PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση συγχρονισμού Θεσσαλονίκη



YAziDis
24-10-18, 18:26
Παιδιά καλησπέρα,
Σας έχει πέσει καθόλου η ταχύτητα αυτές τις μέρες; Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα πως έπεσε ο συγχρονισμός μου περίπου 0.5 mbps, και σήμερα μου έχει πέσει μέσα σε 1 μέρα 2mbps κάτω. Έχει γίνει τίποτα;

deniSun
24-10-18, 22:40
Παιδιά καλησπέρα,
Σας έχει πέσει καθόλου η ταχύτητα αυτές τις μέρες; Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα πως έπεσε ο συγχρονισμός μου περίπου 0.5 mbps, και σήμερα μου έχει πέσει μέσα σε 1 μέρα 2mbps κάτω. Έχει γίνει τίποτα;

Από καμπίνα ή από Κέντρο;

YAziDis
24-10-18, 22:48
Από καμπίνα ή από Κέντρο;

Κέντρο.. Η δική μου καμπίνα δεν έχει αλλάξει. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως από τα 16,9 μέχρι τον προηγούμενο μήνα, έφτασα στα 13,9 σήμερα.

sweet dreams
24-10-18, 23:02
Άλλα στοιχεία έχουν αλλάξει;; (λάθη, SNR, Attenuation). Επανεκκίνηση στο ρούτερ έκανες;;

deniSun
25-10-18, 08:48
Κέντρο.. Η δική μου καμπίνα δεν έχει αλλάξει. Απλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως από τα 16,9 μέχρι τον προηγούμενο μήνα, έφτασα στα 13,9 σήμερα.

Πάρε τηλ. 13888 και ζήτησε να σου κάνουν καθαρισμό στην γραμμή και αν μπορούν επανεκκίνηση της πόρτας.
Αν δεν βελτιωθεί έλεγξε την εσωτερική σου εγκατάσταση.

YAziDis
25-10-18, 18:06
Καλά αφού ξανά συγχρόνισε στα 16 δεν κάνω τίποτα. Όταν ήρθα στον ΟΤΕ πριν από σχεδόν 2 χρόνια απ'τη Vodafone, τους πήρα τηλέφωνο για να ζητήσω να με βάλουν σε fast path και μαζί με την αλλαγή μού είχαν βάλει και κλειδωμένο προφίλ. Μετά για να μου ξεκλειδώσουν τη γραμμή και να την αφήσουν ελεύθερη πέρασε 1 βδομάδα, και αυτό επειδή δεν μιλάς απευθείας με τεχνικό "2ου επιπέδου" όπως το ονομάζουν. Αυτοί του τηλεφωνικού κέντρου δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα, και 3 φορές το είχα δηλώσει βλάβη. Από τη στιγμή που εγώ είμαι ακόμη adsl και κατεβάζω το snr με το netgear δεν το πειράζω γιατί τους έχω ικανούς να το δούνε χαμηλό και να κάνουν από μόνοι τους καμιά ρύθμιση.
Εν αντιθέσει (για να λέμε και τα καλά) στη Vodafone μιλούσες live με τον τεχνικό και έκανε ότι του έλεγες. Κρατούσε το προφίλ που ήσουν τη στιγμή του τηλεφωνήματος, έκανες τις δοκιμές σου σε ότι νέο ήθελες, και αν δε σου άρεσε του έλεγες ξανά γύρνα με εκεί που ήμουν.

- - - Updated - - -

Σκατουλες. Επεσε η γραμμη μ και ξανα συγχρονισε παλι στα 13,9.,
Δεν το γλυτωνω τον Γολγοθα με τον οτε μου φαινεται

YAziDis
02-11-18, 15:00
Αυτό το πράγμα με τον ΟΤΕ και την τεχνική του υποστήριξη με ξεπερνάει. Είναι πολύ σπαστικό που έχουν 2 επίπεδα τεχνικής υποστήριξης, και εσύ μιλάς μόνο με το 1ο στο τηλέφωνο, και για να μιλήσεις με τους πραγματικούς τεχνικούς του "2ου επιπέδου" πρέπει να περάσεις τα πάνδεινα.

Αίτηση στις 30/10 για βλάβη, και ενημέρωση πως θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη, και σήμερα που πήρα τηλέφωνο 3 μέρες μετά, κλείσανε το πρόβλημα απ'τον ΟΤΕ, χωρίς ενημέρωση, με τη δικαιολογία πως η ταχύτητα είναι άνω του μέσου όρου της περιοχής.

Ε νισάφι πια!

zer0ne
01-03-19, 00:33
Αυτό το πράγμα με τον ΟΤΕ και την τεχνική του υποστήριξη με ξεπερνάει. Είναι πολύ σπαστικό που έχουν 2 επίπεδα τεχνικής υποστήριξης, και εσύ μιλάς μόνο με το 1ο στο τηλέφωνο, και για να μιλήσεις με τους πραγματικούς τεχνικούς του "2ου επιπέδου" πρέπει να περάσεις τα πάνδεινα.

