PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο dslam Πεντέλης ??



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Tznir
14-06-07, 13:23
Καλό μεσημέρι σε ολους σας!!!

Κοιτάζω απο τις 11 ιουνίου να δω πότε 8α ενιμερω8εί o wizard για το αστικό κέντρο της Πεντέλης...απο οτι φαίνεται όμως σαν να κόλλησε η ενημέρωση του αφου μια μέρα πριν την ενεργοποίηση του Α/Κ.....δείχνει ακόμα τα παρακάτω

Αρ. τηλεφώνου: 210 804**** Είδος σύνδεσης: ISDN
Κέντρο: ΠΕΝΤΕΛΗ (PENT)
Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

Μήπως η αγαπητη fortnet θα ακολουθησει το παράδειγμα της κηφισσιας????

Είναι κανενας άλλος που έχει κανει αίτηση για ιδοκτητο δικτυιο για Α/Κ πεντέλης???

lewton
14-06-07, 14:02
Το πρόβλημά σου ποιό είναι;
Τί θα έπρεπε να δείχνει;

Dimis
14-06-07, 14:04
Μάλλον περίμενε να του δείξει
Αναμενόμενη κάλυψη: ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ ΦΙΛΑΡΑΚΙ...
ή
Αναμενόμενη κάλυψη: ΣΕ 23 ΩΡΕΣ 30 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ 10 ΔΕΥΤΕΡΑ... ΤΟ'ΧΟΥΜΕ ΤΟ'ΧΟΥΜΕ...

oekab1992
14-06-07, 15:58
Καλό μεσημέρι σε ολους σας!!!

Κοιτάζω απο τις 11 ιουνίου να δω πότε 8α ενιμερω8εί o wizard για το αστικό κέντρο της Πεντέλης...απο οτι φαίνεται όμως σαν να κόλλησε η ενημέρωση του αφου μια μέρα πριν την ενεργοποίηση του Α/Κ.....δείχνει ακόμα τα παρακάτω

Αρ. τηλεφώνου: 210 804**** Είδος σύνδεσης: ISDN
Κέντρο: ΠΕΝΤΕΛΗ (PENT)
Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.
Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 15/06/2007

Μήπως η αγαπητη fortnet θα ακολουθησει το παράδειγμα της κηφισσιας????

Είναι κανενας άλλος που έχει κανει αίτηση για ιδοκτητο δικτυιο για Α/Κ πεντέλης???

Εγώ έχω κάνει με 4νετ αίτηση, προχθές την έστειλα. Κάνω την προσευχή μου ο wizzard να μην πέσει έξω, αν και φοβάμαι οτι η ΠΕΝΤΕΛΗ θα φάει πακέτο.

loukoumaki
14-06-07, 16:19
καλα φιλε μου αυτα τα πρασινα γραμματα μου βγαλανε τα ματια
χαχαχαχαχαχχα

Zorz
14-06-07, 17:35
Μια απο τα ίδια, έδωσα την αίτηση αυτή την δευτέρα 11/06 και περιμένω να δω ότι ολα θα πάνε καλα, να μην έχουμε καμιά αλλαγή στο status δηλαδη τελευταία στιγμη. ;)

Tznir
14-06-07, 19:32
Αυτο εύχομαι και εγω να μην γίνει καμια αλλαγη της τελευταιας στιγμής όπως έχει γίνει πιο παλια σε άλλα αστικα κέντρα!!

Εγω βασικά την έχς κανει την αίτηση απο τισ 28 μαιου...αλλα έχωντας τους πάρει τηλ 3 φορές ακόμα να με δω στο broadband status!!!

Εσάς σας έχει βγάλει κανα status??


Βασικά έχουν κάνει όλα τα απαραίτητα σκαψίματα εδω και καιρό....τώρα να δούμε τι θα γίνει

oekab1992
14-06-07, 20:08
Εγώ την αίτηση την έστειλα τρίτη για την γνωστή προσφορά 01/06/07. Μου είπαν πως σε 4-5 μέρες θα περαστεί στο σύστημα, αλλά ενδέχεται να μην φανέί στο status διότι ουσιαστικά για εμάς του παλαιούς πελάτες αποτελεί μεταβολή, και όχι νέα γραμμή. Εγώ που ειμαι απο πέρσυ με την τότε προσφορά της 01/06/06 ακόμα γράφει εκει τα στοιχεία μου τα παλαιά. Οπότε μαλλον θα ενημερωνόμαστε τηλεφωνικά για την πρόοδο. Αύριο που έχουμε 15 θα καλέσω 4νετ να μάθω αν το κέντρο Πεντέλης θα εγκαινιαστεί ή αν θα φάμε όπως λένε αστοχία οχι μεγαλύτερη του ενός μηνός.

