PDA

Επιστροφή στο Forum : δημιουργία iso αρχείο και live usb stick



Αάατος
18-08-18, 12:48
καλημέρα, έχω ένα laptop το οποίο δεν έχει dvd drive. Επίσης έχω ένα παιχνίδι συγκεκριμένα το prince of persia το οποίο θέλω να εγκαταστήσω στο laptop.
(το λάπτοπ έχει windows xp, είναι παλιό). Το παιχνίδι εγκαθίσταται κανονικά, αλλά για να τρέξει ζητάει το δίσκο. Σκέφτηκα να μετατρέψω το φάκελο του παιχνιδιού σε iso να μετατρέψω το usb stick σε live usb stick, οπότε να ξεκινάει το παιχνίδι από το usb stick.
Από πληροφορίες που βρήκα στο google κατέβασα το imgburn και το rufus.
Το imgburn μετατρέπει τα αρχεία του dvd σε iso (τουλάχιστον έτσι λέει). 'Οταν όμως πάω να περάσω το iso αρχείο στο usb stikc με το rufus μου βγάζει το εξής μήνυμα. "Αυτό το είδωλο είτε δε διαθέτει δυναντότητα εκκίνησης, ή δεν χρησιμοποιεί κάποια από τις μεθόδους συμπίεσης/εκκίνησης υποστηριζόμενη από το Rufus...".
Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να τρέξω το παιχνίδι στο laptop.;
(Η διαδικασία μετατροπής αρχείων σε iso και η προσπάθεια δημιουργία live usb γίνεται σε άλλο υπολογιστή με windows 8)
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

badweed
18-08-18, 12:57
το rufus ειναι για να φτιαχνει δισκακια εκκινησης υπολογιστη . δεν κανει για την δουλεια που θες.
στην περιπτωση σου , ισως ενα iso image του cd/dvd του παιχνιδιου με ενα προγραμμα που να δημιουργει εικονικο cd/dvd rom και να φορτωνει iso αρχεια σαν δισκους . τετοια προγραμματα ειναι το deamon tools και το magic disc και αλλα πολλα .
το "ισως" παει στην περιπτωση που εχει καποια προστασια το παιχνιδι , κατι που θα σε οδηγησει στο να χρησιμοποιησεις καποιο crack αν δεν εχει βγει καποια ενημερωση που να ξεπερναει αυτο το προβλημα που δημιουργουν οι εταιριες για να προστατεψουν τα κερδη τους εις βαρος των καταναλωτων που πληρωνουν .

Αάατος
18-08-18, 16:14
Μου δημιουργείται ένα iso αρχείο, αλλά από όσο γνωρίζω αν κάνεις διπλό κλικ σε ένα αρχείο iso αυτό δεν ανοίγει. Το αρχείο που μου δημιουργείται εμένα αν πατήσεις επάνω ανοίγει σαν να ανοίγει ένας απλός φάκελος που έχει μέσα αρχεία. Προφανώς κάνω κάτι λάθος. Και επίσης το usb για να γίνει live usb στο linux γίνεται απλά με τη βοήθεια μία εφαρμογής. Στα windows πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον από αυτό που κάνει η εφαρμογή. Γιατί όταν το βάζω στο λάπτοπ το βλέπει σαν ένα απλό usb.

famous-walker
18-08-18, 17:50
Το παιχνίδι ψάχνει συγκεκριμένα για οπτικό μέσο. Το rufus φτιάχνει bootable usb και δεν έχει καμία σχέση.

Αάατος
18-08-18, 19:21
Εγώ τι πρέπει να κάνω, υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός για το πώς φτιάχνω εικονικο cd/dvd rom

famous-walker
18-08-18, 19:25
Εφόσον κατάφερες να κάνεις rip το dvd δεν θα σου είναι και τόσο δύσκολο να βρεις ένα dvd emulator και να κάνεις την δουλειά σου.

value_
18-08-18, 19:40
Διάλεξε κάποιο από αυτά,
https://www.raymond.cc/blog/10-free-software-to-mount-cd-or-dvd-iso-image-file-as-virtual-drives/2/
http://wincdemu.sysprogs.org/

Αάατος
18-08-18, 21:35
Το παιχνίδι στα windows 8 τρέχει κανονικά χωρίς να χρειάζεται το dvd, στo laptop με τα windows xp εγκαθίσταται, αλλά δεν τρέχει, και ζητάει το dvd

@ ADSLgr.com All rights reserved.