PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος ενεργοποίησης shared



Σελίδες : [1] 2

ela002
13-06-07, 13:50
Σου λένε χρειάζονται 25 μέρες για ενεργοποίηση για hibox , πρακτικά πόσο χρειάζεται να περιμένεις αν δεν τύχει κάτι περίεργο?

Tem
13-06-07, 13:57
Σου λένε χρειάζονται 25 μέρες για ενεργοποίηση για hibox , πρακτικά πόσο χρειάζεται να περιμένεις αν δεν τύχει κάτι περίεργο?
πρακτικά αυτό θα είναι το ελάχιστο, αν κρίνουμε και από τις απλές αναβαθμίσεις που πλέον καθυστερούν πάρα πολύ. Το 25 μάλλον ακούγεται αισιόδοξο με τα σημερινά δεδομένα ;)

ela002
13-06-07, 14:01
Έμαθα απο κάποιον την ενεργοποιήσαν σε 10 ημέρες, τόσο πολύ λες να χρειαστεί? Δεν ενημερώνουν και το management tools άχρηστο.... Η hol αργεί ή ο ote τους φρενάρει? Μπας και να πάω για αλλού αν είναι να περιμένω ως τα Χριστούγεννα

menidi
13-06-07, 14:13
Εμενα με ενεργοποιησαν μετα απο 10 εργασιμες στην περιοχη των Αχαρνων.

ela002
13-06-07, 14:17
Ευχαριστώ, είμαι στο κέντρο Αλυσίδας αν έχε κάποιος εμπειρία.

Tem
13-06-07, 14:23
Εμενα με ενεργοποιησαν μετα απο 10 εργασιμες στην περιοχη των Αχαρνων.
με ΑΡΥΣ όμως

grsaint13
13-06-07, 15:26
Δηλαδή θες να πεις ότι εγώ που είμαι σε ΑΡΥΣ και περιμένω ενεργοποίηση Full llu,θα αναβαθμιστώ σε λιγότερο από 25 εργάσιμες;Δε νομίζω...:whistle:

sdn
13-06-07, 16:16
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όσο και αν προσπάθησα είναι γιατί να χρειάζονται 20-25 ημέρες σε εμένα που είμαι στο δίκτυο της HOL την στιγμή που δεν μεσολαβεί πουθενά ο ΟΤΕ για να δημιουργήσει καθυστέρηση.

Στο CS δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν αλλά επέμεναν ότι αυτός είναι ο χρόνος.

Tem
13-06-07, 18:33
Αυτό που δεν καταλαβαίνω όσο και αν προσπάθησα είναι γιατί να χρειάζονται 20-25 ημέρες σε εμένα που είμαι στο δίκτυο της HOL την στιγμή που δεν μεσολαβεί πουθενά ο ΟΤΕ για να δημιουργήσει καθυστέρηση.

Στο CS δεν μπορούσαν να μου εξηγήσουν αλλά επέμεναν ότι αυτός είναι ο χρόνος.
φαίνεται ότι δεν είναι ακόμα καθόλου έτοιμοι για κάτι που γίνεται λογικά αυθημερόν:down:

Tem
13-06-07, 18:36
Δηλαδή θες να πεις ότι εγώ που είμαι σε ΑΡΥΣ και περιμένω ενεργοποίηση Full llu,θα αναβαθμιστώ σε λιγότερο από 25 εργάσιμες;Δε νομίζω...:whistle:
Οχι. Εννοώ ότι η ενεργοποίηση έγινε σχετικά σύντομα γιατί ήταν εκτός δικτύου.
Υλοποιήθηκε δηλαδή συνδρομή HOL με γραμμή ΟΤΕ (δηλαδή ΑΡΥΣ). Με λίγα λόγια ο φίλος μας παραπάνω δεν ενεργοποιήθηκε απο ΑΡΥΣ σε sharedLLU , κάτι που φαίνεται απο το προφίλ του.
Εχει 1024/256 σύνδεση ΑΡΥΣ ;). Οι συνδέσεις αυτές υλοποιούνται κατα κανόνα πολύ σύντομα

ela002
13-06-07, 19:45
Εγω είχα OTE adsl πάγιο (σκέτο adsl ) και ότι provider ήθελα έμπαινα στο net. Έκανα διακοπη Adsl απο ΟΤΕ , και μετά αίτηση για hibox απο τη προγούμενη Πέμπτη. Πολύ καθυστέρηση ενω αν πείς να βάλεις connex σε 2-3 μέρες είσαι έτοιμος. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν έχεις κάποια λυση για Internet όσο δεν έχεις adsl είναι πολύ να περιμένεις 1 μήνα ειδικά αν κάνεις δουλειές στο internet.

