PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα πακετου μεσω Cosmote.gr



DJman
01-10-18, 16:05
Γνωριζει κανεις τι ισχυει για την αγορα πακετων μεσω της web σελιδας cosmote?

Εχει λήξει το συμβολαιο μου, και οταν πηρα για να ζητησω να μου το ανανεωσουν με την τιμη web , μου ειπαν οτι οι τιμες που βλεπω
ειναι για νεους πελατες.

Αλλα εγω βλεπω αυτο http://prntscr.com/l0uaap και λεει για υπαρχουσα γραμμη

Να προχωρήσω σε αγορα μεσω web?
Επίσης έχω ISDN(και θέλω να παραμείνει ετσι-2 γραμμες με ιδιο αριθμο), αλλα δεν βρίσκω πουθενα επιλογη
να το προσθεσω σαν υπηρεσια

jkoukos
01-10-18, 16:28
Υπάρχουσα (ή υφιστάμενη) γραμμή σημαίνει ότι η γραμμή είναι ενεργή αλλά μόνο για τηλεφωνία και θέλεις να ενεργοποιήσεις Double Play.
Υπάρχει VoIP με 2 κανάλια ομιλίας στο ίδιο κόστος και με τα ίδια χαρακτηριστικά του ISDN. Αν προχωρήσεις το αίτημα, αφού του βάλεις τον αριθμός που έχεις, θα σου βγάλει μεταξύ άλλων και το παρακάτω:

1) Για Τηλεφωνική Γραμμή με δυο κανάλια φωνής (ευρυζωνική ή ISDN BRA), η μηνιαία χρέωση επαυξάνεται κατά €5,82 ενώ για Τηλεφωνική Γραμμή ISDN-BRA με DDI κατά €8,03.
2) Για τα προγράμματα της κατηγορίας Double Play με δυο κανάλια φωνής (ευρυζωνική ή ISDN BRA), η μηνιαία χρέωση επαυξάνεται κατά €6,50 ενώ για Τηλεφωνική Γραμμή ISDN-BRA με DDI κατά €8,71.
3) Για τα προγράμματα της κατηγορίας Double Play Fiber 100/200 Mbps με δυο κανάλια φωνής (ευρυζωνική ή ISDN BRA), η μηνιαία χρέωση επαυξάνεται κατά €6,00 ενώ για Τηλεφωνική Γραμμή ISDN-BRA με DDI κατά €8,22.

DJman
01-10-18, 17:12
Αρα το τελικο κοστος θα ειναι 35,50+6,50= 42 ( σε σχεση με τα 47 που μου ειπε απο το τηλεφωνο, παλι με συμφερει, αν μπορεσω να το ενεργοποιησω μεσω web)

DDi δεν χρειαζομαι , εχω ενα τηλεφνικο αριθμο.

Πιστευεις οτι αν παω σε καποια αλλαη εταιρια, οπου η φωνη θα ειναι voip (με μια τηλεφωνικη γραμμη), μπορει να υποστηρίξει 5 συσκευες(σε 3 διαφορετικους οροφους)?
(απο αποψη ρευμάτων)

jkoukos
01-10-18, 17:35
Δεν γνωρίζω αλλά αμφιβάλω με τόσες συσκευές να μην υπάρξει θέμα.

DJman
01-10-18, 17:47
Και εγω αυτο σκεφτομαι...και αναγκαστικά μενω ISDN COSMOTE

netblues
01-10-18, 17:54
Το οποιο isdn που εχεις θα γινει voip μεσα στο επομενο 6μηνο

weather1967
01-10-18, 18:28
Αλλα εγω βλεπω αυτο http://prntscr.com/l0uaap και λεει για υπαρχουσα γραμμη



Σέ ποιό site τό βλέπεις αυτό πού έχεις στό printscreen ? γιατί στό επίσημο site Cosmote δέν βλέπω νά αναγράφει πουθενά γιά υφιστάμενη σταθερή σύνδεση,παρά μόνο αναγράφει "χρειάζεσαι νέα τηλεφωνική γραμμή ?" καί "Θέλεις νά έρθεις στήν Cosmote ?"


https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/configurator.jsp?productId=prod430040

DJman
01-10-18, 18:43
πατησα πανω στο πακετο, μετα μου εβγαλε τρεις επιλογες

Επίλεξε Τύπο Σύνδεσης : (εβαλα την τριτη επιλογη)
Που λεει "Για εσενα που εισαι πελατης σταθερου Cosmote"
http://prntscr.com/l0wnci

και προσθηκη στο καλαθι

jkoukos
01-10-18, 18:46
Πήγαινε στο κάτω μέρος της σελίδας που δείχνεις, στο "Επίλεξε Τύπο Σύνδεσης", τίκαρε το "Υφιστάμενη Σταθερή Σύνδεση" και πάτα το ""Προσθήκη στο Καλάθι". Θα σε βγάλει στην εικόνα που έδειξε παραπάνω ο φίλος.

