PDA

Επιστροφή στο Forum : Crc errors κάθε βραδυ



Inline
13-08-18, 23:07
Καλησπέρα, εδώ και καιρό έχω παρατηρήσει πως ξαφνικά κάθε βράδυ μου πετάει χιλιάδες Crc το λεπτό με αποτέλεσμα η γραμμή adsl να καθίσταται εντελώς άχρηστη! Το προβλημα συνεχιζεται αμείωτο μεχρι το πρωί, οπου φτιάχνει πάλι ξαφνικα. Μετά από πολλές ανεπιτυχείς επισκέψεις τεχνικών τη Vodafone και του ΟΤΕ και αλλαγές καλωδίων απο την πλευρα του ΟΤΕ σήμερα διαπίστωσα πως το πρόβλημα ξεκινάει ακριβώς τη στιγμή που ανοίγει ο δημοτικός φωτισμός!
Και το έχω μόνο εγώ και όχι άλλα διαμερίσματα.
Καταχωρώ το πρόβλημα εδώ για να υπάρχει ιστορικό καταγεγραμμένο μήπως κάποιος άλλος βοηθηθεί στο μέλλον. Περιμενω την απάντηση της Vodafone και τις ενέργειες τους.
Θα σας ενημερώσω.
Δημήτρης

SystemWide
15-08-18, 08:22
Όσο παράξενο και αν σου φαίνεται ζητά να αλλάξουν την λάμπα. Υπάρχει πιθανότητα να διορθωθεί το πρόβλημα.

Inline
24-08-18, 15:25
Καλημέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Λογικό είναι αυτό που λες, και μάλιστα βλέπω πως και σε άλλο θέμα συζητήθηκε κάτι τέτοιο:
https://www.adslgr.com/forum/archive/index.php/t-940395.html

Το θέμα είναι πως δε γνωρίζω ποια ακριβώς λάμπα ενδέχεται να δημιουργεί πρόβλημα.
Ομως, σήμερα μετά από καινούρια συνδυαστική επίσκεψη ΟΤΕ και τεχνικού της Vodafone μου είπαν πως είδαν ένα καλώδιο της ΔΕΗ να περνάει κοντά από το καλώδιο που συνδέει το box του ΟΤΕ (που βρίσκεται σε παραδιπλανό οικόπεδο) με το κουτί της πολυκατοικίας μου. Μου έστειλαν τη φωτογραφία που τράβηξαν από το σημείο και μου είπαν πως είναι δική μου η ευθύνη για την αλλαγή.

Θα πάω από κοντά και θα το δω το απόγευμα και θα σας πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.