PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα DNS



demon_athens
14-06-07, 11:19
Μόνο εγώ έχω πρόβλημα με τον Nameserver της TELLAS; Σε server που έχω σε datacenter στην Γερμανία κόβεται εδώ και 2 μέρες η σύνδεση για κάποια δευτερόλεπτα την φορά επί αρκετές φορές την μέρα.

Κανας άλλος το έχει πάρει χαμπάρι;

demon_athens
14-06-07, 18:53
Κανείς ε; Πολύ ενδιαφέρον.

Gap
14-06-07, 18:59
Για το Ping the primary Domain Name Server λες? Γιατί δεν γνωρίζω πολλά από αυτά....

demon_athens
14-06-07, 20:08
Λεω ότι πάω να συνδεθώ σε site που είναι στο εξωτερικό και ειναι φορές που δεν γίνεται. Με ένα tracert φαίνεται απο χιλιόμετρο ότι το πρόβλημα ειναι απο την tellas στον κόμβο που στέλνει έξω.

Επίσης έκανα αλλαγή στα dns ενός domain χτες βράδι, έχουν ενημερωθεί όλοι οι nameservers εκτός απο την Tellas. κοντεύουμε 24ωρο και το 1212 μου είπε οτι αναναιώνονται 1 φορά την εβδομάδα.

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧαχαχα, η ασχετοσύνη τους ξεπερνάει κάθε όριο.

s_samaras
14-06-07, 20:37
Από τα στατιστικά του tracert πως καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα με τους DNS server δεν το καταλαβαίνω. (εκτός εάν εννοείς ότι δεν σου επιστρέφει διεύθυνση IP).
Αφού λες ότι υπάρχει πρόβλημα με τους DNS server (εγώ δεν το ξέρω)
α) χρησιμοποίησε άλλους πχ opendns
β) να συνδέεσαι όχι με το domain name αλλά με την IP διεύθυνση

Tatiana
15-06-07, 00:13
Το update των DNS είναι το ίδιο για κάθε provider (άλλωστε είναι αδύνατον λόγω traffic να γίνεται real - time) και είναι κάθε 24 ή το αργότερο 48 ώρες σε ακραίες περιπτώσεις.

demon_athens
15-06-07, 11:49
Από τα στατιστικά του tracert πως καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πρόβλημα με τους DNS server δεν το καταλαβαίνω. (εκτός εάν εννοείς ότι δεν σου επιστρέφει διεύθυνση IP).
Αφού λες ότι υπάρχει πρόβλημα με τους DNS server (εγώ δεν το ξέρω)
α) χρησιμοποίησε άλλους πχ opendns
β) να συνδέεσαι όχι με το domain name αλλά με την IP διεύθυνση

Εννοώ ότι ξεκινάει το tracert Kαι όταν φτάνει TELLAS παίρνω 10 timeout και μετά μπορεί και να ξεκολλήσει και απροβλημάτιστα προχωράει και φτάνει εκεί που πρέπει. Όπως και να το λες εσύ ή εγώ αυτό το θέμα είναι πρόβλημα απο TELLAS προς τον επόμενο στην σειρά.

Οι δε nameservers έχω παρατηρήσει πολλάκις ότι αν κάνεις αλλαγή το βράδυ το επόμενο πρωί έχουν ενημερωθεί οι περισσότεροι (αν όχι όλοι). Το σενάριο 1 εβδομάδα μπορεί να ίσχυε το 1996.

Real time αλλαγή σαφώς και δεν θα γίνει ποτέ, φαντάζομαι ότι το "φυσιολογικό" είναι τουλάχιστον 1 φορά την μέρα.

voyager_sat
15-06-07, 11:55
daemon athens υπαρχει προβλημα με τους dns τις τελλας το εχω δει και εγω αλλα πιθανολογω οτι μαλλον ειναι λογω του οτι εχουν πατωσει οι dns και οτι για καποιο λογο οι τεχνικοι το εχουν ριξει στην πρεφα

demon_athens
15-06-07, 12:11
:whistle: take meeee to the wind of changeeeee

giavel
16-06-07, 23:01
Καλά ΕΕΕΕΕ!!!!

Με το που είδα το θέμα σου για πρόβλημα DNS της TELLAS ΦΡΙΚΑΡΑ! μου κόπηκε η χολή. Τρόμαξα μήπως άρχισε πάλι η παλιά ιστορία που θα αναφέρω πολύ πολύ συνοπτικά παρακάτω...

Επί δύο μήνες είχα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα. Οι τύποι άρχισαν κάποια στιγμή να δίνουν τις 91.140.x.x ιp's και ενώ είχαν σε αυτές ενεργοποιημένο το reverse dns δεν έιχαν το forward, με αποτέλεσμα να θεωρούμαι spammer σύμφωνα με την (ορθότατη) πολιτική ασφαλείας του mail server του πανεπιστημίου μου. Πόσο δύσκολο τους ήταν ή να ενεργοποιήσουν και το forward ή να καταργήσουν απλά και to reverse? Έλεγα μια παραλειψούλα είναι μωρέ αντε θα τους το πώ και θα μου χρωστάνε και χάρη, θα μου πούν κι ευχαριστώ.

