PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play Forthnet και μεταφορά γραμμης



Σελίδες : [1] 2

chr.
12-06-07, 18:32
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες ADSL,

Πρόσφατα έκανα αίτηση για την υπηρεσία 2 play της Forthnet, η οποία και καταχωρήθηκε επιτυχώς εχτές (11/06/2007).
Το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται να μετακομίσω λίαν συντόμως στην ίδια περιοχή. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο να μεταφέρω την γραμμή?

kostas76
12-06-07, 19:17
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες ADSL,

Πρόσφατα έκανα αίτηση για την υπηρεσία 2 play της Forthnet, η οποία και καταχωρήθηκε επιτυχώς εχτές (11/06/2007).
Το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται να μετακομίσω λίαν συντόμως στην ίδια περιοχή. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο να μεταφέρω την γραμμή?

Αφού ήξερες ότι θα μετακομίσεις τι στο καλό έκανες αίτηση;
Μπελάδες ήθελες να βάλεις στο κεφάλι σου;:(:(:(
Έπρεπε να περιμένεις να μετακομίσεις και μετά να κάνεις αίτηση.
Πάντως καλύτερα πάρε τους τηλέφωνο και ρώτησέ τους.

GeorgeH
12-06-07, 19:34
Καλησπέρα σε όλους τους χρήστες ADSL,

Πρόσφατα έκανα αίτηση για την υπηρεσία 2 play της Forthnet, η οποία και καταχωρήθηκε επιτυχώς εχτές (11/06/2007).
Το πρόβλημα μου είναι ότι πρόκειται να μετακομίσω λίαν συντόμως στην ίδια περιοχή. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο να μεταφέρω την γραμμή?

Όχι δε θα έχεις πρόβλημα. Φυσικά και πρέπει να ενημερώσεις για αλλαγή έδρας της τηλεφωνικής γραμμής αλλά και να μιλήσεις με την ίδια τη Forthnet για να σε ενημερώσει και η ίδια.
Πάντως αν τα τηλέφωνα εκεί που μετακομίζεις ανήκουν στο ίδιο dslam με αυτό που ήσουν μέχρι σήμερα, για το οποίο έχεις ενεργή αίτηση 2Play, τότε δεν αλλάζει κάτι και δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

ariadgr
12-06-07, 20:48
Όχι δε θα έχεις πρόβλημα. Φυσικά και πρέπει να ενημερώσεις για αλλαγή έδρας της τηλεφωνικής γραμμής αλλά και να μιλήσεις με την ίδια τη Forthnet για να σε ενημερώσει και η ίδια.
Πάντως αν τα τηλέφωνα εκεί που μετακομίζεις ανήκουν στο ίδιο dslam με αυτό που ήσουν μέχρι σήμερα, για το οποίο έχεις ενεργή αίτηση 2Play, τότε δεν αλλάζει κάτι και δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν είναι σε Full LLU φυσικά και θα έχει πρόβλημα αφού η Forthnet δεν δίνει ανενεργό βρόχο :!:

GeorgeH
12-06-07, 20:59
Αν είναι σε Full LLU φυσικά και θα έχει πρόβλημα αφού η Forthnet δεν δίνει ανενεργό βρόχο :!:

Μα αφού θα μεταφέρει τον τηλεφωνικό του αριθμό, στον οποίο ήδη έχει κάνει αίτηση για 2Play.
Που βλέπεις εσύ τον ανενεργό βρόχο?

chr.
13-06-07, 12:45
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε και την άμεση απάντηση σας. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους αν και δύσκολα βγάζεις γραμμή!!! Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω.

mariosgr
29-06-07, 18:52
Αν η νέα διεύθυνση που θα πας καλύπτεται από το ιδιόκτητο της forthnet τότε μεταφέρονται και όλες οι υπηρεσίες που ήδη είχες χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς καμμία επιπλέον επιβάρυνση.
Αν όμως η νέα διεύθυνση που θα πας είναι εκτός του ιδιόκτητου της forthnet τότε ναι μεν θα μεταφερθούνε και όλες οι υπηρεσίες που ήδη είχες αλλά επιπλεόν θα έχεις και τα αγαπημένα πάγια του ΟΤΕ. (συν οτι το internet θα πέσει στο 1 mbit)