Είδωμεν!!!

oekab1992
15-06-07, 00:20
Διαθεσιμότητα broadband υπηρεσιών Forthnet 2play & Forthnet ADSL:
Υπάρχει δυνατότητα πρόσβασης στην περιοχή σας.
Αρ. τηλεφώνου: 210 804xxxx Είδος σύνδεσης: PSTN
Κέντρο: ΠΕΝΤΕΛΗ (PENT)

Επωφεληθείτε από τις απίθανες προσφορές στις υπηρεσίες Broadband της Forthnet και κερδίστε ταχύτητα, δωρεάν μήνες συνδρομής και ασυναγώνιστες τιμές. Επιλέξτε τώρα Forthnet 2play και συνδεθείτε άμεσα χωρίς κόπο και καθυστερήσεις.

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Υπάρχει διαθέσιμη κάλυψη.
Tελευταία ενημέρωση:14/06/2007

TO ΟΝΕΙΡΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΠΕΝΤΕΛΟΒΡΙΛΗΣΣΙΟΜΕΛΙΣΙΩΤΕΣ!!

Feresuxnos
15-06-07, 00:43
WOOOOOT !!!

:clap::yahoo::oneup:

Zorz
15-06-07, 01:14
Επιτέλους! Έχουμε δίκτυο forthnet στο ακριτικό dslam Πεντέλης!! :p
Μπράβο forthnet και εύχομαι ολα να πάνε καλα και με τίς αιτήσεις μας.

Feresuxnos
15-06-07, 01:38
Παρέδωσα την δικιά μου αίτηση 2play soho την Παρασκευή 8/6 στο Πλαίσιο.

Τρίτη 12/6 πρωί τους παίρνω τηλέφωνο για να δω αν έλαβαν την αίτηση μου , αλλά όλες οι γραμμές ήταν κατελημένες (κλασσικά :rtfm::whistle:).

Το μεσημεράκι όμως (γύρω στης 2) χτυπάει το κινητό μου.
//Η συνομιλία αν θυμάμαι καλά ήταν κάπως έτσι:

-Γεια σας ο κ. Χ;
-Ναι , ο ίδιος.
-Τηλεφωνούμε από την Forthnet σχετικά με την αίτηση σας και θα θέλαμε να σας κάνουμε μερικές διευκρινίσεις .
-Παρακαλώ.
-Γνωρίζετε πως η γραμμή σας θα μετατραπεί από ISDN σε PSTN;
-Ναι το γνωρίζω. Αν δεν κάνω λάθος ο κόμβος της Πεντέλης θα ανοίξει την Παρασκευή οπότε αν είναι εύκολο να με βάλετε κατευθείαν στα 10Mbit και όχι στο 1Μbit.
-Ναι , θα προωθήσουμε την αίτηση σας την Παρασκευή.
-Ωραία. Θα χρειαστεί να παραδώσω τον netmod στον ΟΤΕ;
-Θα σας ενημερώσουμε για το τι πρέπει να κάνετε…
-Ευχαριστώ.



:worthy::respekt:



Άντε να δούμε γιατί τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.:p

oekab1992
15-06-07, 10:31
Επιτέλους ιδιόκτητο δίκτυο στο τριεθνές Μελισσίων - Βριλησσίων - Πεντέλης. Επιτέλους πρόσβαση μεγάλων ταχυτήτων στη γκατζολία της Πεντέλης, στον σύγχρονο Εβρο της Αττικής. Πέρα απο την πλάκα πάντως, επειδή το dslam Πεντέλης είναι αρκετά ψηλά στην Πεντέλη, μεγάλες ταχύτητες κόβω να παίρνουν μόνο οι Πεντελιώτες, οι Βριλησσιώτες στο Πάτημα και λίγο τα Μελίσσια. Τα κάτω Βριλήσσια, ειδικά όσοι μένουν στα σύνορα με Χαλάνδρι, την έκατσαν την βάρκα!!