Ελα όμως που τους είχα πάρει τηλέφωνο τουλάχιστον 8 φορές (επί τουλάχιστον 30 λεπτά αναμονής η καθεμία) και τους είχα εξηγήσει το πρόβλημα ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ!!! όσο πιο αναλυτικά-τεχνικά-λεπτομερέστατα μπορούσα. Τους είχα δώσει σαν παράδειγμα ότι το πρόβλημα εμπόδιζε όλους τους φοιτητές πληροφορικής του ΕΚΠΑ να πάρουν mails ή να κάνουν δουλειές-εργασίες μέσω ssh. Τους είχα απειλήσει ότι λόγω της φύσης της δουλειάς μου είχα την δυνατότητα να το ανακοίνωνα σε πολύ κόσμο της Πληροφορικής και να αποτρέψω ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετούς ανθρώπους από το να γίνουν πελάτες τους μόνο και μόνο εξαιτίας αυτού του περιορισμού. Είχα καθήσει και είχα κάνει ανάλυση του οτι δε μπορούμε να δώσουμε πρόσβαση στο vpn μας σε όλους τους φοιτητές! ΕΛΕΟΣ είχα μέχρι προσφερθεί να πάω τζάμπα να τους βοηθήσω αν δεν ήξεραν. Παρόλα αυτά κανένα φως στο τούνελ. ΤΡΑΓΙΚΟ! ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ.

Η εταιρεία είναι εντελώς ΨΙΛΙΚΑΤΖΙΔΙΚΟ. Προφανώς οι υπαλληλοι στους οποίους μιλούσα ούτε καν ενδιαφερόντουσαν, δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να με συνδέσουν με κάποιον υπεύθυνο στο NOC της TELLAS, ή να μου δώσουν το mail του. ΔΕΝ καταλάβαιναν ή δεν ήθελαν να καταλάβουν τίποτα. Ήταν άσχετοι με πληροφορική με τηλεπικοινωνίες με marketing. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ούτε τι τους έλεγα ούτε πόσο σοβαρό ήταν και πιθανότατα δεν τους ένοιαζε. Το CS της ΤΕΛΛΑΣ μου έδινε όση προτεραιότητα θα έδινε και στη γιαγιά μου αμα τους έπαιρνε τηλ να ρωτήσει τι πατάει για να καλέσει υπεραστικό. Με έναν διαχειριστή δικτύου δε με σύνδεσαν ΠΟΤΕ. με κάποιον σχετικό ΠΟΤΕ. Μέχρι που τους είπα να μου δώαουν το κινητό ενός διαχειριστή ρε αδερφέ να τον πάρω και ας χρεωθώ. Που ξέρεις μπορεί να τον είχα και συμφοιτητή κάποτε, αν δούλευα στη θέση του θα ήθελα ένας συνάδελφος να με καλέσει να μου πεί κάτι τέτοιο!

Τέσπα, Επειδή βαριέμαι να γράφω λεπτομέρειες για την ιστορία, απλά ήθελα να πώ οτι το πρόβλημα μου λύθηκε ως εξής. Ένα βράδυ 8 η ώρα πέρασα από τα γραφεία τους και πέτυχα την ώρα που έφευγε εναν τύπο ο οποίος κατάλαβε ότι ήμουν σοβαρός και μου έδωσε το προσωπικό του mail. Σε εκείνο το Mail λοιπόν μπόρεσα να κάνω FORWARD για να διαβαστεί από άνθρωπο σχετικό το ΙΔΙΟ mail το οποίο είχα στείλει στο CS τους μέρες νωρίτερα (και το οποίο προφανώς είχαν αγνοήσει). Σε δύο μέρες το πρόβλημα λύθηκε. Απλά γιατι μετά από δύο μήνες και αφού πήγα στα γραφεία τους αυτοπροσώπως κατάφερα να πω αυτά που ήθελα σε κάποιον που κατάλαβε.

Ούτε μπαίνω στον κόπο να το ψάξω παραπάνω, ούτε με ενδιαφέρει, εγώ τη δουλειά μου θέλω να κάνω. Οι τύποι δεν την παλεύουν και αισθάνομαι τόσο μπλεγμένος από αυτό και από τα άλλα τους προβλήματα, που βαριέμαι το επιπλέον μπλέξιμο της διαδικασίας να φύγω πρίν περάσει το δωδεκάμηνο. Μου θυμίζουν το χάος που επικρατούσε σε μια εταιρεία που δούλευα κάποτε την "Εμφασις" και που τελικά βάρεσε φούντα δυο μήνες αφότου ευτυχώς είχα φύγει. Μπορεί να μην είναι όλοι άσχετοι εκεί μέσα, αλλα και όσοι είναι σχετικοί δεν παύουν να δουλεύουν στον οίκο της τρελλής οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Τέλος παραθέτω το εξής, και θυμίζω οτι το forward dns δε δούλευε ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ!!!!!



