PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξέλιξη προβλήματος Disconnects - Tellas Full LLU



Σελίδες : [1] 2

terper
14-06-07, 17:50
Όπως ξεκάθαρα έχει φανεί σε αυτό το νήμα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=100791) υπάρχει σε εξέλιξη εδώ και 1 μήνα τουλάχιστον γενικευμένο πρόβλημα με τις συνδέσεις LLu της Tellas.

Αυτλη η δημοσκόπηση έχει σκοπό

1ον : Να καταγράψει την έκταση του προβλήματος
2ον : Να διαπιστώσει την όποια (αν υπάρχει) εξέλιξη του προβλήματος

Ευχαριστώ για την συμμετοχή σας...

terper
14-06-07, 17:54
Στην περίπτωση μου όπως αναφέρω και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1222384&postcount=307)έχει πλέον επιλυθεί με την αναβαθμιση σε νεότερο firmware

Gap
14-06-07, 18:03
Χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, τις 2 τελευταίες εβδομάδες δεν έχω κανένα disconnect ή πρόβλημα με την ip σε αντίθεση με τoυς 2 πρώτους μήνες της ενεργοποίησης που ήμουν Full σε προβλήματα όσον αφορά το internet...

skatop
14-06-07, 18:12
Εχω το πρόβλημα από την μέρα της ενεργοποιησης της συνδεσης (8/5/07) και εξακολουθεί μεχρι τώρα, χωρίς καμμία βελτίωση.

johngialips
14-06-07, 19:18
θα ψηφιζα και γω αλλα δεν ξερω αν το προβλημα συνεχιζετε.ειχα για δυο μερες disconections χωρις να μου γινετε αποσυνδεση στο μοντεμ.την τριτη μερα και μετα δεν εχω καθολου ζιστο.το προβλημα συνεχιζετε εδω και τρεις εβδομαδες.

Maax
15-06-07, 01:02
Θα ψήφιζα και εγώ αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει σχετικό ερώτημα στην ψηφοφορία...

Εγώ δεν έχω καθόλου disconnects, απλά δεν μπορώ να κάνω Login (PPP Authentication: Test authentication with ISP FAIL) και φυσικά τα μυνήματα που γράφω στην υπογραφή μου.

Αίτηση zisto 2/11/06 καταχώρηση στο σύστημα τους 17/11/06
Ενεργοποίηση zisto 1/6/07
Τηλεφωνία (χαμηλή συνακρόαση, παράσιτα, διακοπές κλήσεων, διακοπή γραμμής 5/6 εως 7/6 Μη αποδεκτές κλήσεις διαφόρων υπηρεσιών Θεσσαλονίκης, κλπ κλπ κλπ)
Δίχως Internet εδώ και 15 ημέρες και περιμένω την προώθηση της βλάβης προς τους τεχνικούς της Τελλάς.


Περαστικά μας.

JAY609
15-06-07, 01:02
Ειχα κ εγω προβληματα με disconnections και χανοταν η ip αλλα εδω και 2 μερες τα πραγματα εχουν γινει καλυτερα..Μαλλον επιτελους το προβλημα τους εχει φτιαχτει..Καλλιο αργα παρα ποτε!!
Ας ελπισουμε να μεινει ετσι κ να μην ξαναχρειαστει να τους κραξουμε παραπανω..

orcasmatron
15-06-07, 10:20
Εγώ ακόμα έχω πρόβλημα εδώ και ένα μήνα περίπου. Εχει παρατηρήσει κανείς αν τα disconnects γίνονται με το που πέσει φόρτος στη γραμμή? Στην περίπτωση μου FTP download.

dweller
15-06-07, 10:59
Έχω και εγώ το πρόβλημα αυτό απο τη στιγμή της ενεργοποίησης εδώ και 5 μέρες.
Η γραμμή κάνει disconnects σε τακτά χρονικά διαστήματα για κάνα δίλεπτο-τρίλεπτο.
Να σημειώσω οτι το speedstream που μου έδωσαν είχε ήδη το τελευταίο firmware που αναφέρεται στο άλλο thread.