tolis_r01
15-06-07, 10:35
Που ειναι ο ΟΤΕ στην πεντελη? Πανω στην παλαια πεντελη?

lewton
15-06-07, 10:35
Επιτέλους ιδιόκτητο δίκτυο στο τριεθνές Μελισσίων - Βριλησσίων - Πεντέλης. Επιτέλους πρόσβαση μεγάλων ταχυτήτων στη γκατζολία της Πεντέλης, στον σύγχρονο Εβρο της Αττικής. Πέρα απο την πλάκα πάντως, επειδή το dslam Πεντέλης είναι αρκετά ψηλά στην Πεντέλη, μεγάλες ταχύτητες κόβω να παίρνουν μόνο οι Πεντελιώτες, οι Βριλησσιώτες στο Πάτημα και λίγο τα Μελίσσια. Τα κάτω Βριλήσσια, ειδικά όσοι μένουν στα σύνορα με Χαλάνδρι, την έκατσαν την βάρκα!!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=101084

nm96027
15-06-07, 10:42
Επιτέλους ιδιόκτητο δίκτυο στο τριεθνές Μελισσίων - Βριλησσίων - Πεντέλης. Επιτέλους πρόσβαση μεγάλων ταχυτήτων στη γκατζολία της Πεντέλης, στον σύγχρονο Εβρο της Αττικής. Πέρα απο την πλάκα πάντως, επειδή το dslam Πεντέλης είναι αρκετά ψηλά στην Πεντέλη, μεγάλες ταχύτητες κόβω να παίρνουν μόνο οι Πεντελιώτες, οι Βριλησσιώτες στο Πάτημα και λίγο τα Μελίσσια. Τα κάτω Βριλήσσια, ειδικά όσοι μένουν στα σύνορα με Χαλάνδρι, την έκατσαν την βάρκα!!

Για οσους μένουν προς το Πάτημα και την Ηρακλείτου, ισχυει η απαντηση του lewton.
Για αυτους που μένουν στα Βριλησσια κοντα στα συνορα με το Χαλανδρι, χαμηλα, κάτω απο απο την Πλατεία Αναληψεως, δεν υπαρχει πρόβλημα γιατι ηδη καλύπτονται απο το Α/Κ Χαλανδρίου που εχει κάλυψη.

Zorz
15-06-07, 11:17
Εγώ μένω ψηλά στα Βριλήσσια προς Πάτημα, προς Ηρακλείτου και απο db atten. έχω 43! Τραγική κατάσταση. Το πόσο μέρος των Βριλησσίων καλύπτεται απο το dslam Χαλανδρίου δεν το ξέρω.




Που ειναι ο ΟΤΕ στην πεντελη? Πανω στην παλαια πεντελη?

Δες εδω.. http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105078

Προφέσσορας_Χάος
15-06-07, 11:17
Σήμερα μπήκαμε κ εμείς..το ερώτημα ειναι αν κάνω σήμερα την αίτηση και φύγω απο την βιβόντι (ΑΡΥΣ) θα μείνω χωρίς νετ για ενα μήνα;η θα έχω νέτ μέχρι να με ενεργοποιήσει στο ιδιόκτητο της φορθνετ..;
Ιδου η απορία .Για εμένα ειναι μεγάλο ερώτημα , δηλαδή εαν ισχύει εμπράκτος το νέο RUO..η είναι απλά στα χαρτιά..;
Οσο για το άν θα πιάσουμε ταχύτητες εμείς που είμαστε ψηλά στην Νέα Πεντέλη αμφιβάλω πάρα μα πάρα πολύ..Το πολύ για 2 mbit και αυτό με πολλά προβλήματα..

oekab1992
15-06-07, 11:30
Που ειναι ο ΟΤΕ στην πεντελη? Πανω στην παλαια πεντελη?

Ψηλά, πάνω απο τις ταβέρνες, μετα το νοσοκομείο το στρατιωτικό για τρελούς.