The customer had a “new” IP from the 91.140.x.x zone that we recently
acquired.As such, there was a timeframe where our DNS records should
be updated with the new reverse zones and also for RIPE to register us
on their systems as the owners of the reverse (.arpa.net) zone.
The upgrade is complete and there should be no more “problems”


timeframe = 2 MHNEΣ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Εχω κουραστεί να τους κοροιδεύω. Το πολύ πολύ κάποια στιγμή να πάω να δουλεψω εκεί να τους κοροιδεψω κι εκ των εσω.

giavel
16-06-07, 23:08
ΑΑΑΑΑ!

Και που είσαι τατιάνα, μιας και κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια που δουλεύεις άν προκύψει κανένα πρόβλημα δε θα πάρω το 13800 ούτε το 1212. Θα στο στείλω με ΠΜ να το λύσεις εσύ ή να το προωθήσεις εσύ τουλάχιστον σε κάποιον που θα ξέρει. Και επειδή τα προβλήματα στην τελλάς δεν είναι και λίγα που ξέρεις... μπορεί να πάρεις και προαγωγή ή αύξηση χάρη σε μένα!!!!

Tatiana
16-06-07, 23:08
Καλά ΕΕΕΕΕ!!!!

Με το που είδα το θέμα σου για πρόβλημα DNS της TELLAS ΦΡΙΚΑΡΑ! μου κόπηκε η χολή. Τρόμαξα μήπως άρχισε πάλι η παλιά ιστορία που θα αναγέρω πολύ πολύ συνοπτικά παρακάτω...

Επί δύο μήνες είχα αντιμετωπίσει το εξής πρόβλημα. Οι τύποι άρχισαν κάποια στιγμή να δίνουν τις 91.140.x.x ip's και ενώ είχαν σε αυτές ενεργοποιημένο το reverse dns δεν έιχαν το forward, με αποτέλεσμα να θεωρούμαι spammer σύμφωνα με την (ορθότατη) πολιτική ασφαλείας του mail server του πανεπιστημίου μου. Πόσο δύσκολο τους ήταν ή να ενεργοποιήσουν και το forward ή να καταργήσουν απλά και to reverse? Έλεγα μια παραλειψούλα είναι μωρέ αντε θα τους το πώ και θα μου χρωστάνε και χάρη, θα μου πούν κι ευχαριστώ.

Ελα όμως που τους είχα πάρει τηλέφωνο τουλάχιστον 8 φορές (επί τουλάχιστον 30 λεπτά αναμονής η καθεμία) και τους είχα εξηγήσει το πρόβλημα ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ!!! όσο πιο αναλυτικά-τεχνικά λεπτομερέστατα μπορούσα. Τους είχα δώσε σαν παράδειγμα ότι το πρόβλημα εμπόδιζε όλους τους φοιτητές πληροφορικής του ΕΚΠΑ να πάρουν mails ή να κάνουν δουλέιές-εργασίες μέσω ssh. Τους είχα απειλήσει ότι λόγω της φύσης της δουλειάς μου είχα την δυνατότητα να το ανακοίνωνα σε πολύ κόσμο της Πληροφορικής και να αποτρέψω ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετούς ανθρώπους από το να γίνουν πελάτες τους μόνο και μόνο εξαιτείας αυτού του περιορισμού. Είχα καθήσει και είχα κάνει ανάλυση του οτι δε μπορούμε να δώσουμε πρόσβαση στο vpn μας σε όλους τους φοιτητές! ΕΛΕΟΣ είχα μέχρι προσφερθεί να πάω τζάμπα να τους βοηθήσω αν δεν ήξεραν. Παρόλα αυτά κανένα φως στο τούνελ. ΤΡΑΓΙΚΟ! ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΡΜΟΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΛΩΣΣΑ

Η εταιρεία είναι εντελώς ΨΙΛΙΚΑΤΖΙΔΙΚΟ. Προφανώς οι υπαλληλοι στους οποίους μιλούσα ούτε καν ενδιαφερόντουσαν, δεν μπορούσαν ή δεν ήθελαν να με συνδέσουν με κάποιον υπεύθυνο στο NOC της TELLAS, ή να μου δώσουν το mail του. ΔΕΝ καταλάβαιναν ή δεν ήθελαν να καταλάβουν τίποτα. Ήταν άσχετοι με πληροφορική με τηλεπικοινωνίες με marketing. Δεν μπορούσαν να καταλάβουν ούτε τι τους έλεγα ούτε πόσο σοβαρό ήταν και πιθανότατα δεν τους ένοιαζε. Το CS της ΤΕΛΛΑΣ μου έδινε όση προτεραιότητα θα έδινε και στη γιαγιά μου αμα τους έπαιρνε τηλ να ρωτήσει τι πατάει για να καλέσει υπεραστικό. Με έναν διαχειριστή δικτύου δε με σύνδεσαν ΠΟΤΕ. Μέχρι που τους είπα να μου δώαουν το κινητό του ρε αδερφέ να τον πάρω και ας χρεωθώ. Εγώ αν δούλευα στη θέση του θα ήθελα να με καλέσουν να μου πούν κάτι τέτοιο!

