PDA

Επιστροφή στο Forum : Anti-Anti-Adblock



bomberb17
14-08-18, 18:04
Καλησπέρα σε όλους,
χρησιμοποιώ όπως αρκετός κόσμος το ABP σε Firefox. Κάποια sites (π.χ. https://www.businessinsider.com/ ) μπλοκάρουν την πρόσβαση αν το έχεις ενεργοποιημένο.
Απότι έχω δει το anti-adblock τους ενεργοποιείται και με άλλα adblockers, ακόμα και με τη μέθοδο του hosts file. Με λίγα λόγια το site καταλαβαίνει ότι δεν μου έχει "σερβίρει" τις διαφημίσεις.
Ψάχνω λοιπόν εδώ και καιρό κάποια λύση anti anti adblock.. (ίσως κάποιο addon?)
Έχει βρει κανείς κάτι;

sdikr
14-08-18, 18:48
Καλησπέρα σε όλους,
χρησιμοποιώ όπως αρκετός κόσμος το ABP σε Firefox. Κάποια sites (π.χ. https://www.businessinsider.com/ ) μπλοκάρουν την πρόσβαση αν το έχεις ενεργοποιημένο.
Απότι έχω δει το anti-adblock τους ενεργοποιείται και με άλλα adblockers, ακόμα και με τη μέθοδο του hosts file. Με λίγα λόγια το site καταλαβαίνει ότι δεν μου έχει "σερβίρει" τις διαφημίσεις.
Ψάχνω λοιπόν εδώ και καιρό κάποια λύση anti anti adblock.. (ίσως κάποιο addon?)
Έχει βρει κανείς κάτι;

Μπορούν να τσεκάρουν το ότι η συγκεκριμένη Ip την συγκεκριμένη στιγμή, ζητάει σελίδα αλλά δεν κάνει και αίτηση για την διαφήμιση, δεν νομίζω πως μπορείς να κάνεις κάτι αφού γίνεται server side.
Μπορείς να αλλάξεις σελίδα που βλέπεις, κάποιοι σου δίνουν την δυνατότητα συνδρομής ώστε να μην σου σερβίρουν διαφημίσεις

bomberb17
14-08-18, 19:07
Ναι λογικά ο ad-block detector έτσι θα δουλεύει. Πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιος τρόπος να τον ξεγελάσεις όμως, θα μπορούσε ένα addon πχ. να κάνει το get request για τη διαφήμιση κανονικά (αντί να μη το κάνει καθόλου) και την επιστροφή απλά να μη την κάνει display.
Το θέμα της συνδρομής δε το συζητάω καν..

sdikr
14-08-18, 19:41
Ναι λογικά ο ad-block detector έτσι θα δουλεύει. Πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιος τρόπος να τον ξεγελάσεις όμως, θα μπορούσε ένα addon πχ. να κάνει το get request για τη διαφήμιση κανονικά (αντί να μη το κάνει καθόλου) και την επιστροφή απλά να μη την κάνει display.
Το θέμα της συνδρομής δε το συζητάω καν..

Αν ήταν τόσο απλό πιστεύω΄πως θα είχανε βρει κάτι καλύτερο για να σε αναγκάσουν να δεις διαφημίσεις, οι άλλες επιλογές που έχουν, είναι να το κάνουν συνδρομητικό, να πληρώνουν απο την τσέπη τους, να το κλείσουν.
Προσωπικά αν μου αρέσει η σελίδα τότε απενεργοποιώ το adblock, αν δεν μου αρέσει δεν ξαναμπαίνω

Zus
17-08-18, 18:22
Καλησπέρα σε όλους,
χρησιμοποιώ όπως αρκετός κόσμος το ABP σε Firefox. Κάποια sites (π.χ. https://www.businessinsider.com/ ) μπλοκάρουν την πρόσβαση αν το έχεις ενεργοποιημένο.
Απότι έχω δει το anti-adblock τους ενεργοποιείται και με άλλα adblockers, ακόμα και με τη μέθοδο του hosts file. Με λίγα λόγια το site καταλαβαίνει ότι δεν μου έχει "σερβίρει" τις διαφημίσεις.
Ψάχνω λοιπόν εδώ και καιρό κάποια λύση anti anti adblock.. (ίσως κάποιο addon?)
Έχει βρει κανείς κάτι;

Εγώ γιατί μπαίνω κανονικά, με adblock ενεργοποιημένο?

gst
17-08-18, 18:28
Δοκιμασε αυτο uBlock Origin από Raymond Hill ειμαι αρκετα ευχαρηστημενος τον τελευταιο χρονο

takissportime
17-08-18, 19:32
Νομίζω αυτό που ψάχνεις λέγεται tampermonkey.

bomberb17
17-08-18, 20:12
Εγώ γιατί μπαίνω κανονικά, με adblock ενεργοποιημένο?
Στη κεντρική σελίδα μπαίνεις κανονικά, αν όμως πατήσεις σε κάποιο άρθρο τότε σου πετάει μήνυμα να απενεργοποιήσεις το adblocker.


