PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτίωση της αδειοδότησης του Microsoft Office 365 Personal και Home



Σελίδες : [1] 2

nnn
31-08-18, 07:47
196613Από τις 2 Οκτωβρίου, η Microsoft βελτιώνει τους όρους χρήσης των συνδρομών Office 365 Personal και Home.

Συγκεκριμένα οι συνδρομητές της Personal έκδοσης, θα μπορούν να εγκαθιστούν τις desktop εφαρμογές, σε απεριόριστο αριθμό συσκευών. Το όριο ως τώρα είναι 1 PC ή Mac και 1 tablet.

Για τους Home users, δίνεται 1 επιπλέον άδεια -από 5 σε 6.

Πηγή: The Verge (https://www.theverge.com/2018/8/30/17800472/microsoft-office-365-home-device-limits)

WAntilles
31-08-18, 08:35
Προσοχή από το πρωτότυπο στη διαφορά συσκευών και αδειών.

Οι άδειες της Personal δεν άλλαξαν και παραμένουν 1.

Οι συσκευές όμως έγιναν απεριόριστες καί στην Home.

minas
31-08-18, 09:37
Ταυτόχρονα αυξάνει και την τιμή στο μη συνδρομητικό Office, είναι προφανής ο στόχος...

Hetfield
31-08-18, 10:34
Ο επιχειρηματικος στοχος ειναι να μεταπηδησουν περισσοτεροι χρηστες στο συνδρομητικο μοντελο.
Για καποιον που κανει σοβαρη δουλεια με το Office, δεν ειναι ασχημη η τιμη και οι παροχες του.

Ειδικα δε η ευκολια εγκαταστασης και αναβαθμισης, για μενα ειναι οτι καλυτερο.
5,75€/μηνα για 1 χρηστη ή 8,4€/μηνα για 6 χρηστες, δεν ειναι καθολου ασχημα.

Zus
31-08-18, 10:54
Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να αγοράσω το Home παρέα με 2 άτομα να ελαχιστοποιήσουμε το κόστος?

WAntilles
31-08-18, 11:34
Όχι για το Home δεν μπορείς γιατί η άδεια είναι μία.

Μπορείς όμως να πάρεις το Personal παρέα με 5 (σύνολο 6) άτομα.

- - - Updated - - -

Το συδρομητικό μοντέλο με τέτοιες τιμές χώμα, δεν το βρίσκω καθόλου κακό.

Μακάρι να γίνουν και τα Windows 10 έτσι.

Zus
31-08-18, 11:41
Όχι για το Home δεν μπορείς γιατί η άδεια είναι μία.

Μπορείς όμως να πάρεις το Personal παρέα με 5 (σύνολο 6) άτομα.

- - - Updated - - -

Το συδρομητικό μοντέλο με τέτοιες τιμές χώμα, δεν το βρίσκω καθόλου κακό.

Μακάρι να γίνουν και τα Windows 10 έτσι.

To Home αναφέρει στο site του "Designed for 2-5 users"

- - - Updated - - -

Και προφανώς οι τιμές δεν είναι χώμα. 70 ευρώ τον χρόνο για Personal έκδοση. Σε 3 χρόνια δηλαδή 210 ευρώ, ενώ κάποτε αγόραζες Office 100+ ευρώ για πάντα. Εκτός κι αν κάτι καταλαβαίνω λάθος.

WAntilles
31-08-18, 11:47
To Home αναφέρει στο site του "Designed for 2-5 users"

Ναι έχεις δίκιο, εγώ τα είπα ανάποδα.

Κι εσύ τα είπες σωστά.

Μπορείς να πάρεις το Home με άλλους 5 (σύνολο 6).


Και προφανώς οι τιμές δεν είναι χώμα. 70 ευρώ τον χρόνο για Personal έκδοση. Σε 3 χρόνια δηλαδή 210 ευρώ, ενώ κάποτε αγόραζες Office 100+ ευρώ για πάντα. Εκτός κι αν κάτι καταλαβαίνω λάθος.

Θεωρώ ότι ξεκινάς από λανθασμένες παραδοχές.

Καταρχήν ας πούμε (καί για να το κάνουμε "δυσμενέστερο" καί γιατί θεωρώ ότι συμφέρει τρομερά ακόμα κι αν είσαι μόνος σου, γιατί από 1 άδεια πας στις 6) ότι μιλάμε για το Home.

Ας κάνουμε το κόστος (καί για να το κάνουμε "δυσμενέστερο" καί γιατί θεωρώ ότι έτσι είναι πολύ πιο διαχειρίσιμο, πρακτικά ανύπαρκτο κόστος) στο μηνιαίο πακέτο, και όχι στην εφάπαξ ετήσια καταβολή.

Έχεις το Home με €10 το μήνα.

Αυτό είναι €120 το χρόνο.

Εσύ όταν λες ότι αγόραζες με €100 το Office "για πάντα", δεν ήτανε ποτέ "για πάντα".

Ένα απλό παράδειγμα:

Κάποια στιγμή από doc και xls, έγιναν default τα docx και xlsx formats.

Εσύ που θα είχες το παλιό Office "για πάντα", θα έπρεπε κάθε φορά που σου στέλνουν ένα έγγραφο -x να χάνεις κάποια δευτερόλεπτα να το μετατρέπεις στο παλιό format. Επίσης οι συνεργάτες σου που θα είχαν όλοι περάσει σε -x γιατί θα είχαν αναβαθμίσει, και δεν θεωρούσαν ότι το πήραν "για πάντα", θα έπρεπε αυτοί να χάνουν αντίστοιχο χρόνο κάθε φορά να το μετατρέπουν σε -x.

Όπως βλέπεις, τίποτα δεν είναι "για πάντα".

Κάποια στιγμή, το χρονικό κόστος αυτό, συσσωρεύεται, και αρχίζει να είναι μεγαλύτερο από το κόστος της αναβάθμισης.