Οπότε στη περίπτωση σου μιας και θα μεταφερθείς στην ίδια περιοχή που ήδη καλύπτεται από το ιδιόκτητο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

chr.
26-07-07, 15:10
Λοιπόν η συνέχεια του θέματος, έχει ως εξής :

Η μεταφορά γραμμής ήταν να γίνει στην ίδια οικία από τον πρώτο στον τρίτο όροφο.
Η Forthnet την συγκεκριμένη στιγμή δεν έχει την δυνατότητα να το κάνει.
Το πρόβλημα όμως συνεχίζεται!!!!
Μόλις μαθαίνω από την Forthnet ότι δεν μπορεί να πραγματοποιήσει την μεταφορά του τηλεφωνικού μου αριθμού πηγαίνω στον Ο.Τ.Ε. .
Από εκεί μαθαίνω ότι δεν μπορεί να γίνει μεταφορά της γραμμής γιατί ανήκω στην Forthnet.
Αποστέλλω αίτημα ακύρωσης στην Forthnet για να μπορέσω να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου αριθμό.
Το αίτημα μέχρι και σήμερα δεν έχει αποσταλεί στον Ο.Τ.Ε.
Να αναφέρω ότι έχω μετακομίσει εδώ και τρεις εβδομάδες και δεν έχω τηλέφωνο ούτε και A.D.S.L. φυσικά!!!!
Ο Ο.Τ.Ε. χωρίς να έχει το αίτημα ακύρωσης δεν μπορεί να με βοηθήσει και η Forthnet ισχυρίζεται ότι το αίτημα έχει σταλεί απλά θέλει περίπου δεκαπέντε ημέρες για να φανεί στον Ο.Τ.Ε.
Για να μην μακρηγορώ άλλο και γίνομαι γραφικός έκανα νέα αίτηση για τηλεφωνικό αριθμό και για 2MB A.D.S.L. ΣΤΟΝ Ο.Τ.Ε. .
Την ερχόμενη Τετάρτη θα πραγματοποιηθεί η σύνδεση και το επόμενο Σάββατο η ενεργοποίηση του κυκλώματος A.D.S.L. .
Ότι αφορά τώρα τον παλιό μου τηλεφωνικό αριθμό καλώ καθημερινώς στον Ο.Τ.Ε. για να δω πότε θα λάβει το αίτημα ακύρωσης από την Forthnet για να μπορέσω να διακόψω τον τηλεφωνικό αριθμό.

Αυτά τα ολίγα σχετικά με τα κυκλώματα και τις μεταφορές γραμμών.
Γυρνάω λοιπόν πίσω στον Ο.Τ.Ε. και πιστέψτε με ήθελα πολύ να φύγω. Τελικά όμως προς μεγάλη μου θλίψη, όλοι τάζουν λαγούς και πετραχήλια στις δύσκολες όμως στιγμές δεν μας βοηθάει κανείς.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας.

Vassily
26-07-07, 15:30
Αν προκειτε για μετακομιση μεσα στην ιδια πολυκατικια δεν χρειαζεσε ουτε τη Forthnet ουτε τον οτε, αλλαξε απλα απο το κουτι της πολυκατικιας σου τα καλωδια του παλαιου σπιτιου που εισαι τωρα, στα καλωδια του νεου σπιτιου .
Στειλε μηνυμα να σου πω λεπτομεριες.:rofl:

