PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με Wireless



PowerState~LoL
15-11-04, 04:41
Καλησπερα σε ολους,
Θα ηθελα λιγο βοηθεια σε οτι αφορα wireless!

Εχω ενα μικρο wireless Link σε αποσταση 150 μετρων το ενα ακρο με το αλλο και ο εξοπλισμος εχει ως εξης:

2x LINKSYS WAP54G (Το ενα δουλευει CLIENT MODE και φορανε και τα 2 το νεο Firmware v2.08 Europe.
1x STELLA DORADUS ΚΕΡΑΙΑ GRID 17DBI --> καθεται ο CLIENT.
1x D-LINK ΚΕΡΑΙΑ OMNIDIRECTIONAL 8DBI --> Καθεται το AP.
2Χ power over ethernet.
Ολα καλα ολα ωραια αλλα εχω πολυ μικρο SIGNAL STRENGHT
( 15% - 20% signal )
Θα μπορουσα να το ανεβασω αυτο στο 50% ασ πουμε??
Τι αλλο πρεπει να κανω ?? Ή τι δεν κανω σωστα???
Εχουνε στανταρ οπτικη επαφη γιατι οταν ειμαι στιν ταρατσα βλεπω το αλλο ακρο!!
Και ρε παιδια παρακαλω αν ξερει καποιος τι ειναι το σκηνικο με τα watt στις κεραιες και τα κολπα αυτα??
Δεν σκαμπαζω μια μιλαμε!! Συγνωμη παιδια αν ειμαι τοσο μαπας :lol: !! Θα μαθω που θα παει!!


Ευχαριστω Προκαταβολικα!!

Papashark
15-11-04, 13:39
Πέτα την Omnidirectional και βάλε άλλη μία grid (και πάρε πιο μεγάλη από 17αρα).

Σχετικά με τα watt :

Το νόμιμο όριο εκπεμπόμενης ισχύος (EIRP), δηλαδή συνολικής ισχύος είναι τα 20db.

Θα υπολογίσεις EIRP = Εκπομπή μηχανήματος + Κέρδος κεραίας - απώλειες καλωδίων & Βυσμάτων.
1 βύσμα Ν type έχει από 0.3db (επάργυρο) εώς 0.6 (απλό), εάν δεν είναι καλοβαλμένο μπορεί να έχει πάνω από 1db.
1μ rg59 έχει .76db (ή 1.12 δεν θυμάμαι τώρα)
1μ rg213 = .43db
1μ rg8 = 0.35db
1μ lmr400/wbc400/aircom+/h2000 = 0.225 db



Τα db είναι λογαριθμική μονάδα που δείχνουν πόσο πιο δυνατό είναι το σήμα σε σχέση με την μονάδα :
-80 db = 0.000000001mw (τόσο σήμα θέλει στην λήψη για να κάνει λινκ)
-20 db = 0.01mw
-10 db = 0.1mw
0 db = 1mw
1 db = 2mw
10 db = 10mw
20 db = 100mw
30 db = 1Watt
40 db = 10Watt
50 db = 100Watt
60 db = Microwave oven :P


To μυστικό στα μικροκυματικά λινκ είναι πολύ χαμηλή ισχύ (όσο πιο χαμηλά γίνετε), και όσο πιο μεγάλη κεραία γίνετε.....

Για να κάνετε ένα link σημείο προς σημείο, τότε θέλετε 2 κατευθηντικές κεραίες (και όχι μια + μια όμνι)

Και το σλόγκαν που έχω στο awmn, και στο απέναντι πεζοδρόμιο να θες να περάσεις, με 24αρα κεραία θα πας :wink:

PowerState~LoL
15-11-04, 16:30
Thanks papashark,
Μετα το post σου παραγγηλα την Stella Doradus 24 Dbi.
Θα αφησω προσωρινα την 17ρα Στελλα και θα αφαιρεσω την Omni τελειως.

Για αρχη παμε καλα??? :)

Ευχαριστω και παλι

π.ς - εκανα και μερικα αλλα τεστ σημερα και απο 15-20% signal ειμαι στα 25%
Αντε και στα 100% :D

alefgr
15-11-04, 19:45
Έχε υπ' όψιν σου πάντως ότι η Stella Doradus δεν έχει και την καλύτερη φήμη στο θέμα των επιδόσεων και στην διασπορά ακτινοβολίας. Σίγουρα το μεγάλο της ατού είναι η τιμή της.

Τις κεραίες τις παίρνεις από τον Τριδήμα ή από αλλού;

PowerState~LoL
16-11-04, 08:00
Καλημερα παιδια,

ΤΟ χερω οτι ειναι μαπες οι doradus εχω βρει και πολυ καλητερες αλλα ειναι
φωτια!! Αγοραζω υλικο απο www.priveshop.gr και www.wirelesslan.gr !!
Ο τριδημας τι ειναι?? ενημερωσε με λιγο μιας και ειμαι απο Ροδο εγο και οχι Αθηνα :wink:

Ευχαριστω Guys!

PowerState~LoL
16-11-04, 10:21
Καλημερα και παλι παιδια,

Μια τρελη ερωτησουλα.... ΑΝ και λεω ΑΝ τωρα, βγαλω τα AP τελειως και χωσω 2 ασυρματες καρτες δυκτιου και στο ενα και στο αλλο ακρο με τις αποσπωμενες κεραιουλες θα εχουμε καλητερο αποτελεσμα???? Αν ειναι να βγαλω τελειως τα AP και να χωσω 2 wireless pci cards με τις DORADUS!! Τι λετε?????


