PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουτσοί-στραβοί, όλα στο φάκελο εκκίνησης...



yiannakos
12-10-18, 16:55
Καλησπέρα.
Έβαλα στο Φάκελο Εκκίνησης τα προγράμματα + αρχεία που θέλω να εκκινουν μαζί με τα 10.
Πήγα κανονικά με win+R "shell:st@rtup" και στο Φακ.Εκκίνησης που μου ανοίγει τα βάζω όλα με copy/paste απο την ΕΕ , πχ απο chrome + ff , μέχρι κι ένα pdf , και μετα με την εκκίνηση ανοίγουν κανονικά.
Μόνο ένα αρχειάκι του notepad (txt) δεν ανοίγει. Φυσικά απο το εικονίδιο του στην ΕΕ ανοίγει κανονικά.
Τι να φταίει?

GeorgeH
12-10-18, 17:29
Δεν χρησιμοποιώ Win10 αλλά τα basic functions θα πρέπει να λειτουργούν όπως ακριβώς λειτουργούν σε όλα τα Windows OS. Για δοκίμασε να πληκτρολογήσεις Regedit (Registry Editor) στο Run των Windows (Windows+R) και βρες το κλειδί: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Δημιούργησε ένα καινούριο string με value πχ C:\pathname\textname.txt

Επίσης μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο task στα Scheduled Tasks όπου θα επιλεξεις τι θα εκτελείται στην εκκίνηση. Είτε να εκτελείται το text file απευθείας είτε το batch file.

δημιούργησε ένα batch file (.bat) όπου θα εκτελείται στην εκκίνηση και θα περιέχει τον κώδικα της επιλογής σου
πχ CD C:\pathname\filename
start filename.txt
exit;

yiannakos
16-10-18, 02:45
Δεν χρησιμοποιώ Win10 αλλά τα basic functions θα πρέπει να λειτουργούν όπως ακριβώς λειτουργούν σε όλα τα Windows OS. Για δοκίμασε να πληκτρολογήσεις Regedit (Registry Editor) στο Run των Windows (Windows+R) και βρες το κλειδί: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
Δημιούργησε ένα καινούριο string με value πχ C:\pathname\textname.txt

Επίσης μπορείς να δημιουργήσεις ένα νέο task στα Scheduled Tasks όπου θα επιλεξεις τι θα εκτελείται στην εκκίνηση. Είτε να εκτελείται το text file απευθείας είτε το batch file.

δημιούργησε ένα batch file (.bat) όπου θα εκτελείται στην εκκίνηση και θα περιέχει τον κώδικα της επιλογής σου
πχ CD C:\pathname\filename
start filename.txt
exit;
Με τη σειρά:
Στην πρώτη λύση, το path αυτό δεν το βρίσκει.
Στη δευτερη: Που ειναι και πως λέγονται στα ελληνικα 10 τα scheduled tasks? Περιέργως στον ΠΕ δεν βρήκα χπ Προγραμματισμένες Εργασίες, ούτε κι απ την αναζήτηση των 10.

Στην τρίτη λύση, απο τις ιδιότητες του επίμαχου txt, του οποίου το όνομα είναι PAYROLL.txt μου λέει το path του: C:\Users\myusername\Desktop.
Πάω λοιπόν με το Νοtepad++ και γράφω το bat :

CD C:\Users\myusername\Desktop\PAYROLL.txt
start PAYROLL.txt
exit;

To βάζω στην ΕΕ, το δοκιμάζω απευθείας σαν εκτέλεση του bat , και αφού ανοίξει το παράθυρο cmd.exe , σχεδόν αμέσως το βρίσκει και ανοίγει κανονικά το txt μου.
Ε λοιπόν το ίδιο bat μέσα στο φάκελο εκκίνησης, δεν το βρίσκει , και πάλι κατα την εκκίνηση...:mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.