PDA

Επιστροφή στο Forum : Αχ ρε ΟΤΕ...



princess
13-06-07, 22:50
Λοιπόν το Μαρτη έκανα νέα σύνδεση τηλεφωνικής γραμμής στο σπίτι, με σκοπό να τη δωσω με φορητοτητα στον πρωτο εναλλακτικο... αφου εφαγα τα μουτρα μου με την ΟΝ. Με διαβεβαίωσαν δε οτι αφού λειτουργεί ήδη τηλεφωνική γραμμή στον ίδιο χωρο δε θα πλήρωνα τέλη ενεργοποιησης... Ολα καλά, μέχρι που ήρθε ο πρώτος λογαριασμός... 65 ευρω! Γιατί ωρε παιδιά; Παω στον ΟΤΕ ακουω διαφορα απιθανα -ειναι για την ενεργοποιηση της dsl, ποιας dsl καλε; Τελικα μου λενε οτι θα διορθωθει στον επομενο λογαριασμο και να πληρωσω μονο τα 10 για να μη μου το κοψουν... Ελαβα και μια ευγενεστατη επιστολη απο ενα κυριο στο τμημα προώθησης πωλησεων του ΟΤΕ που με διαβεβαιωνε οτι το λαθος θα διορθωθει σε προσεχη λογαριασμο, και ζητουσε την κατανοηση μου, και συγγνωμη για την αναστατωση.. Σημερα συνδέθηκα στο δίκτυο της Forthnet , η τελως παντων συνδεθηκα καπου (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1234908&postcount=268) και ηρθε κι ο αλλος λογαριασμος! 85 θελουν τωρα! 55 το υπολοιπο του προηγουμενου συν 30 τουτουνού!!! Κι απο ποιον "προσεχή" λογαριασμό ωρε παιδια θα μου αφαιρεσετε τα κερατιάτικα, που με χρεωσατε και τοκους υπερημερίας παναθεμά σας; Και τους τόκους θα τους αφαιρέσετε; Κι αμα δειτε 85 ευρώ απο μένα να μη σταυρώσω εναλλακτικό δηλαδή... Κατασυγχίστηκα απόψε!!!!

sdikr
13-06-07, 22:53
Μήπως ζήτησες γραμμή μαζί με adsl;

Νικαετός
13-06-07, 22:56
Τα τέλη σύνδεσης της δεύτερης γραμμής πάντως θα τα πληρώσεις, από τη στιγμή που δεν έκλεισες ένα χρόνο λειτουργίας της γραμμής στον ΟΤΕ...

princess
13-06-07, 23:15
Γιατί που το λέει αυτο; Λέει οτι δεν χρεώνονται τέλη συνδεσης αν λειτουργεί αλλη γραμμή στον ίδιο χώρο.. οτι τη νέα γραμμή θα πρέπει να την κρατήσω τουλάχιστον δυο μήνες... που το ειδες αυτό Νικαετέ;

Νικαετός
13-06-07, 23:21
Χμμ, ξεχνάς πως έχουμε "βίους παράλληλους" στο θέμα ΟΝ και δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Όταν λοιπόν ρώτησα για τα τέλη σύνδεσης στο 134 και αφού τους εξήγησα ότι είναι δεύτερη γραμμή στον ίδιο χώρο, μου εξήγησαν πως ΔΕΝ θα πληρώσω τέλη σύνδεσης εφόσον ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ, θα λειτουργούν ΣΤΟΝ ΟΤΕ, τουλάχιστον για ένα χρόνο. Σε διαφορετική περίπτωση θα χρεωθώ τα τέλη σύνδεσης ;)

Έτσι μου είπαν έτσι λέω. (Εννοώ πως δεν το έψαξα περισσότερο)

princess
13-06-07, 23:55
Νέα τηλεφωνική σύνδεση!!
Στον ίδιο χώρο που λειτουργεί
η παλιά σας;
ΤΩΡΑ χωρίς τέλος σύνδεσης !

3. Η παρούσα σύμβαση είναι αορίστου χρόνου, με ελάχιστη διάρκεια δύο (2) μηνών, ή ορισμένου χρόνου, ήτοι μέχρι …………. Στις περιπτώσεις προσφορών, η διάρκεια της σύμβασης είναι τουλάχιστον εξάμηνη (6μηνη). 4. Εκτός από το συνδρομητή, χρήση της τηλεφωνικής σύνδεσης μπορεί να κάνει και τρίτο πρόσωπο, που συνοικεί ή συνεργάζεται με αυτόν ή είναι μισθωτής του χώρου λειτουργίας της σύνδεσης, με ευθύνη του συνδρομητή για τη νόμιμη χρήση της σύνδεσης. Ο συνδρομητής, και κάθε τρίτος που υπεισέρχεται στα δικαιώματά του, ευθύνονται εις ολόκληρο ο καθένας για τις οφειλές της σύνδεσης.
5. Ο αριθμός κλήσεως της τηλεφωνικής σύνδεσης ορίζεται από τον ΟΤΕ και είναι δυνατό να μεταβάλλεται:
α. Από τον ΟΤΕ, για λόγους νομοθετικούς ή τεχνικούς, αφού ο συνδρομητής ειδοποιηθεί σχετικά τουλάχιστον ένα (1) μήνα πριν την αλλαγή.

β. Μετά από αίτηση του συνδρομητή, εφόσον αυτή εγκριθεί από τον ΟΤΕ, με καταβολή των τελών που προβλέπει το Τιμολόγιο ΟΤΕ.
6. Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τις διαδικασίες που καθορίζονται από τον ΟΤΕ, ο συνδρομητής δικαιούται να ζητήσει:
α. Τη μεταφορά της σύνδεσής του σε άλλη διεύθυνση.