voyager_sat
15-06-07, 11:41
αυτο που θα ηθελα να τονισω ειναι οτι τα disconnect μπορει να μην φαινονται γιατι κατι παιζει με τον router τους οταν το κυκλωμα πεφτει.
Αν παρατηρησετε στα siemens τα errors ειναι παρα πολλα μερικες φορες αυτο συμαινει οτι το προβλημα εξακολουθει να υπαρχει απλα δεν φαινεται.
βαλτε αλλους router επανω και θα καταλαβετε τι ενοω

terper
15-06-07, 15:06
Υπάρχει φαίνεται δηλαδή πρόοδος αλλά έχουν δρόμο ακόμα για να τους επαναφέρουν όλους...

minovg
15-06-07, 15:24
«Παρουσιάστηκε και σε εμένα αλλά έχει πλέον επιλυθεί (περισσότερο από τις τελευταίες 10 ημέρες)»

Πλέον όλα είναι στην εντέλεια. Σταθερό τηλέφωνο, ίντερνετ. Άψογα. Φτου φτου φτου. Μένει η αναβάθμιση όπως περιμένουμε με μεγάλη ανυπομονησία. :cool:

maksek
15-06-07, 16:16
Παρουσιάστηκε και σε μένα από την πρώτη μέρα 23/4 και υφίσταται εως σήμερα.

Spanos
15-06-07, 16:22
Eμένα δεν παρουσσιάστηκε κανένα πρόβλημα, εκτός απο κάτι μπλάκ ουτ που ήταν γενικά και διακοπές στο τηλέφωνο (μια φορά τη βδομάδα ας πούμε). Παρατηρώ κάποιες πτώσεις στο ADSL (4 φορές σε 8 ημέρες) αλλα μάλλον πρέπει να είναι ελεγχόμενα.

Αφού λοιπόν σε γενικές γραμμές δεν έχω το πρόβλημα των απανωτών disconnetcs ή της ολικής αποσύνδεσης, μπορώ να αναβαθμιστώ απο τώρα; Έ φανταστικό Δ.Σ. της Τελλάς; :)

ermis333
16-06-07, 07:54
Από τι έχω πληροφορηθεί το πρόβλημα οφειλόταν σε λάθος του Software από τη Alcatel. Η οποιά είχε σηκώσει τα χέρια ψηλά. Τελικά μετά από κάποιες ημέρες βγήκε patchaki και πλέον το πρόβλημα έχει λυθεί σχεδόν στο σύνολο (μάλλον σε όλα) των DSLAM.

Tem
16-06-07, 08:50
μάλλον η εξέλιξη είναι θετική όπως βλέπω

vaggos_fromhell
16-06-07, 10:17
Πολύ θετική είναι. Ούτε ένα disconnect εδω και καμια βδομάδα.

cakavera
16-06-07, 10:32
Και'δω μια χαρα εδω και περιπου 10+ μερες.

tazio nuvolari
16-06-07, 10:47
Παρουσιάστηκε το πρόβλημα πριν απο 10 ημέρες και δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί το φαινόμενο.

JAY609
16-06-07, 13:21
Κ εδω το προβλημα εχει λυθει εδω και 5 μερες..Ουτε ενα disconnect!!!!! Το μονο που απομενει τωρα ειναι μπας κ κανουν καμια αναβαθμιση στο αμεσο μελλον να γινουν πιο αναταγωνιστικοι...

namygd
16-06-07, 17:37
Και σε εμενα εχει λυθει το πρόβλημα (περίπου....εχω απο εναν εως κανέναν ημερησίως),αλλα δε ξερω αν πρέπει να χαρώ!!!
Βέβαια εχω ιντερνετ 2 Σαββατοκύριακα σερί που ποτέ απο Γενάρη δεν είχε γίνει!!!(κάτι είναι κι αυτό)

Tatiana
16-06-07, 17:39
Το πρόβλημα έχει λυθεί γενικότερα.......

namygd
16-06-07, 17:47
Το πρόβλημα έχει λυθεί γενικότερα.......

