΥΓ δεν είναι "demo" σύνδεση

A_gamer
12-06-07, 19:37
δοκίμασα τα αρχειάκια.... παραπάνω απο 255 δεν έγραψε ο downloader :(
αφού συνχρονίζει στα 8 δεν θα έπρεπε να εχω download τουλάχιστον 500-600?
όλα τα αρχεία που έχς κατεβάσει δεν ξεπερνούν ταχύτητες 200-250 :(

Δεν έχουν ενημερώσει το status σου ως χρήστη. Η πόρτα μπορεί να είναι ρυθμισμένη σωστά, όμως η παροχή Internet δεν είναι. Πάρ' τους τηλέφωνο και ζήτα άμεση διόρθωση.

GeorgeH
12-06-07, 19:41
δοκίμασα τα αρχειάκια.... παραπάνω απο 255 δεν έγραψε ο downloader :(
αφού συνχρονίζει στα 8 δεν θα έπρεπε να εχω download τουλάχιστον 500-600?
όλα τα αρχεία που έχς κατεβάσει δεν ξεπερνούν ταχύτητες 200-250 :(

Δοκίμασε παράλληλα, δηλαδή αφού κατεβάζεις το ένα, βάλε και το άλλο και αν βρεις και κάποιο τρίτο ίσως και από άλλο site αλλά αξιόπιστο και με μεγάλο bandwith.
Άλλη λύση είναι οι download managers οι οποίοι λόγω ότι κάνουν περισσότερα connections με τον server, κατεβάζεις ταυτόχρονα πολλά τμήματα του ίδιου αρχείου(έστω 1 μόνο άρχειο) και η ταχύτητα πολλαπλασιάζεται.
Γι' αυτό που σε ρώτησα πριν δε μου απάντησες? Αναφέρεσαι στο μικρο το usb το Crypto F200?
Γιατί αυτό μέχρι 8Mbps μόνο μπορεί να σου δώσει λόγω g.dmt modulation που υποστηρίζει.
Εκτός και αν μιλάς για το Crypto F360 και απλά λόγω απόστασης ή άλλων προβλημάτων έχεις συγχρονίσει στα 8Mbps...

EDIT: Τώρα το είδα... Δηλαδή δεν έχεις πάρει τον καινούριο εξοπλισμό και είσαι με τον παλιό?

ale3akos
12-06-07, 22:43
έχω το παλιό μικρό moden της κρυπτο το φ200



EDIT: Τώρα το είδα... Δηλαδή δεν έχεις πάρει τον καινούριο εξοπλισμό και είσαι με τον παλιό?

ale3akos
12-06-07, 22:44
τώρα που το ξανασκέφτομαι πέζει να ειναι αυτό που λες.... θα πάρω τηλ αυριο και θα σας γράψω τι έγινε..

Δεν έχουν ενημερώσει το status σου ως χρήστη. Η πόρτα μπορεί να είναι ρυθμισμένη σωστά, όμως η παροχή Internet δεν είναι. Πάρ' τους τηλέφωνο και ζήτα άμεση διόρθωση.

GeorgeH
12-06-07, 22:58
Με το που ενεργοποιείσαι σου σκάει μήνυμα με τα καινούρια στοιχεία της συνδρομής.
Λογικά έχεις ζητήσει το ίδιο username, οπότε και στο διατηρούν, αλλά σου στέλνουν καινούριο pass.
Με το νέο αυτό pass όμως δε μπαίνεις στο net ενώ με το παλιό μπαίνεις κανονικότατα.
Το παλιό έχει αναβαθμιστεί και απολαμβάνεις ταχύτητες της τάξης των 10Mbps.
Αυτό που γράφω είναι εξακριβωμένο και από μένα αλλά και από άλλους χρήστες

vchristos
12-06-07, 23:00
τώρα που το ξανασκέφτομαι πέζει να ειναι αυτό που λες.... θα πάρω τηλ αυριο και θα σας γράψω τι έγινε..

Μπες εδω http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287 να δεις σε τι status σε εχουν

ale3akos
13-06-07, 02:47
Μπες εδω http://www.forthnet.gr/templates/viewcontenttmch.aspx?c=10004287 να δεις σε τι status σε εχουν

έλεος 2048 γραμμή λέει.... τι μπέρδεμα εχει γίνει ...?

GeorgeH
13-06-07, 03:04
Δεν είναι τίποτα αλλάζει αυτό εύκολα. Ρίξτους και κανα τηλέφωνο. Αν είσαι κ λίγο τυχερός θα πιάσεις αμέσως. Βέβαια δε σε νοιάζει αφού πια έχεις απεριόριστα δωρεάν αστικά!!
Στην τηλεφωνία ευτυχώς δεν μπορεί να έχεις διαφορετικό status, ευτυχώς!! :p

ale3akos
13-06-07, 03:19
Δεν είναι τίποτα αλλάζει αυτό εύκολα. Ρίξτους και κανα τηλέφωνο. Αν είσαι κ λίγο τυχερός θα πιάσεις αμέσως. Βέβαια δε σε νοιάζει αφού πια έχεις απεριόριστα δωρεάν αστικά!!
Στην τηλεφωνία ευτυχώς δεν μπορεί να έχεις διαφορετικό status, ευτυχώς!! :p

τηλέφωνο από οτε έχω πέδες...δεν εχω 2play

GeorgeH
13-06-07, 03:26
τηλέφωνο από οτε έχω πέδες...δεν εχω 2play

Παρασύρθηκα με τα όλα σε ένα!
Πακέτο τότε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.