PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Sony εξετάζει μείωση τιμών για το PS3



Σελίδες : [1] 2

Reef
16-06-07, 12:33
Μετά από πωλήσεις που υστερούν λόγω της υψηλής τιμής και την έλλειψη αποκλειστικών τίτλων, ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος της Sony, Sir Howard Stinger, σε μια πρόσφατη συνέντευξη στους Financial Times (http://www.ft.com/cms/s/c4dfbf38-1ac0-11dc-8bf0-000b5df10621.html) αναφέρθηκε ότι είπε: “ Οι μειώσεις τιμών είναι αυτό που μελετάμε αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι που προσπαθούμε να εκλεπτύσουμε” Προχώρησε λέγοντας ότι περίμενε “δυναμικές πωλήσεις του PS3 τα Χριστούγεννα και τότε θα αρχίσετε να βλέπετε δυναμικά παιχνίδια”

Ο Stringer παραδέχτηκε ότι η ανταγωνιστική κονσόλα το Nintendo Wii – που ξεπερνά σε πωλήσεις το PS3 – βασίζεται σε ένα κάλο επιχειρηματικό μοντέλο, όχι μόνο εξαιτίας του χειριστηρίου της, άλλα και εξαιτίας της προσιτής τιμής της, προσθέτοντας ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι οι καταναλωτές θα ήθελαν μια χαμηλότερη τιμή. O διευθύνων σύμβουλος της Sony δεν σχολίασε σχετικά με το πότε θα συμβεί αυτή η μείωση τιμής ή το πόσο μεγάλη θα είναι, άλλα ορισμένοι πιστεύουν ότι θα γίνει κάποια στιγμή μέσα στο τελευταίο τέταρτο του 2007.


πηγή: techspot (http://www.techspot.com/news/25724-Sony-considers-PS3-price-cut.html)

nrg_polini
16-06-07, 12:38
Μεγαλη απογοητευση η sony, εκει που ηταν πρωτο με διαφορα το ps τωρα με τη διπλη τιμη απο τον ανταγωνισμο τι περιμενε;

demollyon
16-06-07, 13:57
Ελπίζω να ανέβουν οι πωλήσεις, για να ανέβει κι ο ανταγωνισμός. Ως τώρα το Wii και το Xbox 360 τα πάνε πάρα πολύ καλά, και το αξίζουν.

jara
16-06-07, 14:08
κανονικα θαεπρεπε να τις δινουν δωρεαν τις κονσολες με τις τις τιμες που χρεωνουν τα παιχνιδια.
60 ευρω το παιχνιδι?Οταν παρεις 10 εχεις ξεχρεωσειι την κονσολα...

A_gamer
16-06-07, 14:10
Πότε επιτέλους θα τις ρίξει; Πάντως, εγώ δε θα το πάρω αν δεν πέσει πρώτα κάτω από τα 450 Ευρώ.

JCAP
16-06-07, 15:17
Και 100€ να πέσει η τιμή πάλι ακριβό θα είναι για τον περισσότερο κόσμο.

Έπρεπε να το σκεφτεί από την αρχή η Sony και να έβγαζε μια φθηνή έκδοση χωρίς Blu-ray. :hmm:

WAntilles
16-06-07, 15:21
Αντί να ρίξει την τιμή ας:

- βάλει 1GB RAM
- βάλει χειριστήριο σαν του Nintendo με specs από την LucasFilm :-k

Πύρρος
16-06-07, 16:38
Αν το 1GB μνήμης κάνει διαφορά στα παιχνίδια θα τα ακούσει από όσους αγόρασαν ήδη.

Αν δεν κάνει διαφορά στα παιχνίδια, θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι όταν κάνει ένα ήδη πανάκριβο σύστημα ακόμα ακριβότερο με μηδενικό όφελος για τις δύο πρώτες δουλειές του (παιχνιδομηχανή, BD/DVD player).

Η σωστή λύση είναι όταν καταφέρει να το πουλάει με κέρδος (ή χωρίς ζημιά) να βγάλει και μια έκδοση για χομπίστες.

lalanis
16-06-07, 19:57
1) Είναι πολύ ακριβό
2) Δεν έχει καλά παιχνίδια ώστε να δικαιολογούν την τιμή του...

flatrate
16-06-07, 20:19
300 ευρο το αγορασε ενας φιλος απο ιαπωνια. Απορω για ποιο λογω εχει τοσο μεγαλη διαφορα τιμης εκει με ευρωπη.. Υπερδιπλασια.

Yaponvezos
16-06-07, 20:29
Για κάποιο λόγο πάντως (ο οποίος είναι φυσικά οι χαμηλές πωλήσεις), μεγάλες αλυσίδες στην Ελλάδα το διαθέτουν προς €529 αντί για €660.