Οι λίγοι έστω ασυγχρονισμοί με ανησυχούν πάντως

Tatiana
16-06-07, 17:50
Οι λίγοι έστω ασυγχρονισμοί με ανησυχούν πάντως

Αυτό είναι χαρακτηριστικό του ADSL δεν έχεις μισθωμένη...για πόσο λίγο μιλάμε?

namygd
16-06-07, 18:11
Αυτό είναι χαρακτηριστικό του ADSL δεν έχεις μισθωμένη...για πόσο λίγο μιλάμε?

ΜΑΚΑΡΙ!! Γιατι εχει κανει κανα 2 απο το πρωι και δε θα αντέξω αλλα προβλήματα!

Tatiana
16-06-07, 22:38
ΜΑΚΑΡΙ!! Γιατι εχει κανει κανα 2 απο το πρωι και δε θα αντέξω αλλα προβλήματα!

Καλά αυτό μπορεί να είναι από οτιδήποτε...γραμμή κοντάστη δική σου, flips του ρεύματος διάφορα....δεν είναι πολύ .......

Μην ανησυχείς το πρόβλημα (το συγκεκριμένο ) έχει λυθεί

redlemon.gr
16-06-07, 23:38
συγγνώμη που ρωτάω, Tatiana, αλλά έχει βγάλει η Τελλας 8Mbit Down, 1Mbit Up πακέτο;
γιατί παρατηρώ στα στοιχεία σου στο avatar αυτό ακριβώς..
Ευχαριστώ.

Varsos
16-06-07, 23:40
Δυστυχώς εκεί που είχαν φτιάξει τα πράματα τις τελευταίες 2 μέρες πάλι τα ΙΔΙΑ.... :cry:

Tatiana
16-06-07, 23:44
συγγνώμη που ρωτάω, Tatiana, αλλά έχει βγάλει η Τελλας 8Mbit Down, 1Mbit Up πακέτο;
γιατί παρατηρώ στα στοιχεία σου στο avatar αυτό ακριβώς..
Ευχαριστώ.

Δίνεται αυτή τη στιγμή εταιρικά μόνο, αλλά θα δοθεί και commercially

Maax
17-06-07, 01:01
Κατά Θεσσαλονίκη θα διορθώσουν τίποτα ? εδώ και 17 μέρες δεν μπορώ να κάνω login......

minovg
17-06-07, 01:15
Κατά Θεσσαλονίκη θα διορθώσουν τίποτα ? εδώ και 17 μέρες δεν μπορώ να κάνω login......
Καλά σοβαρά μιλάς; :shock: Ακόμα; :hammer:

minovg
17-06-07, 01:16
Δυστυχώς εκεί που είχαν φτιάξει τα πράματα τις τελευταίες 2 μέρες πάλι τα ΙΔΙΑ.... :cry:
Ζωγράφου και έχεις πρόβλημα;;; :hmm: Στο κέντρο Αμπελοκήπων είχε/έχει λυθεί το πρόβλημα με το ίντερνετ και γενικα κάθε πρόβλημα.

skatop
17-06-07, 01:18
Που την είδατε την επίλυση του προβλήματος ρε παιδιά με καμμιά τριανταριά αποσυνδέσεις ανά 24/ωρο ?

MikePan01
17-06-07, 01:21
Το προβλημα μαλλον τελείωσε αλλα εμενα μου αφησε κουσουρι το download μου δεν ειναι πια 420-440 με το ζορι φτανει στο 350 :hmm:.
Εσας ολα εγιναν οπως ηταν πριν ?
Μιλαμε για server εξωτερικου παντα. Απο το πανεπιστημιο κατεβαζω με 430:oneup:

