PDA

Επιστροφή στο Forum : InaLan: HowTo



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

k.m.
07-08-18, 19:49
Γράφω πως γίνονται ορισμένα πράγματα για να υπάρχουν συγκεντρωμένα

Σύνδεση 2oυ Router
To συνδέουμε στο LAN 1 γιατί μερικές φορές εκεί είναι GBit η πόρτα.

DMZ
Forward Rules > DMZ Configuration > New
Enable DMZ : YES
WAN NAME : 1_VOIP_INTERNET_R_VID_1000
Host Address : Router IP (καλό είναι να το έχεις βάλει στο LAN > DHCP Static configuration για σταθερή IP ή να έχει καρφωτή εκτός DHCP range)
Έτσι όλη η κίνηση πάει στο 2ο router χωρίς ανάγκη για Port Forwarding.

Static IP
1€ το μήνα (τρέχουσα τιμή)

Block Public IPs
6€ το μήνα (τρέχουσα τιμή) το bock των τεσσάρων.

Παίρνεις ένα block X.Y.Z.W/30 που προς χρήση είναι οι 2 μεσαίες.
X.Y.Z.W+1
X.Y.Z.W+2

Ταυτόχρονα σου βάζουν και μία εξωτερική Static IP.

Πάμε LAN > LAN Host Configuration και βάζουμε
Primary IP Address : X.Y.Z.W+2
Primary Address Subnet Mask : 255.255.255.252

Πάμε LAN > DHCP Server Configuration και απενεργοποιούμε το Primary DHCP Server.
Ένα IP θα έχουμε καρφωτό στο 2ο router.

Αφαιρούμε το DMZ αν έχουμε.

Στο 2ο router στην WAN βάζουμε
IP address : X.Y.Z.W+1
Subnet mask : 255.255.255.252
Default gateway : X.Y.Z.W+2
Primary DNS server : X.Y.Z.W+2

Ζητάμε να μας αφαιρέσουν το NAT.

bazzil
07-08-18, 22:47
Ωραίος. Αυτά αφορούν το fritz που έχεις; αν μπορείς βαλε και καμια εικονα έχεις και τηλεφωνία η μόνο internet

k.m.
07-08-18, 22:58
Όχι δεν αφορούν το fritz. Οι ρυθμίσεις αφορούν το HG8546M της InaLan. Αυτό που λέω για το 2ο router είναι γενικό για όλα.
Έχω μόνο internet από InaLan.

sdikr
07-08-18, 23:02
Σε ευχαριστούμε!! :oneup:

stelios4711
08-08-18, 09:03
Static IP
1€ το μήνα (τρέχουσα τιμή)

Block Public IPs
6€ το μήνα (τρέχουσα τιμή) το bock των τεσσάρων

Γιατί έχουμε 2 επιλογές;

Μπορούμε να κάνουμε δουλειά με την πρώτη επιλογή μόνο ή χρειαζόμαστε οπωσδήποτε Block Public IPs;

bazzil
08-08-18, 09:12
Γιατί έχουμε 2 επιλογές;

Μπορούμε να κάνουμε δουλειά με την πρώτη επιλογή μόνο ή χρειαζόμαστε οπωσδήποτε Block Public IPs;

Δεν υπάρχει bridge mode στο οικιακό πακέτο παρά μόνο στο business το οποίο στοιχίζει 80 ευρώ και είναι με συμβόλαιο. Οπότε αν θέλεις να ελέγχεις την κίνηση απ το δικό σου μόνο router αγοράζεις block ip

k.m.
08-08-18, 17:05
Αν θες να έχεις public ip στο δικό σου ρούτερ για κάποιο λόγο. Αν οχι σου κανει και απλα το DMZ.

Nikiforos
16-11-18, 14:11
Καλημέρα! να ρωτησω γιατι στο τελος λες ζητάμε να μας αφαιρεσουν το ΝΑΤ?
τι εννοεις δεν δινουν public ip ή είναι κατι άλλο αυτό ?
για την static ip ρωτησα την προηγουμενη εβδομαδα στο τηλ ισχυει το 1 ευρω τον μηνα παραπανω.
Ευχαριστούμε και για τον οδηγο! :oneup:
τα ρωταω τωρα γιατι ερχεται σε εμενα να μην τρεχω τελευταια στιγμη πανικόβλητος...

sdikr
16-11-18, 14:13
Καλημέρα! να ρωτησω γιατι στο τελος λες ζητάμε να μας αφαιρεσουν το ΝΑΤ?
τι εννοεις δεν δινουν public ip ή είναι κατι άλλο αυτό ?
για την static ip ρωτησα την προηγουμενη εβδομαδα στο τηλ ισχυει το 1 ευρω τον μηνα παραπανω.

Είναι άλλο πράγμα αυτό, είναι για να μπορέσεις να κάνεις εσύ assing static Public ips στις δικές σου συσκευές, η μια Ip που δίνει απο default είναι public

Nikiforos
16-11-18, 14:14
Είναι άλλο πράγμα αυτό, είναι για να μπορέσεις να κάνεις εσύ assing static Public ips στις δικές σου συσκευές, η μια Ip που δίνει απο default είναι public

δλδ αυτό που ζηταει να αφαιρεσουν το ΝΑΤ δεν θα χρειαστεί σε εμενα που θα εχω μονο μια static ip ? δεν μου χρειαζονται block ip's.

sdikr
16-11-18, 14:19
δλδ αυτό που ζηταει να αφαιρεσουν το ΝΑΤ δεν θα χρειαστεί σε εμενα που θα εχω μονο μια static ip ? δεν μου χρειαζονται block ip's.

Απο την στιγμή που δεν θέλεις να βάλεις 2ο ρουτερ που να έχει αυτό την public ip, όχι δεν σου χρειάζεται,

Nikiforos
16-11-18, 14:32
Απο την στιγμή που δεν θέλεις να βάλεις 2ο ρουτερ που να έχει αυτό την public ip, όχι δεν σου χρειάζεται,

όχι θα εχω δευτερο ρουτερ αλλα θα είναι πισω από της INALAN αφου το εχει κλειδωμενο.
Απλα θα το εχω σαν gateway router αλλα δεν θα εχει εκεινο το ιντερνετ στην ουσια.