Τέσπα, Επειδή βαριέμαι να γράφω λεπτομέρειες για την ιστορία, απλά ήθελα να πώ οτι το πρόβλημα μου λύθηκε ως εξής. Ένα βράδυ 8 η ώρα πέρασα από τα γραφεία τους και πέτυχα την ώρα που έφευγε εναν τύπο ο οποίος κατάλαβε ότι ήμουν σοβαρός και μου έδωσε το προσωπικό του mail. ΣΕ εκείνο το Mail λοιπόν μπόρεσα να κάνω FORWARD το ΙΔΙΟ mail το οποίο είχα στείλει στο CS τους μέρες νωρίτερα (και το οποίο προφανώς είχαν αγνοήσει). Σε δύο μέρες το πρόβλημα λύθηκε. Απλά κατάφερα να πω αυτά που ήθελα σε κάποιον που κατάλαβε.

ούτε μπαίνω στον κόπο να το ψάξω παραπάνω, ούτε με ενδιαφέρει, εγώ τη δουλειά μου θέλω να κάνω. Οι τύποι δεν την παλεύουν και αισθάνομαι μπλεγμένος τόσο πολύ που βαριέμαι να ξεμπλέξω πρίν περάσει το δωδεκάμηνο. Μου θυμίζουν το χάος που επικρατούσε σε μια εταιρεία που δούλευα κάποτε την "Εμφασις" και που τελικά βάρεσε φούντα δυο μήνες αφότου ευτυχώς είχα φύγει. Μπορεί να μην είναι όλοι άσχετοι εκεί μέσα, αλλα και όσοι είναι σχετικοί δεν παύουν να δουλεύουν στον οίκο της τρελλής οπότε το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Τέλος παραθέτω το εξής, και θυμίζω οτι το forward dns δε δούλευε ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ!!!!!



The customer had a “new” IP from the 91.140.x.x zone that we recently
acquired.As such, there was a timeframe where our DNS records should
be updated with the new reverse zones and also for RIPE to register us
on their systems as the owners of the reverse (.arpa.net) zone.
The upgrade is complete and there should be no more “problems”
timeframe = 2 MHNEΣ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Εχω κουραστεί να τους κοροιδεύω. Το πολύ πολύ κάποια στιγμή να πάω να δουλεψω εκεί να τους κοροιδεψω κι εκ των εσω.

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι μιλούσες με την TEleperformance όχι με την ΤΕΛΛΑΣ ε?:)

giavel
16-06-07, 23:25
Μα το καταλαβαίνω. Το θέμα είναι πως δε φταίει κανένας άλλος εκτός από την TELLAS γ'αυτό. Ας είχε έναν υπάλληλο για τις σοβαρές περιπτώσεις. Ας υπήρχε η δυνατότητα να περάσει μια κλήση στον αρμόδιο της. Δικό τους πρόβλημα τι θα κάνουν αρκεί να μην τους αντιμετωπίζουν όλους το ίδιο.

Tatiana
16-06-07, 23:46
ΑΑΑΑΑ!

Και που είσαι τατιάνα, μιας και κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια που δουλεύεις άν προκύψει κανένα πρόβλημα δε θα πάρω το 13800 ούτε το 1212. Θα στο στείλω με ΠΜ να το λύσεις εσύ ή να το προωθήσεις εσύ τουλάχιστον σε κάποιον που θα ξέρει. Και επειδή τα προβλήματα στην τελλάς δεν είναι και λίγα που ξέρεις... μπορεί να πάρεις και προαγωγή ή αύξηση χάρη σε μένα!!!!


Πρόσεχε πως εκφράζεσαι.........

vaggos_fromhell
16-06-07, 23:55
Αν DNS πρόβλημα εννοείς όταν πας να ανοίξεις μια σελίδα να κολλάει στο connecting ενώ τα σέρβερ του σιτε δεν είναι down τότε το έχω και γω.

giavel
17-06-07, 01:34
Πρόσεχε πως εκφράζεσαι.........

??? Αν προβλήθηκες συγνώμη, σε καμία περίπτωση δεν είχα τέτοια πρόθεση!! Απλά έκανα έμμεσα χιούμορ οτι για να λύσει κανένας τα προβλήματα του αν έχει τελλάς δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει μέσω του CS της αλλα πρέπει να βρεί κάποιον που να δουλεύει εκει, ή πηγαίνοντας αυτοπροσώπως στα γραφεία της, ή μεσω του adslgr...

Tatiana
17-06-07, 01:39
ΑΑΑΑΑ!

