PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στον Άλιμο



robotech_
14-06-07, 13:51
Γειά σας φόρουμ..!
Δούλεύω σε μια εταιρία στον Άλιμο που έιναι κοντά στα Carrefour.
Έχουμε 6 γραμμές ISDN.
Στη μία γραμμή έχουμε μια ADSL OTE 1024 και σε μία άλλη μόλις χθές βάλαμε μία 8192 ΟΤΕ πάλι.
Και οι δύο δεν συγχρονίζουν.Το λαμπάκι αναβοσβήνει μόνιμα και δεν σταθεροποιείται.
Στην 1024 δοκίμασα ένα USB Sagem και στην 8192 αρχικά έβαλα το 585 και σήμερα βάλαμε έναν Cisco 1841.
Τα συμπτώματα ίδια.Σε όλες τις συσκευές το λαμπάκι αναβοσβήνει και δεν συγχρονίζει τελικά.
Υπάρχει κανένα πρόβλημα στην περιοχή γενικότερο???
Ευχαριστώ.

nnn
14-06-07, 23:28
Από τον Οτέ τι σας είπαν ?

deniSun
15-06-07, 11:49
Δήλωσε βλάβη.

Gordito
18-06-07, 16:01
Eχεις βαλει φιλτρα πισω απο ολα τα τηλεφωνα?

robotech_
20-06-07, 09:19
Τελικά ήρθε τεχνικός και μας ενημέρωσε πως η γραμμή δεν μπορεί να παίξει με τίποτα στα 8Mbps και μπορεί μόνο στα 768kbps.Μετά με πήρε από το κέντρο και μου είπε να δω τον router γιατί είχε κατεβάσει τη γραμμή στα 768 αλλά και πάλι τίποτα.Είμαστε λέει στα 4,3Χλμ από το κέντρο.

blackshadow84
20-06-07, 10:52
Eιμαι στην ιδια περιοχη με το ιδιο προβλημα...
Δεν ειναι ικανοι να δωσουν ουτε 384...
Επικοινωνηστε με τον Δημο να τους πιεσετε να πιεσουν τον ΟΤΕ να κανουν καμια επενδυση να λυθει το προβλημα!

Papados
20-06-07, 10:59
Και ο Δήμος θα πιέσει τον ΟΤΕ να περάσει κανένα καλώδιο? Μπααααα

χλωμό το βλέπω:(

blackshadow84
20-06-07, 11:06
Και ποιος μπορει να πιεσει τοτε?
Δυστυχως ο Βουρλουμης δεν μενει εδω...
Απο την αλλη για σκεψου να φευγουν δημοτες ή εταιρειες λογω αυτου του ζητηματος επειδη κανεις δεν κανει τπτ...
Δεν μου ακουγεται πολυ καλο...
Και δεν ειναι απαραιτητο το σκαψιμο αν ψαξεις στο net θα δεις πως υπαρχουν λυσεις που μπορουν να αυξησουν την αποσταση απο το κεντρο κατα 3-4 χλμ...

Papados
20-06-07, 11:13
Και ποιος μπορει να πιεσει τοτε?
Δυστυχως ο Βουρλουμης δεν μενει εδω...
Απο την αλλη για σκεψου να φευγουν δημοτες ή εταιρειες λογω αυτου του ζητηματος επειδη κανεις δεν κανει τπτ...
Δεν μου ακουγεται πολυ καλο...
Και δεν ειναι απαραιτητο το σκαψιμο αν ψαξεις στο net θα δεις πως υπαρχουν λυσεις που μπορουν να αυξησουν την αποσταση απο το κεντρο κατα 3-4 χλμ...


Ναι σε αυτό έχεις δίκιο δεν το είχα σκεφτεί.. πάντως μη φανταστείς ότι δεν θέλω να φτιαχτεί και ειδικά στον Αλιμο.. Εκεί μένω κι εγώ και μάντεψε........:cool:

Δεν συγχρονίζει το μόντεμ με τίποτα (ελπίζω να είναι προσωρινό)

blackshadow84
20-06-07, 11:17
Ειχα παει απο το κεντρο του ΟΤΕ να τους ρωτησω τι γινεται και καταλαβαινεις την κουραση των κυριων στα γραφεια τους ωστε να μπορεσουν να μου δοσουν μια καλη απαντηση...
Κατι θα κανουμε (Standar!!)
Πολυ κουραση ....
Παρα πολυ κουραση...
Σε αντιθεση με τους τεχνικους που ειναι με τα φορτηγακια που κανουν οτι μπορουν τα παδια!

