PDA

Επιστροφή στο Forum : Errors crc



manosvitacar
11-08-18, 18:40
Καλησπέρα μετά από αρκετό ψάξιμο όσον αφορά τα πολλά errors στο ρουτερ βρήκα το πρόβλημα εντελώς τυχαία είχα ανοικτή την σελίδα στο ρουτερ και μόλις χτυπούσε το σταθερό και το σήκωσα άρχισαν τα errors τα ανεβαίνουν παρά πολύ γρήγορα το κλείνω σταματάνε έχω isdn γραμμή (όχι voip) υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα ?

sweet dreams
11-08-18, 22:26
Bάλε για αρχή ένα καλύτερης ποιότητας Splitter(π.χ. ADSL Splitter Crypto (https://www.germanos.gr/product/splitter-isdn/20295232/)).

manosvitacar
11-08-18, 22:52
Φίλτρα έχω δοκιμάσει διαφορά χωρίς αποτέλεσμα ,να ζητήσω από COSMOTE να με πάνε σε voip θα είναι καλύτερα ;

sweet dreams
11-08-18, 22:58
Τι έχεις στο ISDN;; απλά δύο γραμμές;;

manosvitacar
11-08-18, 23:12
Δυο γραμμές

sweet dreams
11-08-18, 23:21
Σε ρώτησα γιατί αν είχες πολλά MSN θα έμπλεκες, τώρα θα πάρεις τις γραμμές από τις δύο εξόδους του Speedport.

Eίναι καλύτερα με το Voip από θέμα θορύβου και έτσι κι' αλλιώς κάποια στιγμή θα γυρίσουν όλα σε ευρυζωνική σύνδεση. Απλά υπάρχει το πρόβλημα με τις διακοπές ρεύματος που φαντάζομαι θα το ξέρεις, UPS στο ρούτερ και προς το παρόν δεν είναι εξοπλισμένες οι νέες καμπίνες με εφεδρική τροφοδοσία.

manosvitacar
11-08-18, 23:24
Όποτε προτείνεις να πάω σε voip? δεν υπάρχει άλλη λύση ?

sweet dreams
11-08-18, 23:28
Mε άλλο τηλέφωνο φαντάζομαι να έκανες δοκιμή;;
Άλλη λύση είναι να ζητήσεις από τον ΟΤΕ να σου αλλάξουν το Netmod, αλλά υποψιάζομαι ότι θα σου πούνε κατευθείαν για Voip.

manosvitacar
11-08-18, 23:32
Θα τους κάνω ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και βλέπουμε σε ευχαριστώ .

babis3g
14-08-18, 11:12
Bαλε το modem στη πριζα χωρις φιλτρο και κανε μια κλιση να δεις αν παλι ανεβαζει λαθη ... ισως το φιλτρο απο κεντρο?
Αλλιως δοκιμασε 2 φιλτρα σε σειρα απο την μερια τηλεφωνου, πρεπει να ισχυει το ιδιο και σε isdn
Eνεργοποιησε το esnp στο dsl settings

Δοκιμασε annex B χειροκινητα και βαλε g.dmt αντι για adsl2+ αν εχεις adsl γιατι παλαι ειχα δει φιλο με asus & isdn και σε g.dmt δουλευε καλυτερα ... μετα δοκιμη με g.inp / g.vector enable/disable

Δοκιμασε να βαλεις το stability adjustment σε μεγαλυτερο snr target να δεις αν ειναι λιγο καλυτερα

Αλλαξε καλωδια rj11 ή κοιτα να πατανε καλα και κοιτα μηπως εχουν πρασινιλα μεσα στη πριζα

ΑΝ εχεις καλωδια rj11 πανω απο 2 μετρα το καθε ενα, δοκιμασε με πιο κοντα

manosvitacar
14-08-18, 14:58
Babis σε ευχαριστώ θα τα δοκιμάσω και βλέπω ,αν δεν αλλάξει κάτι η μόνη λύση είναι voip?

sdikr
14-08-18, 15:01
Καλησπέρα μετά από αρκετό ψάξιμο όσον αφορά τα πολλά errors στο ρουτερ βρήκα το πρόβλημα εντελώς τυχαία είχα ανοικτή την σελίδα στο ρουτερ και μόλις χτυπούσε το σταθερό και το σήκωσα άρχισαν τα errors τα ανεβαίνουν παρά πολύ γρήγορα το κλείνω σταματάνε έχω isdn γραμμή (όχι voip) υπάρχει καμία λύση στο πρόβλημα ?

Μήπως έχεις κάνει καμία περίεργη συνδεσμολογία του να επιστρέφεις σήμα απο τις αναλογικές θύρες του netmod πίσω στο υπόλοιπο σπίτι;

manosvitacar
14-08-18, 15:53
Αυτό δεν το γνωρίζω μιας και είχε γίνει πρόσφατα ανακαίνιση στο σπίτι και μπήκαν και νέα καλώδια θα ρωτήσω όμως τον τεχνικό που τα έφτιαξε μήπως εκεί έχει γίνει καμία πατάτα .

sdikr
14-08-18, 18:43
Αυτό δεν το γνωρίζω μιας και είχε γίνει πρόσφατα ανακαίνιση στο σπίτι και μπήκαν και νέα καλώδια θα ρωτήσω όμως τον τεχνικό που τα έφτιαξε μήπως εκεί έχει γίνει καμία πατάτα .

Κανονικά δεν πρεπει να επηρεάσει το σήμα του isdn την γραμμή, (ούτε του pstn) τα φίλτρα τα βάζουμε για να κόβουν τις υψηλές συχνότητες που είναι το adsl ώστε να μην επηρεάζει εκείνο τα τηλέφωνα, ειδικά στο isdn δεν υπάρχει θέμα λόγο πχ κουδουνισμένου που στην pstn μερικές φόρες δημιουργεί θέμα.

manosvitacar
15-08-18, 08:08
Δυστυχώς ότι αλλαγές και αν έκανα δεν άλλαξε τίποτα ,αυτό βέβαια που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αν δεν βάλω φίλτρο μου ρίχνει το δίκτυο μόλις σηκώσω το τηλέφωνο .

sdikr
15-08-18, 12:01
Δυστυχώς ότι αλλαγές και αν έκανα δεν άλλαξε τίποτα ,αυτό βέβαια που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αν δεν βάλω φίλτρο μου ρίχνει το δίκτυο μόλις σηκώσω το τηλέφωνο .

Το τηλέφωνο το έχεις συνδεμένο στις ab1/2 του netmod ή σε κάποια άλλη πρίζα;
Βγάλε ότι πάει στις ab1/2 και σύνδεσε εκεί πάνω ενα τηλέφωνο και ξαναδοκίμασε

manosvitacar
15-08-18, 19:40
σωστά στις ad1/2 του netmod είναι οι συσκευές ,με βλέπω αύριο να το δώσω βλάβη στο ΟΤΕ .

- - - Updated - - -

Σήμερα μίλησα με φίλο τεχνικό του ΟΤΕ και θα μου βρει ένα νέο net mod να το αλλάξω και βλέπουμε .

@ ADSLgr.com All rights reserved.