Thanks

PowerState~LoL
16-11-04, 10:26
P.s sorry ξεχασα να πω (Papashark) οτι παρηγγηλα την 24ρα DBI Doradus τελικα και μαλιστα ο τυπος μου λεει ``Τι να την κανεις τοσο μεγαλη αφου και με την OMNI 8 DBI κανεις την δουλεια σου εστω και αργα``! :shock:
Και επισης μου επισημανε οτι τα 25% signal που βλεπω ειναι και καλα εικονικα!!
Και του ειπα οτι οταν τα ειχα τα AP κοντα διπλα διπλα στο μισο μετρο εβγαζε 100% signal πραγμα το οποιο σημαινει οτι δεν ειναι καθολου ΕΙΚΟΝΙΚΑ ή μηπως κανω λαθος ?????

Papashark
16-11-04, 12:29
1) Η 24αρα της stellas δεν έχει και τόσο κακά χαρακτιρηστικά, αλλά η ποιότητα κατασκευής εξακολουθεί και είναι μάπα....

2) Εάν βάλεις 2 κάρτες αντί για 1 κάρτα + ΑΡ, δεν θα δεις καλύτερα αποτελέσματα, εκτός εάν έβαζες καλύτερες κάρτες

3) 100% σε απόσταση μπορεί να μην δεις ποτέ, αλλά για την τόσο μικρή απόσταση που έχεις εσύ, θα πρέπει να δεις παραπάνω από το 25% που έχεις.

4) Το 25% ανάλογα την συσκευή μπορεί να είναι καλό, μπορεί και όχι, για παράδειγμα είχα παλιά λινκ στα 3χλμ με 12% με cisco κάρτες, οριακό μεν, έπαιζε δε. Όμως εάν ήταν 150 μέτρα θα ήθελα 26db λιγότερα, οπότε θα είχα κάτι στο 50% μπορεί και παραπάνω :)

5) Επόμενο βήμα είναι αφού βάλεις την 24αρα, να κατεβάσεις ισχύ, και να δεις πόσο επηρεάζετε το λινκ με την πτώση ισχύς, μπορεί να δεις και θετικό αποτέλεσμα :wink:

PowerState~LoL
16-11-04, 14:38
Καλησπερα παιδια,
Προς Παπα καρχαρια,

5) Επόμενο βήμα είναι αφού βάλεις την 24αρα, να κατεβάσεις ισχύ, και να δεις πόσο επηρεάζετε το λινκ με την πτώση ισχύς, μπορεί να δεις και θετικό αποτέλεσμα

-- Πως θα ριξω την ισχυ δλδ παπα???

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

alefgr
16-11-04, 20:05
Καλημερα παιδια,

ΤΟ χερω οτι ειναι μαπες οι doradus εχω βρει και πολυ καλητερες αλλα ειναι
φωτια!! Αγοραζω υλικο απο www.priveshop.gr και www.wirelesslan.gr !!
Ο τριδημας τι ειναι?? ενημερωσε με λιγο μιας και ειμαι απο Ροδο εγο και οχι Αθηνα :wink:

Ευχαριστω Guys!

Τις ίδιες έχω και εγώ 24dB, μιας και όταν ήταν να τις αγοράσει η παρέα δεν βρήκαμε άλλες ετοιμοπαράδοτες. Όντως η κατασκευή είναι μάπα αλλά σαν επιδώσεις έχουμε δει καλά αποτελέσματα. Σε απόσταση 6Km και μάλιστα μέσα στην Αθήνα (το λέω αυτό λόγω της αυξημένης ακτινοβολίας που υπάρχει εδώ στα μέρη μας) μας δίνει 18-20Mbit όταν δίπλα-δίπλα τα Access Points πιάνανε 22Mbits.

http://www.tridimas.gr/

Στέλνει και με αντικαταβολή.

Papashark
16-11-04, 20:38
Σε απόσταση 6Km και μάλιστα μέσα στην Αθήνα (το λέω αυτό λόγω της αυξημένης ακτινοβολίας που υπάρχει εδώ στα μέρη μας) μας δίνει 18-20Mbit όταν δίπλα-δίπλα τα Access Points πιάνανε 22Mbits.

Δεν συζητάω ότι εκπέμπετε με υπερβολική ισχύ..... :evil:

Πρέπει να είσαστε στα 40db, κάπου στα 10Watt, αντί για 0.1, 100 φορές πάνω από το νόμιμο όριο.....

PowerState~LoL
16-11-04, 21:57
Γεια σας και παλι,

papashark, δεν μου ειπες πωσ θα ριξω την ισχυ!!!

Sorry κιολας παιδια αλλα ειμαι λιγο αουα σε αυτα τα κολπα :(



Ευχαριστω

porosis
16-11-04, 22:34
Γεια σας και παλι,

papashark, δεν μου ειπες πωσ θα ριξω την ισχυ!!!

Sorry κιολας παιδια αλλα ειμαι λιγο αουα σε αυτα τα κολπα :(



Ευχαριστω

Το Linksys έχει ρύθμιση για να ρίξεις την ισχύ; (νομίζω υπάρχει hacked firmware όπως γίνεται με το WRT54G)
Με 24άρα κεραία πρέπει να ρίξεις την ισχύ όσο πιο χαμηλά γίνεται...

