PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ και ping σε ακυρες στιγμες



y0urf3ar
10-09-18, 15:10
Καλησπερα παιδια. Λοιπον εχω 24αρα οτε. Ο λογος ο οποιος αλλαξα απο wind ειναι για να εχω καλυτερο ping στα παιχνιδια που παιζω. Το ping μπορει να ειναι 60-70 σε λογικα δηλαδη πλαισια και ξαφνικα φτανει και στα 200 και στα 300. Συνεχεια το ιδιο πραγμα. Χθες πρωτη φορα το βλεπω αυτο ειχα 70 ping στο league of legends και ο χαρακτηρας πετουσε κυριολεκτικα(πρωτη φορα συνεβη).
196867
Αυτα ειναι τα στατιστικα της γραμμης. Απο τα λιγα που εχω διαβασει βλεπω οτι εχω λιγο(?) SNR που νομιζω αυτο ειναι κακο. Εχει καποιος να προτεινει κατι? Συνδεομαι μεσω wifi αλλα το ρουτερ ειναι κυριολεκτικα στα 3 μετρα χωρις εμποδιο. Εχει αντιμετωπισει κανεις κατι παρομοιο?

sdikr
10-09-18, 15:18
Και 1 μέτρο να είναι πάλι μπορεί να έχει θέμα
Γιατί δεν βάζεις καλώδιο για την δοκιμή, το snr είναι οκ, δεν παίζει ρόλο η ταχύτητα σύνδεσης για το ping

y0urf3ar
10-09-18, 15:36
Εχω παραγειλει 5 μετρα καλωδιο και περιμενω να ερθει. Απλα σκεφτηκα μηπως καποιος ηξερε κατι παραπανω η ειχε να προτεινει κατι. Τα στατιστικα της γραμμης ειναι οκ δηλαδη?

sdikr
10-09-18, 15:40
Εχω παραγειλει 5 μετρα καλωδιο και περιμενω να ερθει. Απλα σκεφτηκα μηπως καποιος ηξερε κατι παραπανω η ειχε να προτεινει κατι. Τα στατιστικα της γραμμης ειναι οκ δηλαδη?

Δεν δείχνει να έχει κάποιο θέμα η γραμμή, fastpath είναι, το όποιο είναι καλό για παιχνίδια, το snr 8 είναι καλό, μάλλον η γραμμή σου είναι κλειδωμένη στα 12mbit θα μπορούσες να πάς και παραπάνω αν πεις να σε βάλουν σε interleaved αλλα θα ανέβει και το Ping.

Οπότε μας μένει το ασύρματο, μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις κανάλι, κάποια εφαρμογή wifi analyzer για το κινητό θα σε βοηθήσει να βρείς το καλύτερο για την περίπτωση σου.
Πάλι όμως δεν είναι σίγουρο, μπορεί σήμερα να είναι οκ, αύριο να χαλάσει ενω το καλώδιο είναι καλώδιο

y0urf3ar
10-09-18, 16:49
Να σε ρωτησω οταν εχω πχ 70 ping αλλα νιωθω να κολλαω τι συμβαινει?packet loss?

sweet dreams
10-09-18, 17:07
Σε FastPath και ενσύρματα θα πρέπει σε ping προς τον πάροχο να έχεις μέχρι 10ms, το 70 είναι τεράστιο.

sdikr
10-09-18, 17:37
Να σε ρωτησω οταν εχω πχ 70 ping αλλα νιωθω να κολλαω τι συμβαινει?packet loss?

Στο παιχνίδι υποθέτω;

όχι αν είχες Packet loss θα το έβλεπες και στο Ping, αν λοιπόν είσαι στα 70, τότε μάλλον το πρόβλημα δεν είναι στην σύνδεση αλλά στον υπολογιστή, κάρτα γραφικών, επεξεργαστής κλπ.


Ξαναλέω κάνε δοκιμή με καλώδιο.

- - - Updated - - -


Σε FastPath και ενσύρματα θα πρέπει σε ping προς τον πάροχο να έχεις μέχρι 10ms, το 70 είναι τεράστιο.

70 μάλλον λέει για το παιχνίδι.


ειχα 70 ping στο league of legends

y0urf3ar
10-09-18, 17:57
Σε παιχνιδι φυσικα 70. Σημερα το απογευμα θα παω να το παρω απο την κουριερ και θα σας ενημερωσω αν αλλαξε κατι.

y0urf3ar
11-09-18, 20:27
Παιδια ολα καλα δεν εχω αποσυνδεσεις τωρα με το καλωδιο. Να σας πω εκτος απο το καλωδιο ethernet υπαρχει το καλωδιο που φευγει απο το ρουτερ (γραφει πανω DSL) και μπαινει στην θυρα τηλεφωνου σε 4-5 μετρα? Για οσους εχουν το speedport του ΟΤΕ ειναι το μπλε καλωδιο.

jkoukos
11-09-18, 20:32
Αυτό είναι το τηλεφωνικό καλώδιο που φέρνει το DSL σήμα. Τι θέλεις να μάθεις γι' αυτό;

y0urf3ar
11-09-18, 20:33
Υπαρχει στο εμποριο σε 4-5 μετρα?Και αν ναι πως το ζηταω? Δεν με βολευει καθολου η τοποθεσια της πριζας και θελω να τραβηξω καλωδιο και να το βαλω εκει που θελω

jkoukos
11-09-18, 20:34
Υπάρχει σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού.

y0urf3ar
11-09-18, 20:39
Θα υπαρχει θεμα με εξασθενηση του σηματος λογω του μηκους του καλωδιου? Καπου ειδα οτι λεγεται rj11 ετσι το ζηταω?