Και που είσαι τατιάνα, μιας και κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια που δουλεύεις άν προκύψει κανένα πρόβλημα δε θα πάρω το 13800 ούτε το 1212. Θα στο στείλω με ΠΜ να το λύσεις εσύ ή να το προωθήσεις εσύ τουλάχιστον σε κάποιον που θα ξέρει. Και επειδή τα προβλήματα στην τελλάς δεν είναι και λίγα που ξέρεις... μπορεί να πάρεις και προαγωγή ή αύξηση χάρη σε μένα!!!!


Ναι στη συγκεκριμένη περίπτωση προσβλήθηκα και αν το ξαναδιαβάσεις είναι προσβλητικό αυτό που λες.

Δεν έχω τίποτα να κερδίσω με το να γράφω εδώ...από ότι φαίνεται έχω να χάσω...την ψυχική μου ηρεμία...

Με ωραίο τρόπο συμπεριφέρεστε στα νέα άτομα.....συγγνώμη αν προσβάλλω τον οποιονδήποτε με αυτό που λέω αλλά πολύ βαράτε ρε παιδιά.......λίγο κράτει......

giavel
17-06-07, 02:27
Ναι στη συγκεκριμένη περίπτωση προσβλήθηκα και αν το ξαναδιαβάσεις είναι προσβλητικό αυτό που λες.

Δεν έχω τίποτα να κερδίσω με το να γράφω εδώ...από ότι φαίνεται έχω να χάσω...την ψυχική μου ηρεμία...

Με ωραίο τρόπο συμπεριφέρεστε στα νέα άτομα.....συγγνώμη αν προσβάλλω τον οποιονδήποτε με αυτό που λέω αλλά πολύ βαράτε ρε παιδιά.......λίγο κράτει......

Τατιάνα δε μπορώ να μιλήσω εκ μέρους κανενός άλλου αλλά εγώ προσωπικά το εννοώ οτι δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω. Ισα ισα που όταν έγραφα το μήνυμα που παραθέτεις γελούσα (με τα χάλια της τελλάς και όχι με σένα!) και σε καμία περίπτωση δεν είχα διάθεση για αντιπαράθεση. Αντίθετα εκτιμώ το γεγονός οτι είσαι σε θέση να δώσεις "εσωτερικές" πληροφορίες από την εταιρεία που δουλεύεις, και το κάνεις χωρίς να είσαι υποχρεωμένη.

Απλά αν μου επιτρέπεις θα σου πώ μια γνώμη, επειδή μόλις διάβασα τη συζήτηση που γίνεται σε άλλο thread και στην οποία προφανώς αναφέρεσαι όταν λές οτι σε βαράνε.

Από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι όταν λέω σε κάποιον κάτι για το οποίο είμαι σίγουρος οτι ισχύει συνήθως το ύφος μου είναι απόλυτο (δικαιολογημένα πιστεύω μερικές φορές). Πόσο μάλιστα όταν χαλάω το χρόνο μου και ασχολούμαι μαζί του χωρίς να είμαι υποχρεωμένος. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα υπάρχει πάντα κάποιος που θα με αμφισβητεί θα με θεωρεί άσχετο ψεύτη φαφλατά κτλ κτλ ενώ αυτός είναι εκτός πραγματικότητας άσχετος και νυχτωμένος και αντί να με αμφισβητεί θα μπορούσε απλά να ακούσει αυτά που του λέω και να τα χρησιμοποιήσει προς ώφελος του.

Μήπως λοιπόν πρέπει απλά να προσπερνάς το γεγονός οτι κάποιοι μπορεί να μην πιστεύουν όσα λές ή οτι δουλεύεις εκεί που δουλεύεις ή οτι είσαι γυναίκα ή οτι είσαι μηχανικός λογισμικού ή δε ξερω κι εγώ τι? Μήπως να προσπερνάς και οτι κάποιοι σε αμφισβητούν αδικαιολόγητα και με ανυπόστατους ισχυρισμούς? Ειδικά σε ένα φόρουμ με τόσο κόσμο που δε γνωρίζει κανείς κανέναν δεν νομίζω οτι σου επιτίθενται ουτε οι άλλοι ούτε φυσικά εγώ. Απλά λένε τη γνώμη τους με τον τρόπο τους, σωστή η λάθος.