robotech_
20-06-07, 11:40
Έχετε καμια ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε για Ιντερνετ εδώ?Σκέφτομαι για ασύρματες λύσεις αλλά δεν έχω ψάξει πλήρως ακόμα...

blackshadow84
20-06-07, 11:52
Mπορειτε να ρωτησετε αν μπορει να σας καλυψει η ArNet
Eχει το δικο της forum στους providers στο adslgr.com
Μπορειτε να εχετε adsl 384/512/1 ταχυτητες που πιστευω οτι σας υπερκαλυπτουν αν χρειαζεστε το internet για την δουλεια σας.
Εκτος και αν η εταιρεια σας ειναι το Carrfour!!!
:hmm:

Mεταξυ μας το 8 ΜΒ ειναι πλεονασμος για μια εταιρεια...

Papados
20-06-07, 12:01
Έχετε καμια ιδέα τι μπορούμε να κάνουμε για Ιντερνετ εδώ?Σκέφτομαι για ασύρματες λύσεις αλλά δεν έχω ψάξει πλήρως ακόμα...

Για ασύρματες λύσεις δεν ξέρω κατα πόσο είναι εφικτές στην περιοχή μας (μου). Αν και μέσα στο φορουμ έχουν πέσει αντίστοιχες ιδέες

andz
20-06-07, 12:02
Απο τι νούμερο ξεκινα το τηλ. 99 ή 98

blackshadow84
20-06-07, 12:04
Παιδια για να μην γινει μπερδεμα το ArNet αναφερεται κυριως στον Δημο Αργυρουπολης καθως και σε ομογυρες περιοχες σε αλλους δημους

Ο φιλος στην Καλλιθεα προφανως δεν υπαρχει περιπτωση να καλυπτεται

Το τηλεφωνο ξεκινα απο 99 -> Αργυρουπολη

andz
20-06-07, 12:16
Κάτσε γιατι μπερδέυτικα ο φίλος με το πρόβλημα δεν είναι κοντα Carrefour; άρα καλύπτεται απο ArNet.

Ο Αλιμος έχει νούμερα απο 99 και 98, το 99 είναι κυρίως της ηλιούπολης

Papados
20-06-07, 12:18
στο DSL status μου φαίνεται Καλλιθέα γιατί αυτή την στιγμή μπαίνω από Καλλιθέα μια και δεν μπορώ να μπω από κέντρο KALM 210 98χχχχχ

Papados
20-06-07, 12:19
Κάτσε γιατι μπερδέυτικα ο φίλος με το πρόβλημα δεν είναι κοντα Carrefour; άρα καλύπτεται απο ArNet.

Ο Αλιμος έχει νούμερα απο 99 και 98, το 99 είναι κυρίως της ηλιούπολης

ή / και Αργυρούπολης

blackshadow84
20-06-07, 12:25
στο DSL status μου φαίνεται Καλλιθέα γιατί αυτή την στιγμή μπαίνω από Καλλιθέα μια και δεν μπορώ να μπω από κέντρο KALM 210 98χχχχχ

Sorry ρε παιδια αλλα επειδη μπερδευτηκα...
Η εταιρεια πλησιον Carrfour πολυ πιθανο να καλυπτεται λεω

Ο φιλος Papados που βρισκεται για να μπορεσω να απαντησω...??

:hmm:

andz
20-06-07, 12:28
Είσαι πραγματικά άτυχος. Αν δεν έχεις πρόβλημα να περιοριστείς στο 1ΜΒ συμμετρικό τότε μια καλή λύση είναι το ArNet.

Τώρα πίεσε όσο μπορείς στον ΟΤΕ ακόμα και με 4χλμ απόσταση δεν δικαιολογούνται τα 768 θα μπορούσες να έχεις γύρω στα 4ΜΒ. Κάτι παίζει με θόρυβο στη γραμμή ή κάποιο προβληματικό καλλώδιο

Papados
20-06-07, 12:28
Ναι όντως έπεσε μπέρδεμα:sorry:
Ειμαι με τηλ 21098χχχχχ και βρίσκομαι κοντα στο γήπεδο του αγ. δημητριου..
Μπορείς να δεις εδω (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1250105&postcount=51) για το πρόβλημα μου

andz
20-06-07, 12:34
Ώπα δεν είσαι στο Carrfour άλλος ήταν.

