PDA

Επιστροφή στο Forum : modem/router voip,τηλ κεντρο, vdsl



ksaplostra
28-08-18, 17:44
Γεια σας!
Έχω βάλει στο κατάστημα vdsl και voip και ο οτε μου έδωσε το γνωστό oxygen λόγω του οτι το συνδέω στο τηλεφωνικό κέντρο.
Το προβλημα με το εν λογω ρουτερ,ειναι πως εχει όριο 32 διευθύνσεων και εγω κανω χρηση περισσοτέρων,ειδικα στο ασύρματο.
Αποτέλεσμα του περιορισμού αυτου,ειναι πολλες συσκευές να μην συνδέονται αφου δεν τους δινει διεύθυνση..
Υπάρχει κάποιο ρουτερ/δρομολογητής που μπορώ να αγοράσω και το οποιο να εχει εξόδους: dsl, phone,bri,lan;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

sdikr
28-08-18, 18:34
Γεια σας!
Έχω βάλει στο κατάστημα vdsl και voip και ο οτε μου έδωσε το γνωστό oxygen λόγω του οτι το συνδέω στο τηλεφωνικό κέντρο.
Το προβλημα με το εν λογω ρουτερ,ειναι πως εχει όριο 32 διευθύνσεων και εγω κανω χρηση περισσοτέρων,ειδικα στο ασύρματο.
Αποτέλεσμα του περιορισμού αυτου,ειναι πολλες συσκευές να μην συνδέονται αφου δεν τους δινει διεύθυνση..
Υπάρχει κάποιο ρουτερ/δρομολογητής που μπορώ να αγοράσω και το οποιο να εχει εξόδους: dsl, phone,bri,lan;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν δεν κάνω λάθος έχει 32 όριο ανα ssid στο ασύρματο, μπορείς να ορίσεις και άλλο ssid, μπορείς να πάρεις κάποιο AP (που μάλλον θα είναι καλύτερη λύση)

ksaplostra
28-08-18, 19:10
Αν δεν κάνω λάθος έχει 32 όριο ανα ssid στο ασύρματο, μπορείς να ορίσεις και άλλο ssid, μπορείς να πάρεις κάποιο AP (που μάλλον θα είναι καλύτερη λύση)

οχι ειναι αθροιστικά και μάλιστα μετρά ακόμα και τις καλωδιακές δικτυακές διευθύνσεις μέσα στις 32...

deniSun
28-08-18, 19:55
Δες στο dhcp τι όριο σου δίνει και άλλαξέ το.

ksaplostra
29-08-18, 18:03
Δες στο dhcp τι όριο σου δίνει και άλλαξέ το.

Δεν βλεπω καποιο οριο

deniSun
29-08-18, 18:22
Δεν βλεπω καποιο οριο

Κάπου πρέπει να υπάρχει επιλογή για ορισμό αρχής και τέλους.
Υπάρχει σε όλα τα ρούτερ.

ksaplostra
30-08-18, 13:20
Το είχα βάλει για 256 διευθύνσεις

deniSun
30-08-18, 14:00
Το είχα βάλει για 256 διευθύνσεις

255 παίρνει.
Αλλά θα πρέπει να αφαιρέσεις και την ΙΡ του ρούτερ.
Σύνολο 254.

ksaplostra
30-08-18, 16:39
255 παίρνει.
Αλλά θα πρέπει να αφαιρέσεις και την ΙΡ του ρούτερ.
Σύνολο 254.

Ναι του έχω δώσει από μια διεύθυνση μετά από αυτή του ρούτερ και πέρα.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.. και έχω και το θέμα που είναι συνδεμένο το τηλεφωνικό κέντρο και όλα σε αυτό...

jkoukos
30-08-18, 17:52
Μου φαίνεται παράξενο να έχει περιορισμό απόδοσης μόνο 32 διευθύνσεων. Μήπως εννοείς να δίνει μέσω του reservation/lease την ίδια ΙΡ σε συγκεκριμένη συσκευή;

Υπάρχει το Fritz 7590 που πουλά (https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20370959) o OTE και είναι συμβατό με τις υπηρεσίες του και σε καλύπτει.

griniaris
31-08-18, 02:00
Πηγαινε παλι στην καρτελα NETWORK και μετα πατα αριστερα στο DHCP.
Εκει βαλε στο DATA το ευρος διευθυνσεων που θες. εγω πχ το εχω για 100 διευθυνσεις.

196611

Αλλαξε και τον χρονο σε κατι μικροτερο. εγω το εχω για 24 ωρες. Βαλε πχ 3600 για 1 ωρα.

Κοιτα και στο manual (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/93707096/oxygen_user_en_HDV24201_3.3.0ote.pdf)του oxygen. Σελιδα 78.