Tem
13-06-07, 19:56
Εγω είχα OTE adsl πάγιο (σκέτο adsl ) και ότι provider ήθελα έμπαινα στο net. Έκανα διακοπη Adsl απο ΟΤΕ , και μετά αίτηση για hibox απο τη προγούμενη Πέμπτη. Πολύ καθυστέρηση ενω αν πείς να βάλεις connex σε 2-3 μέρες είσαι έτοιμος. Σε κάποιες περιπτώσεις που δεν έχεις κάποια λυση για Internet όσο δεν έχεις adsl είναι πολύ να περιμένεις 1 μήνα ειδικά αν κάνεις δουλειές στο internet.
ο 1 μήνας είναι απαγορευτικός

sdn
13-06-07, 22:42
25 ημέρες πήρε σε εμένα.

notissfak
14-06-07, 10:46
πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση καθυστέρηση για μια αναβάθμιση...ευρώπη σου λέει ο άλλος...το μόνο που μας νοιάζει είναι να ανεβάσουμε τα mbit.το πότε θα τα πάρει ο ενδιαφερόμενος δεν μας νοιάζει.είναι δυνατόν παιδιά απο εδώ να περιμένουν 2 μήνες για ενεργοποίηση????

Tem
14-06-07, 11:47
πάντως πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση καθυστέρηση για μια αναβάθμιση...ευρώπη σου λέει ο άλλος...το μόνο που μας νοιάζει είναι να ανεβάσουμε τα mbit.το πότε θα τα πάρει ο ενδιαφερόμενος δεν μας νοιάζει.είναι δυνατόν παιδιά απο εδώ να περιμένουν 2 μήνες για ενεργοποίηση????
δυστυχώς είναι δυνατόν :down:
Οπως είναι δυνατόν να περιμένουμε πολλές μέρες για μια απλή αναβάθμιση :whistle:

ela002
14-06-07, 12:38
Αν έχεις ανάγκη το ιντερνετ βασικά τότε θα πας οτε που το ενεργοποιούν αμέσως. Ειναι πολύ να περιμένεις 1 μήνα, το management tool δεν λέει και τίποτα είναι ανημέρωτο απορώ τι το έχουν.

Tem
14-06-07, 12:53
Αν έχεις ανάγκη το ιντερνετ βασικά τότε θα πας οτε που το ενεργοποιούν αμέσως. Ειναι πολύ να περιμένεις 1 μήνα, το management tool δεν λέει και τίποτα είναι ανημέρωτο απορώ τι το έχουν.
καλύτερα να το αφαιρέσουν εάν δεν σκοπεύουν να το ενημερώσουν άμεσα :closed:

nm96027
14-06-07, 13:12
καλύτερα να το αφαιρέσουν εάν δεν σκοπεύουν να το ενημερώσουν άμεσα :closed:

Γιατι ακομα χρησιμοποιουν το παλιο tools για την υποβολη ticket. Σημερα που το εκανα, μέχρι και το παλιο σημα της HOL υπηρχε...

papakion
14-06-07, 13:39
Γιατι ακομα χρησιμοποιουν το παλιο tools για την υποβολη ticket. Σημερα που το εκανα, μέχρι και το παλιο σημα της HOL υπηρχε...

ασε που μαλλον δεν τα διαβαζουν καθως εχω ανοιξει ενα ticket στις 11/6 και σημερα 14/6 δεν εχω λάβει καμμια απάντηση.

sdn
14-06-07, 14:00
ασε που μαλλον δεν τα διαβαζουν καθως εχω ανοιξει ενα ticket στις 11/6 και σημερα 14/6 δεν εχω λάβει καμμια απάντηση.

