PDA

Επιστροφή στο Forum : Extract data from a site?????



sculper
15-08-18, 19:47
Καλησπέρα σε όλους,

Χρόνια πολλά για την ημέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι ....δεν ξέρω αν είναι το σωστό section για το συγκεκριμένο post.

Θα ήθελα από 2 site να κάνω extract τα δεδομένα. Πιο συγκεκριμένα:


https://www.healthatlas.gov.gr/HealthCare/#!/ και
http://www.dsa.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD


όπως βλέπετε και τα δύο είναι open και public αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω extract....για να έχω τα δεδομένα offline

Προσπάθησα με το https://import.io/login αλλά μάλλον δεν το σετάρω καλά.
Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει λύση ή το excel.Σας ευχαριστώ όπως και αν έχει.





Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Red Yonko
15-08-18, 19:55
Επιτρέπεται αυτό; Όταν λες τα δεδομένα εννοείς τα "βαθιά" ή αυτά που μπορείς απλά με ένα δεξί κλικ και "Save page as..."?

sdikr
15-08-18, 22:21
Καλησπέρα σε όλους,

Χρόνια πολλά για την ημέρα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας σε κάτι ....δεν ξέρω αν είναι το σωστό section για το συγκεκριμένο post.

Θα ήθελα από 2 site να κάνω extract τα δεδομένα. Πιο συγκεκριμένα:


https://www.healthatlas.gov.gr/HealthCare/#!/ και
http://www.dsa.gr/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD


όπως βλέπετε και τα δύο είναι open και public αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω extract....για να έχω τα δεδομένα offline

Προσπάθησα με το https://import.io/login αλλά μάλλον δεν το σετάρω καλά.
Αν μπορεί κάποιος ας μου δώσει λύση ή το excel.Σας ευχαριστώ όπως και αν έχει.





Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Ο δικηγορικός σύλλογος σίγουρα δεν το επιτρέπει, το ότι σου τα δίνει public μέσω της σελίδας του είναι εντελώς διαφορετικό απο το να τα πάρεις μαζεμένα σε μια βάση δεδομένων, πρόσεξε λοιπόν μην μπλέξεις με δικηγόρους και έχουν πολλούς :p
Είχα ρωτήσει παλιότερα αν μπορούσα να έχω τον κατάλογο σε ηλεκτρονική μορφή και μου είχανε απαντήσει ανάλογα


Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την άλλη σελίδα


Το ίδιο υποθέτω

sculper
16-08-18, 01:02
Επιτρέπεται αυτό; Όταν λες τα δεδομένα εννοείς τα "βαθιά" ή αυτά που μπορείς απλά με ένα δεξί κλικ και "Save page as..."?

μιλάω για αυτά που είναι public ...όχι κάτι άλλο!

- - - Updated - - -


Ο δικηγορικός σύλλογος σίγουρα δεν το επιτρέπει, το ότι σου τα δίνει public μέσω της σελίδας του είναι εντελώς διαφορετικό απο το να τα πάρεις μαζεμένα σε μια βάση δεδομένων, πρόσεξε λοιπόν μην μπλέξεις με δικηγόρους και έχουν πολλούς :p
Είχα ρωτήσει παλιότερα αν μπορούσα να έχω τον κατάλογο σε ηλεκτρονική μορφή και μου είχανε απαντήσει ανάλογα


Υποθέτω το ίδιο θα ισχύει και για την άλλη σελίδα


Το ίδιο υποθέτω

πολύ καλό αυτό με το έχουν πολλούς δικηγόρους!

είναι κουλό να μην μπορείς να σώζεις μία βάση δεδομένων...που είναι public!

emeliss
16-08-18, 06:49
Λέγεται πνευματική ιδιοκτησία, στα ελληνικά copyright. Η συζήτηση μας εδώ πχ εντάσσεται σε αντίστοιχο κανόνα.
Για το κουλό. Είναι τόσο κουλό όσο το να μην μπεις σε ένα σπίτι με ανοικτή πόρτα και να το κλέψεις.

badweed
16-08-18, 06:57
Λέγεται πνευματική ιδιοκτησία, στα ελληνικά copyright. Η συζήτηση μας εδώ πχ εντάσσεται σε αντίστοιχο κανόνα.
Για το κουλό. Είναι τόσο κουλό όσο το να μην μπεις σε ένα σπίτι με ανοικτή πόρτα και να το κλέψεις.
μπορεις να πας σε ενα σπιτι να κλεψεις χωρις να του αφαιρεσεις κατι ; δεν νομιζω .

Red Yonko
16-08-18, 09:46
Και επίσης τι περιμένεις να σου δώσει άδεια να μπεις μέσα στο σπίτι να το κλέψεις;;

emeliss
16-08-18, 15:44
μπορεις να πας σε ενα σπιτι να κλεψεις χωρις να του αφαιρεσεις κατι ; δεν νομιζω .
Μια χαρά αφαιρείς. Παίρνεις κάτι που δεν είχες. Άσχετα αν παραμένει σε αυτόν που τα είχε αρχικά. Σε κάθε περίπτωση τον νόμο για τα πνευματικά δικαιώματα δεν θα τον συζητήσουμε εδώ. Απλά ισχύει.

badweed
16-08-18, 21:09
Μια χαρά αφαιρείς. Παίρνεις κάτι που δεν είχες. Άσχετα αν παραμένει σε αυτόν που τα είχε αρχικά. Σε κάθε περίπτωση τον νόμο για τα πνευματικά δικαιώματα δεν θα τον συζητήσουμε εδώ. Απλά ισχύει.
οκ , για τις πραξεις μονο , το αφαιρω , σημαινει ομως οτι μειωνω κατι . δεν σημαινει το οτι προσθετω κατι . δεν προσδιοριζει το που αλλα το τι συμβαινει σε καποιο συνολο .

sdikr
16-08-18, 21:18
οκ , για τις πραξεις μονο , το αφαιρω , σημαινει ομως οτι μειωνω κατι . δεν σημαινει το οτι προσθετω κατι . δεν προσδιοριζει το που αλλα το τι συμβαινει σε καποιο συνολο .