Maax
17-06-07, 13:10
Καλά σοβαρά μιλάς; :shock: Ακόμα; :hammer:Δυστυχώς ναι, και σήμερα με πείραν τηλέφωνο απο Τελλάς λόγω του Φαξ που τους έστειλα.
Υποτίθεται πως ήταν κάποιος τεχνικός της, και απο οτι κατάλαβα ήταν απο το 13800 η 1212, ο οποίος με ρώτησε για τα προβλήματα που έχω, κυρίως της τηλεφωνίας, όσο για το Ίντερνετ μου είπε οτι μου λένε κάθε μέρα στο 13800 η στο 1212 προώθηση του προβλήματος και να κάνω λίγες μέρες υπομονή για την επίλυση του προβλήματος.:down:

Τελικά το πρόβλημα δεν μπόρεσα να καταλάβω........
Στους περισσότερους χρήστες του ζίστο δεν παίρνουν ip, δηλαδή?
α) συνχρονίζει το modem, κάνω login κανονικά αλλά δεν παίρνω ip
β) συνχρονίζει το modem, δεν μπορώ να κάνω login οπότε δεν παίρνω και ip
γ) δεν συνχρονίζει καθόλου το modem

Ποια απο τα τρία παραπάνω ισχύει? γιατί και τα τρία είναι διαφορετικά προβλήματα και φυσικά με διαφορετική επίλυση του προβλήματος.
εγώ είμαι στην κατηγορία Β

minovg
17-06-07, 14:18
Δυστυχώς ναι, και σήμερα με πείραν τηλέφωνο απο Τελλάς λόγω του Φαξ που τους έστειλα.
Υποτίθεται πως ήταν κάποιος τεχνικός της, και απο οτι κατάλαβα ήταν απο το 13800 η 1212, ο οποίος με ρώτησε για τα προβλήματα που έχω, κυρίως της τηλεφωνίας, όσο για το Ίντερνετ μου είπε οτι μου λένε κάθε μέρα στο 13800 η στο 1212 προώθηση του προβλήματος και να κάνω λίγες μέρες υπομονή για την επίλυση του προβλήματος.:down:

Τελικά το πρόβλημα δεν μπόρεσα να καταλάβω........
Στους περισσότερους χρήστες του ζίστο δεν παίρνουν ip, δηλαδή?
α) συνχρονίζει το modem, κάνω login κανονικά αλλά δεν παίρνω ip
β) συνχρονίζει το modem, δεν μπορώ να κάνω login οπότε δεν παίρνω και ip
γ) δεν συνχρονίζει καθόλου το modem

Ποια απο τα τρία παραπάνω ισχύει? γιατί και τα τρία είναι διαφορετικά προβλήματα και φυσικά με διαφορετική επίλυση του προβλήματος.
εγώ είμαι στην κατηγορία Β
Αν είσαι στο β) τότε μπορείς να κάνεις Login με τους προσωρινούς κωδικούς zisto, zisto; Άλλαξέ τα για λίγο και πες μας.

Όταν υπήρχε το πρόβλημα, αυτό ήταν η περίπτωση α).

Tatiana
17-06-07, 17:29
Δυστυχώς ναι, και σήμερα με πείραν τηλέφωνο απο Τελλάς λόγω του Φαξ που τους έστειλα.
Υποτίθεται πως ήταν κάποιος τεχνικός της, και απο οτι κατάλαβα ήταν απο το 13800 η 1212, ο οποίος με ρώτησε για τα προβλήματα που έχω, κυρίως της τηλεφωνίας, όσο για το Ίντερνετ μου είπε οτι μου λένε κάθε μέρα στο 13800 η στο 1212 προώθηση του προβλήματος και να κάνω λίγες μέρες υπομονή για την επίλυση του προβλήματος.:down:

Τελικά το πρόβλημα δεν μπόρεσα να καταλάβω........
Στους περισσότερους χρήστες του ζίστο δεν παίρνουν ip, δηλαδή?
α) συνχρονίζει το modem, κάνω login κανονικά αλλά δεν παίρνω ip
β) συνχρονίζει το modem, δεν μπορώ να κάνω login οπότε δεν παίρνω και ip
γ) δεν συνχρονίζει καθόλου το modem

Ποια απο τα τρία παραπάνω ισχύει? γιατί και τα τρία είναι διαφορετικά προβλήματα και φυσικά με διαφορετική επίλυση του προβλήματος.
εγώ είμαι στην κατηγορία Β

Πρέπει να γίνει reset η πόρτα σου στο dslam με αυτά που γράφεις...αυτό να ζητήσεις.....