Προτείνω λοιπόν να μην απογοητεύεσαι και να μην αρπάζεσαι και να συνεχίσεις να συμμετέχεις μιας και το άρχισες κι ας δίνεις τόπο και σε σχόλια που δε σου αρέσουν. Η συμμετοχή όλων και η δική σου και ακόμα και οι διαξιφισμοί δίνουν νόημα σε αυτό το φόρουμ,

Φιλικά


υ.γ. Να ορίστε χάρη σε σενα έγραψα μέσα σε μια μέρα όσα μηνύματα δεν είχα γράψει δυόμισι χρόνια που ήμουν γραμένος

Tatiana
17-06-07, 03:04
Τατιάνα δε μπορώ να μιλήσω εκ μέρους κανενός άλλου αλλά εγώ προσωπικά το εννοώ οτι δεν είχα σκοπό να σε προσβάλλω. Ισα ισα που όταν έγραφα το μήνυμα που παραθέτεις γελούσα (με τα χάλια της τελλάς και όχι με σένα!) και σε καμία περίπτωση δεν είχα διάθεση για αντιπαράθεση. Αντίθετα εκτιμώ το γεγονός οτι είσαι σε θέση να δώσεις "εσωτερικές" πληροφορίες από την εταιρεία που δουλεύεις, και το κάνεις χωρίς να είσαι υποχρεωμένη.

Απλά αν μου επιτρέπεις θα σου πώ μια γνώμη, επειδή μόλις διάβασα τη συζήτηση που γίνεται σε άλλο thread και στην οποία προφανώς αναφέρεσαι όταν λές οτι σε βαράνε.

Από προσωπική εμπειρία έχω παρατηρήσει ότι όταν λέω σε κάποιον κάτι για το οποίο είμαι σίγουρος οτι ισχύει συνήθως το ύφος μου είναι απόλυτο (δικαιολογημένα πιστεύω μερικές φορές). Πόσο μάλιστα όταν χαλάω το χρόνο μου και ασχολούμαι μαζί του χωρίς να είμαι υποχρεωμένος. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν θα υπάρχει πάντα κάποιος που θα με αμφισβητεί θα με θεωρεί άσχετο ψεύτη φαφλατά κτλ κτλ ενώ αυτός είναι εκτός πραγματικότητας άσχετος και νυχτωμένος και αντί να με αμφισβητεί θα μπορούσε απλά να ακούσει αυτά που του λέω και να τα χρησιμοποιήσει προς ώφελος του.

Μήπως λοιπόν πρέπει απλά να προσπερνάς το γεγονός οτι κάποιοι μπορεί να μην πιστεύουν όσα λές ή οτι δουλεύεις εκεί που δουλεύεις ή οτι είσαι γυναίκα ή οτι είσαι μηχανικός λογισμικού ή δε ξερω κι εγώ τι? Μήπως να προσπερνάς και οτι κάποιοι σε αμφισβητούν αδικαιολόγητα και με ανυπόστατους ισχυρισμούς? Ειδικά σε ένα φόρουμ με τόσο κόσμο που δε γνωρίζει κανείς κανέναν δεν νομίζω οτι σου επιτίθενται ουτε οι άλλοι ούτε φυσικά εγώ. Απλά λένε τη γνώμη τους με τον τρόπο τους, σωστή η λάθος.

Προτείνω λοιπόν να μην απογοητεύεσαι και να μην αρπάζεσαι και να συνεχίσεις να συμμετέχεις μιας και το άρχισες κι ας δίνεις τόπο και σε σχόλια που δε σου αρέσουν. Η συμμετοχή όλων και η δική σου και ακόμα και οι διαξιφισμοί δίνουν νόημα σε αυτό το φόρουμ,

Φιλικά


υ.γ. Να ορίστε χάρη σε σενα έγραψα μέσα σε μια μέρα όσα μηνύματα δεν είχα γράψει δυόμισι χρόνια που ήμουν γραμένος

Χεχε σε ευχαριστώ πολύ για το τι έγραψες πραγματικά το εκτιμώ! :)

Ας συνεχίσουμε να τα λέμε λοιπον!!!!!!!!!!

Πολυ φιλικά!

cakavera
17-06-07, 03:14
Μπορει καποιος να μου πει αν μπαινει εδω (http://www.greektvsubs.gr/)

Μηπως συνεχιζει το προβλημα με τους dns;

DiM
17-06-07, 03:20
Βάλτε OPEN DNS όπως έχω κάνει εγώ και έχω ησυχάσει :)

http://www.opendns.com

DiM
17-06-07, 03:22
Μπορει καποιος να μου πει αν μπαινει εδω (http://www.greektvsubs.gr/)

Μηπως συνεχιζει το προβλημα με τους dns;

Εμενα με OPENDNS μπαίνει κανονικά.

cakavera
17-06-07, 03:23
Και'γω αυτο εχω κανει απλα ηθελα να μαθω γιατι δεν εχουν ενημερωθει ακομα.

Gap
17-06-07, 03:24
Εμένα και χωρίς OPENDNS μπαίνει...

EDIT:λάθος έκανα...:whistle:

N0iZe
17-06-07, 03:57
Και εγώ έχω προβλήματα με το dns της tellas, το γύρισα σε opendns και ηρέμισα :)

Tatiana
17-06-07, 04:05
Mε adsl vivodi full λογικό να έχεις πρόβλημα με dns tellas...

wintech2003
17-06-07, 04:56
The customer had a “new” IP from the 91.140.x.x zone that we recently
acquired.As such, there was a timeframe where our DNS records should
be updated with the new reverse zones and also for RIPE to register us
on their systems as the owners of the reverse (.arpa.net) zone.
The upgrade is complete and there should be no more “problems”
timeframe = 2 MHNEΣ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε. Εχω κουραστεί να τους κοροιδεύω. Το πολύ πολύ κάποια στιγμή να πάω να δουλεψω εκεί να τους κοροιδεψω κι εκ των εσω.

