PDA

Επιστροφή στο Forum : "Η γραμμή σας δεν είναι αρκετά καλή για το cabletv"



funkyJ
15-06-07, 21:23
Γεια χαρά σε όλους.
Είμαι νέος στο forum αν και το παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα.
Μένω Ν.Σμύρνη και έχω εδώ και 1 χρόνο DslPhone και Internet από Vivodi.
Εκάνα και εγώ την αίτηση για το cabletv γύρω στα μέσα μαρτιού.
Σημέρα 15/6/2007, μετά από αναμονή 3 μηνών, με ενημερώσαν από την "σοβαρή εταιρία" οτι η γραμμή μου δεν είναι αρκετά καλή για να σηκώσει το cabletv αν και έγιναν προσπάθειες για να το καταφέρουν!!!!

Εχεί συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο;
Εγώ ετοιμάζομαι για αλλού απλώς θα ήθελα να δω αν υπάρχουν και αλλοί σε αυτή την κατάσταση.

pan.nl
15-06-07, 21:28
Δεν είσαι ο μόνος, αν και αυτό που σου είπαν είναι λίγο γενικό. Ρώτησες πόσα Mbits "σηκώνει" η γραμμή σου?

Δες και εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=106830

Αν μπορείς γράψε εδώ τις μετρήσεις της γραμμής από το μενού του router σου.

Φιλικά

deniSun
16-06-07, 10:10
Γεια χαρά σε όλους.
Είμαι νέος στο forum αν και το παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα.
Μένω Ν.Σμύρνη και έχω εδώ και 1 χρόνο DslPhone και Internet από Vivodi.
Εκάνα και εγώ την αίτηση για το cabletv γύρω στα μέσα μαρτιού.
Σημέρα 15/6/2007, μετά από αναμονή 3 μηνών, με ενημερώσαν από την "σοβαρή εταιρία" οτι η γραμμή μου δεν είναι αρκετά καλή για να σηκώσει το cabletv αν και έγιναν προσπάθειες για να το καταφέρουν!!!!

Εχεί συμβεί αυτό σε κάποιον άλλο;
Εγώ ετοιμάζομαι για αλλού απλώς θα ήθελα να δω αν υπάρχουν και αλλοί σε αυτή την κατάσταση.

Πάλι καλά που σε ενημέρωσαν.
Θα μπορούσαν να σου την παραδώσουν και μετά να αναρωτιόσουν γιατί σέρνεται το cabletv.

grsaint13
16-06-07, 13:42
ΝΑι,μόνο που έπρεπε να περάσουν 3 μήνες για να τον ενημερώσουν!:down:

james
16-06-07, 16:45
τωρα αραγε ποιος φταει? παλι ο ΟΤΕ για την καθυστερηση?

boss
16-06-07, 18:39
κάπου εκεί καταλαβαίνεις οτι τα περί ιδιόκτητο δίκτυο είναι παπατζηλίκια της κάθε εταιρίας... πολύ απλά δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο αλλά είναι μεταπωλητές δλδ νοικιάζουν το ήδη υπάρχον δίκτυο του πΟΤΕ και το πλασάρουν για δικό τους "ιδιόκτητο" τάχα μου.
Έλα μου όμως που όλα τα παραπάνω αποκαλύπτονται όταν παρουσιαστεί κάποιο "σοβαρό" πρόβλημα όπως σε αρκετές περιπτώσεις(έτυχε και σε εμένα) λόγω χάρην να έχεις θόρυβο στην γραμμή... ε σε αυτή την περίπτωση τα ατομάκια της vivodi και της κάθε vivodi γιατί τελικά όλοι ίδιοι είναι όταν αντιμετωπίσεις πρόβλημα κάνουν αίτημα βλάβης στον πΟΤΕ.