Υ.Γ σορρυ καταλαβα τι εννοεις δεν το επιασα στην αρχη. Ναι δεν θα εχει public.

jkoukos
16-11-18, 14:46
Αν έχεις (που θα έχεις το ΜΤ) δικό σου router που θα τα αναλάβει όλα, χρειάζεται να μπει η συσκευή της εταιρείας σε Bridge mode.
Όμως αυτό δεν παρέχεται σε απλές οικιακές συνδέσεις. Άρα οι επιλογές σου για να μην έχεις 2πλό ΝΑΤ είναι μία από τις παρακάτω:
α. Να ορίσεις στην συσκευή του παρόχου, ως DMZ την WAN ΙΡ του δικού σου router.
β. Να πάρεις ένα IP Block και να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στη συσκευή της εταιρείας.

Η μία μόνο Static IP παίζει στην περίπτωση που θέλεις ο δικός σου router να έχει σταθερή δημόσια διεύθυνση, είτε σε 2πλό ΝΑΤ, είτε σε Bridge mode η συσκευή της εταιρείας.

Nikiforos
16-11-18, 18:04
Αν έχεις (που θα έχεις το ΜΤ) δικό σου router που θα τα αναλάβει όλα, χρειάζεται να μπει η συσκευή της εταιρείας σε Bridge mode.
Όμως αυτό δεν παρέχεται σε απλές οικιακές συνδέσεις. Άρα οι επιλογές σου για να μην έχεις 2πλό ΝΑΤ είναι μία από τις παρακάτω:
α. Να ορίσεις στην συσκευή του παρόχου, ως DMZ την WAN ΙΡ του δικού σου router.
β. Να πάρεις ένα IP Block και να απενεργοποιήσεις το ΝΑΤ στη συσκευή της εταιρείας.

Η μία μόνο Static IP παίζει στην περίπτωση που θέλεις ο δικός σου router να έχει σταθερή δημόσια διεύθυνση, είτε σε 2πλό ΝΑΤ, είτε σε Bridge mode η συσκευή της εταιρείας.

δεν ειπα θα τα αναλαβει ολα, ξερω οτι δεν γινεται, θα εχει τα παντα εκτος του ιντερνετ routing.
Ειπα θα ειναι gateway router δλδ router behind router που λεμε, δλδ θα εχει dhcp server, dns server, Firewall, QOS, Vpn's, wifi ap κτλ.
το β δεν το θελω, τι νοημα εχει? μπορω να παιρνω δλδ ιντερνετ ΜΟΝΟ απο το mikrotik εννοεις? σορρυ δεν τα πολυκαταλαβαινω αυτα δυστυχως.
Με DMZ δεν εχω ασχοληθει ποτε πρεπει να διαβασω να καταλαβω τι γινεται.
Ελεγα για μια static για να μην θελω υπηρεσιες τυπου noip ή mikrotik ip cloud που αλλωστε δεν θα παιζει.

bridge mode δεν παρεχεται απο την INALAN ρωτησα στο τηλ την προηγουμενη εβδομαδα, παλια ειχαν ενα αλλο πακετο ποιο επαγγελματικο και το εκανε αλλα καταργηθηκε, εχει συζητηθει και στο γενικο θεμα αυτο.

οπως ειδα γιατι δεν τα πολυκαταλαβαινω οπως ειπα, το ποστ του φιλου με το how to ειναι αυτο που λες με τις πολλες block ips και με DMZ.
Oποτε αν καταλαβα καλα, με αυτον τον τροπο μπορω να εχω ενα αλλο ρουτερ σαν ιντερνετ ρουτερ? με οτι αυτο συνεπαγεται δλδ ανοιγμα πορτων κτλ?
αρκει δλδ να εχω block ips? και αν ναι χρειαζεται να παρω και static ή με block ips ειμαστε οκ ?

εχω κανει και εδω ενα σχετικο θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH/page2

jkoukos
16-11-18, 19:20
Gateway είναι αυτό που σου δίνει πρόσβαση προς το διαδίκτυο. Στην δικιά σου περίπτωση (γενικά στην Inalan) είναι η συσκευή της και όχι ο δικός σου router.
Βάζοντας οποιοδήποτε router (εσύ θα βάλεις Mikrotik) πίσω από τον router της Inalan, αναγκαστικά θα έχεις 2πλό ΝΑΤ. Φαντάζομαι γνωρίζεις τι σημαίνει αυτό.
Οπότε οι λύσεις που έχεις για να μην παίζεις σε 2πλό ΝΑΤ, είναι αυτές που έχουν αναφερθεί.

Σε DMZ ορίζουμε στον router που παίζει ως Gateway, μία εσωτερική ΙΡ (προφανώς του 2ου router) στην οποίο περνά απευθείας όλη η κίνηση σε όλες τις πόρτες ανεμπόδιστα. Έτσι δεν χρειάζεται διπλό port forwarding.
Με το (β) το Mikrotik βγαίνει με δικιά του δημόσια διεύθυνση μέσω του router της Inalan. Ουσιαστικά είναι σαν να είχε απευθείας σύνδεση με το διαδίκτυο, αλλά πρέπει να απενεργοποιηθεί το ΝΑΤ στο 10 router.

Όπως αναφέρει ο k.m. στο 1ο μήνυμα, όταν πάρεις Block IP σου δίνουν και μία static.

Nikiforos
16-11-18, 21:02
Α ωραία κατάλαβα τώρα καλύτερα, ευχαριστώ αυτό θα κάνω τότε και εγώ :))

k.m.
18-11-18, 20:12
Εγώ πήρα το block ip γιατί το fritz σε μερικές λειτουργίες του πρέπει να έχει public IP. Αν στο mikrotik δεν το χρειάζεσαι τότε γλυτώνεις τη διαφορά των 5€ ανάμεσα στα 2 options.

- - - Updated - - -

Αν πάρεις block πρέπει να ζητήσεις να σου καταργήσουν το NAT γιατί χάνεις το λόγο που το ζήτησες.

Το κάνεις για να βγαίνεις με την IP του 2ου δικού σου router προς τα έξω και αν έχεις NAT τότε το κάνει translate στην εξωτερική static IP που βάζουν στο 1ο router. Πάλι static είναι αλλά δεν είναι αυτή που ξέρει το 2ο.