Τα διαβάζουν. Εμένα το έκλεισαν αφού έλυσα το πρόβλημα τηλεφωνικά :)

Tem
14-06-07, 14:03
ασε που μαλλον δεν τα διαβαζουν καθως εχω ανοιξει ενα ticket στις 11/6 και σημερα 14/6 δεν εχω λάβει καμμια απάντηση.
τα διαβάζουν με καθυστέρηση

ela002
14-06-07, 19:24
Καλά είναι πολύ για τα μπάζα.... ξαναστείλανε ticket απο την αρχή για την αίτηση όπως πριν απο 1 εβδομάδα....ανάθεση σε μηχανικό κλπ πάλι μια απο τα ίδια, καλα κρασιά συνενοηση μπουζούκι είναι στη hol.

ela002
15-06-07, 02:28
Γνωρίζετε αυτό το 25ημερο αναμονής που οφείλεται? Στον ΟΤΕ ή στην ίδια την HOL? Αν γνωρίζει κανεις επίσημα κάτι οχι τι νομίζετε :P

nm96027
15-06-07, 02:34
Γνωρίζετε αυτό το 25ημερο αναμονής που οφείλεται? Στον ΟΤΕ ή στην ίδια την HOL? Αν γνωρίζει κανεις επίσημα κάτι οχι τι νομίζετε :P

Oι 25 μερες ειναι μαλλον πολλες. Στην ΗΟL ειναι το θεμα. Κανονικα θα επρεπε να ειναι λιγοτερες.
Ωστοσο:

1. Αφενος ο χρονος ακομα και τώρα δεν ειναι σταθερος και στις αλλες εταιρειες. Υπάρχουν καθυστερησεις ακομα απο τον ΟΤΕ.

2. Η ΗΟL ζητάει παραπανω χρόνο ωστε να μην εκτεθει επι τουτου. Επιπλεόν βρίσκεται στην φάση της πρωτης εφαρμογης του double play και δεν ξερει τί πρόβληματα θα συναντήσει στην διαδικασία της ενεργοποιησης.

Τουλάχιστον τωρα λογω του RUO δεν υπαρχει διακοπη της υπαρχουσας ADSL και downtime.

Tem
15-06-07, 02:38
Γνωρίζετε αυτό το 25ημερο αναμονής που οφείλεται? Στον ΟΤΕ ή στην ίδια την HOL? Αν γνωρίζει κανεις επίσημα κάτι οχι τι νομίζετε :P
σε τι αναφέρεσαι ? Αν αναφέρεσαι σε αναβάθμιση ταχύτητας (μέσα στο δίκτυο της HOL) , τότε το πρόβλημα εντοπίζεται καθαρά στηνHOL, αφού ο ΟΤΕ δεν έχει εμπλοκή στην όλη διαδικασία.
Πάντως και στην περίπτωση του Double Play , στην οποία υπάρχει εμπλοκή του ΟΤΕ το 25ήμερο αναμονής είναι υπερβολικό πλέον

nm96027
15-06-07, 02:41
Πάντως και στην περίπτωση του Double Play , στην οποία υπάρχει εμπλοκή του ΟΤΕ το 25ήμερο αναμονής είναι υπερβολικό πλέον
Βy the book, οντως ειναι υπερβολικο αλλα οχι οτι δεν ειμαστε γεμάτοι με περιπτωσεις μεσα στο φορουμ που περιμένουν ατελειωτα και με το νεο RUO.;)
Ξαναλεω ωστοσο οτι οι 25 μερες προστατευουν τα οπισθια της HOL παρα οτιδηποτε αλλο.

ela002
15-06-07, 02:52
Aναφέρομαι σε αυτό που έγραψα στο πρώτο post, ενεργοποίηση hibox 3mbps με τη παλια σύμβαση τώρα είμαι στις 8 ημέρες αναμονής.

