PDA

Επιστροφή στο Forum : USRobotics & username



CaBrInHa
16-11-04, 00:53
Ρε σεις το USRobotics μου βγαζει ενα προβλημα. Οταν παω να κανω ρυθμισεις εκει που μου ζηταει το ονομα χρηστη βαζω το δικο μου (cabrinha.pat.forthnet.gr@forthnet.gr)αλλα αυτο μετα απο αυτο μου προσθετει και τον κωδικο προσβασης ( cabrinha.pat.forthnet.gr@forthnet.gr********* ) με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω. Οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει.

terper
16-11-04, 00:55
Πιθανόν αποθηκευμένος κωδικός...
Delete cookies

sdikr
16-11-04, 01:01
Ρε σεις το USRobotics μου βγαζει ενα προβλημα. Οταν παω να κανω ρυθμισεις εκει που μου ζηταει το ονομα χρηστη βαζω το δικο μου (cabrinha.pat.forthnet.gr@forthnet.gr)αλλα αυτο μετα απο αυτο μου προσθετει και τον κωδικο προσβασης ( cabrinha.pat.forthnet.gr@forthnet.gr********* ) με αποτελεσμα να μην μπορω να συνδεθω. Οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει.

έχεις βάλει το καινούργιο firmware?

CaBrInHa
16-11-04, 01:01
Εγω δεν εχω ξανακανει συνδεση με αυτο το λογαριασμο. Και παλι ομως εγω εβαλα και αλλο κωδικο και παλι εβγαζε τον καινουργιο στο ονομα χρηστη. Στη τεχνικη υποστηριξη η κοπελα ειπε οτι μαλλον τα μοντεμ αυτα εχουν προβλημα. Αυτα μου τα βγαζει στο web configuration. Καινουργιο firmware δεν εχω βαλει. Και συνδεομαι σε pppoa.

sdikr
16-11-04, 01:04
Στη τεχνικη υποστηριξη η κοπελα ειπε οτι μαλλον τα μοντεμ αυτα εχουν προβλημα.

πρόβλημα έχει το ..... να μην πώ τι, να της πείς την άλλη φορα!

Υπάρχει μια περίπτωση λόγο παλιου firmware να κολάει στο μεγάλο όνομα χρήστη, κάνε μια αναβάθμιση

CaBrInHa
16-11-04, 01:09
Διαβασα στη σελιδα της εταιριας οτι υποστηριζει ονοματα μεχρι και 256 χαρακτηρες. Αρα κατι αλλο φταει.

crimson
16-11-04, 01:13
δοκίμασε αντί για web να τρέξεις το EasyConfigurator κ δώσε εκεί αυτά που πρέπει
[ή στο 1ο ή στο 2ο ταμπ είναι αν θυμάμαι καλά].


όταν τελικά σου δουλεψουν οι ρυθμίσεις κάντες κι ένα backup [στο φιρμγουερ 2 έχει backup settings στο 1 δε θυμάμαι] και αχρείαστο να 'ναι :)

CaBrInHa
16-11-04, 01:16
Στο προγραμμα αυτο οταν παω να κανω εφαρμογη των ρυθμισεων μου λεει Failed to configure the router.

sdikr
16-11-04, 01:24
Επιμένω, κάνε αναβάθμιση το firmware

CaBrInHa
16-11-04, 01:25
Λοιπον το εκανα και δεν αλλαξε τιποτα. Γαμωτο τι αλλο μπορει να φταει?

crimson
16-11-04, 01:26
θα σου λεγα για κανα ρισετ, αλλά βάλε νέο φιρμγουεαρ κατευθείαν κ πιθανόν να γλυτώσεις χρόνο.

CaBrInHa
16-11-04, 01:39
Εκανα firmware update αλλα το προβλημα παραμενει.

sdikr
16-11-04, 01:39
δεν ξέρω τι να σου πώ, επειδη είχε γίνει καποια αναφόρα παλιότερα το είχα δοκιμάσει με username πάνω απο 40 χαρακτήρες και μου δούλευε μια χαρά

ipo
16-11-04, 01:42
Λοιπόν έχω τη λύση σου! Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα. Είσαι ακόμη on-line;

Αν ναι, μπες στο chatroom #adslgr στο IRC (GRnet) για να σου πω.

sdikr
16-11-04, 01:43
Αν ναι, μπες στο chatroom #adslgr στο IRC (GRnet) για να σου πω.