Nikiforos
19-11-18, 07:35
Εγώ πήρα το block ip γιατί το fritz σε μερικές λειτουργίες του πρέπει να έχει public IP. Αν στο mikrotik δεν το χρειάζεσαι τότε γλυτώνεις τη διαφορά των 5€ ανάμεσα στα 2 options.

- - - Updated - - -

Αν πάρεις block πρέπει να ζητήσεις να σου καταργήσουν το NAT γιατί χάνεις το λόγο που το ζήτησες.

Το κάνεις για να βγαίνεις με την IP του 2ου δικού σου router προς τα έξω και αν έχεις NAT τότε το κάνει translate στην εξωτερική static IP που βάζουν στο 1ο router. Πάλι static είναι αλλά δεν είναι αυτή που ξέρει το 2ο.

καλημέρα, καλη εβδομαδα, συνεχιζω να είμαι μπερδεμένος επι του θεματος.
Εγω εχω ένα 109 Mikrotik router και θελω να το χρησιμοποιώ για το ιντερνετ.
με καλυπτει μια static ip δλδ που ηθελα ετσι κι αλλιως για να μην εχω αναγκη το ip cloud ή το noip ή πρεπει να παρω και εγω block ips?
δεν τις χρειαζομαι εγω αλλου, απλα θελω το μικροτικ να μπορει να εχει το internet routing, να ανοιγω σε αυτό πορτες και γενικα να κανω πανω του ότι κανω τωρα που είμαι με ADSL με adsl modem σε bridge mode και το 109 με pppoe client.
Aν υπαρχει ποιο οικονομικος τροπος αλλα να κανει κανονικα ιντερνετ routing θα το προτιμουσα.
Φυσικα λυσεις με double nat, pppoe pass throuph, router behind router απορρίπτονται σε αυτή την περιπτωση γιατι δεν κανει το ιδιο το ιντερνετ routing.

bazzil
19-11-18, 13:45
Αν κάνεις dmz στο ρουτερ της inalan τότε το mikrotik αναλαμβάνει όλες τις εργασίες. Θα πρέπει να κάνεις διπλές ρυθμίσεις όμως.
Αν πάρεις block ip τότε αποδεσμεύεσαι απο το router την inalan και έχεις μόνο το mikrotik. Το router της inalan θα το έχεις μόνο ως "ενδιάμεσος" μεταξύ του Mikrotik και του δικτύου της ΙΝΑΛΑΝ

Nikiforos
19-11-18, 13:47
Αν κάνεις dmz στο ρουτερ της inalan τότε το mikrotik αναλαμβάνει όλες τις εργασίες. Θα πρέπει να κάνεις διπλές ρυθμίσεις όμως.
Αν πάρεις block ip τότε αποδεσμεύεσαι απο το router την inalan και έχεις μόνο το mikrotik. Το router της inalan θα το έχεις μόνο ως "ενδιάμεσος" μεταξύ του Mikrotik και του δικτύου της ΙΝΑΛΑΝ

Thanks! οποτε καλα ειπα να παρω block ip τοτε, το κοστος δεν με πειραζει καθολου προκειμενου να γινει σωστη δουλεια.
Εχω και το 109 mikrotik που δεν είναι και φτηνο και θελω αυτό να εχω για ιντερνετ routing κτλ.

bazzil
19-11-18, 14:01
Και εγω θελω να κανω τα ίδια με 'σενα αλλα δεν εχω αξιωθεί ακόμη

Nikiforos
19-11-18, 14:39
Tωρα κοιτουσα για πολλοστη φορα το 1ο ποστ και τελικα βρηκα γιατι τα μπερδευα….
Ο φιλος k.m. εχει γραψει 2 τροπους που τα ειπε μετα o jkoukos αλλα όπως είναι γραμμενο το 1ο ποστ δεν το καταλαβα νομιζα ότι όλα πανε μαζι.
Ο διαχωρισμος των 2 τροπων είναι εκει που λεει το κοστος.
Σωστα τα ξεχωρισα παρακατω? εγω νομιζα ότι όλα αυτά είναι ΕΝΑ!
Δεν εχω ασχοληθεί κιολας με αυτά DMz, block ips κτλ οποτε τα εκανα αρκταμα στο μυαλο μου....



Σύνδεση 2oυ Router
To συνδέουμε στο LAN 1 γιατί μερικές φορές εκεί είναι GBit η πόρτα.
DMZ
Forward Rules > DMZ Configuration > New
Enable DMZ : YES
WAN NAME : 1_VOIP_INTERNET_R_VID_1000
Host Address : Router IP (καλό είναι να το έχεις βάλει στο LAN > DHCP Static configuration για σταθερή IP ή να έχει καρφωτή εκτός DHCP range)
Έτσι όλη η κίνηση πάει στο 2ο router χωρίς ανάγκη για Port Forwarding.
Static IP
1€ το μήνα (τρέχουσα τιμή)




Block Public IPs
6€ το μήνα (τρέχουσα τιμή) το bock των τεσσάρων.

Παίρνεις ένα block X.Y.Z.W/30 που προς χρήση είναι οι 2 μεσαίες.
X.Y.Z.W+1
X.Y.Z.W+2

Ταυτόχρονα σου βάζουν και μία εξωτερική Static IP.

Πάμε LAN > LAN Host Configuration και βάζουμε
Primary IP Address : X.Y.Z.W+2
Primary Address Subnet Mask : 255.255.255.252

Πάμε LAN > DHCP Server Configuration και απενεργοποιούμε το Primary DHCP Server.
Ένα IP θα έχουμε καρφωτό στο 2ο router.

Αφαιρούμε το DMZ αν έχουμε.

Στο 2ο router στην WAN βάζουμε
IP address : X.Y.Z.W+1
Subnet mask : 255.255.255.252
Default gateway : X.Y.Z.W+2
Primary DNS server : X.Y.Z.W+2

Ζητάμε να μας αφαιρέσουν το NAT.

k.m.
19-11-18, 21:33
Αν κάνεις dmz στο ρουτερ της inalan τότε το mikrotik αναλαμβάνει όλες τις εργασίες. Θα πρέπει να κάνεις διπλές ρυθμίσεις όμως.

Αυτό το λύνεις με το DMZ και έχεις όλες τις ρυθμίσεις στο 2ο router.