Αν δεν έχει ρύθμιση, θα πρέπει να βάλεις pigtail με μεγάλες απώλειες μεταξύ του Linksys και κεραίες (μην αγοράσεις τίποτα χωρίς να ξέρεις, μάθε πόσες απώλειες(σε dB) έχει ανά μέτρο).Στόχος είναι να μην ξεπεράσεις τα 20dB (από εκεί και πέρα είσαι παράνομος).

Υ.Γ. Το Linksys που έχεις είδα ότι δίνει κάπου 15dB + 24dB η κεραία = 39dB :shock: (λάθος κατάλαβα; )
Υ.Γ.2. Ότι ξέρω για wireless τα έχω μάθει από sites δεν έχω ασχοληθεί με εξωτερικές κεραίες (ελπίζω να μην είπα καμιά πατάτα :oops: ). Θα ήταν καλό να είχες ΔΙΑΒΑΣΕΙ πριν αγοράσεις :evil:

Papashark
17-11-04, 00:40
Σωστά κατάλαβες, 15+24-απώλειες καλωδίων= <39db

Στόχος ειναι να κατεβάσεις την ισχύ οσο γίνετε από το μηχάνημα και όχι με καλώδιο, γιατί τότε χάνεις το κέρδος της κεραίας (συνεχίζεις όμως να κερδίζεις την κατευθηντικότητα της και την απόρηψη θορύβου από τους μεταπλευρικούς λοβούς).

Εάν δεν κατεβάζει από το μαμίσιο firmware, υπάρχουν πάρα πολλές εκδώσεις open source firmware, όπως το openwrt, alchemi, sattori, sveasoft, κλπ

alefgr
17-11-04, 00:55
Σε απόσταση 6Km και μάλιστα μέσα στην Αθήνα (το λέω αυτό λόγω της αυξημένης ακτινοβολίας που υπάρχει εδώ στα μέρη μας) μας δίνει 18-20Mbit όταν δίπλα-δίπλα τα Access Points πιάνανε 22Mbits.

Δεν συζητάω ότι εκπέμπετε με υπερβολική ισχύ..... :evil:

Πρέπει να είσαστε στα 40db, κάπου στα 10Watt, αντί για 0.1, 100 φορές πάνω από το νόμιμο όριο.....

Όποια προσπάθεια και αν κάναμε να ρίξουμε την ισχύ, το bandwidth έπεφτε δραματικά...

PowerState~LoL
17-11-04, 12:36
Γεια σας και παλι παιδια,


[porosis εγραψε]
Το Linksys έχει ρύθμιση για να ρίξεις την ισχύ; (νομίζω υπάρχει hacked firmware όπως γίνεται με το WRT54G)
Με 24άρα κεραία πρέπει να ρίξεις την ισχύ όσο πιο χαμηλά γίνεται...

[/quote]

Δεν εχει ρυθμιση ουτε καποιο hacked firmware, απο οτι ειδα και εγω εχει μονο για το WRT54G.


[porosis εγραψε]
Αν δεν έχει ρύθμιση, θα πρέπει να βάλεις pigtail με μεγάλες απώλειες μεταξύ του Linksys και κεραίες (μην αγοράσεις τίποτα χωρίς να ξέρεις, μάθε πόσες απώλειες(σε dB) έχει ανά μέτρο).Στόχος είναι να μην ξεπεράσεις τα 20dB (από εκεί και πέρα είσαι παράνομος).
[/quote]


Εχω ηδη αρκετες απωλειες με τα καλωδια που υπαρχουν και με την ολη εγκατασταση και ετσι δεν νομιζω οτι χρειαζεται να το ριξω και αλλο, θα δειξει ομως.





[porosis εγραψε]
Υ.Γ.2. Ότι ξέρω για wireless τα έχω μάθει από sites δεν έχω ασχοληθεί με εξωτερικές κεραίες (ελπίζω να μην είπα καμιά πατάτα Embarassed ). Θα ήταν καλό να είχες ΔΙΑΒΑΣΕΙ πριν αγοράσεις
[/quote]


Πιστευω οτι ο καθενας απο εμας παντα πριν αγορασει ρωταει και καποιον. Εγω στην προκιμενη περιπτωση ρωτησα τους ιδιους τους τεχνικους απο την PRIVENET!! Αλλα τελικα μου φενεται οτι ειναι (τσιου νιαου) αυτοι εκει μεσα.
Τωρα οσον αφορα κατι proggys που να κανω τις αυξωμιωσεις τασης δεν εχω βρει κανενα μα κανενα software! Αν εχετε κατι υποψην σας πειτε μου να παο να κατεβασω και να κανω τα τεστακια μου!


Ευχαριστω παιδια

PowerState~LoL
17-11-04, 12:39
Το σκηνικο με την παραθεση μου βγηκε λιγο κουτσο :D
Sorry!!

aesir
17-11-04, 12:48
κάνε edit αν θες και όπου έχεις [porosis εγραψε] βάλε [quote="porosis"]

Papashark
17-11-04, 13:22
Όποια προσπάθεια και αν κάναμε να ρίξουμε την ισχύ, το bandwidth έπεφτε δραματικά...

Φυσιολογικό είναι σε 6χλμ στην αθήνα και μάλιστα με g συσκευές.....