aldrag
01-08-07, 15:14
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα. Έχω βάλει το Forthnet 2play από τον Ιούνιο και δυστυχώς για μένα, μέσα στον Σεπτέμβριο θα μετακομίσω. Το δυστυχώς το λέω γιατί απ' ότι έμαθα (εκ των υστέρων) η Forthnet δεν μπορεί να κάνει μεταφορά γραμμής (αυτή την στιγμή, όπως λέει). Μου κάνει εντύπωση που οι απαντήσεις που πήρες είναι ότι "και φυσικά γίνεται μεταφορά απ 'την Forthnet" και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι πρόβλημα ότι ο πάροχός σου δεν αναλαμβάνει την μεταφορά? H απάντηση που μου δίνουν απ' την Forthnet είναι πως πρέπει να κάνω διακοπή απ' αυτούς (κάτι που σημαίνει πως πρέπει η Forthnet να προωθήσει την αίτηση διακοπής) μετά να γίνει ενεργοποίηση της γραμμής στον ΟΤΕ (κόστος 41,54 ευρώ με ΦΠΑ) μετά μεταφορά της γραμμής από τον ΟΤΕ στη νέα διεύθυνση (κόστος επιπλέον 41,54 ευρώ) και τέλος διακοπή από τον ΟΤΕ για μεταφορά ξανά στην Forthnet. Πόσες μέρες λέτε να μείνω συνολικά χωρίς γραμμή και ADSL? Δέχομαι στοιχήματα.
Φίλε chr. αυτό που με απασχολεί και μου κάνει εντύπωση που δεν απασχολεί και εσένα είναι τι γίνεται με τα 70 ευρώ που πρέπει να επιστρέψουμε στην forthnet σε περίπτωση που διακόψουμε Forthnet 2play. Εγώ υποθέτω δεν θα τα πληρώσω αφόσον ακολουθήσω την παραπάνω διαδικασία και επιστρέψω στην Forthnet. Εσύ που φεύγεις και πας στον ΟΤΕ, τι σου είπανε? Δεν θα πληρώσεις την διακοπή?
Παίδες όποιος ξέρει κάτι για το όλο θέμαπερισσότερο ας δώσει καμιά πληροφορία παραπάνω

chr.
03-08-07, 17:35
Δεν πρόλαβα να συνδεθώ στην Forthnet. Η διαδικασία έμεινε στην μέση. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι η γραμμή μου δεν ανήκει ούτε στον Ο.Τ.Ε. ούτε όμως και στην Forthnet. Θέλω να κάνω διακοπή της συγκεκριμένης γραμμής και δεν μπορώ. Όσο για το χρηματικό ποσό δεν πρόκειται να πληρώσω απολύτως τίποτα για μία υπηρεσία που δεν ενεργοποιήθηκε ποτέ.
Το μόνο που θέλω είναι να καθαρίσει η γραμμή μου για να μπορέσω να κάνω την διακοπή.

aldrag
03-08-07, 17:54
Πάντως απ' ότι κατάλαβα και το επαναλαμβάνω για να το συνειδητοποιήσουν όσοι δεν το ξέρουν ότι: καμιά εταιρεία πέραν του ΟΤΕ δεν μπορεί αυτή τη στιγμή να κάνει μεταφορά γραμμής. Όποιος σας πει το αντίθετο λέει ψέματα. Οπότε όσοι σκοπεύεται να μετακομίσετε μην φύγετε απ' τον ΟΤΕ
Τέλος!

fragixos
05-08-07, 03:57
Παιδιά και εγώ έπαθα τα ιδια.31-06-07 αίτηση στην forthnet και ενεργοποιήθηκε 3-08-07 και εγώ έπρεπε να μετακομίσω 1-08-07.αργησε να ενεργωποιηθη γιατί είχα πρόβλημα με την vivodi δεν έδινε την γραμμή μου πίσω .πάντως αυτό που κατάφερα ήταν να κάνω διακοπή του τηλεφώνου στον οτε και αίτηση διακοπής στην forthnet όπου μου είπαν θα πραγματοποιηθεί σε 2 εβδομάδες .έχω φύγει από το σπίτι το παλιό και έχει ενεργοποιηθεί πλέον η forthnet και έχω κάνει φραγές σε όλα.ετσι μου είπαν από την υποστιρηξει . τέλος έκανα αίτηση στον οτε για νέο νούμερο οπού έρχεται ποιο οικονομικά 34 ευρώ όπου οι δημόσιοι υπαλιλοι μου είπαν ότι θα έρθει ο τεχνικός του οτε τέλος Αυγούστου και 2 μήνες που πρέπει να κάτσω στον οτε και 1 μηνά μετά forthnet καλώς το 2008 . και όλα αυτά για ιντερνετ και τηλεφωνία για να φύγω από τους δημοσίους υπαλλήλους …

