PDA

Επιστροφή στο Forum : Mας δουλευει τελικα η Otenet?



Shadowjump
13-06-07, 02:45
Επειδη ειπα να παω στα 8Μbit ειπα να κοψω την Tellas και να παω σε OTEnet. Παιρνω χθες και μου λενε, απλα πηγαιντε να αγορασετε το ΟnDSL Kit και θα σας κανουμε αναβαθμιση την γραμμη απο 2Mbit στα 8 και θα ειστε ετοιμος πολυ συντομα. (Δεν ειχα καποιο πακετο απο Tellas, ξεχωριστα πληρωνα την γραμμη στον ΟΤΕ και ξεχωριστα την αοριστου χρονου στην Tellas οποτε δεν ειναι θεμα πακετου ή κατι τετοιο)

Παιρνω σημερα την ΟΤΕnet να ρωτησω κατι για την συμπληρωση της αιτησης και μου λενε, ααα δεν γινεται αυτο που λετε, πρεπει να ακυρωσετε την γραμμη aDSL που εχετε (5-10 μερες) και να περιμενετε αλλες 10 μερες μεχρι να σας ενεργοποιησουνε στα 8. Τους λεω: ρε παιδια, χθες μου ειπανε οτι απλα θα κανουν αναβαθμιση απο τα 2 στα 8 και θα ημουν ετοιμος και ακολουθησε η κλασσικη απαντηση: "Αποκλειεται να σας το ειπαν απο εδω".

Και ρωταω τωρα, μονο ετσι γινεται? Πρεπει να κοψω την γραμμη μου (να περιμενω 5-10 μερες) και να στειλω την αιτηση και να περιμενω αλλες 10 μερες μεχρι να με ενεργοποιησουνε παλι?

Σορρυ για την μεγαλη ιστορια αλλα εχω απελπιστει λιγακι.. :down::down::down:

No-Name
13-06-07, 03:54
Ναι έτσι γίνεται ακόμα...

GeorgeH
13-06-07, 04:19
Μα αφού είναι πελάτης του ΟΤΕ δεν μπορεί να πάρει στο 134 και να ζητήσει αναβάθμιση της ταχύτητάς του στα 8Mbps? Παλιά έτσι γινόταν...
Εκτός και αν ειναι πολιτική για να μην έχουν ΑΡΥΣ συνδέσεις οι πάροχοι ή αν δε δίνουν την επιλογή των 8Mbps.

No-Name
13-06-07, 05:05
Αν έχει Ondsl Kit της ΟΤΕνετ δεν μπορεί να πάει στον ΟΤΕ σε conn-x θέλει διακοπή και εκ νέου ενεργοποιηση,ισχυει και αντίστροφά αυτό

Shadowjump
13-06-07, 10:05
Mμμ, εσυ ειχες ηδη ΟΤΕnet. Εγω δεν εχω και μαλλον εκει ειναι το προβλημα. Αλλα γιατι ολη αυτη η ταλαιπωρια. Να πεις οτι πειρα το πακετο καμιας ακυρης εταριας... Θυγατρικης του ΟΤΕ πηρα υποτιθεται για να γινει πιο γρηγορα η διαδικασια....

papdoux
13-06-07, 10:11
kritwn :welcome:
κανε μια επεξεργασια στο μηνυμα σου και γραψε το στα ελληνικα γιατι τα greeklish απαγορευονται.

@Shadowjump, ναι, πρεπει να κανεις διακοπη της adsl γραμμης που εχεις απο ΟΤΕ για να πας σε πακετο ΟΤΕΝΕΤ. Μπορεις ομως να δεις το conn-x αν σε συμφερει που δε θελει καμια διακοπη και με μια κληση στο 134, κανεις αιτηση και γινεται η αλλαγη.

gallahant
13-06-07, 10:16
Ρε παιδιά, δηλαδή άμα εγώ θελήσω τώρα να με πάνε στα 8μβιτ, θα μου κόψουν έστω και για λίγο τη γραμμή;;

Shadowjump
13-06-07, 10:23
Απ οτι φαινεται αμα παρεις Conne-X οχι.

@papdoux τωρα που πηρα το πακετο δεν με συμφερει να πεταξω τα 175Ε που εδωσα για να παρω Conn-X εκτος και αν γινεται τιποτα με αυτο. Κριμα παντως, γιατι αν το ηξερα απο την αρχη Conn-X θα επερνα..

manoulamou
13-06-07, 10:29
Μηπως εχουμε μπερδεψει το τι ζηταει να μαθει ο καθενας
που ποσταρει στο παρον θεμα;
Ο δημιουργος παντως ειχε γραμμη δικη του απο ΟΤΕ, Tellas συνδεση
και θελει να παει στα 8 του ΟΤΕ με ΟΤΕνετ...
Ξερει κανεις σιγουρα πώς, εαν και ποσο θα διαρκεσει η διακοπη του;


Με προλαβες: 175 πληρωσες; τι περιλαμβανει αυτο?:hmm:

papdoux
13-06-07, 10:30
Απ οτι φαινεται αμα παρεις Conne-X οχι.