β. Την εκχώρηση των δικαιωμάτων της σύμβασής του σε άλλο φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή κοινοπραξία.

γ. Την προσωρινή διακοπή της σύνδεσής του για ορισμένο ή αόριστο χρόνο.

δ. Την οριστική διακοπή / κατάργηση της σύνδεσής του, καταγγέλλοντας εγγράφως την παρούσα σύμβαση.
Η καταγγελία της παρούσας σύμβασης είναι δικαίωμα:
α. Του ΟΤΕ, σε περίπτωση αντισυμβατικής συμπεριφοράς του συνδρομητή, με προηγούμενη έγγραφη ειδοποίηση του συνδρομητή, τριάντα (30) ημέρες πριν την ημεροχρονολογία της καταγγελίας.

β. Του συνδρομητή, μετά από έγγραφη αίτησή του στον ΟΤΕ. Στην περίπτωση αυτή, τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά την οριστική διακοπή της σύνδεσης, που δε μπορεί να γίνει νωρίτερα από επτά (7) ημέρες, από την παραλαβή της έγγραφης καταγγελίας. Ο χρόνος αυτός μπορεί να μειωθεί εφόσον υπάρχει σχετική ευχέρεια του ΟΤΕ. Ο συνδρομητής υποχρεούται σε καταβολή των τελών της σύνδεσης μέχρι την ημερομηνία λύσης της σύμβασης.

Λοιπον οταν λεει δωρεαν στο site δε βαζει πουθενα προϋποθέσεις.. Πουθενα δε λεει για ενα χρονο παρα μονο για τους δυο αρχικους μηνες... Ετσι κι εχω τα κεφια μου θα κανουμε γελιο μου φαινεται.. Αν και δε μου ειπαν κατι τετοιο...

karavagos
14-06-07, 00:31
Χμμ, ξεχνάς πως έχουμε "βίους παράλληλους" στο θέμα ΟΝ και δεύτερης τηλεφωνικής γραμμής. Όταν λοιπόν ρώτησα για τα τέλη σύνδεσης στο 134 και αφού τους εξήγησα ότι είναι δεύτερη γραμμή στον ίδιο χώρο, μου εξήγησαν πως ΔΕΝ θα πληρώσω τέλη σύνδεσης εφόσον ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΕΣ, θα λειτουργούν ΣΤΟΝ ΟΤΕ, τουλάχιστον για ένα χρόνο. Σε διαφορετική περίπτωση θα χρεωθώ τα τέλη σύνδεσης ;)

Έτσι μου είπαν έτσι λέω. (Εννοώ πως δεν το έψαξα περισσότερο)

:hmm::hmm::hmm:

maxcp
14-06-07, 00:58
να ρωτησω με την ευκαιρια κατι?αν εγω μετακομίσω και βάλω τηλέφωνο,μετα τι λογαριασμο θα δείξω στο καταστημα που θα αγοράσω το πακετο adsl?αφου δεν θα εχει ερθει ο λογαριασμός?

Νικαετός
14-06-07, 01:33
:hmm::hmm::hmm:

Δεν κάνω πλάκα, έτσι ακριβώς μου είπαν :(:(

voithostyrempora2
14-06-07, 02:37
Δεν κάνω πλάκα, έτσι ακριβώς μου είπαν :(:(

Yeap , αυτό που έγραψες ισχύει και ,μεταξύ μας , έχει κάποια βάση .

arisgr
14-06-07, 03:16
Πραγματι :hmm:

Νικαετός
14-06-07, 07:04
Yeap , αυτό που έγραψες ισχύει και ,μεταξύ μας , έχει κάποια βάση .

Eιλικρινά δεν το έψαξα καθόλου. Το θεώρησα δεδομένο. Τώρα που το σκέφτομαι, μου φαίνεται "κουφό" . Και καλά η δική μου γραμμή, η νέα εννοώ. Αν κάνω αίτηση φορητότητας θα το δουν θα με χρεώσουν, είναι κάτι που το καταλαβαίνω. Η άλλη γραμμή, που είναι στο όνομα της γυναίκας μου? Αν εκείνη κάνει αίτηση διακοπής ή φορητότητας, πώς θα το συσχετίσουν με το δικό μου τηλέφωνο? :hmm:

@ tyremporas2, το έχεις διασταυρώσει εσύ ??

princess
14-06-07, 22:16
σημερα παντως που μιλησα με τον κυριο τετοιο του ΟΤΕ που μου εστειλε την επιστολη και του ειπα οτι εγω τη γραμμη την εχω ηδη δωσει με φορητοτητα, μου ειπε απλως να μην εξοφλησω ολο το ποσο -σιγα που θα το εξοφλουσα- ωστε να μπορεσει στον επομενο λογαριασμο να εχει αντικρυσμα η πιστωση... Και το καλο που του θελω να ειναι ετσι.. Πουθενα δεν γραφει οτι τα δωρεαν τελη ενεργοποιησης αν υπαρχει δευτερη γραμμη στο χωρο ειναι με προϋποθέσεις... Αν παλι το εννοουν και δεν το γραφουν μαλλον ειναι δικο τους προβλημα..

orck
16-06-07, 00:23
το καλο με τον οτε ειναι οτι αν εχεις δικιο σου αφαιρουνε το ποσο
αντε πεισε καθαρα κερδοσκοπικη εταρια για αφαιρεση λογαριασμου

voithostyrempora2
17-06-07, 02:07
@ tyremporas2, το έχεις διασταυρώσει εσύ ??

Εάν εννοείς εάν το έχω ακούσει και από άλλον , ναι . Φαίνεται να ισχύει :whistle: .

@ ADSLgr.com All rights reserved.