Η απάντηση γιατί ήταν στα αγγλικά? Υποτίθεται οτι προέρχεται απο τεχνικό της Tellas?

giavel
17-06-07, 05:11
Η απάντηση γιατί ήταν στα αγγλικά? Υποτίθεται οτι προέρχεται απο τεχνικό της Tellas?

αυτό ειναι ένα mail που μου έκανε forward ο άνθρωπος τον οποίο είχα βρεί εκείνο το απόγευμα στα γραφεία της τελλας δυό μερες μετά την επικοινωνία μου μαζί του όταν και φτιάχτηκε το πρόβλημα. Προφανώς του το είχε στείλει ο άνθρωπος που έβαλε και κοίταξε το θέμα.

Τώρα για το ποιός είναι ο λόγος οτι είναι στα αγγλικά ή για το αν ο administratorας της tellas είναι αγγλος-αμερικάνος-πακιστανός κτλ...

:whistle: μαντέψτε ποιά είναι αρμόδια να απαντήσει.... ;)

Tatiana
17-06-07, 05:18
Έλα με την ειρωνεία κατάντησε παλιό το αστείο....

Όλοι οι 'administratorες' της ΤΕΛΛΑΣ είναι Έλληνες....

Όσο για το ποιός έστειλε αυτό το μύνημα θα έπρεπε να ξέρω σε ποιόν μίλησες αν και έχω μια ιδέα.....επίσης λογική μου φαίνεται σαν απάντηση........

N0iZe
17-06-07, 12:41
Mε adsl vivodi full λογικό να έχεις πρόβλημα με dns tellas...
Κάπως πειράχτηκε το account μου. Tellas έχω, thanks για την επισήμανση.

demon_athens
18-06-07, 18:40
έχουν πρόβλημα και ενδιάμεσοι σταθμοί. Αυτό είναι το πρόβλημα, μίλησα απευθείας με τους Ιταλούς που ο κόμβος τους δεν έσπρωχνε τα request όπως έπρεπε και μου απάντησαν μέσα σε μερικές ώρες ότι όντως υπάρχει θέμα και ακόμα προσπαθούν να το λύσουν. Πήρα την Tellas, έχουν περάσει 4 μέρες και και δεν έχω πάρει απάντηση.

Παρόμοιο θέμα έχει και H HOL. και εκεί επικοινώνησα απευθείας με τους έξω αλλά δεν έλαβα απάντηση.

Αυτό τώρα το θέμα με το opendns ναι, Ok δουλεύει. Αλλά δεν γουστάρω να κάνω πατέντες για να μπορώ να λειτουργώ. Πρέπει επιτέλους να αναλάβουν τις ευθύνες τους, ας τους αγοράσουν να τελειώνουμε γιατί δεν πάει άλλο, όλοι στον κόκορα εκεί μέσα.

inspigr
19-06-07, 21:08
Γεια σε όλους σας,

Είναι το πρώτο post που κάνω και διάβασα με προσοχή τα σχόλια όλων σας. Είναι παρήγορο μερικές φορές να ξέρεις ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.
Δυστυχώς, εδώ και οκτώ (8) ημέρες άλλαξα web hosting (στην Αμερική) και ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι nameserver της ΤΕΛΛΑΣ. Στα τηλέφωνα που έκανα, διαπίστωσα απλά την καλή διάθεση των υπαλλήλων να βοηθήσουν ένα απλό χρήστη και να καταχωρήσουν ένα πρόβλημα, χωρίς τεχνικές γνώσεις (π.χ reset tcp/ip κτλ) που ίσως θα έπρεπε, αφούν είναι Τεχνική Βοήθεια. Δεν θαθελα να κατηγορήσω κανέναν παρά μόνο εμένα που επέλεξα την ΤΕΛΛΑΣ (βρίσκομαι στην Λάρισα) για ISP. Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως εάν καταφύγω σε λύσεις OPENdns ή no-ip θα μπορώ να διαχειρίζομαι τα site και τους server του εξωτερικού, αλλά οι πελάτες μου, οι οποίοι θα θέλουν να δουν το site μου και να παραγγείλουν, δεν θα μπορούν. Δεν μπορώ να σας κρύψω την απογοήτευσή μου και την κούραση από αυτό το κυνήγι μαγισσών στην Ελλάδα όπου πληρώνεις για να σου δημιουργούν πρόβλημα.
Όταν δε, πήγα σε κάποιους φίλους μου που έχουν Vivodi (απλή) και Forthnet (ADSL) και δοκίμασα να μπώ στον νέο server όλα πήγαν ρολόϊ.
Κρίμα, δεν το περίμενα αυτό από μια σοβαρή εταιρεία όπως θαθελε να λέγεται η ΤΕΛΛΑΣ!