Tem
15-06-07, 08:16
Βy the book, οντως ειναι υπερβολικο αλλα οχι οτι δεν ειμαστε γεμάτοι με περιπτωσεις μεσα στο φορουμ που περιμένουν ατελειωτα και με το νεο RUO.;)
Ξαναλεω ωστοσο οτι οι 25 μερες προστατευουν τα οπισθια της HOL παρα οτιδηποτε αλλο.
με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο :oneup:


Aναφέρομαι σε αυτό που έγραψα στο πρώτο post, ενεργοποίηση hibox 3mbps με τη παλια σύμβαση τώρα είμαι στις 8 ημέρες αναμονής.
δεν είσαι δηλαδή ακόμα στο ιδιόκτητο , οπότε υπάρχει και εμπλοκή του ΟΤΕ

menidi
17-06-07, 17:04
Οχι. Εννοώ ότι η ενεργοποίηση έγινε σχετικά σύντομα γιατί ήταν εκτός δικτύου.
Υλοποιήθηκε δηλαδή συνδρομή HOL με γραμμή ΟΤΕ (δηλαδή ΑΡΥΣ). Με λίγα λόγια ο φίλος μας παραπάνω δεν ενεργοποιήθηκε απο ΑΡΥΣ σε sharedLLU , κάτι που φαίνεται απο το προφίλ του.
Εχει 1024/256 σύνδεση ΑΡΥΣ ;). Οι συνδέσεις αυτές υλοποιούνται κατα κανόνα πολύ σύντομα

Δικιο εχεις γιατι ειχα μπερδευτει...:sorry:

ela002
17-06-07, 21:18
Αυτο που μου είπαν πάντως είναι οτι περιμένουν απάντηση απο ΟΤΕ στο αίτημα τους...

ela002
26-06-07, 13:14
Πάντως να ξέρετε οι 25 ημέρες που λένε είναι εργάσιμες.... Μου λέει η κοπέλα σε κάποια φάση "περιμένετε να μου ανοίξει." τι να της πω μετά :P :D

strider
27-06-07, 05:53
Η hol αργεί ή ο ote τους φρενάρει?


Γνωρίζετε αυτό το 25ημερο αναμονής που οφείλεται? Στον ΟΤΕ ή στην ίδια την HOL? Αν γνωρίζει κανεις επίσημα κάτι οχι τι νομίζετε :P

O OTE δεν φρενάρει ούτε καθυστερεί τίποτα. Όταν η HOL μου καθυστερούσε την ενεργοποίηση για 2 μήνες, τα έριχνε στον ΟΤΕ. Μετά από επικοινωνία με τον ΟΤΕ μου έστειλαν οι άνθρωποι εκεί fax με την αίτηση της HOL και μάντεψτε τί ημερομηνία είχε πάνω...... θέλει κανείς να κάνει πρόβλεψη?...... της ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ ΜΕΡΑΣ. Ναι, η HOL έκανε σχεδόν 2 μήνες να προωθήσει την αίτηση και μου έλεγαν ότι ο ΟΤΕ δεν τους ενημέρωνε για τίποτα. :down::down:


Αυτο που μου είπαν πάντως είναι οτι περιμένουν απάντηση απο ΟΤΕ στο αίτημα τους...
Ναι, καλά.... :rolleyes:

ela002
27-06-07, 11:48
Τώρα μου είπαν για κατασκευή γραμμής 4 Ιουλίου, τα μαγνητωφωνώ κι εγω οτι λένε και μετά αλίμονό τους...

kloklo
28-06-07, 08:00
Ελπίζω να μην γίνει και η HOL....Tellas....

Εχει όλες τις προυποθεσεις να πάει καλά και να ειναι μια σοβαρή εταιρία....