- - - Updated - - -


Tωρα κοιτουσα για πολλοστη φορα το 1ο ποστ και τελικα βρηκα γιατι τα μπερδευα….
Ο φιλος k.m. εχει γραψει 2 τροπους που τα ειπε μετα o jkoukos αλλα όπως είναι γραμμενο το 1ο ποστ δεν το καταλαβα νομιζα ότι όλα πανε μαζι.
Ο διαχωρισμος των 2 τροπων είναι εκει που λεει το κοστος.
Σωστα τα ξεχωρισα παρακατω? εγω νομιζα ότι όλα αυτά είναι ΕΝΑ!
Δεν εχω ασχοληθεί κιολας με αυτά DMz, block ips κτλ οποτε τα εκανα αρκταμα στο μυαλο μου....



Σύνδεση 2oυ Router
To συνδέουμε στο LAN 1 γιατί μερικές φορές εκεί είναι GBit η πόρτα.
DMZ
Forward Rules > DMZ Configuration > New
Enable DMZ : YES
WAN NAME : 1_VOIP_INTERNET_R_VID_1000
Host Address : Router IP (καλό είναι να το έχεις βάλει στο LAN > DHCP Static configuration για σταθερή IP ή να έχει καρφωτή εκτός DHCP range)
Έτσι όλη η κίνηση πάει στο 2ο router χωρίς ανάγκη για Port Forwarding.
Static IP
1€ το μήνα (τρέχουσα τιμή)




Block Public IPs
6€ το μήνα (τρέχουσα τιμή) το bock των τεσσάρων.

Παίρνεις ένα block X.Y.Z.W/30 που προς χρήση είναι οι 2 μεσαίες.
X.Y.Z.W+1
X.Y.Z.W+2

Ταυτόχρονα σου βάζουν και μία εξωτερική Static IP.

Πάμε LAN > LAN Host Configuration και βάζουμε
Primary IP Address : X.Y.Z.W+2
Primary Address Subnet Mask : 255.255.255.252

Πάμε LAN > DHCP Server Configuration και απενεργοποιούμε το Primary DHCP Server.
Ένα IP θα έχουμε καρφωτό στο 2ο router.

Αφαιρούμε το DMZ αν έχουμε.

Στο 2ο router στην WAN βάζουμε
IP address : X.Y.Z.W+1
Subnet mask : 255.255.255.252
Default gateway : X.Y.Z.W+2
Primary DNS server : X.Y.Z.W+2

Ζητάμε να μας αφαιρέσουν το NAT.


Περίπου. Είναι 3 πράγματα όπως τα έβαλα

DMZ μπορείς να έχεις και με δυναμική IP και με Static. Απλά το έβαλα για όποιον θέλει να το κάνει.

Μετά αν θέλεις παίρνεις static ή block. Αν πάρεις block βγάζεις DMZ & NAT.

Όπως καταλαβαίνω αυτά που λες, δεν θέλεις block ip. Static σου αρκει.

Nikiforos
19-11-18, 23:19
Αυτό το λύνεις με το DMZ και έχεις όλες τις ρυθμίσεις στο 2ο router.

- - - Updated - - -



Περίπου. Είναι 3 πράγματα όπως τα έβαλα

DMZ μπορείς να έχεις και με δυναμική IP και με Static. Απλά το έβαλα για όποιον θέλει να το κάνει.

Μετά αν θέλεις παίρνεις static ή block. Αν πάρεις block βγάζεις DMZ & NAT.

Όπως καταλαβαίνω αυτά που λες, δεν θέλεις block ip. Static σου αρκει.

Δλδ κανω απλα DMZ στο ρουτερ της inalan και μπορω να εχω το mikrotik μου σαν ιντερνετ ρουτερ και να ανοιγω εκει πορτες, να κανω οτι θελω χωρις προβλημα?
static εγω θα παρω ετσι κι αλλιως ειτε χρειαζεται ειτε οχι, απλα δεν θελω να εχω αναγκη το mikrotik ip cloud ή noip που εχω, για 1 ευρω τον μηνα αξιζει οπως και να εχει.
Στο κατω κατω δεν μπορω να δοκιμασω και ετσι και αν εχω θεμα να ζητησω block ips μετα? γιατι απο την αρχη πρεπει να παρω?

jkoukos
19-11-18, 23:54
Ήμαρτον βρε Νικηφόρε. Το έχουμε αναφέρει πρόσφατα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH?p=6490572#post6490572) κι εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH?p=6491037#post6491037).

bazzil
20-11-18, 01:23
Επειδή σε μπέρδεψα και εγώ. Αυτά που σου γράφει ο k.m. (ευχαριστώ για την διόρθωση) είναι που ισχύουν

Συνδεσμολογία

cable <-->R_INALAN <--> R_MIKROTIK <--> SWITCH <--> PCs

Έχουμε 3 περιπτώσεις.


α) χωρίς να αλλάξεις ρυθμίσεις πουθενά. Στην περίπτωση αυτή αν θέλεις να ανοίξεις μια πόρτα πρέπει να το κάνεις και στα δύο router.

b) Με DMZ στο R-INALAN. Αν έχεις static ip αυτή "θα την έχει το router της INALAN". Το DMZ θα μεταβιβάζει όλη την κίνηση στο mikrotik. Ότι ρύθμιση θέλεις να κάνεις το κάνεις στο microtik μόνο. Δεν μπορείς να δεις το περιβάλλον του mikrotik απ' ευθείας. Δηλαδή να γράψεις 1.2.3.4 και να ανοίξει το περιβάλλον του mikrotik.

c) Mε block ip. Η διαφορά εδώ σε σχέση με το DMZ είναι πως στο mikrotik μπορείς να δώσεις στατική εξωτερική ip. Να χτυπάς απ εξω στο 1.2.3.4 και να ανοίξει το περιβάλλον του mikrotik.

Επειδή είναι και αργά ας με διορθώσει κάποιος αν έχω λάθος πουθενά.

Nikiforos
20-11-18, 07:53
καλημέρα, το περιβάλλον του mikrotik γιατι δεν μπορω να το δω στο b?
και το μηχανημα της Inalan και το Mikrotik θα εχουν τοπικη ip στο ιδιο subnet εννοεις δεν μπορω να το δω από το ιντερνετ ή τοπικα?
δλδ την static ip δεν μπορω να την χρησιμοποιώ? παλι πρεπει να εχω noip ?
αυτό στο c θελει προσοχή γιατι θα βλεπει το ιντερνετ το Mikrotik δεν ξερω βεβαια σε ποια υπηρεσια θα αντιστοιχει, αλλα οκ τα κανεις όλα από το firewall.

