PDA

Επιστροφή στο Forum : FTTH



Tzimakos
14-06-07, 19:13
Γεια χαρα σε ολους..Σημερα πληροφορηθηκα για μια τεχνολογια που λεγεται ftth(fiber to the home) και ηθελα να ρωτησω εσας που ξερετε τα πολλα κι ο νους σας κατεωαζει να μου πειτε ολες της πληροφοριες που ξερετε σχετικα με αυτην καθως και τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα της..Επισης ξερετε ποτε μπορει και μεισ στην ελλαδα να απολαυσουμε τετοιες υπηρεσιες?

Ευχαριστω για τη βοηθεια,Τζιμακος...

hemlock
14-06-07, 19:21
εχεις ψαξει στη wikipedia?

Akoulis
14-06-07, 20:28
Επισης ξερετε ποτε μπορει και μεισ στην ελλαδα να απολαυσουμε τετοιες υπηρεσιες?
Τωρα να κανω προβλεψη ποτε??μεχρι να ερθει σε εμας αυτο..Στην Αμερικη απο οσο ξερω παρεχετε αυτη η υπηρεσια εδω και 4 μηνες περιπου σε πολυ καλες τιμες..οσο για τα πλεονεκτημα-μειονεκτηματα απλα τα πραγματα θα ελεγα χωρις πολλες γνωσεις..Οπτικη vs Χαλκος γραψε δαγκωτο οπτικη.
Για παραπανω πληροφοριες οπως ειπε και ο Hemlock δες αυτο (http://en.wikipedia.org/wiki/Ftth).

karavagos
14-06-07, 21:09
Επισης ξερετε ποτε μπορει και μεισ στην ελλαδα να απολαυσουμε τετοιες υπηρεσιες?


Πριν αλλάξει η δεκαετία :whistle:

Akoulis
14-06-07, 21:22
Πριν αλλάξει η δεκαετία :whistle:

Οπως και ολες οι αλλες μεγαλες υποδομες-παροχες-υποσχεσεις????:whistle:
Η μηπως ftth σε 10 σπιτια στο κεντρο της Αθηνας????

Αναμενομενη καλυψη FTTH..Οταν πατησει ο ανθρωπος στον πλανητη Αρη..και αμα..

agmarios
14-06-07, 21:31
Πριν αλλάξει η δεκαετία :whistle:

Ναι αλλά δε λες σε ποια δεκαετία αναφέρεσαι;
Μήπως θεωρείς ότι μπορεί να σκαφτεί όλη η Ελλάδα σε 2,5 χρόνια; Μέχρι τότε δεν θα έχει αποσβεστεί ούτε ο εξοπλισμός του adls2+

karavagos
14-06-07, 22:17
Η ερώτηση που απάντησα ήταν γενική, εξού και η γενική απάντηση.
Ειδικά, αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιοχές της Αθήνας (όσο και να σας/μας ενοχλεί) και μέσα στην δεκαετία που διανύουμε.

agmarios
14-06-07, 22:26
Η ερώτηση που απάντησα ήταν γενική, εξού και η γενική απάντηση.
Ειδικά, αναφέρομαι σε συγκεκριμένες περιοχές της Αθήνας (όσο και να σας/μας ενοχλεί) και μέσα στην δεκαετία που διανύουμε.

Ας γίνει η αρχή και βλέπουμε.
Και οι Αττικές λένε ότι παρέχουν ήδη αλλά αναφέρονται σε μεμονομένες περιπτώσεις.

wintech2003
14-06-07, 23:13
Οι Αττικές φυσικά και παρέχουν οπτικές ίνες, όχι ομως σε οικιακους πελάτες (FTTH) αλλά σε εταιρικούς (FTTB).

Και το δίκτυο τους είναι αρκετά μεγάλο.