To μη φυσιολογικό είναι να εκπέμπεις 100 φορές πιο δυνατά από το νόμιμο όριο, σε κάποια στιγμή θα σας τσιμπήσει η ΕΕΤΤ και τότε καληνύχτα. Θα πέσει πολύ κλάμα σε όλη την αθήνα, να μην μιλήσω για τις μηνύσεις που έχουν να γίνουν στις εταιρείες που τα έστηναν και δεν έλεγαν κουβέντα στους πελάτες...

PowerState~LoL
17-11-04, 16:55
Γεια σας και παλι,

Ρε παιδια εγω ενα LAN θελω μεταξυ 2 τερματικων και να κανω tranfer καποια files.
Δεν ειμαι PRO ουτε Expert αλλα το θεωρω και απαραδεχτο να κανω Transfer 1-2 kbps se LAN εννω στο ιντερνετ παει οσο η 512 μου δλδ (61,5 -62,00 kbps)
Με το ιντερνετ No problem, αλλα οταν θελω να μεταφερω αρχεια απο 500 μεγα και πανω..... Βραστα χαραλαμπε!! Και μιλαμε τωρα για 120 μετρα ακριβης αποσταση!!
και BTW , σημερα papashark παρελαβα το τερατακι την 24αρα!! Θα την κατσω αυριο πανω το πρωι και θα σας πω τι γινετε!!



Π.Σ thanks for the tip ``aesir`` !! Και ελεγα πωσ γινετε , πωσ γινετε.... :P

alefgr
17-11-04, 17:42
Όποια προσπάθεια και αν κάναμε να ρίξουμε την ισχύ, το bandwidth έπεφτε δραματικά...

Φυσιολογικό είναι σε 6χλμ στην αθήνα και μάλιστα με g συσκευές.....

To μη φυσιολογικό είναι να εκπέμπεις 100 φορές πιο δυνατά από το νόμιμο όριο, σε κάποια στιγμή θα σας τσιμπήσει η ΕΕΤΤ και τότε καληνύχτα. Θα πέσει πολύ κλάμα σε όλη την αθήνα, να μην μιλήσω για τις μηνύσεις που έχουν να γίνουν στις εταιρείες που τα έστηναν και δεν έλεγαν κουβέντα στους πελάτες...

Υπομονή. Θα έρθει το WiMax, που θα μας δίνει αρκετό bandwidth χωρίς να χρειάζεται να ανεβάσουμε μεγάλη ισχύ. :)

siozos
17-11-04, 18:03
Παίδες και εγώ έχω πρόβλημα με το wireless σπίτι μου. Έχουμε ένα AP και 2 wireless καρτούλες σε 3 PC στην πολυκατοικία. Το link φαίνεται να είναι πολύ καλό (70-95% πάντα), το internet λειτουργεί κανονικά (όσο κανονικά μπορείς να πεις ότι λειτουργεί με τον πΟΤΕ που μπλέξαμε), αλλά το LAN είναι υπερβολικά ασταθές :cry:

Μέγιστη ταχύτητα κάρτας <-> AP = 600 Kbyte / sec
Μέγιστη ταχύτητα κάρτας <-> κάρτα = 400 Kbyte / sec

Το βασικότερο όμως είναι ότι αν βάλουμε να μεταφέρουμε αρχεία στο LAN, μετά από λίγα λεπτά η μεταφορά πάντα κόβεται στη μέση (χάνεται το LAN), ενώ πολύ συχνά για να δούμε τους υπολογιστές στο workgroup, πρέπει να επιμείνουμε αρκετά λεπτά πατώντας refresh και παίρνοντας το μήνυμα λάθους των windows.

Όλα τα PC έχουν φρεσκοεγκατεστημένα XP με SP2 και απενεργοποιημένο το firewall των windows και το ICS (υπάρχει dsl router συνδεδεμένο με το AP και με το 1 PC για το internet). Επίσης όλα τα PC έχουν static IP (10.0.0.50 , 10.0.0.60 , 10.0.0.70), subnet mask 255.0.0.0 και gateway 10.0.0.2 (=router). Τέλος έχουμε ορίσει τα DNS που δίνει η forthnet στις ιδιότητες της κάθε κάρτας δικτύου.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

PowerState~LoL
18-11-04, 03:39
Καλσπερα σε ολους,

Λοιπον παιδια τα νεα ειναι παρα πολυ ΚΟΡΥΦΕΑ!! Ακουστε, ακομα δεν εχω βαλει τιν 24αρα και το μονο που εκανα ειναι να ψαχτω λιγο στο νετ και τι βρηκα?? Hacked Firmware for Linksys wap54g, εν ονοματι (MUSTDIE v2.06) το πιο last version ειναι, μιλαμε για πολυ κορυφη firmware, και σου προσθετει να βαλεις ισχυ , αν θες την καθε κεραια Transmit & Recieve αντιστοιχα, μπορεις να προσθεσεις και καποιες δικες σου επιλογες αμα το γουσταριζεις πολυ :wink:
Και τα 2 AP παιδια δουλευουνε τελεια, NO Break γραμμης και το καλυτερο, Transfer rate σε local area network , 1200 - 1700 kbps (1,5 περιπου MB/sec αν υπολογιζω σωστα) , και το ακομα πιο καλο,, Το signal strength απο 20-25% ανεβηκε στο καπακι απο 40 - 45%,, Ε και το πιο κορυφεο της ιστοριας ειναι οτι ακομα δεν εχω βαλει τιν 24αρα... :D
το Hacked firmware αυτο δεν χερω αν επιτρεπετε να το κανω post εδω μεσα αλλα ετσι πιστευω οτι μπορουνε και αλλοι να το βρουνε αν θελησουνε να βρουνε καποια help.


http://www.linksysinfo.com/modules.php?name=Downloads
Οποιος δεν το εχει δει ας του ριξει μια ματια!!