DJman
01-10-18, 22:20
Πήγαινε στο κάτω μέρος της σελίδας που δείχνεις, στο "Επίλεξε Τύπο Σύνδεσης", τίκαρε το "Υφιστάμενη Σταθερή Σύνδεση" και πάτα το ""Προσθήκη στο Καλάθι". Θα σε βγάλει στην εικόνα που έδειξε παραπάνω ο φίλος.

Μα αυτο εκανα. Απλα η απορια μου ειναι γιατι δεν μου κανουν την τμη web στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση,για να τελειωνουμε :P
Οταν ειπα στην κοπελα οτι το site λεει για υφισταμενους πελατες, μου ειπε οτι δεν ισχυει αυτο.

weather1967
01-10-18, 22:46
Εχετε δίκιο συνάδελφοι δέν τό είχα προσέξει λόγο μικρής ανάλυσης οθόνης.

Μού έχει τύχει καί εμένα πρίν 2 χρόνια ήθελα νά κάνω ανανέωση συμβολαίου καί ενώ είχα δεί τήν τιμή στό site Cosmote,από τό 13888 μού είχαν πεί περισσότερα χρήματα,καί τελικά τήν έκανα μέσω site,μάλλον είναι τό γνωστό "τιμή e-shop" "τιμή καταστήματος"

Καί ένα άλλο πού δέν αναφέρεται πλέον στά πακέτα Dp είναι η αναγνώριση κλήσης,πού από τό 13888 μού είχαν πεί ότι υφίσταται σέ όλα τα πακέτα DP ,δέν ξέρω εάν αληθεύει.

Καί μιάς πού λέμε γιά πακέτα DP πρόσεξα στό site τής Cosmote ότι έχουν καταργήσει τό vdsl 30 large πού έδινε απεριόριστες αστικές κλήσεις,καί υπάρχει μόνο τό vdsl 30 Medium πού είναι μέ χρονοχρέωση οι αστικές κλήσεις.Αν κάποιος δέν μπορεί νά έχει ταχύτητα πάνω από 30 mbps καί θέλει απεριόριστες αστικές κλήσεις ,τόν πάνε θέλει δέν θέλει στό vdsl 50 large,από ότι καταλαβαίνω.

jkoukos
02-10-18, 11:28
Μα αυτο εκανα. Απλα η απορια μου ειναι γιατι δεν μου κανουν την τμη web στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση,για να τελειωνουμε :P
Οταν ειπα στην κοπελα οτι το site λεει για υφισταμενους πελατες, μου ειπε οτι δεν ισχυει αυτο.
Δεν ήταν για σένα η απάντηση, απλά με πρόλαβες όσο έγραφα.
Κανείς δεν δίνει ίδια τιμή στους παλιούς πελάτες, εκτός κι αν πιέσεις και πετύχει προσφορά.
Σου εξήγησα ότι το πεδίο αυτό αφορά πελάτη με απλή τηλεφωνική σύνδεση χωρίς Internet, που τώρα θέλει να ενεργοποιήσει πακέτο Double Play. Δεν αφορά υφιστάμενες συνδέσεις DP, όπως έχεις εσύ.

- - - Updated - - -


Καί ένα άλλο πού δέν αναφέρεται πλέον στά πακέτα Dp είναι η αναγνώριση κλήσης,πού από τό 13888 μού είχαν πεί ότι υφίσταται σέ όλα τα πακέτα DP ,δέν ξέρω εάν αληθεύει.
H αναγνώριση κλήσεων δεν είναι δωρεάν. Κατά καιρούς την δίνει προσφορά για περιορισμένο χρονικό διάστημα και ισχύει ακόμη αν κάνεις ανανέωση. Έτσι το έχω 3 χρόνια τώρα.