@papdoux τωρα που πηρα το πακετο δεν με συμφερει να πεταξω τα 175Ε που εδωσα για να παρω Conn-X εκτος και αν γινεται τιποτα με αυτο. Κριμα παντως, γιατι αν το ηξερα απο την αρχη Conn-X θα επερνα..
δεν το καταλαβα εξ αρχης οτι εχεις αγορασει ηδη το πακετο της ΟΤΕΝΕΤ.

Παντως, ψαχνε το περισσοτερο εδω μεσα (ρωτα στην τελικη) για να εχεις περισσοτερη πληροφορια. Τωρα ξερεις :):):oneup:

Παντως, δε νομιζω οτι θα ταλαιπωρηθεις με αυτη την αλλαγη.

Shadowjump
13-06-07, 10:36
Yup, απο δω και περα θα ρωταω πρωτα εδω, γιατι δεν ξερουν τι τους γινεται.

Το πακετο παρεχει ενα sagem wireless router απλα και ειχε και δωρο εναν εξωτερικο σκληρο 250GB.

@manoulamou Μερικοι κανουν και 1 μερα να ενεργοποιηθουν. Δεν ειναι εκει το προβλημα. Το προβλημα ειναι οτι απλα δεν γινεται η αλλαγη της γραμμης και πρεπει να γινει ακυρωση. Και αν ειναι δυνατον η ακυρωση να κραταει 5-10 μερες! Ουτε ενεργοποιηση να ζητουσα δηλαδη!

manoulamou
13-06-07, 10:57
Αυτο ουτε κι εγω το καταλαβα γιατι εγινε, απο τη στιγμη που ηδη ειχες γραμμη στ ονομα σου
και απλα αλλαζεις συχνοτητα και ο παροχος θα ειναι ο δικος τους...
Ποιο sagem σου εδωσαν, μερικα (δεν) υποφερονται;)
250 εξωτερικο, πριν εδιναν 80 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=88190)...

Shadowjump
13-06-07, 11:03
Ξερω γω τι μου δωσανε? Δεν τον ανοιξα καν, το πηγα με την μια στο υπογειο. Εχω δικο μου router. Μολις εμαθα και το αλλο, καναμε αλλαγη ονοματος κατοχου γραμμης και μου ειπανε οτι η βεβαιωση (που χρειαζεται μεχρι να ερθει ο 1ος λογαριασμος) πρεπει να παει δεν ξερω και γω που και μετα θα μου την στειλουνε με φαξ σε μερικες μερες.. ΟΤΙ να ναι... Κατι απλο στην Ελλαδα δεν γινεται να υπαρξει? Ολο χαρτια, χαρτια, χαρτια, τρεξιμο απο δω, τρεξιμο απο κει και το κυριοτερο ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ αναμονη...

manoulamou
13-06-07, 11:30
Ευτυχως αρχισε να ισχυει και το RUO
με αρκετα εμποδια βεβαια αλλα προχωραει...:)

Shadowjump
13-06-07, 11:41
Και παλι, μεχρι να γινονται ολα ομαλα θα περασει αρκετος καιρος :(

Παντος ειναι LOL στον ΟΤΕ. Τελικα στειλανε σημερα (!!!) την βεβαιωση για την γραμμη, αλλα στειλανε στο παλιο ονομα... Πηρα τηλεφωνο και μετα απο αρκετη ωρα καταλαβανε οτι εχει αλλαξει το ονομα της γραμμης.....
Παντως εμεινα αφωνος, η κυρια με την οποια μιλουσα ηταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ευγενικη. Πρωτη φορα μου τυχαινει αυτο σε δημοσια επιχειρηση!

ermis
13-06-07, 13:10
Μπορείς να αναβαθμίσεις τη γραμμή στον ΟΤΕ και να παρεις απο ΟΤΕΝΕΤ μόνο σύνδεση. Αλλά εκεί δε θα έχεις προσφορές ΚΙΤ. Το ΚΙΤ εχει και γραμμή και πρόσβαση απο ΟΤΕΝΕΤ. Οπότε διακόπτεις 1α απο ΟΤΕ και περιμένεις ενεργοποίηση απο ΟΤΕΝΕΤ. Το έχω κάνει και έμεινα κάμποσες μέρες χωρις internet.

