PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν πάει άλλο με αυτή την αντιμετώπιση...



deos24
15-06-07, 19:58
Καλησπέρα σας!

Το Ιστορικό μου:
- Στις 29 του προιγούμενου μήνα ενεργοποιήθηκα στο 2play χωρίς κάποιες καθυστερήσεις...
- Απο τότε όλα έπαιζαν ΑΨΟΓΑ και χωρίς πρόβλημα μέχρι τις 7 του μήνα...
- Στις 7 του μήνα "τεχνικοί" του ΟΤΕ ήρθαν να φτιάξουν το καλώδιο της πολυκατοικίας μου το οποίο κρεμόταν λόγω του οτι διπλα χτιστικε μια νέα πολυκατοικία...
- Μετά απο αυτή την επίσκεψη όλοι στην πολυτακοιτία είχαν τηλ (είναι στον ΟΤΕ) εκτός απο εμένα που δεν είχα ουτε την ούτε inet. ΝΕΚΡΗ ΓΡΑΜΜΗ... (Ημέρα Πέμπτη)\
- Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα και σε ΟΤΕ και σε Forthnet το τηλέφωνο ήρθε την Δευτέρα 11 του μήνα, η dsl όμως πουθένα...
- Αρχίζω πάλι τα τηλεφωνήματα και ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ INTERNET....

Μας λένε ιδιόκτητο δύκτιο και δηλώνουν τις βλάβες τους στον ΟΤΕ... Αν είναι να μας λένε για ΤΥ να παίρνουμε τον ΟΤΕ να μην περιμένουμε και μια ώρα στην αναμονή...

Επίσης μετά απο τηλεφωνιμα μου σήμερα στον ΟΤΕ μου είπαν οτι η βλάβη ελεγθηκε χθες και όλα είναι εντάξει πλέον...
Εξοργισμένος καλώ ξανά την forthnet και μιλάω με μια "τεχνικό" τους η οποία για χιλιοστή φορά με ρωτάει άν έχω δοκιμάσει να το βάλω σε άλλη πρίζα, χωρίς τηλέφωνα και άλλες τέτοιες βλακείς...
Και στο τέλος τι μου λέει;;
Θα δώσω και πάλι βλάβη για τον συσγχρωνισμό γιατί αναβοσωήνει συνέχεια το λαμπάκι της DSL και δεν μένει σταθερό...
Είναι ποτέ δυνατόν;;;
Δεν θα γίνομαι εγώ μπαλάκι ανάμεσα στην κάθε forthnet και τον κάθε ΟΤΕ...
ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ...

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει τηλέφωνα ωστε να κάνω τις ανόλογες καταγγελίες...

Ευχαρστώ πολυ,
Διαμαντής!
:angryr::angryr::angryr::angryr:

29gk
15-06-07, 20:03
Ψαξε για ΙΝΚΑ, ΕΕΤΤ , Ενωσεις καταναλωτων ισως και Υπουργειο Εμποριου.

Παρολο που και εγω ειμαι ευχαριστημενος το δικο σου σεναριο ειναι αυτο που με τρομαζει. Δηλαδη τι θα γινει σε μια στραβη εχοντας συμβαση με τον χ εναλλακτικο.

Θα ελεγα ομως να ριξεις και μια ματια στο συμβολαιο γιατι φοβαμαι πως σε ενα βαθμο τουλαχιστον, ειναι καλυμμενοι

deos24
15-06-07, 20:22
Στους όρους τους αναφέρουν πως δεν έχουν έχουν ευθύνη για προβληματα του ΟΤΕ...
Λογικό ακούγετε, αλλα ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ (δεν το λέω ειρωνικά, σε σχέση με της forthnet πάντα) υπάλληλοι του ΟΤΕ μου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα απο αυτούς πλέον...

Αυτό βέβαια δεν λέει και τίποτα μιας και εκείνη προκάλεσαν την αρχική βλάβη...

Πολύ μπέρδεμα και εγώ δεν εχω inet.... :(:(

Fat Freddy
15-06-07, 20:26
Στους όρους τους αναφέρουν πως δεν έχουν έχουν ευθύνη για προβληματα του ΟΤΕ...
Λογικό ακούγετε, αλλα ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ (δεν το λέω ειρωνικά, σε σχέση με της forthnet πάντα) υπάλληλοι του ΟΤΕ μου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα απο αυτούς πλέον...

