PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχουν πρόβλημα οι mail servers της Vivodi?



pan.nl
15-06-07, 00:56
Καλησπέρα,

Εδώ και περίπου 2 μήνες αντιμετωπίζω προβλήματα κυρίως με τα εξερχόμενα e-mails. Ενώ εγώ τα στέλνω κανονικά, είναι φορές που δε φθάνουν ποτέ στον παραλήπτη. Αντιμετωπίζω ενίοτε πρόβλημα και με τα εισερχόμενα καθώς όταν μου στέλνουν e-mail είναι πιθανό να μη φθάσει ποτέ ναι να πάρουν το μήνυμα πως η διεύθυνση δεν υπάρχει, bouncing back αγγλιστί.

Αρχικά είχα ρυθμίσει τον Mozilla Thunderbird (και το MS Outlook που χρησιμοποιούσα παλαιότερα), τόσο για εισερχόμενα όσο και για εξερχόμενα, να τα στέλνει μέσω mail.vivodinet.gr όπως μου είχαν πει από το τεχνικό τμήμα. Έπειτα από νέα επικοινωνία μαζί τους μου συνέστησαν να αλλάξω τη ρυθμιση σε pop3@vivodinet.gr για τα εισερχόμενα και σε smtp.vivodinet.gr για τα εξερχόμενα e-mails Παρόλα αυτά το πρόβλημα ακόμα υφίσταται.

Τελικά έχουν πρόβλημα οι mail servers της Vivodi? Έχετε παρατηρήσει κάτι?

Ευχαριστώ

princess
15-06-07, 01:01
Τα κακα τους τα χαλια εχουν... Τα mail ερχονται ολα μαζι οποτε το θυμηθουν κι οσες φορες το θυμηθουν... και πανε και με τον ιδιο τροπο!

netlich
15-06-07, 11:27
Νομίζω κλέινω τρία χρόνια με το mail account τους (xxxx@vivodinet.gr)...Σοβαρά προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει...

Έχουν υπάρξει φορές που ήταν κάτω ο σέρβερ τους...Αλλά προβλήματα με χαμένα emails ποτέ...Η με emails που έρχονται μαζεμένα...

Δεν κάνω τραγική χρήση αλλά καθημερινά ανταλλάσω emails....

deniSun
15-06-07, 11:52
Πάντα είχαν πρόβλημα οι mail-servers της vivodi.
Όχι συνέχεια αλλά κατά περιόδους αντιμετόπιζαν προβλήματα.

vassman
06-07-07, 18:45
Εγώ απο χθές μόνο να λάβω μπορώ. Όταν πάω να στείλω, μου βγάζει συνέχεια ένα πεδίο με τα username & password. Ξέρει κανείς κάτι?

Costas_1980
06-07-07, 19:03
Παιδιά καλησπέρα και απο εμένα!
Πρέπει να κάνετε δοκιμή απο το site: mymail.vivodinet.gr
αν και απο εκεί δε μπορείτε να στείλετε τότε όντως έχουν πρόβλημα οι servers

player74
08-07-07, 10:10
Εγώ απο χθές μόνο να λάβω μπορώ. Όταν πάω να στείλω, μου βγάζει συνέχεια ένα πεδίο με τα username & password. Ξέρει κανείς κάτι?

username: ολοκληρο το εμαιλ σου

vassman
08-07-07, 16:15
username: ολοκληρο το εμαιλ σου

Έτσι το έχω. Αυτό το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά απο προχθές.

pan.nl
08-07-07, 16:35
Εγώ πάντως το έχω απαξιώσει το e-mail μου στη Vivodi και χρησιμοποιώ κυρίως το gmail τώρα και λιγότερο το hotmail. Βαρέθηκα...

player74
12-07-07, 09:57
απο οτι φενετε και σημερα υπαρχει προβλημα.

Acer
12-07-07, 11:10
οντως, σημερα δεν μπορω να λαβω/στειλω emails, πηρα μολις στο τεχνικο τμημα (επιλογη 5, απαντησαν στα 15-20 δευτερολεπτα !!) και μου ειπαν οτι υπαρχει "γενικευμενο προβλημα" στους mail servers το οποιο μεχρι το βραδακι θα εχει αποκατασταθει ... (ας το ελπισουμε λοιπον)

player74
12-07-07, 13:59
πρεπει να το φτιαξαν...

Acer
12-07-07, 14:13
πρεπει να το φτιαξαν...
indeed :oneup:

GrSamael
12-07-07, 15:05
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, προσπαθω εδω κ καμια βδομαδα να στησω το εταιρικο μαιλ..ματαια...
Στον υπαρχοντα λογαριασμο postmaster@το domain μου.gr εχω το εξης προβλημα, ενω στελνω κανονικα μαιλ κ απο Outlook κ απο Thunder τα εισερχομενα "κολλαν" στο mymail (το μαιλ σερβερ της βιβο?).
Μιλησα με 4 διαφορετικους τεχνικους αλλα σηκωσαν τα χερια.
Να πω οτι δεν ειναι θεμα firewall κτλ εβαλα καποιον να στησει λογαρισμο καπου αλλου(Θεσσαλονικη) κ κανει τα ιδια ακριβως.Επιπλεον τα εισερχομενα απο το username@vivodinet.gr περναν κανονικα στο PC(κ με τα 2 προγρ.)

Ρυθμισεις:
username: username@vivodinet.gr
pass: xxx xxxxx
incoming: pop3.vivodinet.gr (δοκιμαστηκαν ακομα imap,mail)
outgoing: smtp.vivodinet.gr
το mail μου: postmaster@domain.gr(δοκιμαστηκε κ με αλλα 2 μαιλ που ανοιξα)

Σε οποιον βρει τη λυση κερναω....στραγαλια.... :(

tsouf
12-07-07, 15:19
Δοκίμασε με mail.vivodinet.gr. Αν δεν δουλέψει ξαναpostαρε.;)

tsouf
12-07-07, 15:21
Ακυρο, τωρα το ειδα οτι εχεις ηδη προσπαθησει

GrSamael
12-07-07, 17:22
Για να το πω κ ποιο απλα κ συντομα, οτι email account εχει τη μορφη @domain.gr μενει στο σερβερ κ δεν κατεβαινει στο pc(ναι δοκιμασα 3 διαφορετικα καθως κ Outlook2003-2007 και Thunderbird).Φυσικα οταν κανω sent/receive δεν περνω κανενα μνμ λαθους.

vassman
12-07-07, 18:41
Το πρόβλημα αποκαταστάθηκε. :rofl:

player74
12-07-07, 20:38
Για να το πω κ ποιο απλα κ συντομα, οτι email account εχει τη μορφη @domain.gr μενει στο σερβερ κ δεν κατεβαινει στο pc(ναι δοκιμασα 3 διαφορετικα καθως κ Outlook2003-2007 και Thunderbird).Φυσικα οταν κανω sent/receive δεν περνω κανενα μνμ λαθους.

υπαρχει περιπτωση λαθους στο κωδικο προσβασης? (καθε extra email εχει δικο του κωδικο προσβασης κι οχι του βασικου λογαριασμου username@vivodinet.gr) αλλα λογικα θα σου ζηταγε να πληκτρολογισης username και κωδικο.

tsouf
13-07-07, 12:18
Προσπάθησε με mail.yourdomain.gr

Λογικά θα παίξει....

Εξερχόμενης βάλε smtp.vivodinet.gr. Πες μας αποτελέσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.