Με άλλα λόγια πρέπει να είσαι τυχερός για να σικώνει ο χαλκός σου τέτοιες ταχύτητες όπως triple play κτλ.
Ενημερωτικά εμένα μετά από μέτρηση πάει μέχρι τα 5Mbit γιατί έχει αρκετό θόρυβό και επειδή με ταλεπόρησαν τέλος του μήνα διακόπτω παρτίδες με την vivodi και με την πρώτη αφορμή διακόπτουν και 4-5 γνωστοί μου.
Εύχομαι να μην χριαστείτε ποτέ πραγματικό support από την ενλόγο "εταιρία" γιατί μόνο τότε θα καταλάβετε ότι δεν είναι σε θέση να το παρέχει και ότι λειτουργεί "καλά" αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά θέμα τύχης!
Μου πήρε κοντά 3 χρόνια μέχρι να το διαπιστώσω πλήρως.

BoGe
17-06-07, 00:22
κάπου εκεί καταλαβαίνεις οτι τα περί ιδιόκτητο δίκτυο είναι παπατζηλίκια της κάθε εταιρίας... πολύ απλά δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο αλλά είναι μεταπωλητές δλδ νοικιάζουν το ήδη υπάρχον δίκτυο του πΟΤΕ και το πλασάρουν για δικό τους "ιδιόκτητο" τάχα μου.
Έλα μου όμως που όλα τα παραπάνω αποκαλύπτονται όταν παρουσιαστεί κάποιο "σοβαρό" πρόβλημα όπως σε αρκετές περιπτώσεις(έτυχε και σε εμένα) λόγω χάρην να έχεις θόρυβο στην γραμμή... ε σε αυτή την περίπτωση τα ατομάκια της vivodi και της κάθε vivodi γιατί τελικά όλοι ίδιοι είναι όταν αντιμετωπίσεις πρόβλημα κάνουν αίτημα βλάβης στον πΟΤΕ.

Με άλλα λόγια πρέπει να είσαι τυχερός για να σικώνει ο χαλκός σου τέτοιες ταχύτητες όπως triple play κτλ.
Ενημερωτικά εμένα μετά από μέτρηση πάει μέχρι τα 5Mbit γιατί έχει αρκετό θόρυβό και επειδή με ταλεπόρησαν τέλος του μήνα διακόπτω παρτίδες με την vivodi και με την πρώτη αφορμή διακόπτουν και 4-5 γνωστοί μου

Έχεις καταλάβει ότι από την στιγμή που έχει πρόβλημα η γραμμή σου, όπου και να πας πάνω από 5ΜΒ δεν θα έχεις;

Catchphrase
17-06-07, 14:45
Έχεις καταλάβει ότι από την στιγμή που έχει πρόβλημα η γραμμή σου, όπου και να πας πάνω από 5ΜΒ δεν θα έχεις;

Η "Αττικές Επικοινωνίες" πάντως (HOL) έχουν αρχίσει και περνάνε fttp.

boss
17-06-07, 15:12
Έχεις καταλάβει ότι από την στιγμή που έχει πρόβλημα η γραμμή σου, όπου και να πας πάνω από 5ΜΒ δεν θα έχεις;

όταν γράφω "κάπου εκεί καταλαβαίνεις οτι τα περί ιδιόκτητο δίκτυο είναι παπατζηλίκια της κάθε εταιρίας..." λες να μην το έχω καταλάβει;
Το θέμα που την κάνω είναι η ανικανότητα επίλυσης προβλημάτων και όχι επειδή έχει θόρυβο η γραμμή... που ακούστηκε να περιμένω 1 μισι μήνα να έρθει τεχνικός να μετράει λάθος κουτί και τελικά να κλείνει η βλάβη χωρίς επίλυση; και τελικά να μου λένε να το ξανα δώσουμε βλάβη.. δλδ άλλο 1 μισι μήνα αναμονή;
Είναι έλεος τα άτομα.!