Αυτό βέβαια δεν λέει και τίποτα μιας και εκείνη προκάλεσαν την αρχική βλάβη...

Πολύ μπέρδεμα και εγώ δεν εχω inet.... :(:(

Όπως και να 'χει αν είσαι σε full llu δεν έχεις καμιά σχέση με τον ΟΤΕ.

29gk
15-06-07, 20:27
Μιας και μεσολαβει ΣΚ πιεσε την Forthnet να δωσει βλαβη, ζητα στοιχεια, κρατα ονοματα, απαιτησε καποια ημερομηνια επιδιορθωσης, περιμενε μεχρι Δευτερα - Τριτη και βλεπεις.

Δυστηχως ο ΟΤΕ επιδιορθωνει τις δηλωμενες βλαβες μεσα σε 5-6 εργασιμες.

Εχεις κουπι, αλλα ενημερωνε μας να ξερουμε τουλαχιστον τι μας περιμενει ( χτυπα ξυλο )

deos24
15-06-07, 20:29
Δεν θα περιμένω μέχρι Δευτερα...
Αν αυριο δεν έχω και πάλι adsl, θα πάρω ξανά και ούτε και εγώ δεν ξέρω τι θα ακούσουν....

xmperop1
15-06-07, 21:05
Διαμαντή αφού η γραμμή σου πλέον είναι εντάξει και έχεις τηλεφωνία από Forthnet τότε πρέπει να σου δώσουν (δίνουν) και το ιντερνετ τους,δεν έχει καμιά σχέση ο ΟΤΕ πλέον με τη γραμμή σου εκτός και αν η γραμμή σου αντιστοιχεί σε λάθος νούμερο,τσέκαρε το.

buffos
15-06-07, 22:27
Σωστά μίλησε ο xmperop1.
Αν έχεις τηλεφωνία δεν υπάρχει λόγος να μην έχεις internet. Απο ΟΤΕ προφανώς είναι όλα ΟΚ.
ΕΚΤΟΣ αν σε έχουν συνδέσει σε λάθος νούμερο.
Κάνε μια κλήση στο τηλεφωνό σου απο το κινητό για καλό και για κακο.

Πάντως για νετ συνδέεσαι στα dslam της φορθνετ. Δεν τίθεται θέμα βλάβης ΟΤΕ.

nils
15-06-07, 22:40
Δεν θα περιμένω μέχρι Δευτερα...
Αν αυριο δεν έχω και πάλι adsl, θα πάρω ξανά και ούτε και εγώ δεν ξέρω τι θα ακούσουν....

Μην κάνεις άλλα τηλέφωνα αν δεν βλέπεις ανταπόκριση. Πήγαινε από εκεί αν μπορείς.
Το θέμα είναι αρμοδιότητα της φόρθνετ και μόνο να λυθεί.

deos24
15-06-07, 23:14
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... :)


Κάνε μια κλήση στο τηλεφωνό σου απο το κινητό για καλό και για κακο.
Το σταθερό παίζει κανονικά απο τη δευτέρα... ;)

Μην κάνεις άλλα τηλέφωνα αν δεν βλέπεις ανταπόκριση. Πήγαινε από εκεί αν μπορείς.
Το θέμα είναι αρμοδιότητα της φόρθνετ και μόνο να λυθεί.
Το κακό είναι οτι είμαι στην Ξάνθη και η γραμμή στην αθήνα για Remotely στα πισιά μου... :)
Ας ελπίζουμε μέχρι τις 26 που θα κατέβω αθήνα να μην υπάρχει πλεον το πρόβλημα...

deos24
15-06-07, 23:47
ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ SOS που μου ήρθε τώρα....

Υπάρχει περίπτωση απο την Δευτέρα που έχω τηλ να είναι μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω forthnet;;;
Πως μπορώ να το ελέγξω στα σίγουρα;;;
Επειδή έχει μόνο 2 βδομάδες που ενεργοποιήθηκα δεν έχει έρθει ακόμα ο τελευταίος απο ΟΤΕ...

kostas76
15-06-07, 23:53
ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ SOS που μου ήρθε τώρα....