Οπως λεει και στις σημειωσεις...... By default the DHCP server is activated only for the Data Interface Group with an
address pool from 192.168.1.51 to 192.168.1.100

Αρα σου δινει 50 διευθυνσεις για 1 μερα. οποτε αν μπουνε εστω και για λιγο καποιες συσκευες και βγουν.... οι διεθυνσεις τους δεν σβηνουν πριν περασουν 24 ωρες.

Κοιτα το και πες μας.

ksaplostra
19-09-18, 17:48
Πηγαινε παλι στην καρτελα NETWORK και μετα πατα αριστερα στο DHCP.
Εκει βαλε στο DATA το ευρος διευθυνσεων που θες. εγω πχ το εχω για 100 διευθυνσεις.

196611

Αλλαξε και τον χρονο σε κατι μικροτερο. εγω το εχω για 24 ωρες. Βαλε πχ 3600 για 1 ωρα.

Κοιτα και στο manual (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/93707096/oxygen_user_en_HDV24201_3.3.0ote.pdf)του oxygen. Σελιδα 78.

Οπως λεει και στις σημειωσεις...... By default the DHCP server is activated only for the Data Interface Group with an
address pool from 192.168.1.51 to 192.168.1.100

Αρα σου δινει 50 διευθυνσεις για 1 μερα. οποτε αν μπουνε εστω και για λιγο καποιες συσκευες και βγουν.... οι διεθυνσεις τους δεν σβηνουν πριν περασουν 24 ωρες.

Κοιτα το και πες μας.
Το αλλαξα και αφησα να περασουν λιγες μερες.
Στην αρχη ολα δουλευαν άψογα,εδω και 2-3 μερες παλι τα ιδια και ενω ειναι σε ισχυ η ρύθμιση περι ip... Κολλανε οι συσκευές στον διαμοιρασμό ip..197130

griniaris
19-09-18, 18:18
Θα πρεπει να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω για να καταλαβουμε τι εννοεις.

Πως κολλανε δηλαδη? Καινουριες ή καποιες που υπηρχαν και πριν?

Στο Status > Clients τι σου δειχνει? ποσες ΙΡ εχει εκει?

Επισης ειδα οτι εχει δωσει ολο το c-class . Δηλαδη απο το .2 μεχρι και το .253 Σιγουρα δεν υπαρχουν αλλες συσκευες στο δικτυο σου που να χρειαζεται να εχουν στατικη?
Η μηπως εχεις βαλει ηδη καποιες και δημιουργουνται conflicts ? Κατι αναφερεις για τηλεφωνικο κεντρο πιο πανω.

Υ.Γ. ΜΗΝ δινεις τοσες πολλες διευθυνσεις. Δεν μπορει να τις διαχειριστει ουτως η αλλως το ρουτερ. Ξεκινα απο 50-100 .
Αν χρειαζεσαι περισσοτερες θα πρεπει να επενδυσεις σε καποιο"ικανο" ρουτερ που να εχει ιπποδυναμη κατω απο το καπω.

Τι καταστημα ειναι? Ποσο χρονο περιπου μενουν μεσα οι clients? ποσοι περιπου ταυτοχρονα?

ksaplostra
19-09-18, 22:38
Θα πρεπει να δωσεις λιγες πληροφοριες παραπανω για να καταλαβουμε τι εννοεις.

Πως κολλανε δηλαδη? Καινουριες ή καποιες που υπηρχαν και πριν?

Στο Status > Clients τι σου δειχνει? ποσες ΙΡ εχει εκει?

Επισης ειδα οτι εχει δωσει ολο το c-class . Δηλαδη απο το .2 μεχρι και το .253 Σιγουρα δεν υπαρχουν αλλες συσκευες στο δικτυο σου που να χρειαζεται να εχουν στατικη?
Η μηπως εχεις βαλει ηδη καποιες και δημιουργουνται conflicts ? Κατι αναφερεις για τηλεφωνικο κεντρο πιο πανω.

Υ.Γ. ΜΗΝ δινεις τοσες πολλες διευθυνσεις. Δεν μπορει να τις διαχειριστει ουτως η αλλως το ρουτερ. Ξεκινα απο 50-100 .
Αν χρειαζεσαι περισσοτερες θα πρεπει να επενδυσεις σε καποιο"ικανο" ρουτερ που να εχει ιπποδυναμη κατω απο το καπω.

Τι καταστημα ειναι? Ποσο χρονο περιπου μενουν μεσα οι clients? ποσοι περιπου ταυτοχρονα?