kennyyy
15-06-07, 02:29
Τωρα να κανω προβλεψη ποτε??μεχρι να ερθει σε εμας αυτο..Στην Αμερικη απο οσο ξερω παρεχετε αυτη η υπηρεσια εδω και 4 μηνες περιπου σε πολυ καλες τιμες..οσο για τα πλεονεκτημα-μειονεκτηματα απλα τα πραγματα θα ελεγα χωρις πολλες γνωσεις..Οπτικη vs Χαλκος γραψε δαγκωτο οπτικη.
Για παραπανω πληροφοριες οπως ειπε και ο Hemlock δες αυτο (http://en.wikipedia.org/wiki/Ftth).
Μπα, πολύ παραπάνω από 4 μήνες..Απλά είναι λίιιγο δύσκολο να δωθεί σε όλους με τη μια για πολλούς λόγους.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλεονέκτημα του χαλκού σε σύγκριση με FTTH, τουλάχιστον μεσομακροπρόθεσμα. 50/5 είναι αυτά, με χαλκό δεν πιάνονται τέτοιες ταχύτητες...:)

yianniscan
15-06-07, 08:15
Τα πλεονεκτήματα της οπτικής ίνας είναι πολλά, σε σχέση με τον χαλκό.

Θ' αναφέρω δύο, μεγαλύτερη χωρητικότητα κι έλλειψη παρεμβολών. Δαγκωτό στην οπτική όπως είπε κι ο Akoulis.

A_gamer
15-06-07, 23:28
Άλλο πλεονέκτημα είναι η αντοχή, τα κόστη συντήρησης είναι μηδαμινά. Αλλά υπάρχει και μειονέκτημα, το κόστος εγκατάστασης.

lewton
22-06-07, 14:18
Οι Αττικές φυσικά και παρέχουν οπτικές ίνες, όχι ομως σε οικιακους πελάτες (FTTH) αλλά σε εταιρικούς (FTTB).
To FTTB δε σημαίνει Fiber to the Business, σημαίνει Fiber to the Building.
Επομένως η διαφορά των FTTH, FTTB δεν είναι το ποιός παίρνει το κάθε ένα (ιδιώτης ή εταιρία), αλλά το μέχρι που φτάνει η οπτική ίνα.
Συγκεκριμένα στο FTTH η οπτική ίνα φτάνει μέχρι τις πρίζες του σπιτιού, ενώ στο FTTB φτάνει μόνο μέχρι τον κατανεμητή.
Έτσι το FTTB έχει το πλεονέκτημα ότι έχει μικρότερο κόστος και απαιτεί λιγότερη φασαρία, όμως το FTTH έχει το πλεονέκτημα του να μην έχει καμία απολύτως σχέση με το χαλκό.

agrelaphon
22-06-07, 14:36
lewton, και στο FTTH η ίνα μέχρι τον κατανεμητή φτάνει. Δικιά σου δουλειά (θα?) είναι να την προχωρήσεις μέχρι το διαμέρισμα. Απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα αυτή η τεχνολογία (FTTB μεγάλης κλίμακας)

lewton
22-06-07, 16:16
lewton, και στο FTTH η ίνα μέχρι τον κατανεμητή φτάνει. Δικιά σου δουλειά (θα?) είναι να την προχωρήσεις μέχρι το διαμέρισμα. Απλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα αυτή η τεχνολογία (FTTB μεγάλης κλίμακας)
Όχι.
Στο FTTH η ίνα πρέπει να φτάσει μέχρι το modem.
Στο FTTB συνήθως χρησιμοποιείται VDSL2 εντός των κτιρίων (δηλαδή μπαίνει ένα πολύ μικρό VDSL2 DSLAM στον κατανεμητή). Αυτό τουλάχιστον κάνει η Erenis στο Παρίσι.

wintech2003
22-06-07, 16:56
To FTTB δε σημαίνει Fiber to the Business, σημαίνει Fiber to the Building.
Επομένως η διαφορά των FTTH, FTTB δεν είναι το ποιός παίρνει το κάθε ένα (ιδιώτης ή εταιρία), αλλά το μέχρι που φτάνει η οπτική ίνα.
Συγκεκριμένα στο FTTH η οπτική ίνα φτάνει μέχρι τις πρίζες του σπιτιού, ενώ στο FTTB φτάνει μόνο μέχρι τον κατανεμητή.
Έτσι το FTTB έχει το πλεονέκτημα ότι έχει μικρότερο κόστος και απαιτεί λιγότερη φασαρία, όμως το FTTH έχει το πλεονέκτημα του να μην έχει καμία απολύτως σχέση με το χαλκό.

Έχεις δίκιο, λάθος μου.
(το νοημα πάντως το πιάσατε :p)

agrelaphon
22-06-07, 22:36
Όχι.
Στο FTTH η ίνα πρέπει να φτάσει μέχρι το modem.
Στο FTTB συνήθως χρησιμοποιείται VDSL2 εντός των κτιρίων (δηλαδή μπαίνει ένα πολύ μικρό VDSL2 DSLAM στον κατανεμητή). Αυτό τουλάχιστον κάνει η Erenis στο Παρίσι.