Shadowjump
13-06-07, 13:28
Nαι, διστυχως ειναι πανακριβα αμα δεν παρεις ενα πακετο. Βγαινει καμια 90αρα τον μηνα σε σχεση με τα 43 που βγαινει το πακετο.. Τεσπα, περιμενω ποτε επιτελους θα μου το κοψουνε! Μου φαινεται τοσο κουφο που ακομα και αυτο αργει..

Equilibrium1981
15-06-07, 17:24
Εμένα πάντως που έχω ήδη ONDSL kit 1024 (αορίστου πλέον) μου είπαν απλά να στείλω την αίτηση για αναβάθμιση και ότι την μέρα που θα γίνει η αναβάθμηση δεν θα έχω ιντερνετ για κάνα 2ωρο......

Shadowjump
16-06-07, 02:37
Ναι, αμα εχεις ηδη :P Εμεις που δεν εχουμε ειμαστε μαλακ*ς και πρεπει να περιμενουμε...
Ακομα περιμενω να μου κοψουν την aDSL γραμμη απο τον ΟΤΕ... ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΟΥΝ δεν ειναι ικανοι.. :( :( :( :(

Equilibrium1981
17-06-07, 04:02
Να συνεχίσω λίγο τα περί ΟΤΕnet ζήτησα μεταφορά γραμμής adsl 24 Μαίου.....την ίδια μέρα έγινε η καταχώρηση και ενεργοποιήθηκε στο νέο σπίτι στης 16 Ιουνίου μετά από πολλές απηλές καταγγελεία σε ΕΕΤΤ και αφού τους επισκέφθηκε δικηγόρος μου στα κεντρικά τους στο Μαρούσι....Τώρα περιμένω και αναβάθμιση στα 8....άλλο μαρτύριο από εκεί......:mad:

Shadowjump
17-06-07, 23:34
22 μερες για να σου κανουν μια μεταφορα? ....

Equilibrium1981
18-06-07, 01:15
Δυστιχώς.....και η ΟΤΕνετ ενημερώνει ότι η μεταφορά τις adsl γίνεται σε 10 ημερολογιακές μέρες το πολύ από την στιγμή που θα ολοκληρωθεί η μεταφορά του τηλεφώνου....και υπόψην η μεταφορά του τηλεφλωνου ζητήθηκε 23 Μαίου και ολοκληρώθικε 31 Μαίου.....

Gordito
18-06-07, 01:39
Εγω εχω κανει αναβαθμιση απο 768--->2Mbps και εχουν καποια βλαβη και δεν εχει πραγματοποιηθει εδω και 2 εβδομαδες.
Διακοπη θα υπαρξει ολιγολεπτη αποτι μου ειπαν αλλα ακομα δεν την εχω δει:mad:

Equilibrium1981
18-06-07, 17:03
Εμένα δεν συνχρόνιζε από χθές τα ξημερώματα.....κάποια στιγμή συνχρόνισε τώρα το απόγευμα αλλα no connection....πρός έκπληξη μου είδα ότι το router κούμπωνε 8197/384 αλλα ο λογαριασμός στην OTEnet ακόμα 1024 :down: για να δολυμε τι θα δολυμε....

Shadowjump
19-06-07, 03:29
Τους πηρες τηλεφωνο να σε κανουν 8Mbit στην OTEnet? Δεν πιστευω να ειναι και τοσο δυσκολη διαδικασια... Εδω αμα σου ληξει η συνδεση και κανεις καινουρια σε 15' μπορεις να συνδεθεις....

nantito
23-06-07, 19:33
Γνωστή ιστορία φίλτατε, 1 χρόνο πριν που έψαχνα και εγώ τρόπο να αλλάξω πάροχο, έμαθα το εξής:

Είτε αλλάξεις πάροχο, είτε αλλάξεις το πακέτο σου σε κάποιο που είναι προσφορά, θα μείνεις αρκετές μέρες χωρίς ίντερνετ. Ο ΜΟΝΟΣ τρόπος, είναι να πάρεις connx, οπότε σε 3 μέρες θα σου έχει γίνει η αναβάθμιση, και η σύνδεσή σου θα κοπεί για 5-10 λεπτά το πολύ.

Εγώ αυτό το αποκαλώ εκβιαστική τακτική εκ μέρους του ΟΤΕ, διότι πολύ απλά, δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να μείνουμε 15 μέρες και βάλε χωρίς ίντερνετ.

Φια μένα ήταν ο μόνος λόγος που με κράτησε μακριά από εναλλακτικούς παρόχους, ειδικά όταν οι τιμές του conn-x είναι πολύ ακριβότερες. Δεν ξέρω σε τί βασίζεται αυτό το καθεστώς αναμονής για όλους εκτός από το connx, αλλα για μένα είναι επιεικώς

Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ.

Shadowjump
24-06-07, 00:07
Καλα, εγω παντως εχω κλεισει 12 μερες χωρις Ιντερνετ και το χρειαζομαι και για δουλειες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.