Καί μιάς πού λέμε γιά πακέτα DP πρόσεξα στό site τής Cosmote ότι έχουν καταργήσει τό vdsl 30 large πού έδινε απεριόριστες αστικές κλήσεις,καί υπάρχει μόνο τό vdsl 30 Medium πού είναι μέ χρονοχρέωση οι αστικές κλήσεις.Αν κάποιος δέν μπορεί νά έχει ταχύτητα πάνω από 30 mbps καί θέλει απεριόριστες αστικές κλήσεις ,τόν πάνε θέλει δέν θέλει στό vdsl 50 large,από ότι καταλαβαίνω.
Υπάρχει το 30L, αλλά μόνο από κατάστημα ή αν πάρεις τηλέφωνο. Γενικά υπάρχουν όλα πακέτα κλήσεων (M, L και XL) και προσφορών (σε όλες τις ταχύτητες 24-200) που δεν αναφέρονται στην ιστοσελίδα.

weather1967
02-10-18, 15:42
Δεν ήταν για σένα η απάντηση, απλά με πρόλαβες όσο έγραφα.
Κανείς δεν δίνει ίδια τιμή στους παλιούς πελάτες, εκτός κι αν πιέσεις και πετύχει προσφορά.
Σου εξήγησα ότι το πεδίο αυτό αφορά πελάτη με απλή τηλεφωνική σύνδεση χωρίς Internet, που τώρα θέλει να ενεργοποιήσει πακέτο Double Play. Δεν αφορά υφιστάμενες συνδέσεις DP, όπως έχεις εσύ.

- - - Updated - - -


H αναγνώριση κλήσεων δεν είναι δωρεάν. Κατά καιρούς την δίνει προσφορά για περιορισμένο χρονικό διάστημα και ισχύει ακόμη αν κάνεις ανανέωση. Έτσι το έχω 3 χρόνια τώρα.


Υπάρχει το 30L, αλλά μόνο από κατάστημα ή αν πάρεις τηλέφωνο. Γενικά υπάρχουν όλα πακέτα κλήσεων (M, L και XL) και προσφορών (σε όλες τις ταχύτητες 24-200) που δεν αναφέρονται στην ιστοσελίδα.

Ευχαριστώ γιά όλες τις απαντήσεις

Αρα το συμπέρασμα είναι ότι από τό site της Cosmote είναι γιά νέους πελάτες,καί δεν αφορά υφιστάμενες συνδέσεις DP.
Εμείς όταν λήξει τό 24 μηνο συμβόλαιο - η άν κάνουμε αναβάθμιση πακέτου dp,η θά πάρουμε τηλέφωνο τό 13888,η θά πάμε σέ ένα κατάστημα cosmote νά ρωτήσουμε τιμές-προσφορές γιά ανανέωση συμβολαίου.

Γιά τήν αναγνώριση κλήσεως μέχρι πρίν 1 χρόνο τά πακέτα dp τήν ανέφεραν ευκρινώς ώς δωρεάν τήν αναγνωρίση κλήσεων,τώρα πιά δέν αναγράφουν τίποτα,αλλά η τηλεφωνήτρια στό 13888 μού ανέφερε ότι είναι δωρεάν μέ πακέτο dp,άν ισχύει η όχι δέν ξέρω,δέν επέμεινα γιατί δέν μέ ενδιέφερε καί τόσο,απλά είχα πάρει τηλέφωνο γιά κάτι άλλο καί ήρθε η κουβέντα καί τό ρώτησα.

Οσο γιά τό τελευταίο ότι υπάρχουν όλα τά πακέτα dp διαθέσιμα εκτός site cosmote δέν τό ήξερα.

Πάντως καλό θά ήταν νά μπορούσαμε νά κάνουμε καί ανανεώσεις -αναβαθμίσεις σέ υφιστάμενες συνδέσεις μέσω τού site,τώρα άλλα πακέτα στό site,άλλα από τηλέφωνο καί καταστήματα cosmote.
Μόνο νέες τηλεφωνικές-ίντερνετ συνδέσεις καί ερχόμενος στήν cosmote από άλλο πάροχο στό site,καί μόνο από τηλέφωνο -καταστήματα οι ανανεώσεις-αναβαθμίσεις υφιστάμενων dp πακέτων.