Αν είχα οτε σίγουρα μέσα σε 2-3 μέρες άντε εβδομάδα θα είχε λυθεί το πρόβλημα αλλά εκεί θα είχα άλλες χαζομάρες όπως διαβάζω κάτι για κόφτες κτλ.

nrg_polini
17-06-07, 15:47
Έχεις καταλάβει ότι από την στιγμή που έχει πρόβλημα η γραμμή σου, όπου και να πας πάνω από 5ΜΒ δεν θα έχεις;

Δεν ισχυει αυτο, γιατι μπορει η Χ εταιρια να ζητησει αλλαγη βροχου απο τον ΟΤΕ και ο τελευταιος να το κανει.

BoGe
17-06-07, 17:44
Δεν ισχυει αυτο, γιατι μπορει η Χ εταιρια να ζητησει αλλαγη βροχου απο τον ΟΤΕ και ο τελευταιος να το κανει.

Περιοχή Γέρακα γνωστός μου έβαλε FORTHnet (2 με 2.5 μήνες παρακαλώ να του πραδαδώσυν γραμμή shared), και αντί 10 συγχρονίζει λόγω θορύβου στα 4.5 με πολλές αποσυνδέσεις. Παρ' όλο που το έχει πει ακόμα δεν του έχουν κάνει τίποτα.
Ο ΟΤΕ όταν ακούει για αλλαγή χαλκού βγάζει σπυριά, και το αποφεύγει με κάθε δικαιολογία.
Αυτό θα φανεί όλο και πιο πολύ, όταν θα αρχίσουν να δίνουν οι εταιρείες κοντά στα 20-24ΜΒ και τα πορβλήματα γραμμών θα είναι πιο αισθητά.

boss
18-06-07, 01:30
Αν και το ψάχνω ακόμα σκέφτομαι να βάλω forthnet Full llu.
Στο σπίτι έχω άλλη μια γραμμή οπότε σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ την 2η γραμμή για το νέο πάροχο dsl.
Αυτό που με προβληματίζει είναι σε περίπτωση νέου προβλήματος θα είναι σε θέση καταρχήν να το λύσουν και κατά 2ον σε εύλογο χρονικό διάστημα ή θα είναι μια απτά ίδια με την vivodi;

Gordito
18-06-07, 01:42
Δεν ισχυει αυτο, γιατι μπορει η Χ εταιρια να ζητησει αλλαγη βροχου απο τον ΟΤΕ και ο τελευταιος να το κανει.

Ναι αλλα το καλωδιο παλι το ιδιο δεν θα ειναι?
Το last mile αν δεν κανω λαθος.....

pan.nl
18-06-07, 01:52
Ναι αλλα το καλωδιο παλι το ιδιο δεν θα ειναι?
Το last mile αν δεν κανω λαθος.....

Μα το last mile μας "καίει". Αυτό θα μπορούσε η εκάστοτε εταιρεία να ζητήσει από τον ΟΤΕ να αντικαταστήσει.

Gordito
18-06-07, 01:53
ε? Δεν εισαι σαφης παραπανω.Κανε edit σε παρακαλω.

Δεν νομιζω οτι το last mile εχει διαφορα για τον χρηστη. Οτι provider και να εχει αυτο ειναι το ιδιο.

Εκτος αν εχω τελειως λαθος αντιληψη:hmm:

pan.nl
18-06-07, 02:14
ε? Δεν εισαι σαφης παραπανω.Κανε edit σε παρακαλω.

Δεν νομιζω οτι το last mile εχει διαφορα για τον χρηστη. Οτι provider και να εχει αυτο ειναι το ιδιο.