Υ.Γ. Ξερει κανεις αν η HOL στα νεα πακέτα δινει και Web Hosting (για site) ??:hmm:

nm96027
28-06-07, 08:22
Υ.Γ. Ξερει κανεις αν η HOL στα νεα πακέτα δινει και Web Hosting (για site) ??:hmm:

Το web hosting δεν περιλαμβάνεται στα πακέτα. Ειναι ξεχωριστό. Τσεκάρε εδω το site (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=8&itmid=18) της HOL.;)

emmstra
28-06-07, 13:34
Καλησπερα
εχω κανει αιτηση για HiBox απο 19 Μαιου και ακομα περιμενω να δημιουργηθει ο χαλκος....
Ετσι μου ειπαν σημερα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει κατασκευασει ακομα τον χαλκο??
Ξερει καποιος κατι γιαυτο???
Τι ενεργειες μπορω να κανω απο εδω και περα???
Και σε ποσο περιπου να περιμενω για την τελικη συνδεση??

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια....

Φιλε strider αυτο πως το εκανες???
Σχετικα με την επικοινωνια σου με τον ΟΤΕ και το φαξ που σου εστειλε...

kloklo
28-06-07, 13:59
Το web hosting δεν περιλαμβάνεται στα πακέτα. Ειναι ξεχωριστό. Τσεκάρε εδω το site (http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=8&itmid=18) της HOL.;)

Ευχαριστώ:oneup: Κριμα πάντως, ενα "βασικό" hosting θα μπορουσαν να το προσφέρουν...
Στο εξωτερικό εχουν πολλές value added υπηρεσιες με το DSL, hosting, ακόμη και Fax2Email....καλό θα ήταν να το κανουν και εδω οι εταιρίες, ετσι θα μπορουσαν να εχουν και ενα ουσιαστικο πλεονεκτημα εναντι των ανταγωνιστών...
Δεν τους τα εχει πει κανενας σε αυτους που σχεδιαζουν την πολιτική της εταιρίας? Τι ειδους managers ειναι?


Καλησπερα
εχω κανει αιτηση για HiBox απο 19 Μαιου και ακομα περιμενω να δημιουργηθει ο χαλκος....
Ετσι μου ειπαν σημερα οτι ο ΟΤΕ δεν εχει κατασκευασει ακομα τον χαλκο??
Ξερει καποιος κατι γιαυτο???
Τι ενεργειες μπορω να κανω απο εδω και περα???
Και σε ποσο περιπου να περιμενω για την τελικη συνδεση??

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορια....

Φιλε strider αυτο πως το εκανες???
Σχετικα με την επικοινωνια σου με τον ΟΤΕ και το φαξ που σου εστειλε...

Νομιζω οτι περιμενεις την ενεργοποίηση ανενεργου βρόχου από ΟΤΕ....δηλαδή να τραβήξουν ενα καλώδιο από το ΚΑΦΑΟ της γειτονιας σου μεχρι το σπίτι σου...δεν ειναι καμια σπουδαια δουλειά, αλλά....πΟΤΕ ειναι αυτός....:whistle:

emmstra
28-06-07, 14:05
Τι να κανω για να γινει αυτο???
Μου ειχαν πει αρχικα 20-25 εργασιμες ημερες...
αλλα μου φαινεται οτι περασαν...

strider
28-06-07, 16:47
Φιλε strider αυτο πως το εκανες???
Σχετικα με την επικοινωνια σου με τον ΟΤΕ και το φαξ που σου εστειλε...
Πώς να το κάνω.... με καθυστερούσαν 2 μήνες λέγοντας ότι ο ΟΤΕ ευθύνεται κλπ. Βαρέθηκα, πήρα τον ΟΤΕ τηλέφωνο, με κατεύθυναν από τεχνικό τμήμα σε τεχνικό τμήμα μέχρι που βρήκα έναν άνθρωπο, του εξήγησα τί γίνεται και μου είπε ότι ο ΟΤΕ παίρνει όλες τις αιτήσεις και τις προχωράει με τη σειρά. Αρχικά μου έιπε να συνεννοηθώ με τη HOL, αλλά του είπα ότι η HOL λεει ότι ο ΟΤΕ καθυστερεί. Τότε, κοίταξε πότε πήρε αίτηση για τη γραμμή μου και μου έιπε ότι "χτες" έλαβαν την αίτηση!!! Τα πήρα λίγο και συνεννοήθηκα να μου στείλει με ένα fax το χαρτί που έδειχνε ότι η αίτηση είχε γίνει την προηγούμένη μέρα. Περιττό να πω τί ακολούθησε μετά :p

ela002
28-06-07, 17:11
Σας το λέω απο πρώτο χέρι η καθυστέρηση είναι της HOL ο ΟΤΕ κάνει οτι πρέπει να κάνει σε 2-3 μέρες. Απλά πρέπει αν μεγαλώνει μια εταιρεία να φροντίζει να κάνει και προσλήψεις. Μόλις τους είπα οτι θα διακόψω τη διαδικασία την επόμενη μέρα σήμερα δηλαδή συγχρονίζει 512/512 και μου είπαν οτι είναι σε δοκιμή τώρα.