ΥΓ: Και γω δούλευα για πολλά χρόνια (ίσως και μέχρι το 2004) με το Office 97.

Επίσης μέχρι πρόπερσι (το 2016) με το Office 2003.

Αλλά είδα ότι αυτό το δήθεν "για πάντα" δεν πήγαινε άλλο, και αγόρασα το Office 365.

Όταν έχεις δουλειά να βγάλεις, και πρέπει να είσαι παραγωγικός, το "για πάντα" δεν υπάρχει.

konc
31-08-18, 13:28
Έχεις το Home με €10 το μήνα.

Αυτό είναι €120 το χρόνο.

Εσύ όταν λες ότι αγόραζες με €100 το Office "για πάντα", δεν ήτανε ποτέ "για πάντα".

Ναι δεν είναι για πάντα, αλλά δεν είναι και κάθε χρόνο όπως το υπολογίζεις. Το κόστος της συνδρομής είναι συνεχόμενο.
Όπως είπες και εσύ δεν άλλαζες version κάθε χρόνο, έμενες με κάποια για χ χρόνια και μετά αγόραζες άλλη.

sdikr
31-08-18, 13:39
Ναι δεν είναι για πάντα, αλλά δεν είναι και κάθε χρόνο όπως το υπολογίζεις. Το κόστος της συνδρομής είναι συνεχόμενο.
Όπως είπες και εσύ δεν άλλαζες version κάθε χρόνο, έμενες με κάποια για χ χρόνια και μετά αγόραζες άλλη.

Τα ζυγίζεις και βλέπεις τι είναι καλύτερο για εσένα.
Το Office Που αγόραζες κάποτε με 100+ ευρώ ήταν Oem/dsp, κανονικά δηλαδή μόνο με αγορά νέου υπολογιστή και για εναν υπολογιστή, ούτε δικαιώματα μεταφοράς, ούτε τίποτα
Θα ήθελες δηλαδή με εκείνες τις τιμές 600 ευρώ για να πιάσεις κάπως τις παροχές του 365.
Δεν νομίζω πως χρειάζεται να βάλουμε σύγκριση retail με 365

Zus
31-08-18, 14:55
Ναι έχεις δίκιο, εγώ τα είπα ανάποδα.

Κι εσύ τα είπες σωστά.

Μπορείς να πάρεις το Home με άλλους 5 (σύνολο 6).



Θεωρώ ότι ξεκινάς από λανθασμένες παραδοχές.

Καταρχήν ας πούμε (καί για να το κάνουμε "δυσμενέστερο" καί γιατί θεωρώ ότι συμφέρει τρομερά ακόμα κι αν είσαι μόνος σου, γιατί από 1 άδεια πας στις 6) ότι μιλάμε για το Home.

Ας κάνουμε το κόστος (καί για να το κάνουμε "δυσμενέστερο" καί γιατί θεωρώ ότι έτσι είναι πολύ πιο διαχειρίσιμο, πρακτικά ανύπαρκτο κόστος) στο μηνιαίο πακέτο, και όχι στην εφάπαξ ετήσια καταβολή.

Έχεις το Home με €10 το μήνα.

Αυτό είναι €120 το χρόνο.

Εσύ όταν λες ότι αγόραζες με €100 το Office "για πάντα", δεν ήτανε ποτέ "για πάντα".

Ένα απλό παράδειγμα:

Κάποια στιγμή από doc και xls, έγιναν default τα docx και xlsx formats.

Εσύ που θα είχες το παλιό Office "για πάντα", θα έπρεπε κάθε φορά που σου στέλνουν ένα έγγραφο -x να χάνεις κάποια δευτερόλεπτα να το μετατρέπεις στο παλιό format. Επίσης οι συνεργάτες σου που θα είχαν όλοι περάσει σε -x γιατί θα είχαν αναβαθμίσει, και δεν θεωρούσαν ότι το πήραν "για πάντα", θα έπρεπε αυτοί να χάνουν αντίστοιχο χρόνο κάθε φορά να το μετατρέπουν σε -x.

Όπως βλέπεις, τίποτα δεν είναι "για πάντα".

Κάποια στιγμή, το χρονικό κόστος αυτό, συσσωρεύεται, και αρχίζει να είναι μεγαλύτερο από το κόστος της αναβάθμισης.



ΥΓ: Και γω δούλευα για πολλά χρόνια (ίσως και μέχρι το 2004) με το Office 97.

Επίσης μέχρι πρόπερσι (το 2016) με το Office 2003.

Αλλά είδα ότι αυτό το δήθεν "για πάντα" δεν πήγαινε άλλο, και αγόρασα το Office 365.

Όταν έχεις δουλειά να βγάλεις, και πρέπει να είσαι παραγωγικός, το "για πάντα" δεν υπάρχει.

Περίμενα να μου δικαιολογήσεις τις εξωφρενικές τιμές, με τον συγχρονισμό αρχείων, με τον αποθηκευτικό χώρο OneDrive κλπ αλλά εσύ επέλεξες να βάλεις αυτογκόλ με τα μαθηματικά και να μπλέξεις το επαγγελματικό κομμάτι με το personal κομμάτι, για κάποιον περίεργο λόγο.

Το γράφεις πάντως στο τέλος, πολύ ωραία και μόνος σου. Είχες με 100 ευρώ, ένα προιόν για 13 ολόκληρα χρόνια. Τώρα με 100 ευρώ ίσα που την βγάζεις για έναν χρόνο. Οποιαδήποτε περαιτέρω σύγκριση είναι άστοχη.

Το προιόν είναι πανάκριβο.

Hetfield
31-08-18, 15:26
Περίμενα να μου δικαιολογήσεις τις εξωφρενικές τιμές, με τον συγχρονισμό αρχείων, με τον αποθηκευτικό χώρο OneDrive κλπ αλλά εσύ επέλεξες να βάλεις αυτογκόλ με τα μαθηματικά και να μπλέξεις το επαγγελματικό κομμάτι με το personal κομμάτι, για κάποιον περίεργο λόγο.