Εκτος αν εχω τελειως λαθος αντιληψη:hmm:

Έγινε edit στο προηγούμενο μήνυμά μου. Το last mile λοιπόν μπορεί και να μην είναι το ίδιο. Αν για παράδειγμα κάποιος έχει Vivodi Full LLU και θέλει να βάλει NetOne (τυχαία ονόματα) αλλά δε θέλει να μείνει χωρίς internet τότε μπορεί να αιτηθεί στη NetOne για νέα γραμμή, δηλαδή άλλο last mile...εκτός και αν εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

Catchphrase
18-06-07, 07:04
Έγινε edit στο προηγούμενο μήνυμά μου. Το last mile λοιπόν μπορεί και να μην είναι το ίδιο. Αν για παράδειγμα κάποιος έχει Vivodi Full LLU και θέλει να βάλει NetOne (τυχαία ονόματα) αλλά δε θέλει να μείνει χωρίς internet τότε μπορεί να αιτηθεί στη NetOne για νέα γραμμή, δηλαδή άλλο last mile...εκτός και αν εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

Το θέμα είναι ότι θα πάρεις άλλο ζευγάρι χαλκού, ο οποίος θα βρίσκεται στο ίδιο rack με το "προβληματικό" καλώδιο και είναι πιθανό να έχει ΚΑΙ αυτό πρόβλημα. Τουλάχιστον αυτή τη δικαιολογία μου έδωσε ο Τεχνικός της vivodi όταν του ζήτησα αλλαγή καλωδίων (λογικό μου φάνηκε)

boss
19-06-07, 13:18
Εγώ ξέρω ότι στην ίδια πολυκατοικία 2 άτομα είχαμε vivodi με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά(full llu 2Mbit) και μόνο στη δικιά μου σύνδεση παρουσιάστηκε πρόβλημα.

aris60
19-06-07, 13:37
Εγώ ξέρω ότι στην ίδια πολυκατοικία 2 άτομα είχαμε vivodi με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά(full llu 2Mbit) και μόνο στη δικιά μου σύνδεση παρουσιάστηκε πρόβλημα.

Καλημερα μηπως για το cabletv ειναι ακαταληλη, ποσα χρονια ειναι το κτιριο?

yiapap
19-06-07, 13:48
Μα το last mile μας "καίει". Αυτό θα μπορούσε η εκάστοτε εταιρεία να ζητήσει από τον ΟΤΕ να αντικαταστήσει.Δυστυχώς ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση συντήρησης του last mile μόνον όσον αφορά την τηλεφωνία. Δηλαδή μπορείς εσύ (ή ο εναλλακτικός) να απαιτήσει αντικατάσταση χαλκού όταν δεν περνάει POTS αλλά όχι για ADSL.
Επειδή το θέμα το ψάχνω αρκετό καιρό τώρα (πιάνω με δυσκολία 2Mbps) και έχω μιλήσει με πολλούς και διάφορους δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Επίσης να υπενθυμίσω προς τον boss ότι το last mile δεν είναι των εναλλακτικών αλλά ούτε του ΟΤΕ. Είναι του Ελληνικού Δημοσίου και ο ΟΤΕ έχει την ευθύνη αποκλειστικής συτνήρησης και επέκτασης έως το 2020. Και βέβαια το προνόμιο της είσπραξης μισθίων είτε από τον τελικό καταναλωτή είτε από τους εναλλακτικούς.

aris60
19-06-07, 14:01
Δυστυχώς ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση συντήρησης του last mile μόνον όσον αφορά την τηλεφωνία. Δηλαδή μπορείς εσύ (ή ο εναλλακτικός) να απαιτήσει αντικατάσταση χαλκού όταν δεν περνάει POTS αλλά όχι για ADSL.
Επειδή το θέμα το ψάχνω αρκετό καιρό τώρα (πιάνω με δυσκολία 2Mbps) και έχω μιλήσει με πολλούς και διάφορους δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Επίσης να υπενθυμίσω προς τον boss ότι το last mile δεν είναι των εναλλακτικών αλλά ούτε του ΟΤΕ. Είναι του Ελληνικού Δημοσίου και ο ΟΤΕ έχει την ευθύνη αποκλειστικής συτνήρησης και επέκτασης έως το 2020. Και βέβαια το προνόμιο της είσπραξης μισθίων είτε από τον τελικό καταναλωτή είτε από τους εναλλακτικούς.