Και δεν συγχρονίζεις καθόλου; Πρέπει να είσαι όμως αρκετα κοντά στο dslam.
Απο ΟΤΕ τι σου είπαν για τη βλάβη;

Το ArNet δεν παίζει δυστυχώς κοντα στη μπαρτσα είμαστε πολύ μακρυα

blackshadow84
20-06-07, 12:34
Είσαι πραγματικά άτυχος. Αν δεν έχεις πρόβλημα να περιοριστείς στο 1ΜΒ συμμετρικό τότε μια καλή λύση είναι το ArNet.

Τώρα πίεσε όσο μπορείς στον ΟΤΕ ακόμα και με 4χλμ απόσταση δεν δικαιολογούνται τα 768 θα μπορούσες να έχεις γύρω στα 4ΜΒ. Κάτι παίζει με θόρυβο στη γραμμή ή κάποιο προβληματικό καλλώδιο

Δυστυχως δεν γινεται τπτ με το υπαρχον δικτυο εγω στα χαρτια ειμαι 3-3.5 χλμ και δεν παιζει με τπτ...
Το δικτυο ρε παιδια ειναι παναρχαιο τι να λεμε τωρα...

Οσο για τον φιλο papados πολυ κουλη η βλαβη σου και δυστυχως δεν μπορω να γνωριζω τι παιζει...
Οσο για εσενα και για ArNet το βλεπω δυσκολο αν και δεν χανεις τπτ να ρωτησεις τα παιδια εκει
Ειναι πολυ ευγενικοι και εξυπηρετικοι σε αντιθεση με τα cc ολων των ενσυρματων provider...

Papados
20-06-07, 12:46
Το έδωσα βλάβη στην ΒΙΒΟ και θεωρητικά θα το κοιτάξουν. Στον ΟΤΕ δεν μπορώ να το δώσω γιατι είμαι shared με την ΒΙΒΟ ή τουλάχιστον πρέπει να είμια shared με την βιβο.

Είδες βλάβη όμως... μετά από μένα το χαός:lol::lol:

(λες να το παίξω τρελίτσα και να το δώσω βλάβη και στον ΟΤΕ?)

blackshadow84
20-06-07, 12:49
Μακαρι να ξεμπλεξεις το συντομοτερο δυνατον φιλε μου!!!!!!!!!!!!

Papados
20-06-07, 12:59
Μίλησα με ΒΙΒΟ μόλις τώρα (χρόνος αναμονής 2 λεπτά) και μου είπαν ότι κάνουν κονφλικτ οι τηλεφωνικές μου συσκευές!!!!! μα αφού κυρία μου το μόντεμ το συνδέω κατευθείαν στο καλώδιο που έρχεται από το οτε χωρίς να συνδέσω τιποτε αλλο απάνω του πως κανουν κονφλίκτ???

Sorry για το off topic αλλα έπρεπε να πώ τον πόνο μου.....

andz
20-06-07, 13:02
Tουλάχιστον έχεις τηλέφωνο;

Papados
20-06-07, 13:03
ναι απο τηλέφωνο πάω καλα!!

robotech_
28-06-07, 22:48
Για να επανέλθω παιδιά σχετικά με την εταιρία μας κοντά στο Καρφουρ,μιλήσαμε με HOL και θα φέρουμε οπτική ίνα μέσα στο κτίριο.
Όσο για τον πλεονασμό, θα σας πω ότι έχουμε VPN με 5 απομακρυσμένα σημεία μας και προχωράμε..
Έχουμε μια HELLASCOM 512 με 5 αναγεννητές ενδιάμεσα που καλύπτει τις ανάγκες της εταιρίας και σε Ιντερνετ αλλά και όσον αφορά το b/w που απαιτούν τα άκρα του VPN..
Ε ρε γλέντια με την οπτική..θα φυσάμε...:)

flatrate
28-06-07, 23:00
Μπορουν να μπουν επαναλήπτες για την αναγγένηση του σήματος.

H χολ ειναι πρωτη σε αυτα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.