jkoukos
02-10-18, 16:37
Έκανα ανανέωση τον περασμένο Μάρτη τηλεφωνικά στην ίδια ακριβώς τιμή που είχα και πριν. Μόνο αυξήθηκε η δορυφορική TV +3 καθώς πριν ήταν τιμή προσφοράς για νέες συνδέσεις στα 19€.
Μέσα στην προσωπική ιστοσελίδα στο site, είχα (κι ακόμη υπάρχει) προσφορά για αναβάθμιση σε 30άρι (με όλα τα άλλα ίδια) με +8€, αλλά δεν ενδιαφέρομαι.

stereo
03-10-18, 10:06
Τα ίδια καραγκιοζιλίκια μου έκαναν κι εμένα. "Η τιμή ισχύει για νέους πελάτες". Τελικά, ζήτησα το 50XL μέσω chat, και η υπάλληλος που με πήρε τηλεφωνο τελικά μου το πρόσφερε στα 39,50€ έναντι 37,40€ τιμή web. 2 φορές που κάλεσα 13888, μου πρότειναν άλλο πακέτο με λιγότερες παροχές στα 51€!

DJman
03-10-18, 12:50
Αρα λες να μιλησω απο chat και να αναβαθμισω την ταχυτητα απο 30L σε 50L μηπως πετυχω καλυτερη τιμη.

Εγω ξερετε τι δεν καταλαβαινω (και το βαζω με bold, μηπως το διαβασει καποιος απο την Cosmote)
Αφου θα παρω Forthnet να κανω φορητοτητα και μετα θα με παρει η Cosmote να μου δωσει την τιμη που θελω για να με κρατησει,
γιατι δεν τα προσπερναμε ολα αυτα να μου κανεις κατευθειαν μια καλυτερη τιμη(δεν θελω να μου κοψει 10ευρω)
και να τελειωσουμε για τα επομενα 2 χρονια.Ουτε εγω να ασχολουμε ουτε η Cosmote με εμενα

Απλα πραγματα....

jkoukos
03-10-18, 13:08
Από 1η Οκτώβρη έχει αλλάξει (https://www.adslgr.com/forum/threads/1054911-%CE%95%CE%95%CE%A4%CE%A4-%CE%A3%CE%B5-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D-%CE%BF%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%81%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8E%CE%BD) ο κανονισμός φορητότητας. Υπάρχει πλέον άλλη διαδικασία και σε ισχύοντες κανόνες.
Χοντρικά όταν κάνεις αίτημα στον νέο πάροχο, αυτός κρατά για 14 μέρες το αίτημα και δεν το προχωρά, ώστε αν μετανιώσεις να υπαναχωρήσεις. Ο παλιός πάροχος θα ενημερωθεί την 15η μέρα, οπότε πλέον δεν ισχύει η υπαναχώρηση.
Αν όμως με το αίτημα ζητήσεις να προωθηθεί άμεσα η φορητότητα, τότε ο πλαλιός θα ενημερωθεί το αργότερο την επόμενη εργάσιμη και πιθανόν να σου δώσει αντιπροσφορά. Όμως τώρα έχεις δυνατότητα υπαναχώρησης μέσα σ1 14 μέρες από το αίτημα και το αργότερο μία ώρα πριν την ενεργοποίηση στον νέο πάροχο. Άρα όλα γίνονται πολύ γρήγορα και πιθανόν να μην προλάβεις.

DJman
03-10-18, 15:24
Αρα ή παω αλλου και δεν λειτουργουν ολα τα τηλεφωνα μου (εχω 6 συσκευες) ή μενω ΟΤΕ με την αυξημενη τιμη...

jkoukos
03-10-18, 15:30
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι δεν θα λειτουργούν όλες οι συσκευές σου.

DJman
03-10-18, 15:45
Στο voip (που αναγαστικα εχουν πλεον ολοι οι παροχοι) εχω ακουσει οτι δεν φτανει το ρευμα για να τροφοδοτήσει τοσες συσκευες τηλεφωνου

jkoukos
03-10-18, 15:54
Ούτε και σε PSTN φθάνει σε πολλές περιπτώσεις και αφήνω απ' έξω το ISDN που ούτε και σε αυτό έφθανε για τόσες πολλές.

DJman
03-10-18, 16:26
Isdn εχω τωρα. 2 σπιτια με μια γραμμη ειμαστε μια χαρα.Συνολικα 6-7 συσκευες

@ ADSLgr.com All rights reserved.