PDA

Επιστροφή στο Forum : Η προσφορά δωρεάν ασύρματου router ΟΤΕ πότε ισχύει;



spiman0
12-06-07, 16:24
Έκανα αίτηση για conn-x 1024Mbits την περίοδο που ίσχυε η προσφορά του conn-x για δωρεάν ασύρματο router. Επειδή μένω μακριά από το DSLAM της περιοχής μου, μου είπαν ότι πρώτα θα κοιτάξουν να ελέγξουν την απόσταση και μετά θα συζητάγαμε για τον router...
Σήμερα στις 12/06/2007 πήγα στον ΟΤΕ της περιοχής και μου είπαν ότι μου δώθηκε πόρτα ΑΛΛΑ ΟΤΙ η προσφορά δεν ισχύει πια ότι έληξε την Παρασκευή 08/06/2007!! Και θα πρέπει να πληρώσω την διαφορά αν θέλω κάποιο άλλο router/modem από το SAGEM (usb) που χρηματοδοτούν με 19,60 €!!
Όταν τους είπα ότι είχα κάνει την αίτηση όταν ίσχυε η προσφορά μου είπαν ότι ισχύει από την στιγμή που θα πάρω πόρτα στο DSLAM και όχι από την ημ/νία της αίτησης!!!!
Τώρα πρέπει να αποφασισω να δώσω τα λεφτά της διαφοράς για το THOMSON SPEEDTOUCH 530i PSTN το οποίο και δεν είναι ασύρματο...
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω για να βρω το δίκιο μου μιας και αισθάνομαι αδικημένος.
Δηλαδή αν ο ΟΤΕ θέλει να καθυστερήσει την απόδοση των πορτων μετά την λήξη της εκάστοτε προσφοράς δεν τρέχει τίποτα;
Και άρα δεν έχει σημασία αν και πότε θα κάνω εγώ την αίτηση; !
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει έρθει στην ίδια θέση με μένα ας μου πει...
Tnx
Spiman

ssonic
12-06-07, 16:31
Επικοινώνησε με το 134 και επιβεβαίωσε ότι έγινε η αίτηση πριν τις 8/6 και ζήτα τους να σου στείλουν το ρουτεράκι που θέλεις. Έχεις κάθε δίκιο, οπότε μην το αφήσεις να περάσει έτσι :oneup:

diamat
12-06-07, 16:44
Αν έκανες την αίτηση τηλεφωνικά στο 134 δεν θα έχεις πρόβλημα,φαίνεται πότε κατατέθηκε η αίτηση και θα πάρεις το ασύρματο δωρεάν όπως ήταν η προσφορά.Αν την έκανες σε κατάστημα τότε το 134 δεν μπορεί να σε βοηθήσει και θα πρέπει να απευθυνθείς μόνο στο κατάστημα και να βρεις άκρη μαζί τους. Σϊγουρα πάντως το δικαιούσαι γιατί μετράει η ημέρα της αίτησης και όχι της δέσμευσης της πόρτας.

palto
12-06-07, 17:13
αν όταν έκανες την τηλεφωνική αίτηση δεν υπήρχαν πόρτες στην περιοχή σου αλλά εγκαταστάθηκαν μετά από την ημερομηνία λήξης της προσφοράς, τότε δε δικαιούσαι δωρεάν ασύρματο ρουτεράκι. αυτή είναι η στάνταρ διαδικασία.

ας προχωρήσω σε μια εικασία όμως:

ο πωλητής είδε πως δεν έχεις πόρτες, εσύ καιγόσουνα για το ασύρματο (κάνω λάθος?), αυτός δεν ήθελε να χάσει την πώληση και τελικά σου πέταξε μια μπαρούφα για να δικαιολογήσει τυχούσα καθυστέρηση σε περίπτωση που δε μπουν αμεσότατα πόρτες.

δε λέω πως αποκλείεται να είσαι σε μεγάλη απόσταση από το dslam σου, αλλά και πάλι σε αυτή την περίπτωση (την οποία σπάνια* να γνωρίζει ο πωλητής) κλείνεις κατευθείαν ραντεβού για παραλαβή εξοπλισμού με την ισχύουσα προσφορά τη στιγμή της τηλεφωνικής αίτησης.

*ακόμα και στην περίπτωση που είχες κάνει στο παρελθόν αίτηση και δε μπορούσαν να σε ικανοποιήσουν λόγω απόστασης και τώρα έκανες αίτηση για ταχύτητα 4 ή 8 Mbps, όπου και υπήρχε περίπτωση να σου βάλουν dsl μιας και πιάνει σε λίγο μεγαλύτερη απόσταση (αλλά δε μπορούσαν να το γνωρίζουν από πριν), ακόμα και τότε σου κλείνουν κανονικότατα ραντεβού και αν τελικά δε μπορούν να σε συνδέσουν (πράγμα το οποίο γνωρίζουν εντός της βδομάδας), απλά επιστρέφεις το κουτί του conn-x όταν το παραλάβεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

δεν αποκλείεται να κάνω λάθος σε κάτι πάντως...

spiman0
12-06-07, 18:08
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις..
Την αίτηση την έκανα στις 07/06/2007 στο κατάστημα του ΟΤΕ της περιοχής μου και ΟΧΙ στο 134. Πόρτες την προηγούμενη Πέμπτη 07/06/2007 μου είπαν ότι έχουν και ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα παρά μόνο ότι έπρεπε να τσεκάρουν την απόσταση...
Θα δοκιμάσω να πάρω το 134 για να μου δώσει και αυτό πληροφορίες...:(

palto
12-06-07, 18:44
για αγορά σύνδεσης από κατάστημα ΟΤΕ δεν ξέρω τι παίζει αλλά άκρη από το 134 δεν πρόκειται να βγάλεις. μεταξύ μας, ουδεμία ευθύνη φέρουν στη συγκεκριμένη περίπτωση... πιάσε από το γιακά αυτόν στο κατάστημα που σου έκανε την πατατιά και ταρακούνησέ τον λίγο, όχι πως έχεις πολλές ελπίδες να σου δώσουνε το ρουτεράκι αλλά τουλάχιστον να βγάλεις το άχτι σου βρε αδερφέ!

spiman0
12-06-07, 18:50
Άκουσον άκουσον!
Επικοινώνησα με 134 και μου είπαν ότι επειδή έχουν απόθεμα αυτοί διαθέτουν ακόμα το ασύρματο ρούτερ δωρεάν αλλά επειδή έχω κάνει την αίτηση στο κατάστημα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα!
Θα πρέπει να το λύσω με το κατάστημα! Το οποίο δεν μπορεί επίσης να κάνει τίποτα γιατί πλέον από το σύστημα δεν τους δίνει διαθέσιμη την προσφορά (είναι διαφορετικό το ένα σύστημα των καταστημάτων από του 134; ).
Στο κατάστημα το μόνο που μπορούν να μου προσφέρουν είναι το BAUTEC το ασύρματο στην τιμή των 49€ (την διαφορά των χρημάτων δηλαδή).

Στο 134 τους είπα αν ακυρώσω την αίτηση και την ξανακάνω τηλεφωνικά θα μπορέσουν να μου δώσουν αυτοί δωρεάν το ασύρματο και μου είπαν για όσο διαρκεί το απόθεμα ότι γίνεται!!!
Δεν είμαστε καλά...

Ακόμα δεν έβαλα και μπήκα στο χορό..:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.