Νικόλας:oops:

yuk
19-06-07, 21:46
Λογικό είναι να μη μπορούν οι τεχνικοί "πρώτης γραμμής" να σε βοηθήσουν σε τέτοια θέματα. Θα έλεγα να ξαναπάρεις και να ζητήσεις τεχνικό δικτύων ή κάποιον από το noc ή routing. Δοκίμασε στη χειρότερη να στείλεις emails στο noc, domains@tellas (αν υπάρχουν αυτά) στους admins των ns (ψάξε με host -v), γενικά κάποιο θα πετύχεις που μπορεί να το διαβάσει κάποιος κατάλληλος...

Spanos
19-06-07, 21:50
Γεια σε όλους σας,

Είναι το πρώτο post που κάνω και διάβασα με προσοχή τα σχόλια όλων σας. Είναι παρήγορο μερικές φορές να ξέρεις ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα.
Δυστυχώς, εδώ και οκτώ (8) ημέρες άλλαξα web hosting (στην Αμερική) και ακόμα δεν έχουν ενημερωθεί οι nameserver της ΤΕΛΛΑΣ. Στα τηλέφωνα που έκανα, διαπίστωσα απλά την καλή διάθεση των υπαλλήλων να βοηθήσουν ένα απλό χρήστη και να καταχωρήσουν ένα πρόβλημα, χωρίς τεχνικές γνώσεις (π.χ reset tcp/ip κτλ) που ίσως θα έπρεπε, αφούν είναι Τεχνική Βοήθεια. Δεν θαθελα να κατηγορήσω κανέναν παρά μόνο εμένα που επέλεξα την ΤΕΛΛΑΣ (βρίσκομαι στην Λάρισα) για ISP. Το κύριο πρόβλημά μου είναι πως εάν καταφύγω σε λύσεις OPENdns ή no-ip θα μπορώ να διαχειρίζομαι τα site και τους server του εξωτερικού, αλλά οι πελάτες μου, οι οποίοι θα θέλουν να δουν το site μου και να παραγγείλουν, δεν θα μπορούν. Δεν μπορώ να σας κρύψω την απογοήτευσή μου και την κούραση από αυτό το κυνήγι μαγισσών στην Ελλάδα όπου πληρώνεις για να σου δημιουργούν πρόβλημα.
Όταν δε, πήγα σε κάποιους φίλους μου που έχουν Vivodi (απλή) και Forthnet (ADSL) και δοκίμασα να μπώ στον νέο server όλα πήγαν ρολόϊ.
Κρίμα, δεν το περίμενα αυτό από μια σοβαρή εταιρεία όπως θαθελε να λέγεται η ΤΕΛΛΑΣ!

Νικόλας:oops:

Γιαυτό συνήθως αφήνουμε για λίγες μέρες τον παλιό server επάνω ώστε να να ενημερώνει για την αλλαγή και να κάνει ανακατεύθηνση ;)

inspigr
19-06-07, 21:53
Σε ευχαριστώ φίλε yuk, για την άμεση απάντηση στο post μου. Ζήτησα ήδη για να μιλήσω με κάποιον τεχνικό και μου είπαν ότι δεν γίνεται και ότι ο Προϊστάμενος κάποιος κύριος αφαίρεση επωνύμου θα επικοινωνήσει μαζί μου. Απόλυτη σιωπή όμως. Αργότερα σήμερα, θα στείλω φαξ στο 2111200021 γράφωντας ότι έχει συμβεί. Ακόμα και εάν προσωρήσω σε διακοπή το πρόβλημα δεν λύνεται αφού όποιος πελάτης έχει ΤΕΛΛΑΣ δεν θα μπορεί να έχει πρόσβαση στο site.
Φιλικά
Νίκος

inspigr
19-06-07, 22:00
Γιαυτό συνήθως αφήνουμε για λίγες μέρες τον παλιό server επάνω ώστε να να ενημερώνει για την αλλαγή και να κάνει ανακατεύθηνση ;)

Ο παλιός server είναι επάνω. Λόγω εργασίας και χωρίς να θέλω να εμφανιστώ ξερόλας ( o kserolas :) έχω κάνει την διαδικασία αυτή εκατοντάδες φορές τόσο εδώ όσο και στο εξωτερικό. Κάνοντας login με ΤΕΛΛΑΣ λαμβάνω το Control Panel του παλιού server. Εκτελώντας την ίδια διαδικασία με opendns ή VIVODI ή FORTNET "βλέπω" το Control Panel του νέου. Το πρόβλημα είναι σημαντικότατο όταν σε αυτόν το server έχεις πελάτες με ecommerce website.

Παρόλα αυτά, σε ευχαριστώ για την επισήμανση φίλε μου.
CU!

@ ADSLgr.com All rights reserved.