καλημερα να ρωτησω ασχετο ειδα οτι εισαι Θερμη sparknet μηπως ξαναζωντανεψε?

boss
19-06-07, 14:59
Καλημερα μηπως για το cabletv ειναι ακαταληλη, ποσα χρονια ειναι το κτιριο?
Είναι ακατάληλη με βάση μέτρηση τεχνικού πάει μέχρι 5Mbit.
Πέραν των μετρήσεων βγάζω το συμπέρασμα ότι είναι ακατάληλη ακόμα και για 2Mbps έχω γράψει σε άλλο ποστ τι τράβηξα με το κολο support τους.
Σε ότι αφορά το θέμα καλωδίοσης εντός πολυκατοικίας είναι ολοκαίνουργια.
Η ουσία είναι ότι έπρεπε να μετρήσουν από το καφαο(το μεγάλο τετράγωνο κουτί του πΟΤΕ) για να δούμε αν υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα απο εκεί και πέρα ή πρίν από αυτό αλλά αν και ιδιόκτητο δίκτυο κατά τα άλλα δεν έχουν εξουσιοδότηση να κάνουν το οτιδήποτε εκεί πάνω, αυτοί μέτρησαν από το 2ό(μικρό κουτι πΟΤΕ) εκτός πολυκατοικίας.

lariser
19-06-07, 15:09
Έχω το ίδιο πρόβλημα και έχω βρεθεί σε απόγνωση.

Οι τεχνικοί της Vivodi δεν μου δίνουν άλλη λύση και εδώ και 20 μέρες που ήρθε ο τεχνικός να μετρήσει τη γραμμή και διαπίστωσε το πρόβλημα, με έχουν από αναμονή σε αναμονή. Κάθε φορά το δηλώνουν ως ΒΛΑΒΗ και όταν με καλούν (στο κινητό φυσικά) είναι για να κάνουμε reset στο Vood. Χθες έστειλα αίτηση διακοπής της σύνδεσης για την υπηρεσία CableTV, αφού ούτως ή άλλως δεν μπορούν να μου την προσφέρουν.

Τώρα αναρωτιέμαι τα εξής:
1. Λέτε να μου ζητήσουν τέλος ακύρωσης; Έχουν το δικαίωμα, δεδομένου ότι με αυτής της ποιότητας τη γραμμή δεν γίνεται να "βγεί" ούτε τηλεφωνία;

2. Αν κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για τηλεφωνία (PSTN) και Conn-X στα 4Mbps, λέτε να αλλάξει κάτι και ο ΟΤΕ να μου παραδώσει πιο καθαρή γραμμή για να μπορέσω να έχω την υπηρεσία;

boss
19-06-07, 15:22
Δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω αλλά αν είχα πΟΤΕ πιστεύω θα είχε λυθεί το πρόβλημα αν όχι άμεσα το πολύ σε 1 εβδομάδα.
Στον πΟΤΕ όμως απόσο έχω διαβάσει εδώ στο forum έχεις άλλες χαζομάρες όπως κόφτη πίτα dslam και άλλα τέτοια ευτράπελα.
Δηλαδή με πΟΤΕ πιστεύω έχεις πιο άμεσο και καλό suport αλλά δεν έχεις ταχύτητες με άλλο πάροχο έχεις ταχύτητες αλλά αν σου κάτσει πραγματικό πρόβλημα(βλέπε καλωδιακό) απλά την έκατσες την βάρκα.

lewton
20-06-07, 00:25
καλημερα να ρωτησω ασχετο ειδα οτι εισαι Θερμη sparknet μηπως ξαναζωντανεψε?
Ναι βρε yiapap, εσύ που είσαι στη Θέρμη απάντα στο μέγα ερώτημα στο οποίο μόνο οι κάτοικοι της Θέρμης μπορούν να απαντήσουν.

