PDA

Επιστροφή στο Forum : Εισαγωγή σέ ευρυζωνική τηλεφωνία χωρίς εισερχόμενες κλήσεις



weather1967
19-09-18, 11:59
Νά πώ καί εδώ τόν "πόνο" μου μέ μετέφεραν από pstn σέ ευρυζωνική τηλεφωνία στίς 11 Σεπτέμβρη καί δέν είχα εισερχόμενες κλήσεις,τό δηλώνω αμέσως βλάβη καί μού ανέφεραν ότι θά φτιαχτεί μέχρι τής 17 Σεπτέμβρη τό πρόβλημα,σήμερα 18 Σεπτέμβρη ακόμα δέν έχω εισερχόμενες κλήσεις κλείνοντας μια εβδομάδα.
Ο ΟΤΕ μού φαίνεται ότι δίνει έμφαση στά vdsl,καί τήν σταθερή τηλεφωνία τήν έχει αφήσει στό έλεος της,ούτε παίρνω μιά δεσμευτική απάντηση πότε θά φτιαχτεί τό πρόβλημα,έχω απογοητευτεί καί νομίζω ότι δέν είναι ικανοί νά τό φτιάξουν τό πρόβλημα.Λογικά θά πρέπει να αφαιρέσουν από τόν λογαριασμό όσες μέρες δέν έχω εισερχόμενες κλήσεις.

Ασε πού για να πιάσεις γραμμή στό 13888 κάνεις μισή ώρα,πρέπει να παίρνεις τηλέφωνο 6-7 τό πρωί γιά νά πιάνεις αμέσως γραμμή.

Πρώτη φορά βλέπω τέτοια καθυστέρηση σέ πρόβλημα βλάβης,όσο πάμε καί ο χρόνος επιδιόρθωσης βλαβών αντι νά μειώνεται,αυξάνεται.

- - - Updated - - -

Τελικά μέτα από φωνές από εχτές (γιατί μέχρι τής 17 τού μήνα πού μού είχαν δώσει χρονοδιάγραμμα ότι θά λυθεί η βλάβη έκανα υπομονή) καί ότι θά αλλάξω πάροχο στό 13888 καί σέ e-mails,άν δέν συγχυστής καί πάς μέ τό σείς καί τό σας μού φαίνεται δέν κάνεις τίποτα σέ αυτήν τήν ζωή,φυσικά πρώτα μέ τήν ευγένεια,αλλά άν δέν παίρνει τότε αλλάζω ρότα.

Σήμερα τό πρωί βλέπω ότι έχω εισερχόμενες κλήσεις.

Τό πρόβλημα ήταν τό εξής στίς 11 Σεπτέμβρη βλέπω ότι δέν έχω καθόλου σταθερή τηλεφωνία γιατί ήμουν σέ ΤDM ,καί παράλληλα βλέπω να ανάβει τό λαμπάκι telephony τού speedport,ώπα λέω εδώ είμαστε γίναμε ευρυζωνικοί,αλλάζω συνδεσμολογία βγάζω από επάνω τό splitter καί κουμπώνω τήν γραμμή τού οτε κατευθείαν επάνω στό adsl τού ρούτερ,καί συνδέω τό τηλέφωνο στό Phone1,ακούω τό σήμα κλήσης,λέω μιά χαρά,καλά πού σκέφτηκα δέν παίρνω από τό κινητό μου τό σταθερό νά δώ ότι ολα είναι οκ ? Παίρνω εκανε οτι καλούσε κανονικά ,αλλά τό σταθερό ούτε κουδούνιζε,ούτε μού έδειχνε τίποτα η αναγνώριση κλήσης.

Και από εκεί καί μετά αρχίζει μιά Οδύσσεια γιά να λυθεί τό πρόβλημα 9 ημερών,κάθε μερα τηλέφωνο τής βλάβες,μού είχαν δώσει ένα χρονοδιάγραμμα μέχρι τίς 17 Σεπτεμβρίου θά λυθεί τό πρόβλημα,αλλά έπαιρνα κάθε μέρα ευγενικά τό 13888 καί ρωτούσα πού βρισκόμαστε.

Τελικά όταν στίς 11 Σεπτέμβρη μέ γύρισαν σέ ευρυζωνική, ΔΕΝ είχαν ενημερώσει τά σαΐνια μας ότι είμαι σέ ευρυζωνική τό σύστημα,μού τό έλεγε καί τό 13888 ότι σάς βλέπω σάν TDM εγώ τούς έλεγα άν κουμπώσω τό τηλέφωνο στήν μπρίζα τού οτε στόν τοίχο δέν έχω καθόλου τηλέφωνο,έχω μόνο άν βάλω τό τηλέφωνο επάνω στήν phone1 τού speedport,καί τό σύστημα μέ έβλεπε ώς TDM καί έτσι οι εισερχόμενες πήγαιναν στού κουφού τήν πόρτα ή στόν βρόντο άν θέλετε.

Αντε νά δούμε τώρα άν θά πάνε όλα καλά στό υπόλοιπο.

Τα παραπάνω τά αναφέρω επειδή πολλοι συνάδελφοι αναγκαστικά θά πάνε σέ ευρυζωνική τηλεφωνία καί ίσως νά αντιμετωπίσουν τό ίδιο πρόβλημα.

Moho
19-09-18, 13:02
Μη μου λέτε τέτοια, διότι κι εγώ περιμένω μετάβαση σε VoBB στα τέλη του μήνα και έχω ήδη τους ενδοιασμούς μου :hmm:

jkoukos
19-09-18, 13:39
Έχουν γίνει μέχρι σήμερα εκατοντάδες χιλιάδες μετατροπές γραμμών από TDM σε VoIP, αλλά κυρίως διαβάζουμε θέματα απ' όποιους αντιμετώπισαν υπαρκτά προβλήματα. Δεν είναι αυτή η πραγματικότητα.
Συνήθως λοιπόν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αλλά δεν σημαίνει ότι πάντα ισχύει το ίδιο. Το ίδιο συνέβαινε και με την προηγούμενη TDM υπηρεσία και θα συμβαίνει και στο μέλλον.
Το θέμα είναι να γίνεται όσο το δυνατόν γρηγορότερα η αποκατάσταση και αυτό θεωρώ είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και άξιο αναφοράς.

weather1967
19-09-18, 14:55
Το θέμα είναι να γίνεται όσο το δυνατόν γρηγορότερα η αποκατάσταση και αυτό θεωρώ είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα και άξιο αναφοράς.

+1

Γιαυτό τά έγραψα άκρως αναλυτικά όλα,9 μέρες γιά ένα τόσο εύκολο θέμα νομίζω είναι κάπως ασχολίαστο !.

Επίσης μού έλεγαν θά ενημερωθείτε στό κινητό όταν γίνει ευρυζωνική η τηλεφωνία,πράγμα πού ποτέ δέν είχα καμμιά ειδοποίηση στό κινητό,δέν ξέρω άν έχω σήμερα η αύριο πού επιδιορθώθηκε τό πρόβλημα (9 - 9:30 τό πρωί) ,πρός τό παρόν καμμιά ειδοποίηση στό κινητό ότι όλα βαίνουν καλώς,άν έχω κάποια ειδοποίηση στό κινητό θά ενημερώσω,γιατί καί στίς λεπτομέρειες κρίνεται τό αποτέλεσμα.

weather1967
20-09-18, 18:21
Τό αναφέρω γιά νά είμαι δίκαιος,μού έστειλαν sms χτές τό απόγευμα ότι φτάχτηκε η βλάβη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.