Π.Σ 1) κοιτα να δεις που αρχινισα να μπαινω στο κλιμα του Wireless ....
:shock:

Π.Σ 2) siozo πεσμας και τι Hardware χρησιμοποιεις.


Kαι κατι αλλο! Thanks προσωπικα τον Papashark γιατι χωρις τα open sourse και κατι αλλα που ειπε δεν επροκειτο να το βρω.

Ευχαριστω για το Help επισης ολους παιδια.

siozos
18-11-04, 18:06
Π.Σ 2) siozo πεσμας και τι Hardware χρησιμοποιεις.


Χρησιμοποιώ D-Link DWL-2000AP+ Access point και 2 D-Link DWL-G520+ Wireless PCI Adapter. Όπως σας είπα και πριν το σήμα είναι <u>συνέχεια</u> από πολύ καλό ως εξαιρετικό. Το link δεν χάνεται ποτέ, το internet δεν χάνεται ποτέ, αλλά το LAN κόβεται χωρίς προφανή λόγο και αιτία. Όταν το LAN δεν λειτουργεί μπορώ να κάνω κανονικά ping είτε στο router (micronet SP3354A), είτε στο AP, είτε σε εξωτερικά IP, αλλά παίρνω time out από μηχάνημα σε μηχάνημα. :shock:

Papashark
18-11-04, 18:09
Θυμίζει κλασσικά προβλήματα των dlink με τα arp tables όπου ξαφνικά η συσκευές χάνουν τον κόσμο όλο.....

Δοκίμασε ένα firmware upgrade (ή degrade) στο 2000+

alefgr
18-11-04, 20:45
Αυτό με το χάσιμο δικτύου μου θυμίζει όταν παλιότερα προσπαθούσαμε να στήσουμε 3 Access Points σε μακρινές αποστάσεις και σε λειτουργία Multy Bridge. Γινόταν ένα μπάχαλο με το δίκτυο. Άλλος σταθμός μπορούσε μόνο να πάρει πακέτα από άλλον σταθμό και όχι να στείλει στον ίδιο, άλλος σταθμός δεν μπορούσε να επικοινωνήσει καθόλου με έναν από τους άλλους 2 και γενικά ένας χαμός. Όταν τελικά τα δουλέψαμε σε απλό Bridge όλα λύθηκαν ως δια μαγείας. Τα Access Points ήταν USRobotis 5054 και D-Link 2000+. Το πρόβλημα πρέπει να είχε σχέση με το routing που στα απλά Access Points δεν μπορούν να γίνουν με λεπτομερείς ρυθμίσεις.

Papashark
18-11-04, 21:13
Στα bridges δεν είχεις απαραίτητα routing (όχι όπως το εννοούμε συνήθως), καθότι δουλεύουμε σε layer 2, δηλαδή σε επίπεδο mac address.

O πίνακας που διαχηρίζετε αυτές τις δνσεις (mac address) ονομάζετε arp table και δουλειά του είναι να κρατά την αντιστοιχεία mac με ip (κάντε στο command prompt to arp -a και εάν έχετε δίκτυο θα σας βγάλει την αντιστοιχία mac με IPs).

siozos
19-11-04, 04:28
Πρωτού ξεφύγετε σε ανώτερες αρμονικές, λοβούς και σε θεωρία νευρωνικών δικτύων που θα προβλέπει τη στιγμή που η κυρά Κατίνα θα ανάψει το φούρνο μικροκυμάτων στο άλλο στενό και σας χάσω :P η λύση που προτείνετε είναι upgrade / downgrade στο firmware του AP2000;
Το ρωτάω (παρά την αρχικά σαφέστατη απάντηση) γιατί κοίταξα στο site της d-link και βρήκα μόνο τη version 1.13 (που ήδη έχω) και μία beta... Δεν νιώθω και πολύ άνετος να "φορέσω" ένα beta firmware, αλλά αν κάποιος έλυσε τέτοιο πρόβλημα με αυτόν τον τρόπο θα το δοκιμάσω μάλλον.

siozos
20-11-04, 04:10
κάντε στο command prompt to arp -a και εάν έχετε δίκτυο θα σας βγάλει την αντιστοιχία mac με IPs


Κάνοντας την παραπάνω εντολή στο PC μου (pci card) βλέπω τις φυσικές διευθύνσεις και τις IP για τα άλλα 2 PC και το router, αλλά δεν βλέπω τίποτα για το AP. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Papashark
20-11-04, 13:31
Ισως ναι, ίσως όχι.,....

Δοκίμασε να κάνεις Ping και μετά ξαναδώσε arp -a. Εάν δεν μπορέσεις να πάρεις αποτέλεσμα, τότε φταίει κάτι άλλο.