Δοκιμασε αυτο uBlock Origin από Raymond Hill ειμαι αρκετα ευχαρηστημενος τον τελευταιο χρονο
Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει στη θέση του ABP, όμως και αυτό δε κατάφερνε να ξεγελάσει τους anti-adblockers...


Νομίζω αυτό που ψάχνεις λέγεται tampermonkey.
Πως ακριβώς δουλεύει γιαυτό το σκοπό;

Zus
17-08-18, 20:48
Στη κεντρική σελίδα μπαίνεις κανονικά, αν όμως πατήσεις σε κάποιο άρθρο τότε σου πετάει μήνυμα να απενεργοποιήσεις το adblocker.


Αν θυμάμαι καλά το είχα δοκιμάσει στη θέση του ABP, όμως και αυτό δε κατάφερνε να ξεγελάσει τους anti-adblockers...


Πως ακριβώς δουλεύει γιαυτό το σκοπό;

Ublock Origin + Privacy Badger μπαίνω κανονικά στα άρθρα.

bomberb17
17-08-18, 21:57
Ublock Origin + Privacy Badger μπαίνω κανονικά στα άρθρα.

Χμ όντως έχεις δίκιο, απενεργοποίησα το ABP και έβαλα τα uBlock Origin και Privacy Badger και δε βγάζει ειδοποίηση να απενεργοποιήσω το adblock..
To outlook βέβαια στη σελίδα του συνεχίζει να εμφανίζει το μήνυμα "Φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε αποκλεισμό διαφημιστικού." δεξιά..

Zus
18-08-18, 01:43
Χμ όντως έχεις δίκιο, απενεργοποίησα το ABP και έβαλα τα uBlock Origin και Privacy Badger και δε βγάζει ειδοποίηση να απενεργοποιήσω το adblock..
To outlook βέβαια στη σελίδα του συνεχίζει να εμφανίζει το μήνυμα "Φαίνεται ότι χρησιμοποιείτε αποκλεισμό διαφημιστικού." δεξιά..

Φαίνεται η προειδοποίηση αλλά συνεχίζεις να σερφάρεις κανονικά ή σε μπλοκάρει εντελώς.

Δεν θυμάμαι καν το outlock email για να τσεκάρω.

bomberb17
10-10-18, 19:49
Απότι φαίνεται τελικά ο συνδυασμός ublock + privacy badger δε λειτουργεί.
Παράδειγμα αυτό το site
http://www.itpro.co.uk/

Μπορεί κανείς να καταφέρει να το "ξεγελάσει" έχοντας adblock ενεργοποιημένο;

gst
10-10-18, 19:51
ublock με ff 62.0.3 σε lubuntu ανοιγει κανονικα.

bomberb17
10-10-18, 20:06
197796

gst
10-10-18, 20:13
197797

gcf
10-10-18, 20:15
Με adguard παίζει χωρίς πρόβλημα.

Zus
10-10-18, 20:58
Απότι φαίνεται τελικά ο συνδυασμός ublock + privacy badger δε λειτουργεί.
Παράδειγμα αυτό το site
http://www.itpro.co.uk/

Μπορεί κανείς να καταφέρει να το "ξεγελάσει" έχοντας adblock ενεργοποιημένο;

Επιβεβαιώνω ότι με Quantum 64-bit 62.0.3 Linux Mint + UblockOrigin + PRivacy Badger το site "με τσίμπησε"

bomberb17
10-10-18, 22:31
Δε βγαίνει νόημα στους μισούς να τους τσιμπάει και στους άλλους όχι.. Μήπως είναι κάποια επιλογή του ublock?

Zus
10-10-18, 22:42
Δοκίμασε με adguard που αναφέρθηκε παραπάνω.

bomberb17
11-10-18, 05:12
Το δοκίμασα, τα ίδια ακριβώς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.