jkoukos
11-09-18, 20:53
Για 4-5 μέτρα δεν υπάρχει θέμα. Μην το τρέχεις όμως παράλληλα σε ηλετρικά καλώδια σε όλο το μήκος. RJ11 είναι τα βύσματα.

sweet dreams
11-09-18, 20:54
Υπαρχει στο εμποριο σε 4-5 μετρα?Και αν ναι πως το ζηταω? Δεν με βολευει καθολου η τοποθεσια της πριζας και θελω να τραβηξω καλωδιο και να το βαλω εκει που θελω

Μην βάλεις προεκτάσεως (http://www.mabikal.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85_712-4_FLAT) τόσα πολλά μέτρα, βάλε UTP.

y0urf3ar
11-09-18, 21:35
Μην βάλεις προεκτάσεως (http://www.mabikal.gr/%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85_712-4_FLAT) τόσα πολλά μέτρα, βάλε UTP.

Το UTP δεν ειναι το ethernet? Χαθηκα κυριολεκτικα. Ειμαι εντελως ασχετος συγγνωμη.Να παω να παρω ενα utp 4-5 μετρα?(δεν θελω να τραβηξω ethernet. το καλωδιο του ρουτερ προς την πριζα θελω να τραβηξω).

sweet dreams
11-09-18, 21:44
Το UTP δεν ειναι το ethernet? Χαθηκα κυριολεκτικα. Ειμαι εντελως ασχετος συγγνωμη.Να παω να παρω ενα utp 4-5 μετρα?(δεν θελω να τραβηξω ethernet. το καλωδιο του ρουτερ προς την πριζα θελω να τραβηξω).

Δεν έχει σημασία, θα χρησιμοποιήσεις το ένα ζευγάρι από τα 4 που έχει.
Το προεκτάσεως που δίνουν έχει μικρή διατομή αγωγών και δεν συνιστάται για τόσα πολλά μέτρα, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα, ζήτησε UTP CAT5e και πες τους να σου βάλουν στις άκρες φις RJ11.

sdikr
11-09-18, 21:45
Το UTP δεν ειναι το ethernet? Χαθηκα κυριολεκτικα. Ειμαι εντελως ασχετος συγγνωμη.Να παω να παρω ενα utp 4-5 μετρα?(δεν θελω να τραβηξω ethernet. το καλωδιο του ρουτερ προς την πριζα θελω να τραβηξω).

Δεν θα έχεις θέμα, σκέψου οτι το καλώδιο απο το κέντρο για να έρθει σε εσένα κάνει 100δες μέτρα, 4 με 5 μέτρα δεν είναι πρόβλημα

matelas
12-09-18, 10:20
Δεν έχει σημασία, θα χρησιμοποιήσεις το ένα ζευγάρι από τα 4 που έχει.
Το προεκτάσεως που δίνουν έχει μικρή διατομή αγωγών και δεν συνιστάται για τόσα πολλά μέτρα, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα, ζήτησε UTP CAT5e και πες τους να σου βάλουν στις άκρες φις RJ11.

+1

Με το utp μπορείς να παίξεις σε περισσότερα μέτρα χωρίς πρόβλημα. Αν είναι απλό τηλεφωνικό καλώδιο και ειναι αρκετά μέτρα ίσως να μην συγχρονίζει καθόλου. Για 4-5 μέτρα ίσως να μην υπάρχει θέμα αλλά πήγαινε σε utp για σιγουριά.

sweet dreams
12-09-18, 11:00
+1

Με το utp μπορείς να παίξεις σε περισσότερα μέτρα χωρίς πρόβλημα. Αν είναι απλό τηλεφωνικό καλώδιο και ειναι αρκετά μέτρα ίσως να μην συγχρονίζει καθόλου. Για 4-5 μέτρα ίσως να μην υπάρχει θέμα αλλά πήγαινε σε utp για σιγουριά.

Το σωστό είναι να μην ξεφεύγουμε από την διατομή του τηλεφωνικού που έρχεται από το A/K και είναι συνήθως 0.60 ή 0.80mm2 για μεγαλύτερες αποστάσεις.
Κανονικά θα έπρεπε να συνεχίζουμε την εσωτερική μας εγκατάσταση με την ίδια περίπου διατομή, γι' αυτό και το ραζίμ που βάζαμε παλιά ήταν 0.80mm2 (https://www.meidanis.gr/kalwdia/metafora-dedomenwn/tilefwnika/ote-2x0-80-dr-vers-kalwdio.html).
Aρχίσαμε για ευκολία να βάζουμε UTP στις εσωτερικές εγκαταστάσεις το οποίο έχει διατομή αγωγών(CAT 5e) 0.20mm2.
To πλακέ καλώδιο προεκτάσεως που κυκλοφορεί έχει αγωγούς περίπου 0.10mm2, δηλαδή το μισό από τους αγωγούς του UTP, να μην αναφερθούμε στην διαφορά του από το τηλεφωνικό.
Επίσης να σημειώσουμε ότι πλέον μιλάμε και για ευρυζωνικές συνδέσεις που τις αναγκάζουμε να περνάνε μέσα από το πλακέ προεκτάσεως σε τόσα μέτρα απόσταση.

Αν θέλουμε να κάνουμε μια σωστή σύνδεση βάζουμε τηλεφωνικό σωστής διατομής(0.60mm2) και όχι πλακέ προεκτάσεως, εναλλακτικά(αν και η εσωτερική μας εγκατάσταση έχει γίνει με UTP) για λίγα μέτρα βάζουμε UTP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.