- - - Updated - - -


Ήμαρτον βρε Νικηφόρε. Το έχουμε αναφέρει πρόσφατα εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH?p=6490572#post6490572) κι εδώ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH?p=6491037#post6491037).

ναι και ειπα μετα δεν καταλαβα γιατι στο 1ο ποστ είναι γραμμενα όλα μαζι χωρις να διευκρινίζεται ότι είναι αλλοι τροποι, και ετσι τα μπερδεψα όλα.
αμα δεν τα βλεπω στην πραξη δεν τα καταλαβαίνω αμα δεν γραφτουν με βηματα και χωριστα οι τροποι γιαυτο μετα τα ξεχωρισα.

Εχω κανει και σχετικο θεμα εδώ για mikrotik https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-Χρήση-Mikrotik-RB-VOIP-με-INALAN-FTTH/page3 που όπως εχω γραψει επειδή ο καλυτερος και σωστότερος τροπος είναι με block ips προτιμω να δωσω 6 ευρω τον μηνα παραπανω.

Αυτά δεν θα σας ρωτησω αλλα, θα τα δω στην πραξη όταν ερθει με το καλο η ΙNALAN γιατι πολύ σας ζαλισα, σορρυ :sorry:

αυτό ωραιο how to http://www.erikoest.dk/b_d_uk.htm

Eνταξει τα καταλαβα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!! :worthy::respekt::rofl:Eυχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις διευκρινυσεις! :oneup:

bazzil
20-11-18, 11:25
καλημέρα, το περιβάλλον του mikrotik γιατι δεν μπορω να το δω στο b?
και το μηχανημα της Inalan και το Mikrotik θα εχουν τοπικη ip στο ιδιο subnet εννοεις δεν μπορω να το δω από το ιντερνετ ή τοπικα?
δλδ την static ip δεν μπορω να την χρησιμοποιώ? παλι πρεπει να εχω noip ?
αυτό στο c θελει προσοχή γιατι θα βλεπει το ιντερνετ το Mikrotik δεν ξερω βεβαια σε ποια υπηρεσια θα αντιστοιχει, αλλα οκ τα κανεις όλα από το firewall.


Στο Β, επειδή το mikrotik δεν θα έχει την ip της inalan θα πρέπει να το ορίσεις να ακουει σε μια πόρτα πχ 8080 και από έξω θα μπαίνεις γράφοντας 1.2.3.4:8080.

Στην τρίτη περίπτωση έχει ip απο την inalan οπότε γράφεις 1.2.3.4 και βλέπεις απ ευθείας το mikrotik. Block ip χρησιμοποιούμε σε περίπτωση που δεν παίζει κάτι με dmz. πχ VPN

Nikiforos
20-11-18, 14:06
Στο Β, επειδή το mikrotik δεν θα έχει την ip της inalan θα πρέπει να το ορίσεις να ακουει σε μια πόρτα πχ 8080 και από έξω θα μπαίνεις γράφοντας 1.2.3.4:8080.

Στην τρίτη περίπτωση έχει ip απο την inalan οπότε γράφεις 1.2.3.4 και βλέπεις απ ευθείας το mikrotik. Block ip χρησιμοποιούμε σε περίπτωση που δεν παίζει κάτι με dmz. πχ VPN

ωπα ωπα τωρα λεμε και αλλα πραγματα….
καταρχήν ΠΟΤΕ δεν βγαζω μηχανήματα μου στο ιντερνετ απευθειας αν δεν είναι αμεση αναγκη, πχ δεν βγαζω το mikrotik για κανεναν λογο, ότι θελω μονο μεσω OpenVPN. Οποτε αυτό δεν με πειραζει.
Αυτό από κατω με το DMZ με πειραζει, δλδ με DMZ δεν δουλευουν τα VPN ?

Εμ γιαυτο λεω η καλυτερη λυση είναι block ips να ξεμπερδεύουμε.
Σκεφτηκα να βαλω ένα adsl router να το δοκιμασω και τωρα το DMZ αλλα το εκανα edit μετα και το εσβησα, λεω βλακείες γραφω….
αλλα θα μπορει να παιξει, όμως εχω OpenVPN server και client και τα δουλευω 24/24 παντα εχω τουλάχιστον 2 μονιμες συνδεσεις, οποτε αν δεν παιζουν την εβαψα απλα.

k.m.
20-11-18, 14:15
Για να μην αναλύουμε τα αν και ίσως.

βάλε static. Δες αν σου κάνει, και αν όχι παίρνεις block.

Το έχουμε διαλύσει το θέμα.

Nikiforos
20-11-18, 14:17
μα ηδη απαντησα, ειπα ότι εχω γραψει και στο άλλο θεμα ότι θα παρω block ip τωρα που καταλαβα πως δουλευει και ευχαριστησα και για τις απαντησεις σας.
Για κοιτα στο ποστ #27 που εγραψα το πρωι….
αφου μου απαντησε ο φιλος από πανω, μετα αναγκαστικα απαντησα και εγω, δε νομιζω ότι είναι κακο….
αν είναι παμε στο δικο μου θεμα, η συνεχεια λοιπον επειδή αφορα ΤΑ MIKROTIK παει εδώ : https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-Χρήση-Mikrotik-RB-VOIP-με-INALAN-FTTH/page3

bazzil
20-11-18, 14:33
ωπα ωπα τωρα λεμε και αλλα πραγματα….
καταρχήν ΠΟΤΕ δεν βγαζω μηχανήματα μου στο ιντερνετ απευθειας αν δεν είναι αμεση αναγκη, πχ δεν βγαζω το mikrotik για κανεναν λογο, ότι θελω μονο μεσω OpenVPN. Οποτε αυτό δεν με πειραζει.
Αυτό από κατω με το DMZ με πειραζει, δλδ με DMZ δεν δουλευουν τα VPN ?

Εμ γιαυτο λεω η καλυτερη λυση είναι block ips να ξεμπερδεύουμε.
Σκεφτηκα να βαλω ένα adsl router να το δοκιμασω και τωρα το DMZ αλλα το εκανα edit μετα και το εσβησα, λεω βλακείες γραφω….
αλλα θα μπορει να παιξει, όμως εχω OpenVPN server και client και τα δουλευω 24/24 παντα εχω τουλάχιστον 2 μονιμες συνδεσεις, οποτε αν δεν παιζουν την εβαψα απλα.