Tznir
15-06-07, 11:59
Αντε με γεια μας!!!!\

Εχω ερώτηση κρισεως....:hmm:εγω που μένω στο παπαδημητρλιου δίπλα, τι ταχυτητα λετε να πίασω....???αν μου κόβουν κανα 1-2 Μβιτ δεν με πειράζει και πολυ αλλα παραπάνω είναι ξεφτιλα:evil:!!!

Αντε τώρα να δούμε....ποτε θα προχωρήσει η αιτηση!!!
Το άλλο μεγάλο αγχος της ζωούλας μας!!!

lewton
15-06-07, 12:02
Σήμερα μπήκαμε κ εμείς..το ερώτημα ειναι αν κάνω σήμερα την αίτηση και φύγω απο την βιβόντι (ΑΡΥΣ) θα μείνω χωρίς νετ για ενα μήνα;η θα έχω νέτ μέχρι να με ενεργοποιήσει στο ιδιόκτητο της φορθνετ..;
Ιδου η απορία .Για εμένα ειναι μεγάλο ερώτημα , δηλαδή εαν ισχύει εμπράκτος το νέο RUO..η είναι απλά στα χαρτιά..;
Οσο για το άν θα πιάσουμε ταχύτητες εμείς που είμαστε ψηλά στην Νέα Πεντέλη αμφιβάλω πάρα μα πάρα πολύ..Το πολύ για 2 mbit και αυτό με πολλά προβλήματα..
Δεν είναι καθόλου μεγάλο ερώτημα.
Η απάντηση έχει δωθεί εδώ και καιρό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=92011.

Zorz
15-06-07, 12:05
Σήμερα μπήκαμε κ εμείς..το ερώτημα ειναι αν κάνω σήμερα την αίτηση και φύγω απο την βιβόντι (ΑΡΥΣ) θα μείνω χωρίς νετ για ενα μήνα;η θα έχω νέτ μέχρι να με ενεργοποιήσει στο ιδιόκτητο της φορθνετ..;
Ιδου η απορία .Για εμένα ειναι μεγάλο ερώτημα , δηλαδή εαν ισχύει εμπράκτος το νέο RUO..η είναι απλά στα χαρτιά..;
Οσο για το άν θα πιάσουμε ταχύτητες εμείς που είμαστε ψηλά στην Νέα Πεντέλη αμφιβάλω πάρα μα πάρα πολύ..Το πολύ για 2 mbit και αυτό με πολλά προβλήματα..

Εσείς στην Νέα Πεντέλη γιατί να μην έχετε αφου είστε δίπλα στο dslam. Το κρίμα είναι σε μας που είμαστε Βριλήσσια.

spartacus
15-06-07, 12:12
Σήμερα μπήκαμε κ εμείς..το ερώτημα ειναι αν κάνω σήμερα την αίτηση και φύγω απο την βιβόντι (ΑΡΥΣ) θα μείνω χωρίς νετ για ενα μήνα;η θα έχω νέτ μέχρι να με ενεργοποιήσει στο ιδιόκτητο της φορθνετ..;
Ιδου η απορία .Για εμένα ειναι μεγάλο ερώτημα , δηλαδή εαν ισχύει εμπράκτος το νέο RUO..η είναι απλά στα χαρτιά..;
Οσο για το άν θα πιάσουμε ταχύτητες εμείς που είμαστε ψηλά στην Νέα Πεντέλη αμφιβάλω πάρα μα πάρα πολύ..Το πολύ για 2 mbit και αυτό με πολλά προβλήματα..

Αφου οι εναλλακτικοί είναι όλοι τους ψοφοδεείς και αρκούνται στα κέντρα του οτε τι περιμένεις; θα έπρεπε να υπάρχει στην πεντέλη κέντρο, παλιά ή νέα δεν έχει σημασία, απορώ γιατι το ονόμασαν κέντρο πεντελης αφού βρίσκεται στα συνορα Μελισσια βριλλήσια, αν βάλεις φορτηνετ πες μου τα στατιστικά σου μιας και έχουμε τα ίδια σκατά από άποψη απόστασης, ειμαι κοντά σου στην επτανήσου και έχω 57db, έχω σύνδεση που λήγει καλό Άυγουστο γι' αυτό θα αργήσω να κάνω δοκιμές με την forthnet.

spartacus
15-06-07, 12:14
Ψηλά, πάνω απο τις ταβέρνες, μετα το νοσοκομείο το στρατιωτικό για τρελούς.

