PDA

Επιστροφή στο Forum : LINKSYS WRT54GC WIRELESS-G COMPACT ROUTER



insider
15-06-07, 14:04
Πρόσφατα αγόρασε ένα φίλος μου από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα ένα LINKSYS WRT54GC WIRELESS-G COMPACT BROADBAND ROUTER.
Μου ζήτησε ευγενικά να τον βοηθήσω στη σύνδεση και παραμετροποίηση του και προσφέρθηκα.
Αφού ρύθμισα τα wireless settings κ.λ.π. ώστε να έχει ένα ασφαλές ασύρματο δίκτυο με τους υπολογιστές του ήρθε η ώρα να περάσω και τις ρυθμίσεις σύνδεσης στο Internet...
Εκεί ήταν που απόρησα...
Δεν υπάρχουν καθόλου ρυθμίσεις VPI/VCI και λοιπά.
Στο status page δεν υπάρχει καμία σελίδα ελέγχου για την κατάσταση της γραμμής (link status, noise κ.λ.π.)
Με τα πολλά και αφού μίλησα με την Linksys μου είπαν ότι χρειάζομαι ένα gateway (aDSL modem αλλά όχι USB..) για να δουλέψει...
Αν αυτό το προϊόν το λανσάρουν στην Ελλάδα σαν Broadband router, ο απλός χρήστης τι πρέπει να καταλάβει που έχει βαρβαρισθεί από σωρεία διαφημίσεων για broadband , aDSL κ.λ.π.

Υπάρχει κανείς να προτείνει μια φθηνή λύση για να μη μείνει στο ράφι αυτό το router ?

Ευχαριστώ

xtreme29
15-06-07, 15:19
Πρόσφατα αγόρασε ένα φίλος μου από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα ένα LINKSYS WRT54GC WIRELESS-G COMPACT BROADBAND ROUTER.
Μου ζήτησε ευγενικά να τον βοηθήσω στη σύνδεση και παραμετροποίηση του και προσφέρθηκα.
Αφού ρύθμισα τα wireless settings κ.λ.π. ώστε να έχει ένα ασφαλές ασύρματο δίκτυο με τους υπολογιστές του ήρθε η ώρα να περάσω και τις ρυθμίσεις σύνδεσης στο Internet...
Εκεί ήταν που απόρησα...
Δεν υπάρχουν καθόλου ρυθμίσεις VPI/VCI και λοιπά.
Στο status page δεν υπάρχει καμία σελίδα ελέγχου για την κατάσταση της γραμμής (link status, noise κ.λ.π.)
Με τα πολλά και αφού μίλησα με την Linksys μου είπαν ότι χρειάζομαι ένα gateway (aDSL modem αλλά όχι USB..) για να δουλέψει...
Αν αυτό το προϊόν το λανσάρουν στην Ελλάδα σαν Broadband router, ο απλός χρήστης τι πρέπει να καταλάβει που έχει βαρβαρισθεί από σωρεία διαφημίσεων για broadband , aDSL κ.λ.π.

Υπάρχει κανείς να προτείνει μια φθηνή λύση για να μη μείνει στο ράφι αυτό το router ?

Ευχαριστώ
χεχε ..
ναι όλη η σειρά WRT54 δεν έχουν ενσωματωμένο modem είναι Broadband router
αν μπορείς να το αλλάξεις άλλαξε το και πάρε ένα modem/router... αν όχι αγόρασε ενα φτηνό modem με ethernet αλλά κοίτα να υποστιρίζει bridged mode ξέρω ότι τα speedtouch me 4.x firware (530/510) υποστηρίζουν αλλά και πάλι οι ρυθμίσεις δεν είναι εύκολες... οπότε αν μπορείς να το γυρίσεις και να τους πεις εγώ modem/router ήθελα τι να το κάνω αυτό ... ? κάνε το ...

αλιώς βρες ένα μεταχειρισμένο speedtouch και κάνε ένα search έχει απαντηθεί ξανά το θέμα...

insider
20-06-07, 09:59
Το απαράδεκτο ηλεκτρονικό κατάστημα :down: δεν το αλλάζει γιατί είναι χτυπημένο και δεν μπορούν να το μεταπωλήσουν...Πότε πρόλαβε να χτυπηθεί μέσα σε ένα απόγευμα δεν μπορώ να το καταλάβω...
Και άντε χτυπήθηκε, όντως (έχει 3 ανεπαίσθητα σημαδάκια). Λες να μην κάνει routing όταν θα μπει στο LAN?
Είναι μεγάλη χασούρα να τους μείνει ένα router κόστους 30 euro? σε σχέση με την δύσφημιση που θα τρώνε από εδώ και πέρα για την στάση τους και την πολιτική πωλήσεων και εξυπηρέτησης.

Τέσπα.. ας μη βγάλω χολή πρωνιάτικα...

Τώρα που θέλω να βάλω αγγελία προσφοράς για το Linksys WRT54GC WIRELESS-G COMPACT ROUTER και δεν μπορώ γιατί δεν έχω 50 posts...τι κάνουμε ?
Να την "πετάξω" εδώ σε αυτό το thread?

nnn
20-06-07, 21:19
Τώρα που θέλω να βάλω αγγελία προσφοράς για το Linksys WRT54GC WIRELESS-G COMPACT ROUTER και δεν μπορώ γιατί δεν έχω 50 posts...τι κάνουμε ?
Να την "πετάξω" εδώ σε αυτό το thread?
Φυσικά και όχι.

Αν εσένα σου πουλούσαν χτυπημένο μηχάνημα θα το αποδεχόσουν ?

insider
22-06-07, 20:50
Αν περιέγραφαν το είδος του χτυπήματος (φωτογραφία ακόμα καλύτερα) και εννοείται ότι κατεβάζαν την τιμή δεν βλέπω το λόγο να μην δεχθώ να το αγοράσω?
Αν σκεφτόμουν να το αγοράσω για να διακοσμήσει κάποια γωνία του σπίτιου..ε τότε ναι ! Δεν θα δεχόμουν να είναι χτυπημένο! :rolleyes:

mix21
18-07-07, 11:49
κ εγω νόμιζα πως είναι κ modem.πως μπορώ να δω τις ρυθμίσεις του?λειτουργεί κανονικά απλά θέλω να δω τις ρυθμίσεις.

insider
18-07-07, 12:19
κ εγω νόμιζα πως είναι κ modem.πως μπορώ να δω τις ρυθμίσεις του?λειτουργεί κανονικά απλά θέλω να δω τις ρυθμίσεις.

αν γνωρίζεις την IP του router και τα username & password, ανοίγεις τον IE, πληκτρολογείς την IP , σου ζητάει username & password και αφού βάλεις τα σωστά ...voila οι ρυθμίσεις...

mix21
18-07-07, 14:24
την ip την εχω,τα username k password απο που τα παίρνω?εγω δεν θα επρεπε να τα εχω ορίσει?τα default ποια είναι?

insider
18-07-07, 14:37
νομίζω ότι είναι admin/admin...
Για σιγουριά όμως RTFM (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?blobcol=urldata&blobheadername1=Content-Type&blobheadername2=Content-Disposition&blobheadervalue1=application%2Fpdf&blobheadervalue2=inline%3B+filename%3DWRT54GC-UG-Rev_NC%2Bweb%252C0.pdf&blobkey=id&blobtable=MungoBlobs&blobwhere=1130803981974&ssbinary=true&lid=7325125655B04)

@ ADSLgr.com All rights reserved.