Σαν παράδειγμα το ανέφερα το vpn. Μάλλον έπρεπε να γράψω οτι blobk ip παίρνουμε αν δεν παίζει κάποια υπηρεσία που θέλεις να στήσεις. Ξεκίνα απ τα φθηνότερα και πήγαινε προς τα ακριβότερα. Πάρε μια στατική ip ρύθμισε τον εξοπλισμό σου και αν παίζουν όλα τοτε είσαι οκ. Αν έχεις πρόβλημα και δεν παίζει κάποια υπηρεσία επειδή θέλει άμεσα ip εξωτερική τότε παίρνεις block ip.

mib
17-12-18, 10:24
Καλημέρα,
Να κάνω μια ερώτηση,
Αν πάρω ένα τέτοιο https://www.e-wireless.gr/gigabit-sfp-media-converter/

Το οποίο μετατρέπει την οπτική σε LAN και το κουμπώσω στο Router μου, δεν θα παίξει η γραμμή INALAN?
Θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις η ΙΝΑLAN ή κάποιο authentication στο router της για να παίξει το ιντερνετ?

Nikiforos
17-12-18, 13:17
Καλημέρα,
Να κάνω μια ερώτηση,
Αν πάρω ένα τέτοιο https://www.e-wireless.gr/gigabit-sfp-media-converter/

Το οποίο μετατρέπει την οπτική σε LAN και το κουμπώσω στο Router μου, δεν θα παίξει η γραμμή INALAN?
Θέλει συγκεκριμένες ρυθμίσεις η ΙΝΑLAN ή κάποιο authentication στο router της για να παίξει το ιντερνετ?

καλημέρα, εγω εχω mikrotik router που παιρνει module οπτικης και ειχα ρωτησει την inalan στο τηλ τεχνικο, όχι δεν παιζει τιποτα άλλο, μονο με αυτό που δινουν και είναι κλειδωμενο.
είναι και λογικο νομιζω για να εχουμε και καποια τεχνικη υποστηριξη.
Αν θες να δουλευεις ένα δικο σου με τους τροπους του how to μονο.
1. Με DMZ στο 2ο ρουτερ το δικο σου.
2. Παιρνεις block ips και ετσι εχει και το δικο σου ρουτερ μια δευτερη public ip.

harrybani
12-03-19, 09:54
DMZ
Forward Rules > DMZ Configuration > New
Enable DMZ : YES
WAN NAME : 1_VOIP_INTERNET_R_VID_1000
Host Address : Router IP (καλό είναι να το έχεις βάλει στο LAN > DHCP Static configuration για σταθερή IP ή να έχει καρφωτή εκτός DHCP range)
Έτσι όλη η κίνηση πάει στο 2ο router χωρίς ανάγκη για Port Forwarding.

Έχω το asus dsl-ac68u.Μέχρι και το wan name οκ,μετά μπορώ να έχω ένα παράδειγμα καρφωτής ip εκτός DHCP range,γιατί θέλει να συμπληρώσεις και mac address?

k.m.
12-03-19, 11:47
αυτά που διαβάζεις αφορούν το router της Inalan και όχι το δικό σου asus.

Nikiforos
12-03-19, 14:50
Έχω το asus dsl-ac68u.Μέχρι και το wan name οκ,μετά μπορώ να έχω ένα παράδειγμα καρφωτής ip εκτός DHCP range,γιατί θέλει να συμπληρώσεις και mac address?

καλησπέρα, αυτό που ζητας πρεπει να το δεις στο manual του ρουτερ σου πως γινεται, γιατι το how to αφορα το μηχανημα της Inalan οποτε δεν είναι συγκεκριμένα για καποιο μηχανημα από πισω από της Inalan.
Δες στα αλλα θεματα που εχουν με Asus μηπως και βρεις αυτό που ψάχνεις.

- - - Updated - - -

https://www.adslgr.com/forum/forums/221-Asus-XDSL-modems-και-routers
αν δεν βρεις κατι κανε εκει ερωτηση.

k.m.
12-03-19, 23:25
αυτά που διαβάζεις αφορούν το router της Inalan και όχι το δικό σου asus.

Αν ρωτάς για το router της inalan

LAN -> DHCP Server Configuration ->

ορίζεις start/end και αφήνεις κάποιο κενό στο 1 ως 250.
πχ
start 192.168.1.101
end 192.168.1.200

οπότε τα 100 πρώτα είναι για non DHCP χρήση.

Στο router σου (assus) κάρφωσε την 192.168.1.2 (αν το inalan έχει την 192.168.1.1)

- - - Updated - - -

Πρώτα κάνεις αυτά και μετά το DMZ. εκεί είτε επιλέξεις ip είτε MAC το ίδιο είναι. Αν επιλέξεις MAC θα σου γεμίσει την τρέχουσα IP.

mib
13-03-19, 09:44
Kαλημέρα σας,

Κι εγώ στο club InaLan!

Eχω το οπτικό router ΗG8546Μ της InaLan και είπα να χρησιμοποιήσω το γρήγορο modem/router που είχα παλιά στην forthnet , το TP-LINK Archer VR900 με wifi AC 5ghz και χιλιάρες LAN.
H μεταφορά απο το NAS στο λαπτοπ μου με το wifi του huawei ήταν απαράδεκτα αργή. Μετέφερε αρχεία με 5mb/sec ενώ τώρα με το tp-Link με 43mb/sec. Χώρια ότι δεν έβλεπα ασύρματα της ταχύτητες που μπορεί να μου δώσει το ιντερνετ. Στο speedtest απο το wifi του router της InaLan έφτανε τα 45mbps/up/down... ΚΡΙΜΑΣ!

Θα σας πω τι έκανα για να σας ρωτήσω στο τέλος μερικά πράγματα τα οποία δε μου βγήκαν...