aldrag
05-08-07, 13:09
Παιδιά και εγώ έπαθα τα ιδια.31-06-07 αίτηση στην forthnet και ενεργοποιήθηκε 3-08-07 και εγώ έπρεπε να μετακομίσω 1-08-07.αργησε να ενεργωποιηθη γιατί είχα πρόβλημα με την vivodi δεν έδινε την γραμμή μου πίσω .πάντως αυτό που κατάφερα ήταν να κάνω διακοπή του τηλεφώνου στον οτε και αίτηση διακοπής στην forthnet όπου μου είπαν θα πραγματοποιηθεί σε 2 εβδομάδες .έχω φύγει από το σπίτι το παλιό και έχει ενεργοποιηθεί πλέον η forthnet και έχω κάνει φραγές σε όλα.ετσι μου είπαν από την υποστιρηξει . τέλος έκανα αίτηση στον οτε για νέο νούμερο οπού έρχεται ποιο οικονομικά 34 ευρώ όπου οι δημόσιοι υπαλιλοι μου είπαν ότι θα έρθει ο τεχνικός του οτε τέλος Αυγούστου και 2 μήνες που πρέπει να κάτσω στον οτε και 1 μηνά μετά forthnet καλώς το 2008 . και όλα αυτά για ιντερνετ και τηλεφωνία για να φύγω από τους δημοσίους υπαλλήλους …

Αυτό το ότι πρέπει να κάτσεις 2 μήνες στον ΟΤΕ και 1 μήνα στη Forthnet δεν το καταλαβαίνω, για κάντο πιο λιανά. Για το 70άρι της διακοπής στη Forthnet σου είπαν τίποτα? Σου είπαν πως πρέπει να κάνεις διακοπή απ' τη Forthnet και μετά να επιστρέψεις ξάνα?

patrickdrd
09-08-07, 21:04
εγώ έχω internet μόνο στην forthnet στο ιδιόκτητο και θέλω να το μεταφέρω
(στην ίδια περιοχή - Περιστέρι),
θα χω προβλήματα;

(στο τηλ μου είπαν 15 με 20 μέρες, άρα παίζει να μείνω κ κανα μήνα χωρίς internet;)

εντυπώσεις στο θέμα; το χει κάνει κανείς άλλος;

miky_7
10-08-07, 10:13
Ενδεικτικα αναφερω οτι μελος του forum που ειχε shared llu, στην forthnet μου φαινεται, μετακομισε σε αλλη πολυκατοικια η οποια ομως επεφτε στο ιδιο DSLAM. Ρωταγε εδω τι γινεται σε αυτην την περιπτωση, αν πρεπει να ενημερωσει και τον παροχο και να κανει μεταφορα γραμμης κλπ, και δυστυχως δεν πηρε ικανοποιητικη απαντηση. Τελικα δεν ενημερωσε κανεναν παρα μονο ζητησε απο τον ΟΤΕ μεταφορα του αριθμου του. Οταν πηγε στο σπιτι και ηρθε το τηλεφωνο συνεδεσε το router του και η συνδεση λειτουργουσε μια χαρα!!! Το οποιο ειναι λογικο, αν παραμενεις στο ιδιο DSLAM, αφου η ακρη του καλωδιου σου που καταληγει εκει δεν εχει καποιο λογο να μετακινηθει αν εσυ παραμενεις στο ιδιο DSLAM.

Βεβαια εδω τιθεται το ερωτημα οτι αν εχεις ενεργοποιηθει σε καποιον εναλλακτικο με full llu και θες να μετακομισεις, τοτε μεταφορα γιοκ; Μονο μεσω του ΟΤΕ;

Αν θυμαται κανεις σε ποιο νημα ηταν να το παραθεσει εδω, γιατι ακομη ψαχνομαι με την αναζητηση υπο ορους του forum :p

chr.
10-08-07, 18:24
Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.
Αρχικά να αναφέρω ότι το αίτημα ακύρωσης που έκανα δεν έγινε.
Εχτές λοιπόν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία Forthnet 2play στο παλιό μου το σπίτι παρόλο που έχω ζητήσει διακοπή εδώ και ένα μήνα στέλνοντας 3 Fax και έχοντας επικοινωνήσει μαζί τους τέσσερις φορές. Στο τηλέφωνο μου είπαν ότι έχει προωθηθεί το αίτημα ακύρωσης στον ΟΤΕ και δεν διατρέχω κανένα απολύτως πρόβλημα, πριν ένα μήνα όλα αυτά.
Η συνέχεια έχει ως εξής:
Σήμερα έμαθα ότι το αίτημα δεν μπορούσε να ακυρωθεί έπρεπε πρώτα να ενεργοποιηθεί και μπλα μπλα μπλα….
Πρέπει να πληρώσω 70 ή 79€ δεν θυμάμαι ακριβώς από τον εκνευρισμό μου και η διακοπή θα γίνει σε 10 ημέρες για μία υπηρεσία που δεν χρησιμοποίησα ποτέ και που ζήτησα διακοπή λόγω της αδυναμίας τους να κάνουν μεταφορά.