Δηλ. ο πάροχος FTTH τι θα κάνει? θα σκάψει την οικοδομή να προχωρήσει τις ίνες στο διαμέρισμα? :hmm:

lewton
22-06-07, 22:37
Δηλ. ο πάροχος FTTH τι θα κάνει? θα σκάψει την οικοδομή να προχωρήσει τις ίνες στο διαμέρισμα? :hmm:
Μπορεί να τις περάσει και πάνω στους τοίχους αντί να σκάψει.
Πάντως ναι, υπάρχουν εργασίες.

A_gamer
22-06-07, 23:19
Όμως ενώ το FTTB περνιέται μαζικά, για FTTH θα χρειαστεί ξεχωριστή εγκατάσταση μετά από αίτηση για το τελευταίο κομμάτι, άρα ο πελάτης θα πληρώσει κάνα 200άρι παραπάνω, σωστά;

karavagos
22-06-07, 23:55
18646
;)

lewton
23-06-07, 00:45
18646
;)
Σωστός, αν και το Fiber to the Curb είναι περισσότερο υποπερίπτωση του Fiber to the Node παρά κάτι ξεχωριστό.

sdikr
23-06-07, 06:20
Μπα, πολύ παραπάνω από 4 μήνες..Απλά είναι λίιιγο δύσκολο να δωθεί σε όλους με τη μια για πολλούς λόγους.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει πλεονέκτημα του χαλκού σε σύγκριση με FTTH, τουλάχιστον μεσομακροπρόθεσμα. 50/5 είναι αυτά, με χαλκό δεν πιάνονται τέτοιες ταχύτητες...:)

Μια χαρά δίνουν τα 50/5 σε χαλκό, στα 300μέτρα :p, υπάρχει μάλιστα και το ethernet πάλι για χαλκό μιλάμε (αλλά εως 100μέτρα)


Άλλο πλεονέκτημα είναι η αντοχή, τα κόστη συντήρησης είναι μηδαμινά. Αλλά υπάρχει και μειονέκτημα, το κόστος εγκατάστασης.


το κόστος συντήρησης είναι το ίδιο το κόστος φιαξίματος αν πχ κοπεί η γραμμή είναι πολύ μεγαλύτερο

flatrate
23-06-07, 07:32
Δυσκολο εως αδυνατο με χαλκο.

Ethernet μαζι με χρηση repeaters (για 300 μ) ναι.

sdikr
23-06-07, 08:16
Δυσκολο εως αδυνατο με χαλκο.

Ethernet μαζι με χρηση repeaters (για 300 μ) ναι.


http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL

A_gamer
23-06-07, 08:21
Δυσκολο εως αδυνατο με χαλκο.

Ethernet μαζι με χρηση repeaters (για 300 μ) ναι.

Αναρωτιέμαι, χρήση του FTTB με Ethernet γίνεται;
@sdikr: Πιο καλό είναι αυτό (και μην πει κανείς τίποτα για UDSL, δεν έχει δοκιμαστεί στην πράξη)
http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL2

flatrate
23-06-07, 12:12
http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL

Eγω ξερω οτι το vdsl σε τοπικους βρoγχους μοναχα μεχρι 50μ (αντε μετα βιας 100μ / δηλαδη εως το καφαο της γειτονιας, oπου αυτό προϋποθέτει φυσικα και την ύπαρξη μιας πύλης vdsl) μπορει να δωσει τιμες κοντα στο μεγιστο θεωρητικο (δηλαδη 26 mbit συμμετρικά ή 52/12 mbit ασύμμετρα).


Αναρωτιέμαι, χρήση του FTTB με Ethernet γίνεται;
@sdikr: Πιο καλό είναι αυτό (και μην πει κανείς τίποτα για UDSL, δεν έχει δοκιμαστεί στην πράξη)
http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL2

Aκομα και στο vdsl2 μετά από ενάμισι χιλιόμετρο οι ταχύτητες του είναι ίδιες με dsl2+.

lewton
23-06-07, 12:30
Για αυτό και δεν βάζει κανείς VDSL2 σε αποστάσεις 1500μ. Όλοι το βάζουν να καλύπτει τα σπίτια στα 300-350μ το πολύ.
Και μιας και το θέμα εδώ είναι το FTTx, να πούμε ότι όταν χρησιμοποιηθεί VDSL2 σε FTTB αρχιτεκτονική, οι αποστάσεις προφανώς είναι μηδαμινές.