Έχε υπόψιν σου ότι υπάρχουν συσκευές που όταν παίζουν σε client mode, τότε δεν βλέπεις την IP τους, ενώ υπάρχει η δυνατότητα να περνάς από από ένα AP ή ένα ethernet to wireless bridge τα οποία να έχουν διαφορετικές IP δνσεις από το υπόλοιπο δίκτυο (δεν ισχύει για όλες τις συσκευές), καθότι τα ΑΡ & bridges δουλεύουν σε layer 2 και συννενοούνται μέσω MAC και ssid, οπότε δεν έχει γι' αυτά σημασία οι ΙΡς (επαναλαμβάνω όχι σε όλες τις συσκευές).


Πάντως συνήθες πρόβλημα των arp tables ήταν ότι έβλεπες μόνο το ΑΡ και κανέναν άλλο, ενώ εσύ έχεις το ανάποδο πρόβλημα.

siozos
20-11-04, 18:53
Μόλις έκανα το ping στο AP (που απάντησε κανονικότατα). Μετά έκανα arp -a και είδα για πρώτη φορά και την IP του AP στο arp table.
Το AP δεν το έχω σε client mode. Στη σχετική ρύθμιση λειτουργεί σαν "access point", ενώ οι άλλες πιθανές ρυθμίσεις είναι:
"wireless client"
"wireless bridge"
"multi-point bridge"
"repeater".

Οπότε αυτά ενισχύουν την υποψία πως το beta firmware μπορεί να λύσει το πρόβλημα ή δεν μας λένε τίποτα;

Papashark
20-11-04, 22:32
Οπότε μας λένε ότι δεν έφταιγε το arp table.

Άρχισε να περιγράφεις πλήρως την εγκατάσταση και το πρόβλημα μπας και δούμε άκρη από αλλού....

siozos
21-11-04, 06:55
Χμμμ... Άντε ας πάμε από την αρχή:
Ήτανε Γενάρης του '78... :lol: :lol:

Πάμε παρακάτω. Πριν από κανά δίμηνο κατάφερα να πείσω τα πιτσιρίκια τους 2 γείτονες να βάλουμε μια dsl όλοι μαζί, να φτιάξουμε ένα lan και γενικώς να γίνουμε άνθρωποι ρε παιδί μου! Τα κανόνισα όλα εγώ (τρέξιμο στον πΟΤΕ, ψάξιμο εδώ μέσα, πού θα βρούμε φτηνό access point, καρτούλες και router, πώς θα γίνει να τα μετρήσουμε τι σήμα πιάνουν χωρίς να τα πληρώσουμε πρώτα κλπ κλπ κλπ).
Καταλήξαμε στα: AP D-Link DWL-2000AP+ , 2 D-link DWL-G520+ wireless PCI, ένα router micronet SP3354A και επιπλέον μια μικρή κατευθυντική (νομίζω) κεραιούλα 8 db που μπήκε στη θέση της "κανονικής" κεραίας του AP. Τα συνδέσαμε όλα, πιάνουμε υπό κανονικές συνθήκες πολύ καλό σήμα και link και λογικά θα έπρεπε να μην υπάρχουν προβλήματα.
Τράβηξα και 3 format στα 3 PC και εγκατάσταση XP professional με SP2, για να είμαστε καθαροί από παντού, έβαλα norton antivirus, sygate firewall (το ρύθμισα να επιτρέπει το lan και επιπλέον έφτιαξα manual rule να περνάει όλη η προερχόμενη κίνηση από το 10.0.0.* πάντα), απενεργοποίησα τις βλακείες της M$ (firewall και ICS), έβαλα static ip στα PC 10.0.0.50 , 60 , 70, άφησα το router στο default 10.0.0.2 και έβαλα και το AP στο 10.0.0.100. DHCP server δεν χρησιμοποιούμε προφανώς. Μετά κλείδωσα το AP με shared key να μην μας χωθεί κανένας και "ανοίξαμε" τους σκληρούς μας διάπλατα ο ένας στον άλλον :P
Όλα καλά στην αρχή. Έλα όμως που όταν ήρθε ο καιρός να τελειώσουμε κάποια torrents και να μεταφέρουμε μεγάλα αρχεία ο ένας απ'τον άλλον άρχισαν τα μηνύματα του τύπου "η διαδρομή δεν είναι διαθέσιμη" και τέτοιες αηδίες. Μάλιστα τελευταία το φαινόμενο έγινε και πιο έντονο απ'ότι στην αρχή. Στην αρχή απλώς μου κακοφάνηκαν οι πολύ μικρές ταχύτητες (400 - 600 kbyte / sec), αλλά δεν ήταν αρκετό να με πειράξει και πολύ. Τώρα όμως και 50 MByte αρχείο να πάω να μεταφέρω πιο πιθανό είναι να κοπεί στη μέση παρά να ολοκληρωθεί (πρώτη φορά που κόπηκε το lan ήταν στο τέλος μιας μεταφοράς της τάξεως των 2 GByte). Και όχι μόνο σέρνεται και κόβεται, αλλά τις τελευταίες μέρες ο ένας client (όταν πάμε από pci σε pci) φεύγει και εντελώς από το link! :cry: Επανέρχεται μόνο μετά από επανεκκίνηση ή "επιδιόρθωση" της σύνδεσης. Αλλιώς αν δεν "ψάχνει" για ασύρματα δίκτυα για κάνα τέταρτο δεν βλέπει ούτε την κουρτίνα! :3d Βέβαια αυτό (ακόμα) δεν συμβαίνει πάντα. Ρε λέτε να φταίει το link τελικά; Να μην έχουμε τόοοοοσο καλό σήμα όσο λένε τα windows και τα clients των pci; Μόλις πάμε να το "πιέσουμε" λιγάκι να διαλύεται;

Στις ρυθμίσεις του access point έχω δοκιμάσει τα πάντα εκτός από ultrex (έχει ένα wizard η ξενέρωτη η d-link στο web administration αντί για ultrex). Τι long preampble , τι disable 8x, τι force 5.5 Mbit Tx, τι g-mode και mixed mode... Δεν βγάζω άκρη πια!