λάθος, ειναι πίσω από το πολυκατάστημα του Μουστάκα στα Μελίσσια προς λεωφόρο χαλανδρίου, αυτό που λές ισως ειναι κάτι άλλο.

Tznir
15-06-07, 12:17
Ψηλά, πάνω απο τις ταβέρνες, μετα το νοσοκομείο το στρατιωτικό για τρελούς.


ωωωωωωωωωπα.... μόλις κατάλαβα ότι τι κάτσαμε τη βάρκα (όπως με το sea diamond:p).
Οταν λες μετα το νοσοκομείο εννοείς εκεί που αρχίζουν οι στροφές που σε οδηγούν προς Νέα Μάκρη?? δλδ στην πάλια πεντέλη??

Προφέσσορας_Χάος
15-06-07, 12:30
Δεν είναι καθόλου μεγάλο ερώτημα.
Η απάντηση έχει δωθεί εδώ και καιρό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=92011.
Κι όμως η φορθνετ υποστηρίζει οτι πρέπει εγώ να κάνω την διακοπή καλύτερα..και οτι η γραμμή θα κοπεί για ενα μήνα..τώρα βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα σας..εκτός και αν η τηλεφωνήτρια δεν είχε την παραμικρή ενημέρωση..γι αυτό ανησυχώ λίγο..

Tznir
15-06-07, 12:36
Κι όμως η φορθνετ υποστηρίζει οτι πρέπει εγώ να κάνω την διακοπή καλύτερα..και οτι η γραμμή θα κοπεί για ενα μήνα..τώρα βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα σας..εκτός και αν η τηλεφωνήτρια δεν είχε την παραμικρή ενημέρωση..γι αυτό ανησυχώ λίγο..



βασικά ποτε δεν μπορεις να βγάλεις άκρη μαζι τους....εγω τους έχς καλέσει 3 φορές μέχρι τωρα και ο ενας μου έλεγε τελείως διαφορετικά σενάρια....με τον άλλον καλα ξεμπερδέματα αυτο εύχομαι!!

oekab1992
15-06-07, 13:18
λάθος, ειναι πίσω από το πολυκατάστημα του Μουστάκα στα Μελίσσια προς λεωφόρο χαλανδρίου, αυτό που λές ισως ειναι κάτι άλλο.


Εμένα μου ειπαν πως ειναι εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105078

oekab1992
15-06-07, 13:19
ωωωωωωωωωπα.... μόλις κατάλαβα ότι τι κάτσαμε τη βάρκα (όπως με το sea diamond:p).
Οταν λες μετα το νοσοκομείο εννοείς εκεί που αρχίζουν οι στροφές που σε οδηγούν προς Νέα Μάκρη?? δλδ στην πάλια πεντέλη??

Δες παρακάτω που ειναι ακριβώς

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105078

[+=]Neo_Geo{Ech13}
15-06-07, 15:35
Πςςςςςς αυτα ειναι παιδια, χαιρομαι ιδιαιτερα και ας εβαλα 8αρα Connx by OTE και την χρυσοπληρωνω. Σε κανα 5μηνο θα μαι ενας απο τους πολλους σαν εσας ελπιζω, ωραια πραγματα =) Αντε καλοριζικες παιδια !

tolis_r01
15-06-07, 19:13
Δεν νομιζω οτι ο ΟΤΕ της Πεντελης ειναι στα Μελισσια πισω απο το Μουστακα. Το Παλαια Πεντελη ειναι πολυ πιο πιθανο χωρις να παιρνω και ορκο... Ειναι ευκολο να μαθουμε

Tznir
15-06-07, 21:00
Δεν νομιζω οτι ο ΟΤΕ της Πεντελης ειναι στα Μελισσια πισω απο το Μουστακα. Το Παλαια Πεντελη ειναι πολυ πιο πιθανο χωρις να παιρνω και ορκο... Ειναι ευκολο να μαθουμε

Αν είναι εύκολο μας λες το τρόπο να το ψάξουμε η θα τα κρατήσεις μυστικό:p????