yiapap
21-06-07, 14:55
Ναι βρε yiapap, εσύ που είσαι στη Θέρμη απάντα στο μέγα ερώτημα στο οποίο μόνο οι κάτοικοι της Θέρμης μπορούν να απαντήσουν.:lol: :lol:


καλημερα να ρωτησω ασχετο ειδα οτι εισαι Θερμη sparknet μηπως ξαναζωντανεψε?Όχι και ούτε πρόκειται :(
Και ως γνωστόν εμείς οι κάτοικοι Θέρμης κάτι παραπάνω ξέρουμε :)

yapergis
21-06-07, 15:16
Δυστυχώς ο ΟΤΕ έχει υποχρέωση συντήρησης του last mile μόνον όσον αφορά την τηλεφωνία. Δηλαδή μπορείς εσύ (ή ο εναλλακτικός) να απαιτήσει αντικατάσταση χαλκού όταν δεν περνάει POTS αλλά όχι για ADSL.
Επειδή το θέμα το ψάχνω αρκετό καιρό τώρα (πιάνω με δυσκολία 2Mbps) και έχω μιλήσει με πολλούς και διάφορους δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Επίσης να υπενθυμίσω προς τον boss ότι το last mile δεν είναι των εναλλακτικών αλλά ούτε του ΟΤΕ. Είναι του Ελληνικού Δημοσίου και ο ΟΤΕ έχει την ευθύνη αποκλειστικής συτνήρησης και επέκτασης έως το 2020. Και βέβαια το προνόμιο της είσπραξης μισθίων είτε από τον τελικό καταναλωτή είτε από τους εναλλακτικούς.

Πάντως και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα (μένω Πάτημα Χαλανδρίου και ανήκω στο κέντρο Αγ. Παρασκευής) και πήγα στον ΟΤΕ και ζήτησα αλλαγή καλωδίων. Μου είπαν λοιπόν να δηλώσω βλάβη με την διαδικασία που ισχύει κανονικά.
Όταν με πήρε ένας τεχνικός του ΟΤΕ και του ενέφερα το πρόβλημα, μόνο που δεν με έβρισε και στο τέλος μου έκλεισε το τηλέφωνο.
Τα πήρα λοιπόν τόσο άγρια που έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας σε ΟΤΕ, ΕΕΤΤ, ΗΟΛ και ΡΑΜ.
Και, ενώ δεν πίστευα ότι θα γίνει κάτι, με πέρνουν από τον ΟΤΕ μετά από λίγες ημέρες και μου λένε "πότε θέλετε κύριε να έρθουμε να σας κάνουμε την αλλαγή? Αύριο το πρωί είναι οκ?". Σημειωτέων, "αύριο το πρωί ήταν Σάββατο!
Ε, λοιπόν ήρθε ένα παληκάρι και άλλαξε τα καλώδια οπότε από εκεί που συγχρόνιζε ο ρουτερ στα 2.500 max, αναίβηκε στα 4000. Δεν είναι τεράστια αλλαγή αλλά πάντως αξιοσημείωτη.

Ίσως η κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ να τους φόβησε λίγο.

netlich
21-06-07, 15:24
Λίγο ΕΕΕΤ λίγο το περιοδικό...Τελικά αυτά μόνο βοηθάνε το τελυταίο καιρό...Ευτυχώς που έχουμε πολλες επιλογές :-)

(Πολλά περιοδικά του χώρου, πολλούς οργανισμούς για καταγγελίες!)