Το access point είναι συνδεδεμένο απευθείας με lan καλώδιο με το router. Σαν gateway έχει την ip του router. Το router είναι με lan καλώδιο επίσης στο 10.0.0.50 και φυσικά είναι και στο τηλέφωνο. Το κάθε pc στον προσαρμογέα δικτύου του έχει την στατική ip του, subnet 255.0.0.0, gateway 10.0.0.2 (=router) και DNS servers αυτούς που έχει η Forthnet στο site της. Αυτά σε πρώτη φάση.

Όποιος μπορεί να με διαφωτίσει ευπρόσδεκτος. Μόνο να προσπαθήσει να το κάνει γρήγορα γιατί προβλέπω ατυχήματα στον εξοπλισμό και άντε να πείσεις το μαγαζί ότι ήταν ελαττωματική η κατασκευή της βάσης του AP και γι'αυτό "έπεσε" από τον τοίχο στο δρόμο! Καλύπτεται από εγγύηση. :lol:

sdikr
21-11-04, 07:04
τα sp2 έχουν firewall, δεν ξέρω γιατί αλλά αμα το κάνεις disable είναι σα να του λές κάντο enable χωρίς excpetions.
έχω δει ακόμα σε μηχανήματα με sp2 να χάνουν το δίκτυο μετά απο κάποια ώρα και ο μόνος τρόπος να το ξαναβρούν ήταν ή restart ή disable and enable την κάρτα δικτύου

Papashark
21-11-04, 11:24
Έχουμε και λέμε. Καταρχάς άλλαξε όλα τα subnet από 255.0.0.0 σε 255.255.255.0.

Σε τι απόσταση είσαστε μεταξύ σας, τα παιδιά με τις 520, οι κεραίες τους είναι απλά πίσω από το PC πίσω από κάποιο τοίχο ?

Που έχεις βάλει την κεραία των 8db (τόσο μικρή δεν είναι κατευθηντική, του εναντίων :lol: ). Πόσο καλώδιο έχει που το συνδέει με το ΑΡ ?

Το λινκ σας εκεί που είναι, μπορεί να εππηρεάζετε από άλλα δίκτυα ?

Πες μου για να δούμε από πλευράς RF πως πάει.

Ακόμα, το 400-600Kbit δεν είναι άσχημο για ταχύτητες σε 802.11b, ενώ με dlink 2000 δεν είχα δει παλιά πάνω από 15Μbit όταν ήταν δίπλα δίπλα, μόλις έβαζα κανά τοίχο ανάμεσα, κλάφτα χαράλαμπε....

siozos
21-11-04, 14:30
Όλες οι αποστάσεις σε ευθεία γραμμή δεν ξεπερνάνε τα 6 μέτρα. Το AP είναι στο ισόγειο με την κεραιούλα του (20-25 cm καλώδιο;). Το ένα PC είναι στο διαμέρισμα από πάνω του και το άλλο δίπλα από το τελευταίο. Άρα έχουμε ένα πάτωμα να διασχίσουμε ουσιαστικά και μικρές αποστάσεις.

Στην ταράτσα (δεν υπάρχει δευτερός όροφος - μόνο ισόγειο και πρώτος) έπιασα 2 διαφορετικούς κόμβους του patras wireless network, καθώς και έναν τύπο που τον "βλέπεις" στη μισή πόλη και έχει βαφτιστεί DSL4. Όλα αμυδρά βέβαια. Ίσως δω ένα ή περισσότερα από αυτά και στο διαμέρισμα αν σβήσω το AP κάτω που μπορεί να τα υπερκαλύπτει.

Να κάνω την αλλαγή subnet, αλλά υπάρχει κάποια συγκεκριμένη αιτιολογία; Θα πρέπει να περιμένω βέβαια να γυρίσουν τα παιδιά από Αθήνα για να την κάνω.



τα sp2 έχουν firewall, δεν ξέρω γιατί αλλά αμα το κάνεις disable είναι σα να του λές κάντο enable χωρίς excpetions.
έχω δει ακόμα σε μηχανήματα με sp2 να χάνουν το δίκτυο μετά απο κάποια ώρα και ο μόνος τρόπος να το ξαναβρούν ήταν ή restart ή disable and enable την κάρτα δικτύου


sdkar, το έλυσες το πρόβλημα στα εν λόγω PC; Τι έκανες; Βρήκες κάποιο ειδικό script να κάνεις uninstall τελείως το firewall;



Ακόμα, το 400-600Kbit δεν είναι άσχημο για ταχύτητες σε 802.11b, ενώ με dlink 2000 δεν είχα δει παλιά πάνω από 15Μbit όταν ήταν δίπλα δίπλα