Ειναι ιδιωτικό κτεο και ταυτόχρονα μπαίνουν καμια 20αρια συσκευες.
Απλα κάνουμε χρήση και κινητών,τα οποια δεν συνδεονται και μενουν στην ληψη διεύθυνσης ip κολλημένα...

sweet dreams
19-09-18, 22:55
Μην κάθεσαι και ασχολείσαι και ειδικά για επαγγελματικό χώρο με τις πατάτες των παρόχων, βάλε κάποιο σωστό AP(εσωτερικό/εξωτερικό) (https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/m/5744/Ubiquiti.html) για να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα σου.

ksaplostra
20-09-18, 10:31
Μην κάθεσαι και ασχολείσαι και ειδικά για επαγγελματικό χώρο με τις πατάτες των παρόχων, βάλε κάποιο σωστό AP(εσωτερικό/εξωτερικό) (https://www.skroutz.gr/c/125/access_points/m/5744/Ubiquiti.html) για να λύσεις μια και καλή το πρόβλημα σου.

εχω παρει ενα dap2360 αλλα και παλι,αφου ειναι αξες ποιντ...

griniaris
20-09-18, 10:49
Μηπως λοιπον αυτο σου δημιουργει προβληματα?

Τι ΙΡ του εχεις αφου εχεις δωσει ολο το C-class στο dhcp του oxygen ? τι ρυθμισεις εχεις κανει στο DAP ?

Δεν ειναι παντα PnP . θελει και καποιες γνωσεις για να αποφευγονται τα προβληματα.


Οπως μου τα περιγραφεις ειναι 1000% IP conflict και κολλανε ολα.

sweet dreams
20-09-18, 12:33
εχω παρει ενα dap2360 αλλα και παλι,αφου ειναι αξες ποιντ...

Ένα-ένα μας τα ξεφουρνίζεις, αν δεν μας πεις ολοκληρωμένο το σύστημα και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει δεν θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

ksaplostra
20-09-18, 13:01
Ένα-ένα μας τα ξεφουρνίζεις, αν δεν μας πεις ολοκληρωμένο το σύστημα και τι ρυθμίσεις έχεις κάνει δεν θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Έχω ΤΟ οξυτζεν και το δαπ2360, το νταπ εχει ip δικη του καθαρή(μέσω λαν)απο το ρουτερ και δίνει ασύρματο δίκτυο στα κινητά.
Η πλάκα ειναι πως σήμερα το ρουτερ έκανε επαναφορά εργοστασιακων μόνο του,μετα έκοψε το τηλέφωνο,μετά το διαδίκτυο και μετά το φαξ.. Επανήλθαν όλα,πλην φαξ....
Έβγαλα το αξες ποιντ,το ξανα έστησα με άλλο σσιδ,απλά να δω πως θα συμπεριφερθει και μόνο το ρουτερ κάνει τα δικά του,ενώ ο οτε με έχει στο περίμενε.....

griniaris
20-09-18, 13:08
Μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Εχεις το oxygen στο 192.168.1.1
Τι ΙΡ εχει ςτο DAP ? Τι εννοεις "καθαρη" ??? δεν υπαρχει τετοιος ορισμος.
Τι αλλες συσκευες υπαρχουν?

Οι υπολογιστες ή τα μηχανηματα σας απο που παιρνουν διευθυνσεις?

Βαλε το IPSCAN (https://www.advanced-ip-scanner.com/gr/)και δες ολες τις συσκευες που υπαρχουν συνδεδεμενες.

Ανεβασε ενα screenshoot να βγαλουμε ακρη.

Υ.Γ. Ο οτε δεν μπορει να κανει κατι αν εχεις λαθος ρυθμισεις εσωτερικα στο δικτυο σου.
Και ειναι απολυτα φυσιολογικο να σου κανουν reset αφου πηρες και τους ειπες οτι εχεις προβλημα.

ksaplostra
20-09-18, 14:22
Συχωρα με τα λέω μπερδεμένα,εννοώ ότι έχω στήσει το δίκτυο με τις διευθύνσεις μια μια δίχως να υπάρχει διένεξη. Δουλεύει απροβληματιστα εδώ και κάτι χρόνια το δίκτυο, το τελευταίο δίμηνο με το οξυτζεν που μου δώσανε, επειδή έβαλα vdsl, κάνει αυτά τα παλαβά..
Το ρούτερ έκανε επαναφορά ΠΡΙΝ πάρω τηλέφωνο,πριν καν φτάσω στη δουλειά!!!

griniaris
20-09-18, 14:54
Για να λυθουν τα προβληματα σου... κανε ενα σκαν. βρες ολες τις συσκευες σου.

Γραψε τι ΙΡ εχουν. αν ειναι σκορπιες τοτε αλλαξε τες και βαλτες ολες κοντα. πχ απο 192.168.1.10 εως 192.168.1.30

Κλεισε τα παντα στο DAP . dhcp , QoS ... κλπ κλπ

Βαλε στο oxygen στον dhcp ευρος απο 192.168.1.50 εως 192.168.1.150 και lease time 1800 sec .

Κανε σε ολα επανεκκινηση και θα ειναι οκ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.