A_gamer
23-06-07, 12:47
Eγω ξερω οτι το vdsl σε τοπικους βρoγχους μοναχα μεχρι 50μ (αντε μετα βιας 100μ / δηλαδη εως το καφαο της γειτονιας, oπου αυτό προϋποθέτει φυσικα και την ύπαρξη μιας πύλης vdsl) μπορει να δωσει τιμες κοντα στο μεγιστο θεωρητικο (δηλαδη 26 mbit συμμετρικά ή 52/12 mbit ασύμμετρα).



Aκομα και στο vdsl2 μετά από ενάμισι χιλιόμετρο οι ταχύτητες του είναι ίδιες με dsl2+.

Full ταχύτητες ως 300 μέτρα το VDSL, έως 500 (νομίζω) το VDSL2, αλλά από το ΚΑΦΑΟ του κανείς σχεδόν δεν απέχει πάνω από 300 μέτρα, άρα...
Σε FTTB, οι ίνες είναι μέχρι τον κατανεμητή του κτιρίου, ο οποίος σπάνια απέχει πάνω από 50 μέτρα.

Jazzer
23-06-07, 16:50
Είναι πιστεύω δεδομένο το ότι θα δοθεί και εδώ FTHH, τώρα το πότε , είναι μια άλλη ιστορία.:p
Μιας και είμαστε ουραγοί σε νέες τεχνολογίες, θα περιμένουμε "λιγάκι παραπάνω" !:hmm:

sdikr
23-06-07, 20:10
Είναι πιστεύω δεδομένο το ότι θα δοθεί και εδώ FTHH, τώρα το πότε , είναι μια άλλη ιστορία.:p
Μιας και είμαστε ουραγοί σε νέες τεχνολογίες, θα περιμένουμε "λιγάκι παραπάνω" !:hmm:

Για το adsl περιμέναμε κοντά στα 4 με 5 χρόνια, για το adsl2+ περιμέναμε λιγότερο απο 2 (για εμπορική διάθεση)
Νομίζω πως σιγά σιγά οι χρόνοι χαμηλώνουν

A_gamer
23-06-07, 20:56
Για το adsl περιμέναμε κοντά στα 4 με 5 χρόνια, για το adsl2+ περιμέναμε λιγότερο απο 2 (για εμπορική διάθεση)
Νομίζω πως σιγά σιγά οι χρόνοι χαμηλώνουν

Άντε και του χρόνου VDSL2!:cool::drunk:

flatrate
23-06-07, 21:11
λ0λ με dsl2+ θα τερματιστει ο αγωνας για πολλα πολλα χρονια!!

Τα υπολοιπα θα ειναι εταιρικα και μονο (οπως ηταν επι εποχη dialup η xdsl που εδιναν μερικοι εναλλακτικοι).

lewton
23-06-07, 21:45
λ0λ με dsl2+ θα τερματιστει ο αγωνας για πολλα πολλα χρονια!!

Τα υπολοιπα θα ειναι εταιρικα και μονο (οπως ηταν επι εποχη dialup η xdsl που εδιναν μερικοι εναλλακτικοι).
Δηλαδή θες να πεις ότι θα επενδύσει κάποια εταιρία τα (πολλά) κεφάλαια που απαιτούνται για VDSL2 και δε θα δίνει σε οικιακούς πελάτες; :blink:

flatrate
24-06-07, 10:10
Εδω θα ειμαστε (πρωτα ο θεος) να το κουβεντιασουμε ξανα το συγκεκριμενο θεμα στις επομενες εκλογες :D

A_gamer
07-07-07, 14:35
Δηλαδή θες να πεις ότι θα επενδύσει κάποια εταιρία τα (πολλά) κεφάλαια που απαιτούνται για VDSL2 και δε θα δίνει σε οικιακούς πελάτες; :blink:

Μάλλον εννοεί κάτι σαν κι αυτό που κάνουν οι Α.Τ. (απ' ό,τι έχω ακούσει, μη με δείρετε αν είμαι λάθος), δίνουν σε όσους είναι σε απόσταση < 500 μέτρων από τα κέντρα τους VDSL (αν το ζητήσουν), αλλά είναι με ratio 1/1, άρα απαγορευτικό για οικ. πελάτες.

sdikr
07-07-07, 14:58
Μάλλον εννοεί κάτι σαν κι αυτό που κάνουν οι Α.Τ. (απ' ό,τι έχω ακούσει, μη με δείρετε αν είμαι λάθος), δίνουν σε όσους είναι σε απόσταση < 500 μέτρων από τα κέντρα τους VDSL (αν το ζητήσουν), αλλά είναι με ratio 1/1, άρα απαγορευτικό για οικ. πελάτες.