Υπάρχει περίπτωση απο την Δευτέρα που έχω τηλ να είναι μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω forthnet;;;
Πως μπορώ να το ελέγξω στα σίγουρα;;;
Επειδή έχει μόνο 2 βδομάδες που ενεργοποιήθηκα δεν έχει έρθει ακόμα ο τελευταίος απο ΟΤΕ...

Κανε μια κλήση στο 210 9999999 και αν ακούσεις το μήνυμα της forthnet καλώς.
Αλλιώς αν ακούσεις τόνο κατειλημμένο μάλλον είσαι ακόμη στον ΟΤΕ.
:oneup::oneup::oneup:

Fat Freddy
16-06-07, 00:03
ΠΑΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ SOS που μου ήρθε τώρα....

Υπάρχει περίπτωση απο την Δευτέρα που έχω τηλ να είναι μέσω ΟΤΕ και όχι μέσω forthnet;;;
Πως μπορώ να το ελέγξω στα σίγουρα;;;
Επειδή έχει μόνο 2 βδομάδες που ενεργοποιήθηκα δεν έχει έρθει ακόμα ο τελευταίος απο ΟΤΕ...

Πάρε το 134, αν το βγάλεις είσαι ΟΤΕ

deos24
16-06-07, 00:10
Ευτυχώς μετα απο αυτά τα τεστ είμαι forthnet....
Πάλι καλά...

Παιδιά πάντως η forthnet πάσχει στην ΤΥ (είναι κάπως λογικό αφου δεν είναι δημόσιο να έχει τόσους ωστε να τσακώνονται ποιος ΔΕΝ θα σηκώσει το τηλέφωνο...) Ίσως, μιας και είχαμε μια παρουσία της στο forum να ανοίξουμε ένα topic ζητόντας ομαδικά την βελτίωση είτε με τους τηλεφωνητές-ιες, είτε με απαντήσεις στο forum απο τεχνικούς
Κατα τα άλλα οι υπηρεσίες του 2play όσο τις είχα ήταν άψογες...
Μακάρι γρήγορα να έχω και πάλι την dsl μου...

Fat Freddy
16-06-07, 00:18
Παιδιά πάντως η forthnet πάσχει στην ΤΥ (είναι κάπως λογικό αφου δεν είναι δημόσιο να έχει τόσους ωστε να τσακώνονται ποιος ΔΕΝ θα σηκώσει το τηλέφωνο...) Ίσως, μιας και είχαμε μια παρουσία της στο forum να ανοίξουμε ένα topic ζητόντας ομαδικά την βελτίωση είτε με τους τηλεφωνητές-ιες, είτε με απαντήσεις στο forum απο τεχνικούς

Στο καιρό... :whistle:

GeorgeH
16-06-07, 03:59
Πάντες, Έη!!!

Σοβαρά τώρα, το κομμάτι των συχνοτήτων του adsl είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό της τηλεφωνίας σε μια τηλεφωνική γραμμή. Συνεπώς είναι πιο εύκολο να υπάρχει κάπου πρόβλημα στην παροχή του σε ευρωζωνικές υπηρεσίες πχ full llu. Ακόμα και από "μπέρδεμα" των συχνοτήτων ή καλύτερα overlapping των χαμηλών συχνοτήτων στις ψηλές και αντίστροφα.
Η παροχή της τηλεφωνίας είναι απλούστατη.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση χωρίς να είμαι και στο DSLAM για να βλέπω τι βγάζει εκεί, μπορεί το τηλέφωνο να δουλεύει μια χαρά αλλά με το τεχνικό πρόβλημα που παρουσιάστηκε να έχασε τις ρυθμίσεις και να μην έβλεπε το κέντρο κ οι τεχνικοί της Forthnet να τα ξύνουν.
Από την άλλη δεν πρέπει να ξεχνάμε και το κομμάτι του χαλκού που είναι ΟΤΕ και εκεί πολλές φορές είναι δύσκολο να γίνει κάτι αν παρουσιαστεί πρόβλημα. Οπότε και στο full llu, ο ΟΤΕ υπάρχει μην εφησυχάζουμε!

dgourlis
16-06-07, 09:17
Ίσως, μιας και είχαμε μια παρουσία της στο forum να ανοίξουμε ένα topic ζητόντας ομαδικά την βελτίωση είτε με τους τηλεφωνητές-ιες, είτε με απαντήσεις στο forum απο τεχνικούς..

:rofl::rofl::rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.