PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάγκη γιά Αίμα



blend
15-11-04, 23:14
Συνάδελφοι,

Υπάρχει μεγάλη ανάγκη γιά οκτώ φιάλες αίματος.

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο θα υποβληθεί σε εγχείρηση ανοικτής καρδιάς.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, παρακαλώ πολύ να μού στείλει προσωπικό μήνυμα.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Γιώργος

aesir
15-11-04, 23:20
Σαφώς, έχουμε και ομάδα αιμοδοσίας στο forum. Να οργανωθούμε να μας πεις στοιχεία του συγγενή σου κλπ.

zouzouni
15-11-04, 23:26
blend Kοίταξε εδώ http://www.adslgr.com/forum/thread9285.html μιας κι υπάρχουν διάφορα links σχετικά με την ομάδα αιμοδοσίας του forum μας
Στείλε ένα mail στο adslgr_aimodosia@yahoo.gr ώστε να ενημερωθεί κι ο opimis (ο οποίος έχει εξαφανιστεί τον τελευταίο καιρό από το forum - θα προσπαθήσω κι εγώ να επικοινωνήσω μαζί του).

Κι αν θες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες με πμ, ώστε να κάνουμε μια σχετική είδηση για πρόσκληση των μελών μας σε αιμοδοσία!

zouzouni
15-11-04, 23:37
e-mail επικοινωνίας με την Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

adslgr_aimodosia@yahoo.gr

κινητό επικοινωνίας : 6979 942-665

Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών ADSLgr.com

zouzouni
15-11-04, 23:44
>>>>> ΠΡΟΣΟΧΗ :
Αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι κάτω από είκοσι (20) , τα μέλη πηγαίνουν στο νοσοκομείο και αιμοδοτούν εκεί, ενώ αν τα μέλη της ομάδας, που θα αιμοδοτήσουν είναι πάνω από είκοσι (20) μέλη, το νοσοκομείο στέλνει την κινητή μονάδα αιμοδοσίας στο χώρο της ομάδας, σε πρωινό η απογευματινό ωράριο και αργίες.

Η αιμοδοσία έχει υποχρέωση να καλύπτει τα μέλη και τους συγγενείς αυτών πανελλαδικά, μόνο κατόπιν ζήτησης των υπευθύνων και μόνο.

Το αίμα, που θα ζητηθεί δεν πρέπει να ξεπεράσει το 70% του προσφερομένου αίματος.
Μέλη της ομάδας μπορούν να αιμοδοτήσουν και μεμονωμένα σε όλα τα νοσοκομεία για λογαριασμό της ομάδας. Στην αιμοδοσία μπορούν να λάβουν μέρος και συγγενείς της ομάδας (και όχι μόνο, αλλά και φίλοι η γνωστοί μας. Έχει διευκρινισθεί αυτό στην επικοινωνία μου)

Κατά συνέπεια για να καλυφθεί η ανάγκη για 8 φιάλες αίματος, πρέπει στην "μικροτράπεζα" αίματος της ομάδας μας να υπάρχουν τουλάχιστον 12 φιάλες αίματος, κι τώρα υπάρχουν μόνον 8 !

Χρειαζόμαστε ακόμη 4 αιμοδότες ώστε να καλυφθεί αυτή η επείγουσα ανάγκη!

opimis
16-11-04, 00:20
Εδώ είμαι κι εγώ!

Λοιπόν επίσημα έχουμε 2 μόνο φιάλες αίμα από την αιμοδοσία που κάναμε, μια της marias και μια του Kostthem ( επίσημα εννοώ τα άτομα που έστειλαν τις βεβαιώσεις από την αιμοδοσία που οργανώσαμε)

Κατά συνέπεια, ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε κάτι με το αίμα αυτό.

Αυτό που μπορεί να γίνει, είναι όσοι από τα μέλη μπορούν να αιμοδοτήσουν, να βοηθήσουν. Εγώ προσωπικά έχω κλείσει το τρίμηνο από την προηγούμενη αιμοδοσία και μπορώ να δώσω αίμα.

zouzouni
16-11-04, 00:29
Καλώς τον! :D
Ευκαιρία να ζητήσουμε κι από τους υπόλοιπους 6 να στείλουν τις βεβαιώσεις τους.

zouzouni
16-11-04, 00:36
opimis Μια απορία......αν η ανάγκη για αίμα είναι σε ιδιωτικό νοσοκομείο υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Χρειάζεται να πάμε στο συγκεκριμμένο ιδιωτικό νοσοκομείο για την αιμοδοσία ή όχι?