Μπορούν να δώσουν σε ότι ratio θέλου, στην Αγγλία πχ υπάρχει 1:50, 1:20, και υπάρχει και 1:1 (μην ρωτήσεις τιμή :p )

A_gamer
07-07-07, 16:10
Μπορούν να δώσουν σε ότι ratio θέλου, στην Αγγλία πχ υπάρχει 1:50, 1:20, και υπάρχει και 1:1 (μην ρωτήσεις τιμή :p )

Ναι, αλλά απ' όσο ξέρω στην Ελλάδα δίνονται μόνο σε μορφή μισθωμένης τέτοιες ταχύτητες, έτσι δεν είναι;

A_gamer
27-08-07, 18:35
λ0λ με dsl2+ θα τερματιστει ο αγωνας για πολλα πολλα χρονια!!

Τα υπολοιπα θα ειναι εταιρικα και μονο (οπως ηταν επι εποχη dialup η xdsl που εδιναν μερικοι εναλλακτικοι).

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=125210:whistle:

SfH
27-08-07, 19:18
Μάλλον εννοεί κάτι σαν κι αυτό που κάνουν οι Α.Τ. (απ' ό,τι έχω ακούσει, μη με δείρετε αν είμαι λάθος), δίνουν σε όσους είναι σε απόσταση < 500 μέτρων από τα κέντρα τους VDSL (αν το ζητήσουν), αλλά είναι με ratio 1/1, άρα απαγορευτικό για οικ. πελάτες.

Για vdsl πρώτη φορα ακούω. Οι μονες υπηρεσίες των αττικών που έχω ακούσει, εκτος από αυτές που αναφέρονται στη σελίδα τους, είναι πιλοτικά adsl2+ και shdsl. Πάντως μου φαίνεται λίγο περίεργο κάποιος σε τέτοια απόσταση να προτιμούσε vdsl από metro-ethernet/sdh ακόμα κι αν είχε την επιλογή. Όσον αφορά το ratio, μέχρι πριν λίγο τουλάχιστον, δεν υπήρχε νόημα να δώσουν κάτι διαφορετικό από 1:1. Οι A.T. πριν τη συγχώνευση τους με ΧΟΛ ήταν απλά layer 2 carrier, δεν προσφέρανε internet feed.

A_gamer
27-08-07, 20:18
Δεν ήμουνα σίγουρος για αυτό, όπως και έγραψα. Πάντως το σίγουρο είναι ότι παρέχουν FTTH.

SfH
27-08-07, 20:34
Δεν ήμουνα σίγουρος για αυτό, όπως και έγραψα. Πάντως το σίγουρο είναι ότι παρέχουν FTTH.

Το FTTH δεν αναφέρεται καθεαυτό σε κάτι άλλο εκτος του φυσικού μέσου και το ποσο κοντά παραμένει αυτό στο κέντρο του ISP.

A_gamer
27-08-07, 20:39
Το FTTH δεν αναφέρεται καθεαυτό σε κάτι άλλο εκτος του φυσικού μέσου και το ποσο κοντά παραμένει αυτό στο κέντρο του ISP.

Νομίζω όμως πως είναι οι μόνοι που παρέχουν τη δυνατότητα να εγκαταστήσουν FTTH (ναι, έχεις δίκιο πως είναι το φυσικό μέσο μόνο, αυτό που ανέφερες είναι πρωτόκολλο διασύνδεσης - M.Ethernet).

Όχι πως θα είχε αντίρρηση και ο ΟΤΕ, αν τα λεφτά ήταν καλά.:hmm:

SfH
27-08-07, 20:45
Νομίζω όμως πως είναι οι μόνοι που παρέχουν τη δυνατότητα να εγκαταστήσουν FTTH (ναι, έχεις δίκιο πως είναι το φυσικό μέσο μόνο, αυτά που ανέφερες είναι τα πρωτόκολλα διασύνδεσης).

