PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για ζεστά εξωτερικά τοιχώματα ψυγείου



Doxaios
26-08-18, 08:44
https://www.skroutz.gr/s/7042008/Indesit-%CE%A8%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%94%CE%AF%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF-A-RAA-29.html#specs
Έχω αυτό το ψυγείο. Η ερώτησή μου είναι αν είναι λογικό τα τοιχώματα αριστερά και δεξιά εξωτερικά να είναι ζεστά. Δηλαδή βάζοντας το χέρι σου καταλαβαίνεις οτι είναι ζεστό και παράγεται θερμότητα(ξέρω γώ 30-35 βαθμούς). Είχα παλαιότερα ψυγείο ίδιας μάρκας (και φιλοσοφίας) το οποίο λειτουργεί ακόμα και δεν έχει τέτοια συμπεριφορά, δηλαδή είναι εντελώς κρύο εξωτερικά. Αυτή η ζέστη που αναφέρω είναι σε όλο το ύψος των πλευρών δηλαδή καλύπτει και τη συντήρηση και τη κατάψυξη. Δε μου είχε ξανατύχει γιαυτό ρωτάω. Κατά τα άλλα λειτουργεί φυσιολογικά, ψύχει δηλαδή εσωτερικά κτλ κτλ.

netblues
26-08-18, 08:56
Παλια τα ψυγεια ειχαν απο πισω μια μεταλλικη σχαρα, που ζεσταινοταν. Τωρα αυτο το εχουν ενσωματωσει στα πλαινα. Ειναι φυσιολογικο.

manicx
27-08-18, 12:13
Απολύτως φυσιολογικό. Αρκετοί κατασκευαστές βάζουν και σχετικό αυτοκόλλητο για να ενημερώσουν τον αγοραστή.

Doxaios
27-08-18, 18:20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε μου είχε ξανατύχει και ο λόγος που ρώτησα ήταν γιατί παρατηρώ να μαζέυεται πάγος στην πίσω πλευρά της συντήρησης και σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με τη μεγάλη διαφορά της θερμοκρασίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.