PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγκαστική αλλαγή σε VOIP και βοήθεια συνδεσμολογίας για διατήρηση του υπάρχον υλικού.



spirosgra
01-10-18, 01:23
Καλησπέρα μετά απο ανανέωση συμβολαίου με την Cosmote ενημερώθηκα οτι θα γίνει αναγκαστική αλλαγή σε Voip στην γραμμή μου. (αναγκάστηκα μέχρι τέλος του 18 θα γίνει σε όλους).

Επειδή στην περιοχή που βρίσκομαι η ταχύτητες είναι τραγικές (7Μbps) παίζω με snr tweak (στο 6) στο Modem (DSL-2750B) και κλειδωνω στα 9,5-10Mbps.
Αυτο λειτουργεί για αυτόν το σκοπό μόνο σε bridge mode και το routing γίνεται από το Netis WF2780.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να διατηρήσω την υπάρχουσα κατάσταση και να χρησιμοποιήσω το Entry2i μόνο για το Voip.

To θεμα "Χρήση Speedport μόνο για VoIP Cosmote πίσω από άλλο router (ASUS)" το εχω δει άπλα επειδή εγώ παίζω με ξεχωριστό modem (σε bridge mode) και ξεχωριστό Router δεν ξέρω μήπως αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

jkoukos
01-10-18, 11:15
Δεν έχει καμία σημασία αν έχεις modem/router ή ξεχωριστό modem και router.
Στην δεύτερη περίπτωση είμαι κι εγώ και λειτουργεί μια χαρά η τηλεφωνία στη συσκευή του ΟΤΕ που είναι πίσω από το κύριο router.

spirosgra
01-10-18, 15:00
Δεν έχει καμία σημασία αν έχεις modem/router ή ξεχωριστό modem και router.
Στην δεύτερη περίπτωση είμαι κι εγώ και λειτουργεί μια χαρά η τηλεφωνία στη συσκευή του ΟΤΕ που είναι πίσω από το κύριο router.

Ωραία, όποτε μπορώ να το βάλω να παίξει πίσω από το Router? (dsl2750b->Wf2780->Entry2i)

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω, εχω βρει διάφορους τρόπους στο θέμα που έχει ανοιχτεί άλλα ποιος είναι ο καλύτερος?

jkoukos
01-10-18, 15:20
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Εξαρτάται τι βολεύει τον καθένα και ποιές δυνατότητες έχει ο κύριος router. Ακολούθησε αυτές (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606) τις οδηγίες.
Υπόψη ότι πρώτα πρέπει να το βάλεις μόνο του στην γραμμή για να τραβήξει αυτόματα τα στοιχεία της τηλεφωνίας και να επιβεβαιώσεις ότι λειτουργεί σωστά.

spirosgra
01-10-18, 15:34
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο. Εξαρτάται τι βολεύει τον καθένα και ποιές δυνατότητες έχει ο κύριος router. Ακολούθησε αυτές (https://www.adslgr.com/forum/threads/909707-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7-Speedport-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-VoIP-Cosmote-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF-router-(ASUS)?p=6005606#post6005606) τις οδηγίες.
Υπόψη ότι πρώτα πρέπει να το βάλεις μόνο του στην γραμμή για να τραβήξει αυτόματα τα στοιχεία της τηλεφωνίας και να επιβεβαιώσεις ότι λειτουργεί σωστά.

Το εχω κατά νου.
Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

spirosgra
27-10-18, 22:09
Σήμερα ενεργοποιήθηκε το VoIP, ακολούθησα τον οδηγό και όλα λειτουργούν όπως πρέπει.
Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Μια ακομα ερώτηση υπάρχει τρόπος στο Entry2i να κλείσω την DSL και να λειτουργεί μόνο το VoIP;

sweet dreams
27-10-18, 22:31
Μια ακομα ερώτηση υπάρχει τρόπος στο Entry2i να κλείσω την DSL και να λειτουργεί μόνο το VoIP;

Πως θα λειτουργήσει το τηλέφωνο χωρίς Internet;;

spirosgra
27-10-18, 22:46
Πως θα λειτουργήσει το τηλέφωνο χωρίς Internet;;



Κοιτά ενα δίκιο το έχεις το σκέφτηκα, άλλα είπα να κάνω την (χαζή:p) ερώτηση μιας και είδα οτι στο νήμα για το Speed booster παίζει τέτοια ρύθμιση.
Yποθέτω ότι σε αυτό λειτουργεί λόγω του ότι τραβάει (το VoIP) από την 4G.

jkoukos
27-10-18, 23:29
Μια ακομα ερώτηση υπάρχει τρόπος στο Entry2i να κλείσω την DSL και να λειτουργεί μόνο το VoIP;
Αν έχεις βάλει το Speedport πίσω από τον δικό σου router, τότε δεν κάνει συγχρονισμό σε DSL και λειτουργεί ως απλό router (και όχι modem/router) παίρνοντας σύνδεση μέσω της WAN θύρας.
Αν το έχεις συνδεδεμένο στην γραμμή, ισχύει ότι ανέφερε ο sweet dreams.

spirosgra
27-10-18, 23:32
Πισω απο το Router παιζει.

jkoukos
27-10-18, 23:37
Άρα δεν δουλεύει το modem για το DSL. Μόνο ως router παίζει όπως το χρειάζεσαι.

sweet dreams
28-10-18, 11:04
Πισω απο το Router παιζει.

Αφού παίζει πίσω από το άλλο, έχεις συνδέσει κάτι στην θύρα DSL;; όχι, τότε ποια DSL ρωτάς για να κλείσεις;; :hmm:


Μια ακομα ερώτηση υπάρχει τρόπος στο Entry2i να κλείσω την DSL και να λειτουργεί μόνο το VoIP;

@ ADSLgr.com All rights reserved.