Το γράφεις πάντως στο τέλος, πολύ ωραία και μόνος σου. Είχες με 100 ευρώ, ένα προιόν για 13 ολόκληρα χρόνια. Τώρα με 100 ευρώ ίσα που την βγάζεις για έναν χρόνο. Οποιαδήποτε περαιτέρω σύγκριση είναι άστοχη.

Το προιόν είναι πανάκριβο.

Για personal work υπαρχει και το Wordpad ή το LibreOffice..
Συνηθως με το office βγαζουμε επαγγελματικη δουλεια και δουλεια που μας αποφερει καποιο κερδος.

WAntilles
31-08-18, 15:26
Σου εξήγησε ο sdikr παραπάνω, γιατί δεν κοστίζει στην πραγματικότητα €100, αλλά πολύ περισσότερο.

Zus
31-08-18, 16:41
Για personal work υπαρχει και το Wordpad ή το LibreOffice..
Συνηθως με το office βγαζουμε επαγγελματικη δουλεια και δουλεια που μας αποφερει καποιο κερδος.

Δεν απευθύνεται σε personal use το office? Έχει αλλάξει στρατηγική?

kiriakk
31-08-18, 16:54
επειδή αναφέρθηκε παραπάνω ότι μπορείς να πάρεις το home μαζί με άλλους,
το home αναφέρεται σε μέλη της ίδιας οικογένειας


If you have an active Office 365 Home subscription, you can share it with up to four members of your household. Each household member you share your subscription with can use any of your available installs on their PCs, Macs, iPads, Android tablets, Windows tablets, iPhones®, or Android phones, get an additional 1 TB of OneDrive storage, and manage their own installs from www.office.com/myaccount.

οπότε αυτό το επιχείρημα, ΔΕΝ ισχύει,

μην πει κάποιος εγώ το πήρα και το μοιράζομαι με το γείτονα,
γιατί θα πει κάποιος άλλος εγώ αγόρασα άδεια του proffesional από ebay με 10 ευρώ, μτχ νόμιμη και η microsoft τη δέχτηκε στο activation κανονικά

και τα δύο το ίδιο "νόμιμα" είναι

για μένα τα συνδρομητικά πακέτα, δεν είναι ελκυστικά
το συνολικό κόστος πάει πολύ,
αλλά εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός

sdikr
31-08-18, 18:27
επειδή αναφέρθηκε παραπάνω ότι μπορείς να πάρεις το home μαζί με άλλους,
το home αναφέρεται σε μέλη της ίδιας οικογένειας



οπότε αυτό το επιχείρημα, ΔΕΝ ισχύει,

μην πει κάποιος εγώ το πήρα και το μοιράζομαι με το γείτονα,
γιατί θα πει κάποιος άλλος εγώ αγόρασα άδεια του proffesional από ebay με 10 ευρώ, μτχ νόμιμη και η microsoft τη δέχτηκε στο activation κανονικά

και τα δύο το ίδιο "νόμιμα" είναι

για μένα τα συνδρομητικά πακέτα, δεν είναι ελκυστικά
το συνολικό κόστος πάει πολύ,
αλλά εξαρτάται από τις ανάγκες του καθενός


Έτσι όπως είναι τα πράγματα, συνήθως και οι υπόλοιποι συγγενείς έχουν εναν υπολογιστή, εκεί τι κάνεις; αγορά 3 office retail για ενα σπίτι; 3*279 ευρω;

Βέβαια νομίζω πως η γκρίνια είναι γιατί αρκετοί έχουμε μάθει την δωρεάν φουλ έκδοση του Office, όποτε όπως και να το κάνεις το 1 ευρώ είναι παραπάνω απο το 0.

Αυτό που θα έδινε τα 3*279 για να εξοπλίσει 3 συσκευές με office στο ίδιο σπίτι, θα ήταν χαρούμενος να δίνει την συνδρομή και να έχει και παραπάνω παροχές.

kiriakk
31-08-18, 19:01
δεν διαφωνώ,
απλά λέω ότι είναι το 'ιδιο νόμιμο,

με το να αγοράσεις άδεια proffesional από το νετ, με κανα 10ρι ευρώ, το πολύ 20άρι

και να την ενεργοποιήσεις στη microsoft,

minas
31-08-18, 19:08
Έτσι όπως είναι τα πράγματα, συνήθως και οι υπόλοιποι συγγενείς έχουν εναν υπολογιστή, εκεί τι κάνεις; αγορά 3 office retail για ενα σπίτι; 3*279 ευρω;

Βέβαια νομίζω πως η γκρίνια είναι γιατί αρκετοί έχουμε μάθει την δωρεάν φουλ έκδοση του Office, όποτε όπως και να το κάνεις το 1 ευρώ είναι παραπάνω απο το 0.

Αυτό που θα έδινε τα 3*279 για να εξοπλίσει 3 συσκευές με office στο ίδιο σπίτι, θα ήταν χαρούμενος να δίνει την συνδρομή και να έχει και παραπάνω παροχές.

Και το μη συνδρομητικό επιτρέπει επιπλέον εγκατάσταση, δεν είναι μόνο για μία συσκευή.

Zus
31-08-18, 19:43
Το λογικότερο σενάριο των εξωφενικών αυτών τιμών, που φτάνουν 1200+ για 10 χρόνια, την στιγμή που όλοι την βγάζαν νόμιμα με 100 ευρώ ανά ~13 χρόνια, είναι να χτυπήσει στις ευκολίες που παρέχει το συνολικό πακέτο. Άμεσα διαθέσιμο οπουδήποτε, σε κάθε συσκευή χωρίς πολλά πολλά, πολύ μεγάλη δωρεάν χωρητικότητα στο σύννεφο κλπ.