Καταρχήν έβαλα το tplink σε "wireless router mode" και μετά τα σύνδεσα μεταξύ τους με ένα καλώδιο στις LAN port 1 και στα 2 μοντεμ. Στο router της InaLan η LAN port 1 είναι Gigabit???
Το κεντρικό modem (της inalan) του έδωσα την ΙΡ 192.168.1.1 και του είπα ο DHCP να μοιράζει απο 192.168.1.2-80
Στο tp-link του έδωσα την ΙΡ 192.168.1.111 και του άνοιξα και αυτού το DHCP να μοιράζει ΙΡ απο 192.168.1.120-180
έβαλα στο DMZ του ρουτερ της InaLan την ΙΡ του TPlink (192.168.1.111)

Λειτουργεί κανονικά και μοιράζεται το ίντερνετ κανονικά και το δίκτυο δεν έχει κανένα πρόβλημα.
Έχω όμως 2 θέματα που δεν κατάφερα να λύσω.
Απο ότι είδα δεν έχουμε την δυνατότητα να ορίσουμε δικούς μας DNS στο ρουτερ της InaLan . Για αυτό είπα να βάλω τις DNS ΙΡ στο TPlink. Παρότι όμως βάζω τους δικούς μου openDNS DNS δεν τους χρησιμοποιεί. Υπάρχει τρόπος; ή η μόνη λύση είναι καρφωτές ΙΡ και τις DNS ΙΡ που θέλω στα windows? προτιμώ να τα έχω στο modem για να χρησιμοποιούνται καθολικά στο δίκτυο.

Η άλλη ερώτηση είναι, γιατί παρότι είμαι συνδεδεμένος στο WiFi του tplink (που όπως αναφέρω παραπάνω έχει δικό του DHCP) , παίρνω την ΙΡ 192.168.1.2 ? Δεν θα έπρεπε να πάρω απο το pool του Τplink(192.168.1.120-180)?

Κάνω κάτι λάθος?

Η μια θύρα του ΤPlink είναι WAN, θα μπορούσα να την χρησιμοποιήσω για καλύτερη αξιοποίηση του router?

Nikiforos
13-03-19, 12:10
Καλημέρα, σχετικα με τους DNS, δεν εχεις το δικο σου σαν gateway για τα μηχανήματα του εσωτερικου σου δικτυου?
γιατι αν το εχεις τοτε πρεπει να δουλευει τους δικους σου DNS.
Το εχω δοκιμασει με DMZ σε άλλο ρουτερ (δεν εχω ακομα εγω INALAN αλλα θα εχω συντομα) και ετσι μου δουλευε με Mikrotik routerboard από πισω.
Αυτό που λεω προϋποθέτει φυσικα ότι δουλευω το WIFI από το ρουτερ το 2ο που του δινω με DMZ όχι από της INALAN γιατι τοτε τουλάχιστον οι ασύρματoι πελατες θα παιρνουν DNS από της INALAN.
Επισης προϋποθέτει ότι dhcp server θα είναι ΜΟΝΟ στο 2ο router, ετσι που τα εχεις μπερδευεται! ΜΟΝΟ ενας DHCP SERVER πρεπει να υπαρχει στο δικτυο!
Γενικα τα παντα πρεπει να τα κανει το 2ο οποτε εκεινο είναι το gw στα μηχανήματα ενσύρματα και ασυρματα.
Και ΔΕΝ χρησιμοποιούμε σαν switch το μηχανημα της INALAN, γιατι ότι άλλο μπει πανω θα παιρνει απευθειας.
Eγω δλδ αυτά εχω σκοπο να κανω. Για τα αλλα που ρωτας εχουν να κανουν με το tplink και δεν το γνωρίζω πως παιζει.

- - - Updated - - -

Οι δοκιμες που εχω κανει αναφέρονται εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads/1080873-ADSL-router-with-mikrotik-RB-DMZ-host δεν εχει σχεση καθαρα με INALAN απλα εκανα λιγη πρακτικη εξασκηση να μαθω τι παει να πει DMZ.

mib
13-03-19, 13:09
Καλημέρα, σχετικα με τους DNS, δεν εχεις το δικο σου σαν gateway για τα μηχανήματα του εσωτερικου σου δικτυου?
γιατι αν το εχεις τοτε πρεπει να δουλευει τους δικους σου DNS.
Το εχω δοκιμασει με DMZ σε άλλο ρουτερ (δεν εχω ακομα εγω INALAN αλλα θα εχω συντομα) και ετσι μου δουλευε με Mikrotik routerboard από πισω.
Αυτό που λεω προϋποθέτει φυσικα ότι δουλευω το WIFI από το ρουτερ το 2ο που του δινω με DMZ όχι από της INALAN γιατι τοτε τουλάχιστον οι ασύρματoι πελατες θα παιρνουν DNS από της INALAN.
Επισης προϋποθέτει ότι dhcp server θα είναι ΜΟΝΟ στο 2ο router, ετσι που τα εχεις μπερδευεται! ΜΟΝΟ ενας DHCP SERVER πρεπει να υπαρχει στο δικτυο!
Γενικα τα παντα πρεπει να τα κανει το 2ο οποτε εκεινο είναι το gw στα μηχανήματα ενσύρματα και ασυρματα.
Και ΔΕΝ χρησιμοποιούμε σαν switch το μηχανημα της INALAN, γιατι ότι άλλο μπει πανω θα παιρνει απευθειας.
Eγω δλδ αυτά εχω σκοπο να κανω. Για τα αλλα που ρωτας εχουν να κανουν με το tplink και δεν το γνωρίζω πως παιζει.

- - - Updated - - -

Οι δοκιμες που εχω κανει αναφέρονται εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads/1080873-ADSL-router-with-mikrotik-RB-DMZ-host δεν εχει σχεση καθαρα με INALAN απλα εκανα λιγη πρακτικη εξασκηση να μαθω τι παει να πει DMZ.