yiapap
22-06-07, 11:08
Πάντως και εγώ αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα (μένω Πάτημα Χαλανδρίου και ανήκω στο κέντρο Αγ. Παρασκευής) και πήγα στον ΟΤΕ και ζήτησα αλλαγή καλωδίων. Μου είπαν λοιπόν να δηλώσω βλάβη με την διαδικασία που ισχύει κανονικά.
Όταν με πήρε ένας τεχνικός του ΟΤΕ και του ενέφερα το πρόβλημα, μόνο που δεν με έβρισε και στο τέλος μου έκλεισε το τηλέφωνο.
Τα πήρα λοιπόν τόσο άγρια που έστειλα επιστολή διαμαρτυρίας σε ΟΤΕ, ΕΕΤΤ, ΗΟΛ και ΡΑΜ.
Και, ενώ δεν πίστευα ότι θα γίνει κάτι, με πέρνουν από τον ΟΤΕ μετά από λίγες ημέρες και μου λένε "πότε θέλετε κύριε να έρθουμε να σας κάνουμε την αλλαγή? Αύριο το πρωί είναι οκ?". Σημειωτέων, "αύριο το πρωί ήταν Σάββατο!
Ε, λοιπόν ήρθε ένα παληκάρι και άλλαξε τα καλώδια οπότε από εκεί που συγχρόνιζε ο ρουτερ στα 2.500 max, αναίβηκε στα 4000. Δεν είναι τεράστια αλλαγή αλλά πάντως αξιοσημείωτη.

Ίσως η κοινοποίηση στην ΕΕΤΤ να τους φόβησε λίγο.Εσένα σου άλλαξαν ζεύγος. Στην καλύτερη άλλαξαν ένα μικρό τμήμα κοντά στο σπίτι σου. Δεν αντικατέστησαν τα υπόγεια πολύκλωνα καλώδια. Πίστεψέ με αν ήταν θέμα καταγγελίας ή "σμπρωξίματος" το πρόβλημά μου θα είχε λυθεί από καιρό! ;)

johnp2007
22-06-07, 13:16
Η cabletv υπάρχει μόνο στα χαρτιά....
ο μόνος λόγος που την ξέθαψαν πάλι είναι γιατί βγήκε δυναμικά η On telecom και διαφήμιζε τηλεόραση μέσω ιντεντετ...
δεν έχουν εγκαταστήσει ούτε σε έναν πελάτη cabletv....
Εγώ έχω 2ΜΒ σύνδεση γιατί μεγαλύτερη ταχύτητα δεν σηκώνει η γραμμή μου.
Όταν έβαλα 4ΜΒ η γραμμή έπεφτε από τις 17:30 και έρχονταν πάλι το πρωί…
Μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα στο support(λέμε τώρα) της vivodi και μεγάλη κατανάλωση υπογλώσσιων και διάφορων ηρεμιστικών, χρειάστηκαν 4-5 μήνες για να μου απαντήσουν ότι το πρόβλημα είναι στη γραμμή του ΟΤΕ που έρχεται στο σπίτι μου…
Αργότερα διαπίστωσα ότι και άλλοι στην περιοχή μου έχουν το ίδιο πρόβλημα…
φυσικά στα εμαιλ που τους είχα στείλει ούτε που απάντησαν ποτέ…
Και έχουν γίνει και πααααρα πολλά άλλα που χρειάζομαι βιβλίο για να τα γράψω όλα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗ VIVODI ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ!!!!

Δεν έχω σύνδεση ΟΤΕ εδώ και ένα χρόνο και δεν πληρώνω παγιο οτέ γιατί όλα τα έχω στη vivodi.

Τηλεφώνησα στην forthnet και μετά από μεγάλη αναμονή μου είπαν ότι για να αγοράσω το πακέτο τους θα πρέπει να πάω στον οτε να ζητήσω τηλέφωνο(νούμερο) και αφού γίνει αυτό να τους εξουσιοδοτήσω να πάνε στον οτε και να διακόψουν το τηλέφωνο που μόλις με έβαλαν να αποκτήσω γιατι αλλιώς δεν….
Τους ευχήθηκα περαστικά και έκλεισα το τηλέφωνο….