mondo52
28-06-07, 18:07
παντως δεν μπορω να καταλαβω τι τρεχει!!πολυ αργουν.ζητησα αναβαθμιση στα 2048 απο 1024 την πρωτη μερα που κανανε αιτηση για double play(αρχες ιουνιου) και ακομα τιποτα!!!!:hmm:
κοιταω ποτε θα εχω ιδιοκτητο στην πολη μου και λεει δεκεμβριο:hmm:
μετα απο απειρα τηλ που εκανα πριν μου λεγανε για σεπτεμβριο:hmm:
τι να ισχυει αραγε:hmm::hmm::hmm:

dreamkey
29-06-07, 00:25
Εγώ έχω κάνει αίτηση από 6 Ιουνίου.

Σήμερα το πρωί συγχρόνισα (για πρώτη φορά) σε 512/512, για μια ωρίτσα περίπου όμως μόνο.
Αυτό τι σημαίνει;

Γίνεται έλεγχος στη γραμμή μου;
Είμαι κοντά ??
Να χαρώ;; :rolleyes:

strider
29-06-07, 02:33
Είμαι κοντά ??
Να χαρώ;; :rolleyes:
Ε, όταν κινείται κάτι, καλό είναι ;)

ela002
29-06-07, 03:34
Εγώ έχω κάνει αίτηση από 6 Ιουνίου.

Σήμερα το πρωί συγχρόνισα (για πρώτη φορά) σε 512/512, για μια ωρίτσα περίπου όμως μόνο. Και μένα επίσης το ίδιο έγινε υποτίθεται θέλει 1-2 μέρες ακόμα για να ενεργοποιηθεί 100% ελπίζω να γίνει κάτι άυριο. Εμένα είναι 512/512 απο το πρωι συνέχεια ως τώρα

kloklo
29-06-07, 04:36
Τι να κανω για να γινει αυτο???
Μου ειχαν πει αρχικα 20-25 εργασιμες ημερες...
αλλα μου φαινεται οτι περασαν...

Δεν νομιζω ότι κατι μπορεις να κανεις.....
Εμένα στην τελλάς με παιζαν μπαλάκι και περιμενα 4 μήνες.....
Τωρα, ποιος φταίει ο ΟΤΕ ή η HOL στην περιπτωση σου δεν μπορώ να το ξέρω ειλικρινά, αλλά πίεσε λίγο τις καταστάσεις και αν μπορείς ψαξε στον ΟΤΕ να βρεις καμια άκρη, και ζητα τιποτε χαρτια που να δειχνει οτι εχουν λάβει εντολή για κατασκευή του βρόχου.....
Αυτα...;)

Tem
29-06-07, 14:41
......πΟΤΕ ειναι αυτός....:whistle:

HOL είναι αυτή :p:whistle:

ela002
29-06-07, 15:12
Τώρα βλέπω συγχρονίζει στα 3328/512 αλλά ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ

dreamkey
30-06-07, 01:03
Τώρα βλέπω συγχρονίζει στα 3328/512 αλλά ακόμα δεν μπορώ να συνδεθώ

'Ελα..... Πλησιάζεις τυχερούλη :)

ela002
02-07-07, 15:17
Ενεργοποιήθηκε την ίδια μέρα που έγραψα το παραπάνω

nm96027
02-07-07, 15:20
Ενεργοποιήθηκε την ίδια μέρα που έγραψα το παραπάνω

Σημερα συγχρονισες σε σωστες ταχύτητες ή οχι ακομα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.