Επιπλέον, αν όντως αφήνει τον κόσμο να μοιράζεται το εξωφρενικό ποσό που ζητάνε διά του 5, ή και του 6 όπως σκοπεύει να κάνει, μιλάμε για κίνηση ματ. 20 ευρώ τον χρόνο, έπειτα από συννενόηση, για τέτοιες ευκολίες τα δίνει ο λαός πολύ εύκολα. Κάτι όπως και στο netflix.

Αν η 5άδα ατόμων μπει για τα καλά στο οικοσύστημα του 365 δεν θα αλλάξει εύκολα, για πολλά πολλά χρόνια. Τα 20 ευρώ είναι τίποτα.

hellenicsun
31-08-18, 19:51
Είμαι συνδρομητής του Office 365 Home από το 2012 - απόλυτα ευχαριστημένος.

5 υπολογιστές (τώρα πια θα είναι έξι) που απολαμβάνουν μια πλήρη σουίτα, 1TB χώρου στο OneDrive και μια ώρα κλήσεων παγκοσμίως σε κινητά και σταθερά μέσω Skype/ μήνα.

sdikr
31-08-18, 19:57
Και το μη συνδρομητικό επιτρέπει επιπλέον εγκατάσταση, δεν είναι μόνο για μία συσκευή.


Για εναν υπολογιστή είναι, αυτό που αλλάζει είναι οτι μπορείς να το μεταφέρεις σε άλλον υπολογιστή που θα πάρεις αφού το αφαιρέσεις απο τον παλιό


Office 2016 Έκδοση για οικιακή χρήση και μικρές επιχειρήσεις

Για οικιακές επιχειρήσεις και πολύ μικρές επιχειρήσεις

Περιλαμβάνει πλήρως εγκατεστημένες εφαρμογές του Office, όπως: Word, Excel, PowerPoint, OneNote και Outlook
Εγκατάσταση σε 1 PC ή 1 Mac

- - - Updated - - -


Το λογικότερο σενάριο των εξωφενικών αυτών τιμών, που φτάνουν 1200+ για 10 χρόνια, την στιγμή που όλοι την βγάζαν νόμιμα με 100 ευρώ ανά ~13 χρόνια, είναι να χτυπήσει στις ευκολίες που παρέχει το συνολικό πακέτο. Άμεσα διαθέσιμο οπουδήποτε, σε κάθε συσκευή χωρίς πολλά πολλά, πολύ μεγάλη δωρεάν χωρητικότητα στο σύννεφο κλπ.

Επιπλέον, αν όντως αφήνει τον κόσμο να μοιράζεται το εξωφρενικό ποσό που ζητάνε διά του 5, ή και του 6 όπως σκοπεύει να κάνει, μιλάμε για κίνηση ματ. 20 ευρώ τον χρόνο, έπειτα από συννενόηση, για τέτοιες ευκολίες τα δίνει ο λαός πολύ εύκολα. Κάτι όπως και στο netflix.

Αν η 5άδα ατόμων μπει για τα καλά στο οικοσύστημα του 365 δεν θα αλλάξει εύκολα, για πολλά πολλά χρόνια. Τα 20 ευρώ είναι τίποτα.

Και με το works για dos Μπορείς να κάνεις την δουλειά σου αν θέλεις


H Σύγκριση πιο πάνω είναι για την Home and small business 'έκδοση, αν κάποιος θέλεις και Access υπάρχει η pro έκδοση, πάλι για εναν υπολογιστή στα 500+

hellenicsun
31-08-18, 20:07
Μια μικρή λεπτομέρεια επίσης είναι ότι το συνδρομητικό μοντέλο δε σε περιορίζει στο λειτουργικό.

Οπότε αν πάρεις Mac κατεβάζεις το Office κανονικά.

Zus
31-08-18, 20:10
Είμαι συνδρομητής του Office 365 Home από το 2012 - απόλυτα ευχαριστημένος.

5 υπολογιστές (τώρα πια θα είναι έξι) που απολαμβάνουν μια πλήρη σουίτα, 1TB χώρου στο OneDrive και μια ώρα κλήσεων παγκοσμίως σε κινητά και σταθερά μέσω Skype/ μήνα.

Όλα δικά σου μηχανήματα?

hellenicsun
31-08-18, 20:16
Όλα δικά σου μηχανήματα?

Όχι όλα.

Zus
31-08-18, 20:18
Όχι όλα.

Επομένως ισχύει ότι μπορεί να μοιραστεί το κόστος της συνδρομής?

hellenicsun
31-08-18, 20:25
Επομένως ισχύει ότι μπορεί να μοιραστεί το κόστος της συνδρομής?

Σαφέστατα.

Zus
31-08-18, 20:30
Σαφέστατα.

Με την ιδιωτικότητα, πως τα καταφέρνεις?

Υπάρχει αναγκαστική πρόσβαση όλων των μελών στα αρχεία ή τα profile είναι εντελώς ανεξάρτητα?

tiffany
31-08-18, 20:34
Επίσης μην ξεχνάμε πως το κόστος είναι μηνιαίο. Δηλαδή μπορείς να αγοράζεις τη συνδρομή κατά βούληση. Ένας φοιτητής πχ μπορεί να σταματήσει τον Ιούνιο και να ξεκινήσει πάλι τον Οκτώβρη που θα ανοίξει ξανά η σχολή. Ακραίο μεν αλλά εφικτό.

Και εγώ το έχω εδώ και χρόνια. Μάλιστα το χειμώνα που αναβάθμισα σε VDSL μετέφερα όλο το περιεχόμενο του Gdrive στο one drive και σταμάτησα να δίνω το 2€ στη Google.

kiriakk
31-08-18, 20:38
Με την ιδιωτικότητα, πως τα καταφέρνεις?