Αίτηση στις 30/10 για βλάβη, και ενημέρωση πως θα ενημερωθείτε για την εξέλιξη, και σήμερα που πήρα τηλέφωνο 3 μέρες μετά, κλείσανε το πρόβλημα απ'τον ΟΤΕ, χωρίς ενημέρωση, με τη δικαιολογία πως η ταχύτητα είναι άνω του μέσου όρου της περιοχής.

Ε νισάφι πια!


Φίλε μου, βρήκες καμιά άκρη με το κέντρο “εξυπηρέτηση” τους;
Εδώ και 3 μέρες έχω και γω χαμηλό συγχρονισμό (από Κασσάνδου) . Από τα 14,5Mbps έπεσε στα 10. Τους παίρνω τηλ και μου λένε να δοκιμάσω το παλιό 8ετιας ρουτερ της cosmote (που δεν ξέρω και που το έχω) :angryr:

YAziDis
01-03-19, 15:22
Φίλε μου, βρήκες καμιά άκρη με το κέντρο “εξυπηρέτηση” τους;
Εδώ και 3 μέρες έχω και γω χαμηλό συγχρονισμό (από Κασσάνδου) . Από τα 14,5Mbps έπεσε στα 10. Τους παίρνω τηλ και μου λένε να δοκιμάσω το παλιό 8ετιας ρουτερ της cosmote (που δεν ξέρω και που το έχω) :angryr:

Προσωπικά χρειάστηκε να δηλώσω 3 φορές βλάβη. Την 3η ειδικά έπεσα σε ένα φυντάνι που μου πέταξε και το "Τόση είναι η ταχύτητα και άμα σας αρέσει" οπότε εκείνη την ώρα μου γύρισε το μυαλό. Σημειωτέων πως εγώ είχα fast path και επειδή έλεγα για την ταχύτητά μου στις βλάβες, με γύρισαν από μόνοι τους τότε σε interleaved χωρίς να το ζητήσω. Μαζί με τα παράπονά μου ήταν και αυτό, οπότε όταν μου την έλεγε του είπα να ελέγξει το ιστορικό των συγχρονισμών μου, και τότε μου είπε ένα έχετε δίκαιο συγχρονίζατε παραπάνω. Μόνο τότε μου ήρθε ένα μήνυμα και με ενημέρωσε και ο ίδιος πως σαν ημερομηνία αποκατάστασης της βλάβης ήταν 3-4 εργάσιμες μέρες μετά. Αυτό σημαίνει πως όντως θα δίναν σε τεχνικό πεδίου το πρόβλημα, δηλαδή τεχνικό της περιοχής μου.
Επίσης να αναφέρω πως την ίδια ή την επόμενη μέρα είχα κατεβεί και στον γείτονα για να δω τη γραμμή του, και επειδή είχε vdsl 30 και συγχρόνιζε στα 13mbps, πήρα τηλέφωνο στον ΟΤΕ και το δήλωσα και εκείνο βλάβη.

Έτσι λίγες μέρες μετά είδα τον τεχνικό τυχαία στην καμπίνα, και μου είπε πως είχε έρθει για τις δικές μας γραμμές. Εγώ του εξήγησα τη συμβαίνει και του ζήτησα να μου αλλάξει πόρτα, και τότε αυτός μου άλλαξε κάτι από εκεί στην καμπίνα (δε θυμάμαι πως μου το'πε, αλλά κάτι σα να μ'εβαλε στην κεντρική?! κάτι τέτοιο) και όντως μετά ο συγχρονισμός μου επανήλθε στα προηγούμενα επίπεδα.

zer0ne
01-03-19, 17:04
Και εγώ 3η φορά τους παίρνω και δεν μπορώ να βρω το δίκιο μου. Από το 13888 μου είπαν ότι ο τεχνικός έγραψε να δοκιμάσω το ρουτερ του ΟΤΕ, νευριασμένος τους απαντάω ότι το tp-link το έχω χρόνια και δεν είχα πρόβλημα, για να λάβω την απάντηση “Τι να σας πω κύριε μου, αυτό έγραψε ο τεχνικός αυτό σας λέω. Μπορεί να έπεσαν τα χαρακτηριστικά της γραμμής”. Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν μπορώ να βρω και το δικό τους ρουτερ , να το βάλω για να μη μου λένε βλακείες :mad:

YAziDis
01-03-19, 21:38
Τι να σου πω, ξανα πάρε και ξαναπές πως δοκίμασες και με το δικό τους ρούτερ και πως τα αποτελέσματα είναι τα ίδια, και πως θέλεις να δει ο τεχνικός πεδίου την πόρτα σου στο dslam.
Πες τους να δούμε και το ιστορικό της γραμμής σου

zer0ne
01-03-19, 22:32
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβουν αν τους πω για την πόρτα στο dslam . Στην πρώτη επικοινωνία έπεσε σε μια κοπέλα που μου έλεγε ότι το tp-link δεν είναι router
Πάντως αν δεν μου λύσουν το πρόβλημα θα τους κουνήσω το μαντίλι.
Σ ευχαριστώ για τις συμβουλές

YAziDis
01-03-19, 22:37
Δεν ειναι λυση αυτο, διοτι αν πας και σε αλλη εταιρια και εχεις το ιδιο προβλημα, παλι στον ΟΤΕ θα το στειλουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.