PDA

Επιστροφή στο Forum : 2PLAY ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ



mspant
14-06-07, 00:16
Έχει κάποιος ιδέα τι ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε επιτέλους να "δουλέψει" ο συνεγερμός ;
Συγκεκριμένα να μπορεί να κάνει κλήση στην εταιρία παροχής υπηρεσιών ασφαλείας που με υποστηρίζει ; (Το ότι διαθέτω συναγερμό το έχω δηλώσει στην Forthnet στην αίτηση 2play).

Έχω ήδη περάσει το πρόθεμα 1777 στον συναγερμό , αλλά ενώ ξεκινάει κλήση παίρνει στον αέρα χωρίς να φτάνει φυσικά σήμα στην εταιρία.

Έχω ήδη τοποθετήσει φίλτρο στον συναγερμό (από πέρυσι που είχα την adsl 1bill προνομιακό 2mbit)

Ευχαριστώ

virginia
14-06-07, 00:19
ωχ..και γω έχω συναγερμό..π΄ροβλημα θα έχω και γω;

nnn
14-06-07, 00:22
Φίλτρο έχεις βάλει στο συναγερμό ?

mspant
14-06-07, 00:23
@nnn έχω τοποθετήσει ήδη (έκανα τη διόρθωση στο αρχικό post)

nnn
14-06-07, 00:25
Μίλησε με την Forthnet για αυτό είναι θέμα του πως στέλνει το σήμα ο συναγερμός.

sdikr
14-06-07, 00:26
αν έχεις full LLU πρώτα θα πρέπει να βγαλεις το 1777, και μετά να μιλήσεις με το support center της forth

karavagos
14-06-07, 00:26
Έχει κάποιος ιδέα τι ενέργειες πρέπει να γίνουν ώστε επιτέλους να "δουλέψει" ο συνεγερμός ;
Συγκεκριμένα να μπορεί να κάνει κλήση στην εταιρία παροχής υπηρεσιών ασφαλείας που με υποστηρίζει ; (Το ότι διαθέτω συναγερμό το έχω δηλώσει στην Forthnet στην αίτηση 2play).

Έχω ήδη περάσει το πρόθεμα 1777 στον συναγερμό , αλλά ενώ ξεκινάει κλήση παίρνει στον αέρα χωρίς να φτάνει φυσικά σήμα στην εταιρία.

Έχω ήδη τοποθετήσει φίλτρο στον συναγερμό (από πέρυσι που είχα την adsl 1bill προνομιακό 2mbit)

Ευχαριστώ

Φίλτρο στο συναγερμό και άμεσα τηλέφωνο στη Forthnet (παρόλο που το έχεις δηλώσει στην αίτηση). Το 1777 δεν χρειάζεται.

mspant
14-06-07, 00:29
Από την Forthnet από το τεχνικό τμήμα 8011009000 μου είπανε να βάλω το 1777.

Σάς ευχαριστώ για τις άμεσα απαντήσεις σας.

nrg_polini
14-06-07, 00:31
Από την Forthnet από το τεχνικό τμήμα 8011009000 μου είπανε να βάλω το 1777.

Σάς ευχαριστώ για τις άμεσα απαντήσεις σας.

Τους διευκρινησες οτι εισαι στο ιδιοκτηκτο; Τι αλλο θα πουνε τα τζιμανια :down:

mspant
14-06-07, 00:35
Θα μιλήσω αύριο πάλι να δω τι θα μου πούνε... και θα αφαιρέσω το 1777.

Ευχαριστώ

Fat Freddy
14-06-07, 00:56
Εγώ πάλι δεν τον έχω συνδέσει ακόμα το συναγερμό στο τηλέφωνο (αγόρασα δίκαννο) :mad:
Με τόσες αποσυνδέσεις που έχω φοβάμαι ότι αν βάλω και το συναγερμό δεν θα έχω καθόλου νετ :sorry:

No-Name
14-06-07, 02:25
Εγώ πάλι δεν τον έχω συνδέσει ακόμα το συναγερμό στο τηλέφωνο (αγόρασα δίκαννο) :mad:
Με τόσες αποσυνδέσεις που έχω φοβάμαι ότι αν βάλω και το συναγερμό δεν θα έχω καθόλου νετ :sorry:
Τι σχεση έχει ο συναγερμός με το adsl εφόσον βάλεις φίλτρο?

GeorgeH
14-06-07, 03:36
Απλά φοβάται ο άνθρωπος!
Οι φοβίες μας δεν έχουν απαραίτητα σχέση με την πραγματικότητα, είναι απλά... φοβίες!
Διαφορετικά, όποιος καεί από το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι! :D

stratus
14-06-07, 08:01
Το 1777 που του ειπανε να βαλει ειναι για να βγαζει γραμμη μεσω ΟΤΕ.Το προθεμα της Φορθνετ ειναι το 1789.Εγω που εχω προεπιλογη φορεα την Φορθνετ η εταιρεια του συναγερμου με εβαλε και το ρυθμισα να βγαινει μεσω ΟΤΕ γιατι και εμενα δεν εφτανε ποτε το σημα

mspant
14-06-07, 11:45
Τελικά για 2play πρέπει να βγει τελείως το πρόθεμα 1777 όταν πάει να καλέσει ο συναγερμός, όπως σωστά αναφέρθηκε από τους nnn,sdikr,karavagos και να γνωστοποιήσω στην Forthnet τους αριθμούς που καλεί ο συναγερμός ώστε να κάνουν το decompression για να περνάει η κλήση.