Υπάρχει αναγκαστική πρόσβαση όλων των μελών στα αρχεία ή τα profile είναι εντελώς ανεξάρτητα?


τα profiles είναι νομίζω χωριστά

αλλά για την αρχική εγκατάσταση, πιθανώς θέλει τα credentials αυτουνού που πληρώνει

επίσης επειδή το πουλάει για πολλά μέλη σε ένα σπίτι,
δεν ξέρω αν θα μπορούσε να υπάρξει κάποια στιγμή πρόβλημα, βλέποντας ταυτόχρονη χρήση από διαφορετικές περιοχές

προσωπικά θα ένιωθα πιο άνετα με key activation

Zus
31-08-18, 20:38
Επίσης μην ξεχνάμε πως το κόστος είναι μηνιαίο. Δηλαδή μπορείς να αγοράζεις τη συνδρομή κατά βούληση. Ένας φοιτητής πχ μπορεί να σταματήσει τον Ιούνιο και να ξεκινήσει πάλι τον Οκτώβρη που θα ανοίξει ξανά η σχολή. Ακραίο μεν αλλά εφικτό.

Πριν λίγες ημέρες έκανα εγγραφή σε φίλη μου με email ολλανδικού πανεπιστημίου, δικαιούνταν δωεάν την online έκδοση αλλά όχι την εγκατάσταση και των desktop εφαρμογών.

hellenicsun
31-08-18, 20:45
Με την ιδιωτικότητα, πως τα καταφέρνεις?

Υπάρχει αναγκαστική πρόσβαση όλων των μελών στα αρχεία ή τα profile είναι εντελώς ανεξάρτητα?

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως - οι εγκαταστάσεις είναι ανεξάρτητες μεταξύ τους.

Το μόνο που κάνει ο έχον την άδεια είναι να στείλει μια πρόσκληση σε αυτόν που θέλει να του τη παραχωρήσει.

minas
31-08-18, 21:06
Πριν λίγες ημέρες έκανα εγγραφή σε φίλη μου με email ολλανδικού πανεπιστημίου, δικαιούνταν δωεάν την online έκδοση αλλά όχι την εγκατάσταση και των desktop εφαρμογών.

Αυτό είναι άλλος τύπος άδειας. Το αγορασμένο επιτρέπει και desktop.

tiffany
31-08-18, 21:52
Δε μιλάω για εταιρικούς λογαριασμούς αλλά για την οικιακή χρήση. Τα αρχαία χρόνια που ήμουν φοιτητής δεν είχαμε τέτοιες πολυτέλειες. Βασικά δεν είχαμε καν Internet στο σπίτι.

ZORO
31-08-18, 22:15
Επίσης μην ξεχνάμε πως το κόστος είναι μηνιαίο. Δηλαδή μπορείς να αγοράζεις τη συνδρομή κατά βούληση. Ένας φοιτητής πχ μπορεί να σταματήσει τον Ιούνιο και να ξεκινήσει πάλι τον Οκτώβρη που θα ανοίξει ξανά η σχολή. Ακραίο μεν αλλά εφικτό.

Και εγώ το έχω εδώ και χρόνια. Μάλιστα το χειμώνα που αναβάθμισα σε VDSL μετέφερα όλο το περιεχόμενο του Gdrive στο one drive και σταμάτησα να δίνω το 2€ στη Google.

Για φοιτητές υπάρχει και το φοιτητικό office365 με κόστος 79€ για συνδρομή χρονικής διάρκειας 4 χρόνων.

keysmith
31-08-18, 23:50
Αυτό που κάποιοι σας αρέσει το "συνδρομητικό" αλήθεια δεν το καταλαβαίνω και όχι δεν είναι φτηνό..

Τες πα όπως βολεύεται ο καθένας. Προσωπικά το με το ζόρι "συνδρομές" και αύριο το αυξάνω επειδή έβαλα ένα δυο πράγματα ως udpate δεν μου αρέσει. Το αγόρασα και το θέλω για πάντα. Αν αναβαθμιστεί δώσε όπως παλιά ειδική τιμή στην αναβάθμιση (σε σχέση με τιμή νέου). Λύσεις υπήρχαν και ακόμα μπορούν να λειτουργήσουν.

Δυστυχώς η στρατηγική ήρθε για να μείνει.

hellenicsun
31-08-18, 23:59
Αυτό που κάποιοι σας αρέσει το "συνδρομητικό" αλήθεια δεν το καταλαβαίνω και όχι δεν είναι φτηνό..

Τες πα όπως βολεύεται ο καθένας. Προσωπικά το με το ζόρι "συνδρομές" και αύριο το αυξάνω επειδή έβαλα ένα δυο πράγματα ως udpate δεν μου αρέσει. Το αγόρασα και το θέλω για πάντα. Αν αναβαθμιστεί δώσε όπως παλιά ειδική τιμή στην αναβάθμιση (σε σχέση με τιμή νέου). Λύσεις υπήρχαν και ακόμα μπορούν να λειτουργήσουν.

Δυστυχώς η στρατηγική ήρθε για να μείνει.

Η πρώτη εικόνα δείχνει τι έχω ήδη με 99€/έτος και η δεύτερη τι αποκτώ με αγορά εφάπαξ 149€.

Έτσι για τη σύγκριση αν ήθελα 1TB cloud storage από τη Google θα πλήρωνα περίπου 120€/ έτος...και ναι, το χρησιμοποιώ.