Όχι πως θα είχε αντίρρηση και ο ΟΤΕ, αν τα λεφτά ήταν καλά.

Εκτος των A.T. υπάρχει κι ο ΟΤΕ (με, εξωφρενικές τιμές τελευταία φορα που τις είχα δει) ενώ έχω συζητήσει για point-το-point metro-ethernet links και με άλλους providers, που δε θα κατονομάσω ακόμα ;) Φυσικά όλα εξαρτώνται από το ποσο χαλαρά ορίζεις το FTTH.

Sebu
27-08-07, 22:20
Αν ας πουμε οτι οριζεις το FTTH ως οπτικη ινα σε ολοκληρο το δικτυο απο το κεντρο(dslam) του παροχου μεχρι και την πριζα του σπιτιου σου (δλδ η οπτικη σταματαει στον κατανεμητη και μετα εσυ εχεις περασμενη οπτικη μεσα στο σπιτι απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα).

Κουμπωνεις την οπτικη στον τοιχο με το ρουτερ και δουλευεις.Σε μια τετοια περιπτωση δεν νοειται FTTH?????Γιατι στο δικο μου μυαλο αυτο ειναι πληρες και ολοκληρωμενο FTTH.Στην ουσια στην θεση του τωρινου χαλκου,δισυρματου καλωδιου απο το κεντρο μεχρι και το διαμερισμα,φανταστειτε οπτικη ινα.Για εμενα αυτο ειναι ΤΟ FTTH!!!!

lewton
27-08-07, 22:22
Αν ας πουμε οτι οριζεις το FTTH ως οπτικη ινα σε ολοκληρο το δικτυο απο το κεντρο(dslam) του παροχου μεχρι και την πριζα του σπιτιου σου (δλδ η οπτικη σταματαει στον κατανεμητη και μετα εσυ εχεις περασμενη οπτικη μεσα στο σπιτι απο τον κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα).

Κουμπωνεις την οπτικη στον τοιχο με το ρουτερ και δουλευεις.Σε μια τετοια περιπτωση δεν νοειται FTTH?????Γιατι στο δικο μου μυαλο αυτο ειναι πληρες και ολοκληρωμενο FTTH.Στην ουσια στην θεση του τωρινου χαλκου,δισυρματου καλωδιου απο το κεντρο μεχρι και το διαμερισμα,φανταστειτε οπτικη ινα.Για εμενα αυτο ειναι ΤΟ FTTH!!!!
Αυτό είναι το FTTH. :oneup:
Μόνο που μπαίνει ένα ειδικό "modem" και μετά ο router.

A_gamer
27-08-07, 22:33
Αυτό είναι το FTTH. :oneup:
Μόνο που μπαίνει ένα ειδικό "modem" και μετά ο router.


Υπάρχει και καλύτερο, με τη συμβολή ενός τέτοιου (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613071). :oneup:

karavagos
27-08-07, 22:47
Ανάλογα την τεχνολογία που χρησιμοποιείται για την παροχή FTTH, απαιτείται και ο κατάλληλος εξοπλισμός τερματισμού. Κάρτες ethernet με οπτική υποδοχή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στο Active Ethernet, εφόσον και η άλλη πλευρά (πάροχος) είναι συμβατή. Οι πάροχοι όμως δεν επιτρέπουν κάτι τέτοιο, αφού χάνουν την δυνατότητα παρακολούθησης και διαχείρησης του κυκλώματος.

A_gamer
27-08-07, 22:54
Ανάλογα την τεχνολογία που χρησιμοποιείται για την παροχή FTTH, απαιτείται και ο κατάλληλος εξοπλισμός τερματισμού. Κάρτες ethernet με οπτική υποδοχή μπορούν να χρησιμοποιηθούν μόνο στο Active Ethernet, εφόσον και η άλλη πλευρά (πάροχος) είναι συμβατή. Οι πάροχοι όμως δεν επιτρέπουν κάτι τέτοιο, αφού χάνουν την δυνατότητα παρακολούθησης και διαχείρησης του κυκλώματος.

Δυστυχώς. Αλλά ούτως ή άλλως, ποιος οικιακός χρήστης θα χρησιμοποιούσε κάτι τέτοιο; Για πλάκα το ανέφερα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.