Μέσω της αναζήτησης στην σελίδα τους σου παρέχει την δυνατότητα μέσω μιας συγκεκριμένης διαδικασίας να αποκτήσεις πρόσβαση για προσωπική σου χρήση σε κάποια απο τα δεδομένα που παρέχουν.

Δεν σου δίνει την πρόσβαση στην πλήρη βάση, ούτε για προσωπική χρήση και σίγουρα όχι για επαγγελματική.
Μπαίνω εγώ στο σπίτι σου και κοιμάμαι στο κρεβάτι σου όταν εσύ δεν είσαι εκεί. πως σου φαίνεται; σου αρέσει να κοιμάται κάποιος άλλος στο κρεβάτι σου; άλλωστε δεν είσαι εκεί.

Δεν αφαίρεσε κάποιος κάτι υλικό.

Όπως είπα, προσοχή έχουν πολλούς δικηγόρους

badweed
16-08-18, 21:23
Μέσω της αναζήτησης στην σελίδα τους σου παρέχει την δυνατότητα μέσω μιας συγκεκριμένης διαδικασίας να αποκτήσεις πρόσβαση για προσωπική σου χρήση σε κάποια απο τα δεδομένα που παρέχουν.

Δεν σου δίνει την πρόσβαση στην πλήρη βάση, ούτε για προσωπική χρήση και σίγουρα όχι για επαγγελματική.
Μπαίνω εγώ στο σπίτι σου και κοιμάμαι στο κρεβάτι σου όταν εσύ δεν είσαι εκεί. πως σου φαίνεται; σου αρέσει να κοιμάται κάποιος άλλος στο κρεβάτι σου; άλλωστε δεν είσαι εκεί.

Δεν αφαίρεσε κάποιος κάτι υλικό.

Όπως είπα, προσοχή έχουν πολλούς δικηγόρους

αν δεν κανω λαθος , υπαρχουν αρχειοθετημενα backup πολλων site , οχι τον μηχανισμο αλλα το περιεχομενο . πολλες φορες συναντω και ληματα του adslgr σε τετοια μορφη μεσω της αναζητησης στο google .

sdikr
16-08-18, 21:34
αν δεν κανω λαθος , υπαρχουν αρχειοθετημενα backup πολλων site , οχι τον μηχανισμο αλλα το περιεχομενο . πολλες φορες συναντω και ληματα του adslgr σε τετοια μορφη μεσω της αναζητησης στο google .

Όχι στην βάση δεδομένων, έχει πρόσβαση στο αποτέλεσμα που δίνει το λογισμικό της vbuletin, αν σου δώσω τον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ σε έντυπη μορφή, μπορεί να τα έχεις όλα σε έντυπη μορφή. Δεν σου τα δίνει σε ψηφιακή, μπορείς με δικά σου μέσα να τον κάνεις ψηφιακό, αλλά μόνο για εσένα.

badweed
16-08-18, 21:41
οιποτε για προσωπικη χρηση , μπορει να κανει αντληση στοιχειων που παρουσιαζονται δημοσια . μετα απο καποια συμφωνια με το site ισως να μπορει να τα χρησιμοποιησει κιολας σε μια αλλη υλοποιηση που προοριζεται για χρηση απο τριτους ,δημοσια ή για το εμποριο . κατι τετοιο ειναι και το νομιμο ;
το οποιο μεχρι εκει συμφωνω .

sdikr
16-08-18, 21:54
οιποτε για προσωπικη χρηση , μπορει να κανει αντληση στοιχειων που παρουσιαζονται δημοσια . μετα απο καποια συμφωνια με το site ισως να μπορει να τα χρησιμοποιησει κιολας σε μια αλλη υλοποιηση που προοριζεται για χρηση απο τριτους ,δημοσια ή για το εμποριο . κατι τετοιο ειναι και το νομιμο ;
το οποιο μεχρι εκει συμφωνω .

Αν υπάρξει συγκεκριμένη συμφωνία ναι, αλλά δεν θα υπάρξει, το έχω δοκιμάσει για άλλη περίπτωση.

Άντληση για προσωπική χρήση μπορεί να κάνει μια μια τις εγγραφές όχι database dump

sculper
17-08-18, 11:00
τελικά έχουμε μπλέξει με προσωπικά δεδομένα κτλ.

Παρόλο που είναι για προσωπική χρήση δεν με βλέπω να κάνω κάτι....διότι μπλέξιμο το βλέπω!

Ήταν γόνιμη η κουβέντα πάντως....από όλες τις απόψεις.

Αν υπάρχει δικηγόρος στο forum καλό θα ήταν να διαβάσουμε την αποψή του.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.