Ravager
01-09-18, 00:02
Έχω εδώ και 4 χρονιά το Office365 Home Premium κάπως έτσι το το ονομάζει. Το μοιράζεις με 5 άτομα δηλαδή εσύ + 4. Ο καθένας παίρνει εκτός το Office365 1 ΤB χώρο στο OneDrive και 60 λεπτά τον μηνά για κλήσεις στο Skype. Στην αρχή άφηνε να κάνεις εγκατάσταση το Office 5 φόρες δηλαδή 1 ανά χρήστη. Τον τελευταίο χρόνο αυτός ο περιορισμός έφυγε. Ανεπίσημα μπορούσες να το βάλεις σε 5 υπολογιστές ο κάθε χρήστης. Άπλα με αυτήν την είδηση έγινε και επίσημα.
Δεν ξέρω τι λέτε εάν είναι φτηνά η ακριβά. Πείτε μου που θα βρεις με 20 ευρώ τον χρόνο 1TB χώρο + το software. Όλοι το δίνουν 9.90 τον μηνά. Συν της άλλης εγώ για παράδειγμα έχω το εγκατεστιμενο το Office σε ενα Pc 1 Mac + κινητό. Και όλα νόμιμα χωρίς να νοιάζομαι α βγήκε update θα δουλεύει το crack?

kiriakk
01-09-18, 00:08
το να το μοιράζεις σε άλλους είναι το ίδιο νόμιμο,

με το να αγοράσεις activation key από το νετ (κάνα 10'αρι ευρώ έχει πάνω κάτω) για το professional πακέτο με όλα δηλαδή.
με το οποίο κάνεις registration με ms,
και κατεβάζεις από εκεί το πρόγραμμα
κανένα crack δεν υπάρχει στη διαδικασία

Ravager
01-09-18, 00:33
Η Microsoft όπως και άλλες εταιρίες βλέπε (Netflix, Spotify) έχουν καταλάβει ότι χρήμα είναι στο share. Όποιος το καταλάβει τα οικονομάει.

Και για αποριες
https://support.office.com/en-us/article/share-your-office-365-home-subscription-with-up-to-four-people-b389b9ce-3ae3-4a82-9017-39d79972fcba?wt.mc_id=O365_Cons_MyAcct_ShareSub&ui=en-US&rs=en-US&ad=US

kiriakk
01-09-18, 00:55
Η Microsoft όπως και άλλες εταιρίες βλέπε (Netflix, Spotify) έχουν καταλάβει ότι χρήμα είναι στο share. Όποιος το καταλάβει τα οικονομάει.

Και για αποριες
https://support.office.com/en-us/article/share-your-office-365-home-subscription-with-up-to-four-people-b389b9ce-3ae3-4a82-9017-39d79972fcba?wt.mc_id=O365_Cons_MyAcct_ShareSub&ui=en-US&rs=en-US&ad=US

στο λινκ που έδωσες όντως γράφει έτσι

εδώ όμως

https://www.microsoft.com/en-us/p/office-365-home/cfq7ttc0k5dm?activetab=pivot:faqtab

λέει


Office 365 Personal subscribers can install Office on 1 PC or Mac, 1 tablet, and 1 smartphone for one user. Office 365 Home subscribers can install Office on up to 5 PCs or Macs, 5 tablets, and 5 smartphones for up to five users within their household. You can count hybrid Windows devices, such as the Microsoft Surface Pro, as either a PC or a tablet.


αν το έχει πάρει κανείς και έχει όρεξη να διαβάσει τα μικρά γράμματα, ας μας πει τι ισχύει τελικά

sdikr
01-09-18, 01:13
Αυτό που κάποιοι σας αρέσει το "συνδρομητικό" αλήθεια δεν το καταλαβαίνω και όχι δεν είναι φτηνό..

Τες πα όπως βολεύεται ο καθένας. Προσωπικά το με το ζόρι "συνδρομές" και αύριο το αυξάνω επειδή έβαλα ένα δυο πράγματα ως udpate δεν μου αρέσει. Το αγόρασα και το θέλω για πάντα. Αν αναβαθμιστεί δώσε όπως παλιά ειδική τιμή στην αναβάθμιση (σε σχέση με τιμή νέου). Λύσεις υπήρχαν και ακόμα μπορούν να λειτουργήσουν.

Δυστυχώς η στρατηγική ήρθε για να μείνει.

Η αναβάθμιση του Office απο την μια έκδοση σε κάποια άλλη κόστιζε αρκετά παραπάνω απο τα 100 ευρώ της oem/dsp έκδοσης, τώρα αλήθεια δεν έχω δει αν υπάρχει τέτοια επιλογή
Θέλεις να πληρώνεις retail, δικαίωμα σου φυσικά, αποκτάς και το δικαίωμα χρήσης της συγκεκριμένης έκδοσης για πάντα σε έναν υπολογιστή κάθε φόρα.


Ναι σίγουρα μπορεί να βάλει μεγαλύτερη συνδρομή αύριο, μπορεί να βάλει και μικρότερη, πότε δεν ξέρεις

- - - Updated - - -


το να το μοιράζεις σε άλλους είναι το ίδιο νόμιμο,

με το να αγοράσεις activation key από το νετ (κάνα 10'αρι ευρώ έχει πάνω κάτω) για το professional πακέτο με όλα δηλαδή.
με το οποίο κάνεις registration με ms,
και κατεβάζεις από εκεί το πρόγραμμα
κανένα crack δεν υπάρχει στη διαδικασία

Υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, με το συγκεκριμένο που αναφέρεις είσαι καθ όλα νόμιμος για την Ms, δεν μπορεί να τσεκάρει αν έχεις κανονικά πρόσβαση σε msdn, ή αν είσαι φοιτητής. Το ίδιο και με το να μοιράσεις την συνδρομή σου σε άλλους 5, δεν ζητάει πουθενά στοιχεία.


Δεν είσαι νόμιμος όμως όταν θα γίνει κάποιος έλεγχος απο εφορία σε επαγγελματικό χώρο.