Προφέσσορας_Χάος
16-06-07, 07:51
Πρίν 2 χρόνια που είχα φτάσει πολύ βαθιά στα κυκλώματα του ΟΤΕ :p μου είχε πεί ενας τεχνικός οτι το dslam ειναι επι της Λεοφώρου Πεντέλης στο υψος κοντά στο Λύκειο της Νέας Πεντέλης..Για την ακρίβεια μου είπε οτι ειναι ενα σπιτάκι με σιδερένιες πόρτες..

tolis_r01
16-06-07, 11:11
Αν είναι εύκολο μας λες το τρόπο να το ψάξουμε η θα τα κρατήσεις μυστικό:p????

Τη Δευτερα θα ξερω και θα σας ενημερωσω για το που ειναι ο ΟΤΕ Πεντελης. Το πιο πιθανο εως σιγουρο ειιναι εντος των εγκαταστασεων να ειναι και το DSLAM κι οχι ξεμπαρκο και σε σπιτακια ασχετα με τον ΟΤΕ... Λιγο υπομονη

Tznir
16-06-07, 13:48
Οκ τολης σε ευχαριστώ πολύ...αν και δεν έχει μεγαάλη σημασία απλα κοβέντα να γίνεται..ακόμα δεν έχουμε συνδεθεί οπότε δεν έχουμε και τόσο άγχος!!

ThReSh
16-06-07, 14:42
Πρίν 2 χρόνια που είχα φτάσει πολύ βαθιά στα κυκλώματα του ΟΤΕ :p μου είχε πεί ενας τεχνικός οτι το dslam ειναι επι της Λεοφώρου Πεντέλης στο υψος κοντά στο Λύκειο της Νέας Πεντέλης..Για την ακρίβεια μου είπε οτι ειναι ενα σπιτάκι με σιδερένιες πόρτες..

μια χαραααααααα δλδ στα 100 μέτρα (και πολλά λέω) από το σπίτι μου :D

spartacus
16-06-07, 15:10
καρατσεκαρισμένο ειναι στην Λευκάδος που βρίσκεται στα μελισσια λίγο πίσω από τον μουστάκα.

nikoskat
16-06-07, 15:55
Κι όμως η φορθνετ υποστηρίζει οτι πρέπει εγώ να κάνω την διακοπή καλύτερα..και οτι η γραμμή θα κοπεί για ενα μήνα..τώρα βγάλτε εσείς τα συμπεράσματα σας..εκτός και αν η τηλεφωνήτρια δεν είχε την παραμικρή ενημέρωση..γι αυτό ανησυχώ λίγο..
λαθος σου τα ειπαν, αφου εισαι ΑΡΥΣ δε χρειαζεται να κανεις τιποτα και ουτε θα διακοπει πανω απο λιγες ωρες το πολυ νετ και τηλεφωνο. ;)

Tznir
16-06-07, 17:41
καρατσεκαρισμένο ειναι στην Λευκάδος που βρίσκεται στα μελισσια λίγο πίσω από τον μουστάκα.

Μήπως βρίσκεται δλδ κοντα σε ενα δημοτικό σχολείο??? Το οποίο δημοτικο σχολείο πρέπει να ειναι το 1ο δημοτικο σχολειίο...αν ειναι εκεί τωρα που το λες....8υμάμαι οτι σε εκείνη την οδό υπήρχαν εγγαταστάσεις του ΟΤΕ (1 μεγάλο κτήριο με κατι κεραιες στην ταράτσα!)....χμμμ για να δουμε τι 8α μας απαντήσει και ο tolis!!!

spartacus
16-06-07, 18:03
Μήπως βρίσκεται δλδ κοντα σε ενα δημοτικό σχολείο??? Το οποίο δημοτικο σχολείο πρέπει να ειναι το 1ο δημοτικο σχολειίο...αν ειναι εκεί τωρα που το λες....8υμάμαι οτι σε εκείνη την οδό υπήρχαν εγγαταστάσεις του ΟΤΕ (1 μεγάλο κτήριο με κατι κεραιες στην ταράτσα!)....χμμμ για να δουμε τι 8α μας απαντήσει και ο tolis!!!