Όσο για τις 6 δηλώσεις.......ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να τις στείλετε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στον opimis!

xxxxx
16-11-04, 00:38
Που ρε γαμώτο, μόλις πριν από 2 μέρες έδωσα αίμα και δεν κάνει να ξαναδώσω
τουλάχιστον για 3 μήνες. Φίλε, αν θες επικοινώνησε με το "Αιμοπετάλιο" του
οποίου είμαι μέλος. Πολλές φορές, καλούν ΕΚΤΑΚΤΩΣ μέλη από τη βάση δεδομένων
τους για να παράσχουν αίμα ώστε να βοηθήσουν κάποιον. Μιλάμε έχουν πάνω
από 100 μέλη, ίσως κάτι να μπορεί να γίνει.

http://www.med.uoa.gr/aimopetalio/

Εύχομαι να πάνε όλα καλά,
χχχχχ

opimis
16-11-04, 00:46
Κατ' αρχάς να πούμε, ότι όσοι μπορούν και θέλουν να αιμοδοτήσουν, να στειλουν μήνυμα στον blend, για να τους στείλει τα στοιχεία του συγγενή του και σε ποιο νοσοκομείο νοσηλεύεται.

Είναι γνωστό ότι δεν είναι απαραίτητο αυτός που θα αιμοδοτήσει, να είναι από την ίδια πόλη με τον λήπτη. Στα threads που αναφέρει το zouzouni, υπάρχει και ο κατάλογος με τα κέντρα και σταθμούς αιμοδοσίας σε όλη την Ελλάδα.

blend
16-11-04, 00:56
Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!

Αυτο που ζηταει το Υγεία (εκει θα γινει η επεμβαση) ειναι 8 φιαλες ανεξαρτητα ομαδας αιματος.
Η επεμβαση θα γινει στις 6 Δεκεμβριου.
Η αιμοδοσια μπορει να γινει σε οποιοδηποτε κεντρο. Το κεντρο στελνει τα στοιχεια στο Υγεια στο ονομα του ασθενους. Δηλαδη:

όνομα ασθενούς: xxxxxxx xxxxx
νοσοκομείο: Υγεία
τμήμα: Καρδιοχειρουργικό
ημ. επέμβασης: 6 Δεκεμβρίου 2004

Προκειται για τον πεθερο μου.

Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω....

Γιώργος

opimis
17-11-04, 00:46
Εγώ σήμερα πήγα και έδωσα αίμα για τον πεθερό του blend. Αν κάποιος έδωσε αίμα και δεν θέλει να το γράψει στο φόρουμ, ας στείλει προσωπικό μήνυμα στον blend.

dreamer
17-11-04, 00:59
Blend αν υπαρχει ακομα αναγκη ειμαι προθυμος και εγω.Στειλε προσωπικο μυνημα
Ευχομαι ολα να πανε καλα

blend
17-11-04, 01:14
Blend αν υπαρχει ακομα αναγκη ειμαι προθυμος και εγω.Στειλε προσωπικο μυνημα
Ευχομαι ολα να πανε καλα

Σε ευχαριστω φιλε μου.
Σου εστειλα τα στοιχεια.

Να'σαι παντα καλα..

Γιώργος

blend
06-12-04, 19:52
Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους ενδιαφέρθηκαν για το πρόβλημά μου και ανταποκρίθηκαν με το ενδιαφέρον τους ή την πράξη τους.

Η αναγκαία ποσότητα αίματος συγκεντρώθηκε.

Αύριο το πρωί, στις 10:00 θα γίνει η εγχείρηση και ελπίζουμε όλα να πάνε καλά.

Θα σας ενημερώσω.

Σας είμαι βαθύτατα υποχρεωμένος.

Γιώργος

JohnGR
06-12-04, 19:54
Εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)

ΕΡΜΗΣ
06-12-04, 19:59
Περαστικά στο συγγενή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

xxxxx
06-12-04, 22:09
Ο Θεός να βάλει το χέρι του να πάνε όλα καλά.

opimis
07-12-04, 01:03
Εύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία στο πεθερό σου και με την πρώτη ευκαιρία, που θα έχεις, να μας πεις τα ευχάριστα!!! :wink:

blend
08-12-04, 01:27
Προεγχειρητικές επιπλοκές, οδήγησαν σε αναβολή την επέμβαση.

Τα έχουμε "παίξει" οικογενειακώς... :(

Πάει για μέσα Ιανουαρίου τωρα.

Ελπίζω οι ευχές σας να πιάσουν..

Thx!

@ ADSLgr.com All rights reserved.