Ravager
01-09-18, 05:46
Εγώ αυτό που ξέρω είναι 2 οι συνδρομές. Μια που κοστίζει γύρω στα 60 με 63 € και είναι για 1 άτομο και η άλλη που κοστίζει 99 € και είναι για 5. Αυτη εχω. Στο public της εχει σαν Microsoft Personal και σαν Microsoft Home Premium. 69 και 99 αντίστοιχα οι τιμές. Τώρα εάν τα πάρεις απευθείας από την MS σου δίνει στην πρώτη ανανέωση 1 μηνά δώρο. Κάλο είναι να τα ψάχνεις λίγο γιατί κατά καιρούς τα βγάζουν σε πρόσφορες. Εγω πριν 2 χρονια το ειχα παρει 90 €.
Μην τα μπερδεύουμε δεν είναι για επιχειρήσεις αυτό είναι για home χρήση άλλωστε το λέει και ο τίτλος. Για bussiness δεν σε συμφέρει να πάρεις αυτό. Έχει bussiness πακέτο με περισσότερες παροχές (όπως exchange email κ.α) με τα ίδια λεφτά.

anonymos1982
01-09-18, 09:52
Κι εμένα πάντως δεν μ' αρέσει αυτή η κατάσταση με τις συνδρομές. Κατ' αρχήν δεν είναι ότι κοστίζει ας πούμε 20 ευρώ το άτομο. Κοστίζει 100 ευρώ κάτι που μπορούν να το χρησιμοποιήσουν 5. Γιατί να πρέπει να ψάχνω άλλα άτομα να μοιραστούμε την συνδρομή και ποιος μου λέει ότι θα την πληρώνουν στο μέλλον;
Το ίδιο και με το Netflix, για όσο το είχα προσωπικά δεν πήρα από κανέναν από τους γνωστούς μου που είχα δώσει τους κωδικούς τα 2-3 ευρώ που αντιστοιχούσαν τον μήνα.
Μετά για το office συγκεκριμένα είναι σαφώς ακριβότερα δεδομένου ότι την desktop έκδοση την έχουμε για χρόνια και το 1 Τ στο cloud δεν βλέπω που χρειάζεται για οικιακούς χρήστες.

Panos.2006
01-09-18, 10:22
Και μένα η άποψη μου είναι ότι για τον οικιακό χρήστη είναι ακριβό αν συνυπολογίσεις ότι δεν χρησιμοποιούν οι περισσότεροι τα χαρακτηριστικά που αλλάζουν από την μία έκδοση στην άλλη. Ειδικά τα τελευταία χρόνια οι αναβαθμίσεις στις εκδόσεις αφορούν κυρίως στην κοινή χρήση αρχείων. Αυτό είναι ωραίο και χρήσιμο αλλά σε μικρές επιχειρήσεις ή/και ανθρώπους που δουλεύουν και από το σπίτι και τους βολεύει. Εγώ χρησιμοποιώ ακόμα το office 2010 και χρησιμοποιώ μόνο word, excel και outlook στο σπίτι. Δεν μου προσφέρουν προσωπικά κάτι παραπάνω οι τελευταίες εκδόσεις γιατί πάντα το κοιτάω όταν βγαίνουν.
Και χρησιμοποιώ το google drive με ένα plugin που έχει για το office όταν δουλεύω σε αρχεία για τη δουλεία για ευκολία. Ακόμα και το officesuite που έχω στο android, ανοίγει και κάνει βασικές αλλαγές αρχείων κατευθείαν από το drive. Αν στο επόμενο βγάλει κάτι το οποίο αλλάξει δραστικά τότε θα το ξαναδώ. Αλλά ακόμα δεν έχω πειστεί και εγώ για το συνδρομιτικό μοντέλο ειδικά στο office που είναι ίσως η ωριμότερη πλατφόρμα και συνεπώς δεν έχει και δραστικές αναβαθμίσεις.

anonymos1982
01-09-18, 10:43
Ή να το δω και για το γραφείο μου, έχω το office για μικρές επιχειρήσεις αγορασμένο από το 2014 με 235 ευρώ και δίνω και άλλα 24 τον χρόνο στο google drive για να μπορώ να έχω τα αρχεία που θέλω όπου και να είμαι (100 Gb τα οποία μου είναι υπεραρκετά). Δεν έχω δει καμία ανάγκη να αλλάξω το προϊόν. Αν έβαζα με 8,5 ευρώ το μήνα το 365 από το 2014 θα είχα πληρώσει ήδη 460 ευρώ, ενώ τώρα έχω μόλις 342 (κάνω την υπόθεση ότι είχα βάλει το drive από τότε), άρα ήδη θα είχα πληρώσει 120 ευρώ παραπάνω και ο κάθε επόμενος χρόνος θα μου κόστιζε 80 ευρώ παραπάνω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλο αυτό συμφέρει ιδιαίτερα.

sdikr
01-09-18, 12:19
Ή να το δω και για το γραφείο μου, έχω το office για μικρές επιχειρήσεις αγορασμένο από το 2014 με 235 ευρώ και δίνω και άλλα 24 τον χρόνο στο google drive για να μπορώ να έχω τα αρχεία που θέλω όπου και να είμαι (100 Gb τα οποία μου είναι υπεραρκετά). Δεν έχω δει καμία ανάγκη να αλλάξω το προϊόν. Αν έβαζα με 8,5 ευρώ το μήνα το 365 από το 2014 θα είχα πληρώσει ήδη 460 ευρώ, ενώ τώρα έχω μόλις 342 (κάνω την υπόθεση ότι είχα βάλει το drive από τότε), άρα ήδη θα είχα πληρώσει 120 ευρώ παραπάνω και ο κάθε επόμενος χρόνος θα μου κόστιζε 80 ευρώ παραπάνω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλο αυτό συμφέρει ιδιαίτερα.