Φίλε patrickdrd εύχομαι και στο λέω ειλικρινά ότι σου είπαν να είναι αληθές και να μην ταλαιπωρηθείς όπως και εγώ και μείνεις χωρίς τηλέφωνο και ADSL.
Προσωπική μου συμβουλή είναι εάν έχεις χρόνο να περάσεις από τα γραφεία τους στην Καλλιθέα για να πάρεις μία σεβαστή απάντηση.
Συγχώρησε με που θα το πω αυτό αλλά τα παιδάκια που σηκώνουν τα τηλέφωνα και δεν φταίνε αυτά που έχουν ελλιπή ενημέρωση γύρω από αυτό το νέο προϊόν. Εάν συμπεριλάβουμε και τον βομβαρδισμό που δέχονται καθημερινώς από όλους εμάς, θα το πω λαϊκά: έχουν χάσει την μπάλα.

Να ευχηθώ καλές διακοπές σε όλους και καλή αρχή σε όσους γύρισαν από αυτές θα τα πούμε τον Σεπτέμβριο.
:oneup:

patrickdrd
11-08-07, 02:39
ωραία, να ρωτήσω κάτι τότε;

επειδή μετακομίζω στην ΙΔΙΑ περιοχή, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει,
να μου βρει αν θα είναι στο ίδιο DSLAM έτσι ώστε να ξέρω αν θα έχω internet μόνο με μεταφορά του αριθμού;

(έχω dsl μόνο από την forthnet από το ιδιόκτητό της, όχι τηλεφωνία)

21706
11-08-07, 10:47
Νομίζω ότι ο μόνος που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ο ΟΤΕ.
Δεν ξέρω όμως πόσο πρόθυμος είναι...

patrickdrd
11-08-07, 11:29
υπήρχε κάποτε κ ο ps@rros που βοηθούσε σε αυτά τα θέματα,
είναι εδώ τριγύρω;

patrickdrd
15-08-07, 01:43
Αξιότιμε κύριε

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Σας ενημερώνουμε ότι προς το παρόν για τεχνικούς λόγους
δεν υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς της γραμμής σας σε άλλη διεύθυνση.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική διευκρίνηση.

Με εκτίμηση
αφαίρεση επωνύμου
Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών http://www.forthnet.gr/media/DialupSupportImages/new_logo_small.jpg (http://www.forthnet.gr/) Γενική Διεύθυνση Υπηρεσιών Internet Forthnet A.E. Τηλέφωνο Επικοινωνίας : 801-100-8000 , 211-100-8000 Φαξ:211-955939! 9

μάλλον.. την μαμήσαμε!

patrickdrd
16-08-07, 22:53
Αξιότιμε κύριε

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Σας ενημερώνουμε ότι για το συγκεκριμένο θέμα θα υπάρξουν επίσημες ανακοινώσεις μέσω της
ηλεκτρονικής μας διεύθυνσης www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/) ,σε μορφή δελτίων τύπου,το προσεχές χρονικό διάστημα.
Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.
Με εκτίμηση,


Τι σημαίνει πρακτικά το παραπάνω mail;
Ότι δεν μπορώ να μεταφέρω την γραμμή (adsl ΜΟΝΟ) στην νέα μου διεύθυνση :hmm::down::evil:

Έχω την προσφρορά την 1ης Ιουνίου,
αν κάνω καινούρια στην νέα μου διεύθυνση κ αφήσω αυτή (είχα πληρώσει τα 60 ευρώ)
πρέπει να πληρώσω κι άλλα; Θα έχω κάποια επιβάρυνση αν την κόψω στο 6μηνο;

patrickdrd
17-08-07, 09:02
Μόλις επικοινώνησα τηλεφωνικά μαζί τους!

Δεν γίνονται μεταφορές μου είπαν στο ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ γενικά!

Δεν μεταφέρονται οι γραμμές... :down: :evil:

Στο μέλλον, αν αποφασίσουν να τις μεταφέρουν, μπορεί...