εκεί γύρω πρέπει να έχει νηπιαγωγεία ή δημοτικά σχολεία, δεν θυμάμαι καλά

oekab1992
16-06-07, 20:46
Φιλαράκια το σημαντικότερο θέμα τώρα ειναι που θα είναι το dslam της FORTHNET. Εδώ ποιός θα μας λύσει την απορία? Θα ειναι άραγε στον ίδιο χώρο με τον ΟΤΕ, υπενοικίαση μέρους του ΟΤΕ ή κατι εντελώς νέο και σε άσχετη απόσταση?

Tznir
16-06-07, 21:55
Φιλαράκια το σημαντικότερο θέμα τώρα ειναι που θα είναι το dslam της FORTHNET. Εδώ ποιός θα μας λύσει την απορία? Θα ειναι άραγε στον ίδιο χώρο με τον ΟΤΕ, υπενοικίαση μέρους του ΟΤΕ ή κατι εντελώς νέο και σε άσχετη απόσταση?


είχα την εντύπωση πως όλα αυτα βρίσκονται στον ίδιο χώρο...βασικά ιδέα δεν έχω πως λειτουργούν!
για αυτο δεν συνεχίζς για να μην πετάξω καμια βλακεία!!!:oops:

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 00:45
Ειναι απλά τα πράγματα..Θα βάλει dslam η φορθνετ στην Πεντέλη και αν ναι που;
Μόνο τότε θα βελτιωθούν τα πράγματα..
Εγώ απέχω 4 χμ απο το dslam..οριακά για 2 mbps γραμμή εαν λάβουμε υπόψην οτι οι γραμμές ειναι χάλια..Γιατι να κάνω αιτηση στο 2play;για να έχω 2 mbps με 100 disc την ώρα;

Και κάτι τελευταίο γιατι τα τελευταία 3 χρόνια που ασχολούμε με αυτό το adsl μόνο το συκώτι μου χαλάω..
Μπορεί να μας πεί υπέυθυνα μια εταιρία πια θα ειναι η πραγματική ταχύτητα που θα έχουμε με το adsl2;
Δηλαδή γίνεται ελεγχος απο τεχνικό σε τέτοιες περιπτώσεις για να μετρήσει την γραμμή η αυτά ειναι πολυτέλειες;
Εχω βαρεθεί τις ανακρίβειες το ισως και μπορεί απο τις εταιρίες...Ξεκάθαρα πράγματα πια..βαδίζουμε στο 2008.Πολύ υπομονή κάναμε..

oekab1992
17-06-07, 02:08
Ειναι απλά τα πράγματα..Θα βάλει dslam η φορθνετ στην Πεντέλη και αν ναι που;
Μόνο τότε θα βελτιωθούν τα πράγματα..
Εγώ απέχω 4 χμ απο το dslam..οριακά για 2 mbps γραμμή εαν λάβουμε υπόψην οτι οι γραμμές ειναι χάλια..Γιατι να κάνω αιτηση στο 2play;για να έχω 2 mbps με 100 disc την ώρα;

Και κάτι τελευταίο γιατι τα τελευταία 3 χρόνια που ασχολούμε με αυτό το adsl μόνο το συκώτι μου χαλάω..
Μπορεί να μας πεί υπέυθυνα μια εταιρία πια θα ειναι η πραγματική ταχύτητα που θα έχουμε με το adsl2;
Δηλαδή γίνεται ελεγχος απο τεχνικό σε τέτοιες περιπτώσεις για να μετρήσει την γραμμή η αυτά ειναι πολυτέλειες;
Εχω βαρεθεί τις ανακρίβειες το ισως και μπορεί απο τις εταιρίες...Ξεκάθαρα πράγματα πια..βαδίζουμε στο 2008.Πολύ υπομονή κάναμε..