Αυτό λέω ότι έχω στο tplink δηλωμένα τα δικά μου DNS. Λογικά όποιος συνδέεται στο Tplink πρέπει να χρησιμοποιεί τους δικούς μου DNS αλλά δεν το κάνει. Δεν με πειράζει όποιος λειτουργεί το δικτυο απο το router inalan να βγαίνει απο τους δικούς της DNS. θέλω 2 wifi στο σπίτι. ένα της inalan (2.4ghz) και ένα το tplink (5ghz)

Οι DHCP γιατί να μπρεδευονταί? αφού τους έχω δηλώσει διαφορετικά pool να διαχειρίζονται.

jkoukos
13-03-19, 13:34
Διότι το TP-Link δεν το έχεις συνδέσει στη WAN θύρα αλλά σε μία LAN. Αυτό σημαίνει ότι μία συσκευή που θα ζητήσει να τραβήξει αυτόματα στοιχεία διευθύνσεων, πιθανόν (και σου συμβαίνει) να απαντήσει πρώτος ο DHCP του Huawei και να πάρει από αυτόν, καθώς είναι όλα σε κοινό υποδίκτυο άρα άμεση επικοινωνία μεταξύ τους.
Ένας router συνδέεται στο έξω κόσμο μέσω της WAN θύρας και στο εσωτερικό δίκτυο μέσω της LAN. Καλό είναι οι 2 αυτές θύρες να βρίσκονται σε διαφορετικό υποδίκτυο.

mib
13-03-19, 13:49
Διότι το TP-Link δεν το έχεις συνδέσει στη WAN θύρα αλλά σε μία LAN. Αυτό σημαίνει ότι μία συσκευή που θα ζητήσει να τραβήξει αυτόματα στοιχεία διευθύνσεων, πιθανόν (και σου συμβαίνει) να απαντήσει πρώτος ο DHCP του Huawei και να πάρει από αυτόν, καθώς είναι όλα σε κοινό υποδίκτυο άρα άμεση επικοινωνία μεταξύ τους.
Ένας router συνδέεται στο έξω κόσμο μέσω της WAN θύρας και στο εσωτερικό δίκτυο μέσω της LAN. Καλό είναι οι 2 αυτές θύρες να βρίσκονται σε διαφορετικό υποδίκτυο.

ΣΩΣΤΟΣ!

Θα συνδέσω λοιπον το huawei με το TpLink απο την πόρτα LAN 1 του huawei (που είναι Gigabit?! έτσι κατάλαβα απο τα λεγόμενα στο forum) με την θύρα LAN4/WAN του tplink .
Στο tp-link θα δώσω ΙΡ 192.168.0.1

harrybani
13-03-19, 15:45
Eυχαριστώ πάρα πολύ!Μία μέρα έχασα και γιατί δεν είχα κάνει αυτό https://www.asus.com/my/support/FAQ/1016292/

k.m.
13-03-19, 19:02
Επίσης κλείσε στο Inalan router το WIFI.

όλα πρέπει να παίρνουν από το δικό σου για να έχεις κεντρικό χειρισμό και settings.

έχει και 2,4 το δικό σου

https://www.tp-link.com/uk/products/details/cat-15_Archer-VR900.html

Superfast Wi-Fi – 600Mbps on 2.4GHz + 1300Mbps on 5GHz

Nikiforos
16-03-19, 11:14
καλημερα, εκανα εδω ενα tutorial για inalan και απο πισω mikrotik router με χρηση DMZ για οποιον ενδιαφερεται : https://www.adslgr.com/forum/threads/1039912-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Mikrotik-RB-VOIP-%CE%BC%CE%B5-INALAN-FTTH/page3

stelios4711
21-03-19, 19:53
Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

ΥΓ
Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής

sdikr
21-03-19, 20:08
Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

ΥΓ
Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής

Θα πρέπει να το συνδέσεις στο router της Inalan.
Δεν ακυρώνει κάτι, μπορεις να βγάλεις ότι θέλεις έξω, απλά εσυ θέλεις να έχεις το δικό σου router, αν μη τι άλλο σου δίνουν σε πολύ λογική τιμή το ip block

bazzil
21-03-19, 20:22
Έχω τριπλό NAT. Αν πάρω block 4 IP θα μπορέσει επιτέλους το fritz μου να βγει στο internet με public IP ;
Οι λύσεις DMZ δε βοηθάνε, δεν δουλεύει το myfritz, το VPN κλπ
Αφού θα έχω 2 διαθέσιμες IP απο τις 4 που δίνουν θα μπορέσω να βγάλω με public IP και έναν ακόμη υπολογιστή με Xpenology ;
υποχρεωτικά σου δίνουν block X.Y.Z.W/30 μπορείς να ζητήσεις block X.Y.Z.W/29 για περισσότερες διαθέσιμες IP;

ΥΓ
Πολύ καλή εταιρία η InaLan και μάλιστα το 100άρι upload που δίνει και οι τιμές που έχει, της δίνουν ασύγκριτο πλεονέκτημα έναντι του ανταγωνισμού αλλά δυστυχώς και τα δύο πλεονεκτήματα αυτοακυρώνωνται. 100άρι upload όταν δεν μπορείς να βγάλεις το οικιακό server έξω μικρή χρησιμότητα έχει. Από την άλλη αν πρέπει να αγοράζεις IP για να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε ακυρώνεται και το πλεονέκτημα της τιμής

Ζήτησε όσες θέλεις. Απ τις 4εις μια σου μένει. Μπορείς να ζητήσεις και περισσότερες. Για τα πλεονεκτήματα έχεις και δίκιο και άδικο. Πόσοι οικιακοί χρήστες έχουν server σπίτι τους; Για αυτό άλλωστε σου δίνουν αυτή την δυνατότητα. Να ζητήσεις δηλαδή όσες ip θέλεις. Αυτός που ξέρει, όπως εσύ π.χ. επέλεξες Inalan γιατί ξέρεις ότι θα κάνεις αυτό που θες καλύτερα λόγο συμμετρικής σύνδεσης. Θεωρώ δηλαδή πως το πλεονέκτημα τιμής παραμένει διότι κανείς άλλος δεν δίνει συμμετρική στην ίδια αξία (συμπεριλαμβανομένου των ip) καθώς και το πλεονέκτημα ταχύτητας μιας και ένας youtuber π.χ. θα το εκτιμήσει ταμάλα αλλα και οι υπόλοιποι που ζητάμε κάτι παραπάνω

stelios4711
21-03-19, 21:13
Θα πρέπει να το συνδέσεις στο router της Inalan.
Δεν ακυρώνει κάτι, μπορεις να βγάλεις ότι θέλεις έξω, απλά εσυ θέλεις να έχεις το δικό σου router, αν μη τι άλλο σου δίνουν σε πολύ λογική τιμή το ip block

Πίσω από το router της Inalan έχω άλλο router και μετά από εκείνο το fritzbox που θέλω να βγει με public IP. Γιαυτό λέω τριπλό NAT. Θα δουλέψει η λύση με ip block ή το ενδιάμεσο router μας τη χαλάει τη δουλειά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.