Απαράδεκτοι...

Μόνη ελπίδα δηλαδή να πέσω στο ίδιο DSLAM κ να δουλέψει η σύνδεση ως έχει;

Please, μπορεί κάποιος να βοηθήσει, να μου πει αν θα ναι το ίδιο το DSLAM;

Patha
17-08-07, 13:09
Αν είσαι στην ίδια περιοχή, δεν βλέπω λόγο να μην είσαι στο ίδιο DSLAM.

ariadgr
17-08-07, 14:00
Please, μπορεί κάποιος να βοηθήσει, να μου πει αν θα ναι το ίδιο το DSLAM;

Μάθε τον αριθμό τηλεφώνου ενός γείτονα στη διεύθυνση που θα πας, και χρησιμοποίησέ τον στον wizard της forthnet να δεις τι θα σου γράφει.

toRus
17-08-07, 15:27
Είχα ρωτήσει και εγώ για το ίδιο θέμα και πήρα αρνητική απάντηση από Forthnet εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1333582). Και το 70άρι να το πληρώσω και να μείνω άλλους 3-4 μήνες χωρίς Internet. Αμ δε ...

patrickdrd
17-08-07, 16:07
Μάθε τον αριθμό τηλεφώνου ενός γείτονα στη διεύθυνση που θα πας, και χρησιμοποίησέ τον στον wizard της forthnet να δεις τι θα σου γράφει.

Στον wizard νομίζω βλέπεις αν είναι διαθέσιμο το ιδιόκτητο σε κάποια περιοχή,
δεν νομίζω να μπορείς να δεις το DSLAM,
άσε που δεν βρίσκω την σελίδα του wizard

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το DSLAM θα είναι το ίδιο και ότι σε αυτή την περίπτωση θα ισχύει η ίδια σύνδεση;

1) Το DSLAM δηλαδή είναι ένα για κάθε περιοχή;
2) Κι αν είναι ένα (το ίδιο δηλαδή), αυτό σημαίνει ότι η σύνδεσή μου θα λειτουργήσει,
χωρίς να χρειαστεί να ανακατευτεί η forthnet;

Giannis61
17-08-07, 16:12
Είχα ρωτήσει και εγώ για το ίδιο θέμα και πήρα αρνητική απάντηση από Forthnet εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1333582). Και το 70άρι να το πληρώσω και να μείνω άλλους 3-4 μήνες χωρίς Internet. Αμ δε ...

Επειδη εχω ασχοληθει για το ιδιο θεμα πριν 1,5 μηνα εχω να σου πω τα παρακατω (για ενεργοποιημενο 2play και μεταφορα σε αλλη διευθυνση).
1.Αιτηση στην Forthnet για μεταφορα της γραμμης στον ΟΤΕ και προσοχη επανασυνδεση στην νεα διευθυνση χωρις αποστολη μονεμ κλπ
2.Δεν πληρωνεις τελος διακοπης 70 ευρω γιατι αν θεωρηθει νεα συνδεση θα πρεπει να στειλουν παλι μοντεμ
3.Πληροφοριες κ.το επώνυμο του το λες με pm στην forthnet οπου μετα απο πολλα τηλεφωνα δεχτηκαν οτι αν χρεωθεουν 70 ευρω και γινει νεα αιτηση θα ξαναστειλουν μοντεμ οποτε ειναι μια η αλλη.
4.Διακοπη και μεταφορα απο ΟΤΕ 3μερες επανασυνδεση απο FORTHNET 3βδομαδες (απο την προηγουμενη περιπτωση που ανεφερα πραγματικοι χρονοι)
Καλη τυχη

Giannis61
17-08-07, 16:16
Θα ανεφερεται σαφως στην αιτηση στην forthnet οτι δεν αποτελει διακοπη αλλα μεταφορα χωρις αποστολη εκ νεου εξοπλισμου που διαθετουν δωρεαν οποτε δεν υπαρχει θεμα χρεωσεις 70 ευρω της διακοπης πριν το ετος.

voudas
17-08-07, 16:35
πάντως για την περίπτωση της ίδιας πολυκατοικίας τα πράγματα είναι πολύ απλά όπως ανέφερε κ ένας άλλος προηγουμένως... αλλάζεις στον κατανεμητή της πολυκατοικίας τα καλώδια και η ίδια γραμμή βγαίνει πλέον στον άλλο όροφο... η διεύθυνση δεν αλλάζει, γιατί να κάνεις μεταφορά? γράφει ο λογαριασμός όροφο??? λολ

patrickdrd
17-08-07, 16:40
Aς απαντήσει κάποιος κ σε μένα, Please:

Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι το DSLAM θα είναι το ίδιο και ότι σε αυτή την περίπτωση θα ισχύει η ίδια σύνδεση; 1) Το DSLAM δηλαδή είναι ένα για κάθε περιοχή; 2) Κι αν είναι ένα (το ίδιο δηλαδή), αυτό σημαίνει ότι η σύνδεσή μου θα λειτουργήσει, χωρίς να χρειαστεί να ανακατευτεί η forthnet;

miky_7
17-08-07, 16:52
Μάθε τον αριθμό τηλεφώνου ενός γείτονα στη διεύθυνση που θα πας, και χρησιμοποίησέ τον στον wizard της forthnet να δεις τι θα σου γράφει.

patrickdrd μονο ετσι μπορεις να δεις αν πεφτει η νεα πολυκατοικοια στο ιδιο dslam, πρεπει ο αριθμος που εχεις τωρα και του μελλοντικου σου γειτονα, ο οποιος ομως δεν πρεπει να προερχεται απο μεταφορα αριθμου, να πεφτουν στο ιδιο dslam. Ο wizard της 4net σου βγαζει σε ποιο dslam πεφτεις.

patrickdrd
17-08-07, 17:00
1) ωραία, αν πέφτω στο ίδιο DSLAM, το λύνω το πρόβλημα;

2) είναι εύκολο να μου ποστάρει κάποιος την σελίδα του wizard, γιατί δεν την βρίσκω;

euri
17-08-07, 17:13
http://adslwizard.forthnet.gr

patrickdrd
17-08-07, 17:21
YES!

Το κέντρο είναι το ίδιο: Κέντρο: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (PERI),
άρα θα παίζει η σύνδεσή μου;

miky_7
17-08-07, 17:49
Κατσε εισαι full llu σε 4net; Εχεις μεταφερει και τον τηλ. αριθμο σου στην 4net; Τοτε δεν θα δουλεψει δυστυχως. Sorry για την παραπληροφορηση.

patrickdrd
17-08-07, 19:55
Όχι βρε συ,
τηλ έχω από τον ΟΤΕ, μόνο ιντερνετ έχω από forthnet,
αλλά από το ιδιόκτητο,
θα δουλέψει;

patrickdrd
17-08-07, 20:22
please, ας μου πει κάποιος που ξέρει:

πάω στην ΙΔΙΑ περιοχή, ΙΔΙΟ DSLAM, μεταφέρω τον ΙΔΙΟ τηλ αριθμό (ΟΤΕ),
από τον οποίο έχω τα τηλέφωνά μου,
το ιντερνετ της 4νετ, (ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ) θα λειτουργήσει μόλις μεταφερθεί το τηλ;

voudas
17-08-07, 20:40
νομίζω ήδη έχουν αναφέρει πάνω από μία φορά πως όχι...

patrickdrd
17-08-07, 20:45
κάνεις λάθος φίλε,
ο φίλος παραπάνω μίλησε για 2play,
εγώ διευκρινίζω ότι δεν έχω 2play,
αλλά ΜΟΝΟ internet από την forthnet στο ιδιόκτητο,
κάποιος που να ξέρει να μας πει;

sdikr
17-08-07, 20:58
κάνεις λάθος φίλε,
ο φίλος παραπάνω μίλησε για 2play,
εγώ διευκρινίζω ότι δεν έχω 2play,
αλλά ΜΟΝΟ internet από την forthnet στο ιδιόκτητο,
κάποιος που να ξέρει να μας πει;