Το office δεν το έχεις και στο σπίτι;

MitsakosGR
01-09-18, 12:27
Ή να το δω και για το γραφείο μου, έχω το office για μικρές επιχειρήσεις αγορασμένο από το 2014 με 235 ευρώ και δίνω και άλλα 24 τον χρόνο στο google drive για να μπορώ να έχω τα αρχεία που θέλω όπου και να είμαι (100 Gb τα οποία μου είναι υπεραρκετά). Δεν έχω δει καμία ανάγκη να αλλάξω το προϊόν. Αν έβαζα με 8,5 ευρώ το μήνα το 365 από το 2014 θα είχα πληρώσει ήδη 460 ευρώ, ενώ τώρα έχω μόλις 342 (κάνω την υπόθεση ότι είχα βάλει το drive από τότε), άρα ήδη θα είχα πληρώσει 120 ευρώ παραπάνω και ο κάθε επόμενος χρόνος θα μου κόστιζε 80 ευρώ παραπάνω, δεν μπορώ να δεχτώ ότι όλο αυτό συμφέρει ιδιαίτερα.

Επίσης μπορείς αντί για Google Drive να αγοράσεις ένα NAS και να τα βάλεις όλα εκεί πέρα. Οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις καν 24€ το χρόνο.

Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του το κόστος και τις παροχές. Το συνδρομητικό πάντα πληρώνεις παραπάνω μακροχρόνια (σε σχέση με την εφάπαξ αγορά) αλλά κερδίζεις κάτι διαφορετικό. Είναι μοντέλο leasing απλά.

tiffany
01-09-18, 12:54
Επίσης μπορείς αντί για Google Drive να αγοράσεις ένα NAS και να τα βάλεις όλα εκεί πέρα. Οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις καν 24€ το χρόνο.

Ο καθένας κρίνει ανάλογα με τις ανάγκες του το κόστος και τις παροχές. Το συνδρομητικό πάντα πληρώνεις παραπάνω μακροχρόνια (σε σχέση με την εφάπαξ αγορά) αλλά κερδίζεις κάτι διαφορετικό. Είναι μοντέλο leasing απλά.

Και πως θα έχεις πρόσβαση εξωτερικά; Συγκρίνεται η ταχύτητα ανεβάσματος της VDSL με την πρόσβαση σε οποιοδήποτε cloud; Δε μιλάω για το 0,001% που είστε τυχεροί και έχετε Inalan ή HCN. Μιλάω για όλους τους υπόλοιπους που έχουν απλή σύνδεση. Σκέψου σε ένα τυπικό γραφείο να έχεις NAS και να δουλεύουν 2-3 άτομα. Τι να πρωτοπρολάβει να ανεβάσει η σύνδεση; Ενώ με το cloud μπορείς να δουλέψεις λίγο πιο άνετα.

anonymos1982
01-09-18, 14:20
Το office δεν το έχεις και στο σπίτι;

Μέχρι πρόσφατα είχα τα office 2007 (νόμιμα αγορασμένα τότε, δεν μπορώ να θυμηθώ τιμές αλλά φαντάζομαι λιγότερο από 100 ευρώ), σε λαπτοπ και desktop, αυτά και αν έχουν κάνει απόσβεση, τώρα πήγα και αγόρασα 2 κλειδιά από το ebay με 10 ευρώ το ένα. Αλλά ας υποθέσουμε ότι είμαι νόμιμος έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του να δώσω 149 ευρώ επί 2 φορές δηλαδή 300 ευρώ ή να γραφτώ στο 365, η αλήθεια είναι ότι δεδομένου ότι θα τα έδινα προκαταβολικά τα 300 ακούγεται ελκυστικό να έπαιρνα το 365 έστω και αν μακροπρόθεσμα θα πλήρωνα περισσότερο, αν είχα και 3ο υπολογιστή η λύση του συνδρομητικού θα ήταν ακόμα ελκυστικότερη. Εκεί στηρίζεται και η microsoft, λοιπόν, νομίζω, μας δεσμεύει και τελικά δίνουμε περισσότερα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι τιμές του office όπως και να έχει πριν 2-3 χρόνια ήταν πολύ χαμηλότερες. Το κόστος έχει αυξηθεί σε κάθε περίπτωση.

sdikr
01-09-18, 14:24
Μέχρι πρόσφατα είχα τα office 2007 (νόμιμα αγορασμένα τότε, δεν μπορώ να θυμηθώ τιμές αλλά φαντάζομαι λιγότερο από 100 ευρώ), σε λαπτοπ και desktop, αυτά και αν έχουν κάνει απόσβεση, τώρα πήγα και αγόρασα 2 κλειδιά από το ebay με 10 ευρώ το ένα. Αλλά ας υποθέσουμε ότι είμαι νόμιμος έπρεπε να επιλέξω μεταξύ του να δώσω 149 ευρώ επί 2 φορές δηλαδή 300 ευρώ ή να γραφτώ στο 365, η αλήθεια είναι ότι δεδομένου ότι θα τα έδινα προκαταβολικά τα 300 ακούγεται ελκυστικό να έπαιρνα το 365 έστω και αν μακροπρόθεσμα θα πλήρωνα περισσότερο, αν είχα και 3ο υπολογιστή η λύση του συνδρομητικού θα ήταν ακόμα ελκυστικότερη. Εκεί στηρίζεται και η microsoft, λοιπόν, νομίζω, μας δεσμεύει και τελικά δίνουμε περισσότερα, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι τιμές του office όπως και να έχει πριν 2-3 χρόνια ήταν πολύ χαμηλότερες. Το κόστος έχει αυξηθεί σε κάθε περίπτωση.

Δεν θυμάμαι πότε το Office να κοστίζει κάτω απο 100 ευρώ, συνήθως ήταν αρκετά παραπάνω, με το 2007 είχε μια έκδοση Home που και πάλι ήταν πάνω απο 100

https://www.cnet.com/news/microsoft-announces-office-2007-pricing-details/

Νομίζω πως συμφωνούμε πως αν θέλουμε να είμαστε νόμιμοι και έχουμε και πάνω απο εναν υπολογιστή τότε αρχίζει και συμφέρει

@ ADSLgr.com All rights reserved.