Maax
18-06-07, 00:57
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας


Αν είσαι στο β) τότε μπορείς να κάνεις Login με τους προσωρινούς κωδικούς zisto, zisto; Άλλαξέ τα για λίγο και πες μας.

Όταν υπήρχε το πρόβλημα, αυτό ήταν η περίπτωση α).
minovg με zisto/zisto συνδέομαι κανονικά και παίρνω και ip


Πρέπει να γίνει reset η πόρτα σου στο dslam με αυτά που γράφεις...αυτό να ζητήσεις.....Tους ενημέρωσα ήδη, αλλά εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί πρέπει να τους ενημερώσω εγώ? οι τεχνικοί της Τελλάς δεν μπορούν να το σκεφτούν? υποτίθεται πως όταν υπάρχει μια βλάβη ξεκινάς απο τα βασικά επίλυσης του που είναι το reset αν δεν στρώσει το ψάχνεις παραπέρα μέχρι να βρεις τι φταίει.

N0iZe
18-06-07, 03:52
Το προβλημα μαλλον τελείωσε αλλα εμενα μου αφησε κουσουρι το download μου δεν ειναι πια 420-440 με το ζορι φτανει στο 350 :hmm:.
Εσας ολα εγιναν οπως ηταν πριν ?
Μιλαμε για server εξωτερικου παντα. Απο το πανεπιστημιο κατεβαζω με 430:oneup:
Από το ftp του ntua κατεβάζω με ακριβώς 3mbps... :down: Από rapidshare γύρω στα 180kBps πια. Αν τους πάρω τηλέφωνο έχω ελπίδες να κάνουν κάτι;

minovg
18-06-07, 04:03
minovg με zisto/zisto συνδέομαι κανονικά και παίρνω και ip
Αν συνδέεσαι κανονικά με το zisto, zisto τότε είναι καθαρά θέμα authentication error. Απαίτησε να στο λύσουν επί τόπου. Λύνεται και τηλεφωνικώς το πρόβλημα, το γνωρίζω. Ζήτησε να γίνει ένα reset στον κωδικό σου και δήλωσε κάποιον άλλο. Μέσα σε 1 ώρα νομίζω θα μπορέσεις να συνδεθείς. Είχε τύχει και σε μένα παλαιότερα.

Tatiana
18-06-07, 04:05
Όντως αλλά ζήτησε ένα απλό κωδικό μη γίνει κανένα λάθος....

Maax
18-06-07, 12:34
Είχαμε κάνει πριν 4 μέρες reset το password και δεν διορθώθηκε, σήμερα που τους ξανατηλεφώνησα διαπιστώσαμε πως το προηγούμενο reset δεν περάστηκε/δεν το δέχτηκε οπότε θα γίνει νέο reset σήμερα, αλλά μου είπαν να δοκιμάσω να συνδεθώ αργά το βράδυ με το νέο password.

minovg
18-06-07, 13:21
Είχαμε κάνει πριν 4 μέρες reset το password και δεν διορθώθηκε, σήμερα που τους ξανατηλεφώνησα διαπιστώσαμε πως το προηγούμενο reset δεν περάστηκε/δεν το δέχτηκε οπότε θα γίνει νέο reset σήμερα, αλλά μου είπαν να δοκιμάσω να συνδεθώ αργά το βράδυ με το νέο password.
Έχεις τεράστια υπομονή ρε φίλε. Τι θα πει αργά το βράδυ, αύριο; :blink: Εδώ και τώρα πες τους! Πάρε στο 1212 και ζήτα επιτόπιο ριζέτ με άμεση ισχύ. Μάλιστα βάλε κανά εύκολο όπως λέει η κι η Τατιάνα γιατί εκεί στο 1212 είναι και στόκοι και μπορεί να κάνουν και λάθος. Κατά προτίμηση μόνο αριθμό.