Τα πράγματα ειναι απλά, βρίσκεις απο το router σου τι attenuation έχεις, και μετά υπάρχει μια ιστοσελίδα που σου προβλέπει τι ταχύτητα θα πιάσεις σε adsl2+. Η σελίδα που σου λέω ειναι http://whatismyspeed.interwebit.com/demo/index.php

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 14:06
Τα πράγματα ειναι απλά, βρίσκεις απο το router σου τι attenuation έχεις, και μετά υπάρχει μια ιστοσελίδα που σου προβλέπει τι ταχύτητα θα πιάσεις σε adsl2+. Η σελίδα που σου λέω ειναι http://whatismyspeed.interwebit.com/demo/index.php

Αυτό ειναι θεωρητικό...Μόνο τεχνικός μπορεί να κάνει σωστές μετρήσεις γιατι οι γραμμές εχουν τα μαύρα τους τα χάλια..

oekab1992
17-06-07, 19:47
Αυτό ειναι θεωρητικό...Μόνο τεχνικός μπορεί να κάνει σωστές μετρήσεις γιατι οι γραμμές εχουν τα μαύρα τους τα χάλια..

Καλά σίγουρα, απλά παίρνεις μια πρώτη εικόνα, εμένα λέει πως θα πιάσω 16, αμα πιάσω έστω 12 θα κάνω πάρτυ!!

Προφέσσορας_Χάος
17-06-07, 21:12
Το mail που έστειλα στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet η οποία ισως φιλοτιμηθεί και δώσει κάποια απάντηση..
Παραθέτω το mail..


Καλημέρα σας.
Με αφορμή την πρόσφατη διαθεσιμότητα των υπηρεσιών σας μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της forthnet στην Νέα Πεντέλη θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες οι οποίες δεν ειναι μόνο προσωπικές αλλά και αρκετών ατόμων της online κοινοτητας του adslgr.com (http://adslgr.com/).
Πως εινα δυνατόν σε μια περιοχή οπώς η Νέα Πεντέλη οπου η απόσταση απο το dslam που βρίσκεται στα Μελλίσια ,δηλαδή 4 χμ τουλάχιστον να διαφημίζεται υψηλές ταχύτες ιντερνετ οι οποίες δεν μπορουν να ξεπεράσουν τα 2 mbps; Στον Αγιο Σύλλα στην Νέα Πεντέλη όλες οι γραμμές έχουν attenutation πάνω απο 50 κάτι το οποίο μεταφράζεται το πολύ με 2mbps γραμμή και αυτό πολύ οριακά με ενδεχόμενα πρόβληματα οπως αποσυνδέσεις και χαμηλές ταχύτητες.
Δεν γνωρίζω ωστόσο εαν η forthnet έχει δικό της dslam σε κοντινή απόσταση και έχει προνοήσει για τέτοιου είδους προβλήματα.
Επίσης σε περίπτωση που δεν έχει, εαν ειναι σε αμεσο σχεδιασμό κάτι τέτοιο ετσι ωστε να καλύψει ουσιαστικα και όχι στα λόγια απομακρυσμένες περιοχές απο το dslam.
Οπως καταλαβαίνεται με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να αναβαθμίσω σε 2play αλλά πολύ φοβάμαι οτι η κάλυψη ειναι καθαρά εικονική και δεν θα κερδίσω επι της ουσίας κάτι οπως και αλλοι καταναλωτές στην γύρω περιοχή.
Σας παραθέτω τα 2 τοπικ του ενλόγω φορουμ σχετικά με την κάλυψη στην Νέα Πεντέλη.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=107055
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105078 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=105078)

ThReSh
17-06-07, 21:14
άμα πάρεις απάντηση πήγαινε παίξε Τζοκερ...

johnkt
17-06-07, 23:28
Εγω μενω Ανω Βριλησσια, αλλα η γραμμη μου παραμενει 1Μbit . σε εσας αλλαξε ?
υποτιθεται οτι θα γινει 10 χωρις καποια αιτηση και χρεωση. αυτοματα οπως ελεγαν !
εχω ptsn.

oekab1992
18-06-07, 00:23
Εγω μενω Ανω Βριλησσια, αλλα η γραμμη μου παραμενει 1Μbit . σε εσας αλλαξε ?
υποτιθεται οτι θα γινει 10 χωρις καποια αιτηση και χρεωση. αυτοματα οπως ελεγαν !
εχω ptsn.

Φιλαράκι που ακριβώς μένεις Ανω Βριλήσσια? Ειμαστε μικρό μέρος και ξέρουμε όλοι ο ένας τον άλλο. Για στείλε μου πριβέ ποιός εισαι!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.