Δοκίμασα και "g" και "mixed" (=b;). Τα ίδια αποτελέσματα. Αλλά ακόμα και αν είμαι b και συνδέομαι στα 11, δεν έπρεπε να πιάνω peak τα 5 περίπου; Τα 400-600 που πιάνω είναι πολύ πολύ κάτω από αυτό. Ο μόνος λόγος που πήρα αυτήν την ψευτοκεραία είναι οι τοίχοι και το πάτωμα. Χωρίς αυτήν έχουμε περίπου 5-10% λιγότερο link quality και signal quality.

albertos
21-11-04, 14:47
Δεν ξέρω αν θα βοηθήσω, αλλά τo sp2 των XP, "βάζει" κάτι τις για το wireless δίκτυο. εγώ είχα μία Netgear WG311 και ένα LinkSYS και δεν μπορούσα να μεταφέρω στο δίκτυο πάνω από 1G με τίποτα. Σου στέλνω το σχετικό link που εξηγεί τι αναβάθμισαν στο driver και τρόπους που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Ελπίζω να σε βοήθησα.

http://kbserver.netgear.com/support_details.asp?dnldID=867
http://kbserver.netgear.com/kb_web_files/n101214.asp

Papashark
22-11-04, 03:46
Ενδιαφέρον albertos, δεν το είχα πάρει χαμπάρι αυτό ! (στο awmn έχουμε ελάχιστους με PCI σε winPC γιατί δεν κατεβάζουν ισχύ).

Μπορεί να είναι αυτό το πρόβλημα.

Siozos, έχεις γυρίσει όλες τις κεραιούλες στα PC να κοιτάνε οριζόντια και όχι κάθετα ? Την μικρή κεραία στο ισόγειο, την έχεις βάλει να κοιτάει προς τα PC ? (πχ ξαπλωτή). Έχεις σκεφτεί να βάλεις μικρές εξωτερικές κεραίες στα PC επάνω ? :D

Τα πατώματα κόβουν πολύ περισσότερο από τους τοίχους, ενώ υπάρχει περίπτωση το σήμα να κάνει ανάκλαση σε κάποιο τοίχο-κτύριο απέναντι και να ανεβαίνει επάνω και όχι να πηγαίνει κατευθείαν. Φοβάμαι ότι δεν έχεις αρκετό σήμα.

Δοκίμασε να τρέξεις σε ένα από τα pc επάνω το netstumbler.com και δες τι αποτέλεσμα βγάζει και πες μας (αν και μπορεί να μην τρέχει σωστά, και κλείσε και τον αυτόματο έλεγχο από τα windows)

siozos
22-11-04, 04:59
Αν και κάνω συνέχεια αναβαθμίσεις και ενημερώσεις στο PC μου, δεν φαίνεται να έχω εγκαταστήσει το συγκεκριμένο hotfix (δεν εμφανίζεται στη λίστα add-remove).

Το netstumbler το κατέβασα και μόλις το τρέχω με αποσυνδέει αυτόματα από το LAN. Είναι φυσιολογικό αυτό; Στα γρήγορα όμως που το κοίταξα έβγαζε κάτι SNR 32 και SNR+ 36. Επίσης signal+ -64 , signal -68 , noise -100 και noise- -100. Τι λένε αυτά; Είναι χάλια το σήμα after all?

Οι κεραιούλες είναι όλες οριζόντια τοποθετημένες. Η κεραία του AP είναι ξάπλα και "στοχεύει" στο ταβάνι :P

Papashark
22-11-04, 11:44
To snr 32 για 802.11b είναι καλό, για 802.11g όμως λίγο.

Το Noise μπορεί να μην είναι πραγματικό (όταν δείχνει -100 είτε δεν έχεις καθόλου θόρυβο, είτε απλά δεν τον δείχνει), οπότε αν δεν είναι πραγματικό το -100, τότε δεν είναι και το snr 32 (signal noise ratio = signal - noise = (-68) - (-100) = 32).

Οι κάρτες σου έχουν ευαισθησία -65db στα 54mbit, οπότε ήθελες παραπάνω από 35db snr (συνήθως δείνουμε ένα νούμερο παραπάνω, περί τα 10db για να έχουμε σύγουρο λινκ, το λέμε fade margin), κάπου στα -45.

Οπότε με τα 32 & 36, θα έπρεπε να δουλεύεις καλά σε σκέτο 802.11b, καθώς και σε 12 ή 18mbit σε 802.11g. (όσο πιο χαμηλή η ταχύτητα, τόσο πιο καλή η ευαισθησία, άρα δουλεύει με λιγότερο σήμα).

Tα 400-600 kbyte που είπες ότι πιάνεις με την κάρτα σου ξαναλέω ότι δεν είναι άσχημη ταχύτητα για 802.11b (400-600ΚΒ = 3.2Μbit-4.8Mbit) , μπορεί λόγο του ότι δεν έχει αρκετό σήμα, να μην δουλεύει για παραπάνω ταχύτητες.

Δοκίμασε το hotfix που είπε ο φίλος παραπάνω. Το netstumbler έποιασε τίποτα άλλο εκτός από το ΑΡ σου ?

siozos
22-11-04, 12:49
Το hotfix δεν το βρίκα εγκατεστημένο. Πιθανόν να περιλαμβάνεται στο SP2, οπότε δεν μπορω να το απεγκαταστήσω μόνο του. Το netstumbler έπιασε μόνο το δικό μας AP.

Προφανώς το θέμα λοιπόν ανάγεται σε κακό / ανεπαρκές σήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.