Σας ευχαριστώ

nnn
14-06-07, 16:04
Ωραία :oneup:

virginia
14-06-07, 18:20
το φίλτρο πώς θα μπεί σε περίπτωση που δε καταλήγει σε μπρίζα ο συναγερμός αλλά είναι ας πούμε κατευθείαν στον τοίχο και το καλώδιο δε φαίνετι εξωτερικά;;

29gk
14-06-07, 18:27
Φωναζοντας την εταιρεια που τον εγκατεστησε - συντηρει - παρακολουθει ?

nnn
14-06-07, 22:16
Θα μπει μέσα στο κουτί της κεντρικής του μονάδας εκεί που καταλήγει το καλώδιο του τηλεφώνου.

Fat Freddy
14-06-07, 22:22
Θα μπει μέσα στο κουτί της κεντρικής του μονάδας εκεί που καταλήγει το καλώδιο του τηλεφώνου.

Μιλάμε για κάποιο ειδικό φίλτρο για συναγερμούς ή το ίδιο με του τηλεφώνου;

nnn
14-06-07, 22:34
Ίδιο με τα τηλεφωνικά απλά θα χρειαστεί λογικά πατέντα στο καλώδιο μιας και στους συναγερμούς δεν καταλήγουν συνήθως σε rj11.

Fat Freddy
14-06-07, 22:39
Ίδιο με τα τηλεφωνικά απλά θα χρειαστεί λογικά πατέντα στο καλώδιο μιας και στους συναγερμούς δεν καταλήγουν συνήθως σε rj11.

:oneup: tnx

virginia
14-06-07, 23:48
πακέτο με λίγα λόγια για άσχετο με τέτοια πράγματα

nnn
14-06-07, 23:56
πακέτο με λίγα λόγια για άσχετο με τέτοια πράγματα
Θέλει βασικές γνώσεις ηλεκτρολόγου,δεν είναι τίποτα αλλά αν δεν ξέρεις καλύτερα να φωνάξεις κάποιον γνώστη.

virginia
15-06-07, 00:00
αν δε μπεί το φίλτρο,δε θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή απλά θα με πετάει έξω όταν κάνει κλήση;

nnn
15-06-07, 00:17
Θα σε πετάει κάθε φορά που θα καλεί το κέντρο.

GeorgeH
15-06-07, 02:21
Όπως είπε ο nnn θέλει πατέντα για να σύνδεσεις το καλώδιο και καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον τεχνικό της εταιρείας συναγερμού αυτός θα ξέρει να σου πει ακριβώς τι να κάνεις.
Ενημερωτικά ανοίγεις το καλώδιο και νομίζω συνδέεις το πράσινο και το καφέ από όλα τα διαθέσιμα ζεύγη.
Καλύτερα να μην πειραματιστείτε πάντως, γιατί πειράματα κάνουν και οι ... κλέφτες!!

skoupas
20-10-07, 10:16
Επαναφέρω αυτό το θέμα για να μην ανοίγω άλλο μιας και αφορά το ίδιο πράγμα.
Από τις 16 του μήνα δεν μπορεί να επικοινωνήσει ο συναγερμός με το κέντρο. Κανά εξάμηνο που έχω 2play δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εδώ και μερικές μέρες τίποτα. Επικοινώνησα με forthnet της έδωσα τα νούμερα που καλεί μου είπαν θα τα περάσουν να βγαίνει ασυμπίεστη η κλήση αλλά τίποτα. Μέχρι τώρα έπαιζε κανονικά χωρίς να έχω δηλώσει αριθμούς. Επίσης παρατηρώ ότι η ποιότητα επικοινωνίας έχει βελτιωθεί αυτές τις μέρες οπότε συμπεραίνω ότι κάτι έχει αλλάξει από πλευράς forthnet.
Κανένας άλλος με το ίδιο πρόβλημα?

mmar
20-10-07, 12:59
επειδη σαν εγκαταστατης συναργερμων εχω αντιμετωπισει το προβλημα και με τελλας αναλογα με τη μοναδα και τον τυπο συναγερμου που εχετε θελει και προγραμματισμο το κεντρο ,δηλ. πρωτα καλης ποιοτητας φιλτρο μεσα στο κεντρο πριν την κλεμα του αλαρμ και επικοινωνια με τον εγκαταστατη του συστηματος ,αυτος θα παρει οδηγιες απο το κεντρο ληψεως σηματων και θα επαναπρογραματισει το συστημα ,τα συστηματα με usa kai canada προδιαγραφες θελουν αλλαγη στο τροπο επικοινωνιας :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.