Το φλεβάρη έκανα αίτηση στην ONTELECOM. Πριν 1 εβδομάδα μου είπαν ότι ο οτε θα τους δώσει τέλος του μήνα ψηφιακό κέντρο. Ταυτόχρονα έμαθα ότι δεν υποστηρίζει P2P & TORRENTS το μοντεμ τους, και αφού τους πήρα τηλέφωνο και μου το επιβεβαίωσαν ακύρωσα την αίτηση.

Τώρα έχω κάνει αίτηση στην netone και περιμένω να δούμε τι θα γίνει με αυτούς. Μου είπαν σε 13 εργάσιμες περίπου θα είμαι συνδεμένος…

netlich
22-06-07, 13:30
Η cabletv υπάρχει μόνο στα χαρτιά....
ο μόνος λόγος που την ξέθαψαν πάλι είναι γιατί βγήκε δυναμικά η On telecom και διαφήμιζε τηλεόραση μέσω ιντεντετ...
δεν έχουν εγκαταστήσει ούτε σε έναν πελάτη cabletv....


Entάξει δεν λέω ήτνα ξεφτίλα της Βιβο να διαφιμήσει κάτι που δεν μπορούσε να δώσει αλλά μην το τραβάμε και στην άλλη το πράγμα...

Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που έχουν cableTV - ακόμα και εδώ στο adslgr...

Σίγουρα τα ποσοστά συνδεδεμένων - εν αναμονή είναι αστεία για την εταιρία (όσον αφορά στα νούμερα που βλέπω εδώ -δεν ξέρω έξω τι γίνεται) αλλά όχι και ότι δεν υπάρχει υπηρεσία...

boss
22-06-07, 16:06
Δεν υπολόγιζαν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις είναι αδύνατο να παρέχουν triple play υπηρεσίες λόγω χαλκού αλλά και πώς να το υπολογίσουν αφού είναι μπάχαλο εκεί μέσα και ότι λειτουργεί αυτή τη στιγμή είναι καθαρά από θέμα τύχης μιας που σε κάποιους έκατσε να έχουν καλό ζεύγος καλωδίων;

netlich
22-06-07, 16:09
Υποπτεύομε ότι το υπολόγιζαν...Αλλά με άλλο τρόπο όμως ....Και η τελευταία ανακοίνωση από την ΕΕΤΤ ενάντια στον ΟΤΕ μάλλον προς τα εκεί με βάζει να το σκέφτομαι...

(Όχι ότι δεν παραμένουν ξεφτίλες βέβαια στη συμπεριφορά τους προς εμάς τους πελάτες...Αυτό καμμία ανακοίνωση/καταγγελία δεν τους το γλιτώνει)

player74
22-06-07, 21:34
ο οτε ειναι η αιτια του κακου. ειναι κολλημενος στο παρελθον . εχει την ευθυνη της διαχειρησης και συντηρησης του εθνικου δικτυου. απο τα καφαο που βλεπουμε εξω και ποσο καλα συντηρουντε καταλαβαινεις και την κατασταση των γραμμων.

netlich
22-06-07, 22:05
Βρε με αυτόν τον ΟΤΕ....Ρε παιδιά ναι κακός ο ΟΤΕ και γω τον βρίζω και προσπαθώ να φύγω αλλά να είμαστε και λίγο ανοιχτόμυαλοι...

Ο ΟΤΕ δεν φταίει για το αν ο τεχνικός της Βίβο ξεχνάει (ή χειρότερα δεν έχει) να πάρει μαζί του σκάλα!!!

Ούτε ο ΟΤΕ φταίει όταν πρέπει να πληρώσω τα μαλιοκέφαλα μου για να πειρμένω 10-45 λεπτά στην αναμονή γι ανα ακούσω "Εϊστε σε αναμονή!"¨

@ ADSLgr.com All rights reserved.