Tatiana
18-06-07, 14:08
Έχεις τεράστια υπομονή ρε φίλε. Τι θα πει αργά το βράδυ, αύριο; :blink: Εδώ και τώρα πες τους! Πάρε στο 1212 και ζήτα επιτόπιο ριζέτ με άμεση ισχύ. Μάλιστα βάλε κανά εύκολο όπως λέει η κι η Τατιάνα γιατί εκεί στο 1212 είναι και στόκοι και μπορεί να κάνουν και λάθος. Κατά προτίμηση μόνο αριθμό.

Όχι μόνο αριθμό φίλε minovg έχει προβλήματα μερικές φορές....εγώ βάζω κάτι απλό αρχικά όπως ας πούμε tat123

Και το reset αυτοί άμεσα το κάνουν απλά μερικές φορές αργεί να περάσει από όλα τα συστήματα για να φτάσει στο authentication.....για αυτό λένε να περιμένεις.........

Spanos
18-06-07, 18:11
Κάτι άλλαξε εδώ, το chip του DSLAM αναφέρετε πλέον ως Broadcom 6199 rev2 απο 6110 rev2 που ήταν πρίν.
18865

18866

Maax
19-06-07, 00:51
Έχεις τεράστια υπομονή ρε φίλε. Τι θα πει αργά το βράδυ, αύριο; :blink: Εδώ και τώρα πες τους! Πάρε στο 1212 και ζήτα επιτόπιο ριζέτ με άμεση ισχύ. Μάλιστα βάλε κανά εύκολο όπως λέει η κι η Τατιάνα γιατί εκεί στο 1212 είναι και στόκοι και μπορεί να κάνουν και λάθος. Κατά προτίμηση μόνο αριθμό.
Δεν με πειράζει έτσι κι αλλιώς θα έφευγα για δουλειά οπότε το βράδυ μια και καλή θα δοκίμαζα, και αυτό που με κούφανε ήταν πως μετά απο το μεσημεριανό reset συνδέθηκα κανονικότατα με τον παλιό κωδικό, έκανα δοκιμή μετά απο 15 λεπτά αφού έκλεισα το τηλέφωνο με το 1212.
Μέχρι τώρα το βράδυ ήμουν συνδεμένος, έκανα αποσύνδεση και έβαλα το νέο κωδικό και συνδέθηκα αμέσως

Tatiana
19-06-07, 01:36
Ναι δεν είναι περίεργο....μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πέρασε ο νέος κωδικός....μήπως έκανες κάποιο λάθος στην εισαγωγή του παλιού?

Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει πολύ συχνά, ένα τυπογραφικό που ξεφεύγει κάτι.....

Maax
19-06-07, 01:44
Ναι δεν είναι περίεργο....μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα πέρασε ο νέος κωδικός....μήπως έκανες κάποιο λάθος στην εισαγωγή του παλιού?

Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει πολύ συχνά, ένα τυπογραφικό που ξεφεύγει κάτι.....
Όχι , έβαζα σωστά τον παλιό κωδικό, απλά με το μεσημεριανό reset έπαιξε απευθείας απλά πατώντας το connect στο speedstream 4200 χωρίς να κάνω καμία αλλαγή.

Gap
19-06-07, 01:50
Maax και πάλι καλορίζικος...:clap: Αν θες άλλαξε και την υπογραφή σου γιατί αυτό το login failure μου έχει γίνει εφιάλτης... ένα μήνα το έβλεπα... αν θες βέβαια:p

Gap
19-06-07, 02:14
DSL Status UP
ATU-C Current Tx Rate (bits/sec) 4092000
ATU-R Current Tx Rate (bits/sec) 511000

Σε ευχαριστώ φίλε... οι εφιάλτες ήδη άρχισαν να με εγκαταλείπουν... άντε καλές ταχύτητες...:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.