γιατί όχι εδώ; Θα βοηθήσει και άλλους!

paradisegr
16-11-04, 01:47
Ζητησε να μειωθεί κατά ένα γράμμα το username σου δηλαδή να φύγει το α. Εμένα με 7 χαρακτήρες δουλέυει μια χαρά (συν όλα τα υπόλοιπα)

ipo
16-11-04, 01:48
Ψάχνω να βρω το thread στο οποίο είχα γράψει την ιστορία του προβλήματός μου, καθώς και τη λύση του.

Μάλλον το πρόβλημα είναι μόνο με τα USR 9105. Ίσως δεν υφίσταται στo 9106 που έχεις εσύ sdikr.

cabrinha 9105 έχεις;

CaBrInHa
16-11-04, 02:09
Οπως μου ειπε ο ιπο το προβλημα μαλλον βρισκεται στο μεγαλο μηκος του ονοματος χρηστη ο οποιος αν και αναγνωριζεται απο το μοντεμ δεν συμβαινει το ιδιο με τον ΟΤΕ και τη Φορθνετ. Σαν λυση μου προτεινε να αλλαξω το ονομα και να κανω προσπαθειες συνδεσεις με διαφορετικο αριθμο χαρακτηρων καθε φορα και να ελεγχω παραλληλα εαν μου κανει επικολληση τον κωδικο στο τελος. Αφου βρω με ποσα γραμματα δεν εχω προβλημα το μονο που μενει ειναι να ζητησω απο τη Φορθνετ να μου αλλαξει το ονομα του λογαριασμου.

ipo
16-11-04, 02:18
Λεπτομερείς απαντήσεις θα βρείτε στα links:

http://www.adslgr.com/forum/thread10502-0-asc-15.html

http://www.adslgr.com/forum/thread10502-0-asc-30.html

http://www.adslgr.com/forum/thread10502-0-asc-45.html

Καλή τύχη!

ipo
16-11-04, 02:22
Ζητησε να μειωθεί κατά ένα γράμμα το username σου δηλαδή να φύγει το α. Εμένα με 7 χαρακτήρες δουλέυει μια χαρά (συν όλα τα υπόλοιπα)

Δυστυχώς δεν είναι τόσο προφανής η λύση. Εξαρτάται από την περίπτωση. Εμένα π.χ. μου δούλευε με 5 και με 8 χαρακτήρες, ενώ δεν μου δούλευε με 12.

Του cabrinha δεν του δουλεύει με 8!

Η διαδικασία εντοπισμού του αποδεκτού username περιγράφεται στα πιο πάνω posts.

sdikr
16-11-04, 19:56
Απο την σελίδα της usr


--username <username>

The login name of the PPPoE or PPPoA interface.

This option is only applied to a PPPoE or PPPoA interface.

The -–password option is also needed when this option is used.

Valid values: string of 32 characters.

ipo
16-11-04, 20:03
Εγώ έγω συνολικό username (μαζί με τα παρελκόμενα της FORTHnet) 33 χαρακτήρες, ενώ μου δουλεύει και με 36. Στον paradisegr δουλεύει με 35. Ο cabrinha με 36 χαρακτήρες δεν μπορούσε να συνδεθεί...

Απ' ό,τι φαίνεται ούτε η USR γνωρίζει επακριβώς το πρόβλημα.

dracula
16-11-04, 22:30
Καλησπερα
ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω. Μολις πριν απο λιγο λυθηκε (ακομα δεν ξερω τι παρενεργειες εχει βεβαια...) Πρεπει να ρυθμιστει η συνδεση ως BRIDGE και αφου γινει reboot το modem φτιαχνουμε μια νεα συνδεση (σα να προκειται για dialup)
...και δουλευει...

Περισσοτερες λεπτομερειες αν θελετε σε λιγη ωρα

Μ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.