PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητοτητα, απο nova σε voda dplay



nxenos
13-09-18, 19:09
Χμμμ...τι εχω χασει? Ημουν 3 χρονια και με nova 3play, πριν μια βδομαδα εκανα αρση διακοπης με nova και φορητοτητα σε voda 2play. Και ενω μου στειλαν μνμ χτες πως η συνδεση κ το αιτημα θα πραγματοποιηθουν σημερα, γυρνοντας σπιτι, βλεπω με χαρα πως σε ενα speedtest, ο provider ειναι vodafone...κ ερωτω, το router ειναι ενα ZXHN H108N,της forthnet. Πως εγινε η παραμετροποιηση του router απο την vodafone, οταν εγω παω να μπω στο user account του router και δεν κανει login, κατι που σημαινει, πως εχει αλλαξει το username κ το pass σε vidafone. Σωστα? Κ αν εχει γινει ετσι, τετοια προοδος? Ωστε να εχω αδειαληπτη υπηρεσια, χωρις ουτε μια μερα διακοπη? Δ θα πρεπε να ρθει courrier, να μου φερει router της vodafone? Οπως κ να χει, εχω router της forthnet, εδω κ λιγες ωρες ειμαι στο δικτυο της vodafone, αλλα το wifi παραμενει με ονομασια forthnetxxxx!

nyannaco
13-09-18, 19:18
Οντως εχεις χάσει αρκετα επεισόδια. Εδω και χρονια σε όλους τους παρόχους η συνδεση δεν χρειαζεται user name και password, το αγνοεί εντελώς. Οπως επισης δεν δινουν πλεον modem για συνδεσεις ADSL, δεδομενου οτι παιζει μια χαρα το προηγουμενο που λιγο πολυ ολοι εχουν. Οποίος θελει, το ζητάει και το πληρώνει (η αγοράζει απο το εμπόριο).
Οσο για το όνομα στο WiFi, ορίζεται μεσα στο modem, μπορεις να το αλλαξεις εσυ αν θελεις, δεν εχει να κανει με τον παροχο. Απλα σου εχει μείνει το default όνομα του προηγούμενου παρόχου, απο τον οποιο πήρες το modem.

netblues
13-09-18, 19:21
Δεν εγινε καμμια παραμετροποιηση. Η vodafone δεν ενδιαφερεται τι user name εχεις βαλει, αρκει να εχεις βαλει κατι για να προσπαθει να συνδεθει ο ρουτερ.
Βλεπει απο πια φυσικη γραμμη ερχεσαι και βαζει αυτη το username μεσα στο πακετο. Οποτε το παλιο σου username/pASS τους κανει.
Το γιατι δεν μπορεις να μπεις ειναι μαλλον ασχετο.
Κανε factory reset και θα μπεις.

jkoukos
13-09-18, 19:23
Στη Vodafone χρόνια τώρα δεν χρειάζεται να βάλεις τους δικού σου κωδικούς και δέχεται όποιους και αν έχουν τα πεδία. Ολοκληρώθηκε η φορητότητα και απλά έχεις κανονικά συγχρονισμό.
Όσον αφορά τα στοιχεία για να μπεις στο μενού του router δεν αλλάζουν, παραμένοντας τα ίδια. Μάλλον κάτι λάθος πληκτρολόγησες.
Όλες οι ρυθμίσεις παραμένουν ακριβώς οι ίδιες και γι' αυτό εξακολουθείς να συνδέεσαι στο WiFi με τα ίδια στοιχεία.
Router σε συνδέσεις ADSL εδώ και χρόνια δεν δίνει η Vodafone (και η Wind) οπότε χρησιμοποιείς τον δικό σου. Μόνο σε VDSL παρέχει εξοπλισμό με χρησιδάνειο.

Δεν είμαι γρήγορος στην πληκτρολόγηση.

nxenos
13-09-18, 21:36
Οντως! Ολα good! Μην σας πω κ καλυτερα απο πριν! Κλειδωνω στα 17mbps! Αρχοντας. Αλλαξα κ το ssd name στο wifi ;-)

@ ADSLgr.com All rights reserved.