Η forthnet απλά δεν κάνει μεταφορές period, δεν έχει σχέση αν είναι shared ή full, θα πρέπει να κάνεις διακοπή και ξανά αίτηση

patrickdrd
17-08-07, 21:04
Δεν με απασχολεί τι κάνει η forthnet φίλε,
το ξέρω ότι δεν κάνει μεταφορές,
το είπα κ πιο πριν ότι τους πήρα τηλ κ μου το είπαν,
εγώ ρώτησα, μιας κ θα είναι το ίδιο το DSLAM μου,
αν θα ΔΟΥΛΕΨΕΙ το ιντερνετ,
μπορεί κάποιος να απαντήσει;

sdikr
17-08-07, 21:18
Δεν με απασχολεί τι κάνει η forthnet φίλε,
το ξέρω ότι δεν κάνει μεταφορές,
το είπα κ πιο πριν ότι τους πήρα τηλ κ μου το είπαν,
εγώ ρώτησα, μιας κ θα είναι το ίδιο το DSLAM μου,
αν θα ΔΟΥΛΕΨΕΙ το ιντερνετ,
μπορεί κάποιος να απαντήσει;


Και σου λέω όχι, γιατί δεν υποστηρίζουν ούτε αυτό,
Βλέπεις με την μεταφορά απο τον ΟΤΕ πλέον δεν θα είναι η ίδια η γραμμή σου

(δεν θα έρθει ο ΟΤΕ να πάρει την γραμμη απο το παλιό σπιτι να την πάει στον νεό, θα βάλει νέα γραμμή και θα κάνει εσωτερική μεταφορά)

voudas
17-08-07, 23:09
Δεν με απασχολεί τι κάνει η forthnet φίλε,

ok ζήτα το από τη vivodi..:p

εννοείς αν θα παίζουν απλά οι κωδικοί σου?? έστω σαν ΑΡΥΣ? (αυτονόητα όχι σαν LLU αφού αυτό θα είναι στην παλιά γραμμή). λογικά όχι αφού δεν είναι ότι πληρώνεις πάγιο adsl στον οτε και θα μεταφερθεί στη νέα (που ούτε αυτό δε ξέρω αν ισχύει σε μεταφορές)...

miky_7
18-08-07, 00:38
Yes !!! Το βρηκα το νημα για τσεκαρετε το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114756 , βεβαια αυτο αφορα την vivodi, το μελος ομως απλα ζητησε απο τον ΟΤΕ μεταφορα γραμμης χωρις να ενημερωσει τον παροχο.

patrickdrd με μπερδεψες που στα στατιστικα σου λες ADSL2+ Forthnet Full, μηπως εχεις δευτερη γραμμη στο σπιτι σου και εκει εχεις βαλει την Forthnet;

patrickdrd
18-08-07, 02:04
σάμπως τα ξέρω κι εγώ αυτά;

τι θα πρεπε να βάλω;

έχω internet μόνο από την forthnet, στο ιδιόκτητο όμως...

shared llu λέγεται αυτό;

miky_7
18-08-07, 08:31
Ναι λογικα εισαι shared.

aldrag
18-08-07, 18:55
Εχθές έκανα διακοπή στο Forthnet 2Play (πήγα στα γραφεία τους στην Καλλιθέα) και στην αίτηση διακοπής σημείωσα ότι η διακοπή γίνεται για λόγους μεταφοράς καθώς επίσης ότι "μελλοντικά δεν επιθυμώ να διατηρήσω των αριθμό μου για μεταφορά σε άλλο τηλεπικοινωνιακό πάροχο" (έτσι ακριβώς το γράφει η αίτηση). Απ' ότι κατάλαβα, γιατί οι κοπέλες που παίρναν τις αιτήσεις δεν σκαμπάζαν και πολλά, για λόγους μεταφοράς δεν πληρώνεις το 70άρι της διακοπής κια η διαδικασία προωθείται πιο γρήγορα απ' ότι στις κοινές διακοπές. Τώρα είδομεν, περιμένω την διακοπή (μάλλον γύρω στις 2 εβδομάδες παίρνει) και μετά ενεργοποίηση στην ΟΤΕ, μεταφορά στη νέα διεύθυνση και ξανά μανά ενεργοποίηση στη Forthnet.
Η μεγαλόχαρη είναι μεγάλη, ποτέ δεν ξέρεις!

patrickdrd
18-08-07, 19:01
τρέχα γύρευε κ περδικολοκαρτέρα δηλαδή!

μάλλον αυτή την διαδικασία πρέπει να περάσω κι εγώ από ότι φαίνεται,
αν κ εγώ είμαι σε shared (τηλ από οτε),
για άλλη μια φορά :down:

Jazzer
18-08-07, 22:10
Υπομονή λοπόν και εύχομαι να γίνει γρήγορα η μεταφορά της γραμμής σας.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.