Αλλά ασχέτως τιμής, αν δεν βγει κανένας τίτλος της προκοπής που να είναι και exclusive δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο.

globalnoise
16-06-07, 21:48
Αν και μεταξύ ΧΒΟΧ - PS2 ήμουν υποστηρικτής του XBOX, έχω να πω πως το PS3 είναι ανώτερο του XBOX360 τουλάχιστον σε επίπεδο hardware που κατά την γνώμη μου είναι το σημαντικότερο. Όσο για τους τίτλους είναι νωρίς ακόμα να μιλάμε.

Όταν ωριμάσει η γενιά είμαι σχεδόν βέβαιος πως το PS3 θα παρέχει ποιοτηκότερους τίτλους από το 360 και σε θέμα γραφικών αλλά και gameplay. Μην ξεχνάμε επίσης το Blu-ray drive ;)

Εγώ σαν gamer θα επιλέξω το PS3 όταν και άμα καταφέρω να αγοράσω κονσόλα και μεταξύ τον λόγων για την επιλογή μου αυτή είναι αυτές οι 3 παρακάτω λέξεις: Metal Gear Solid . :p

Xouzouris
16-06-07, 22:11
Kαθηστε να βγει το Gran Turismo HD (το οποιο μαλλον θα συμπεσει με την μειωση τιμης οπως εγινε και με το GT3 στο PS2) και κανα νεο MGS και τα ξαναλεμε. Πιστευω οτι οι χαμηλες πωλησεις εχουν να κανουν με την τιμη, και οχι επειδη αυτη ειναι τοσο υψηλη, αλλα γιατι θα πεσει σιγουρα κατακορυφα εντος ολιγου (εγινε το ιδιο με τις 2 προηγουμενες, γιατι να μην γινει και τωρα?) και οι συνειδητοποιημενοι PS-ακηδες δεν θελουν να πιαστουν κοροιδα. Βαλε και κανα τσιπαρισματακι και there you are...

flatrate
16-06-07, 23:51
σωστα.

Αλλα γιατι να μην αγορασουν την γιαπωνεζικη εκδοση?

300 ευρο εχει.

demollyon
17-06-07, 00:48
Αν και μεταξύ ΧΒΟΧ - PS2 ήμουν υποστηρικτής του XBOX, έχω να πω πως το PS3 είναι ανώτερο του XBOX360 τουλάχιστον σε επίπεδο hardware που κατά την γνώμη μου είναι το σημαντικότερο. Όσο για τους τίτλους είναι νωρίς ακόμα να μιλάμε.

Όταν ωριμάσει η γενιά είμαι σχεδόν βέβαιος πως το PS3 θα παρέχει ποιοτηκότερους τίτλους από το 360 και σε θέμα γραφικών αλλά και gameplay. Μην ξεχνάμε επίσης το Blu-ray drive ;)

Εγώ σαν gamer θα επιλέξω το PS3 όταν και άμα καταφέρω να αγοράσω κονσόλα και μεταξύ τον λόγων για την επιλογή μου αυτή είναι αυτές οι 3 παρακάτω λέξεις: Metal Gear Solid . :p

Φίλος κάνεις λάθος. Ο Cell, αν και ισχυρός, έχει ως πλεονέκτημα το floating point processing, ενώ το Xbox 360 έχει 3 πηρύνες (το PS3 έχει μόνο 1) και είναι καλύτερο στο general processing. Βασικά ο λόγος για τον Cell, είναι η αποκωδικοποίηση του Blu-Ray, και σε αυτό τα καταφέρνει μια χαρά.

Από GPU, αυτή του Xbox 360 είναι πολύ καλύτερη από αυτή του PS3. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Το hardware του Xbox 360, είναι καλύτερο στον gaming τομέα, και αυτό αποδεικνύεται από τις συγκρίσεις multiplatform παιχνιδιών.

Ωστόσο, η επιτυχία μιας κονσόλας δεν καθορίζεται από το hardware (μόνο), αλλά από το software. Στον τομέα αυτό και οι 3 κονσόλες έχουν δυνατά χαρτιά.

globalnoise
17-06-07, 01:41
Φίλος κάνεις λάθος. Ο Cell, αν και ισχυρός, έχει ως πλεονέκτημα το floating point processing, ενώ το Xbox 360 έχει 3 πηρύνες (το PS3 έχει μόνο 1) και είναι καλύτερο στο general processing. Βασικά ο λόγος για τον Cell, είναι η αποκωδικοποίηση του Blu-Ray, και σε αυτό τα καταφέρνει μια χαρά.

Ότι έχω διαβάσει πάνω σε αυτό είναι από συνεντεύξεις και άρθρα συντελεστών της Microsoft που υποστηρίζουν αυτό που έγραψες, δεν μπορώ όμως να αποδεχτώ πλήρως τα λεγόμενα τους για ευνόητους λόγους ;). Περιμένω να το δω στην πράξη αυτό και όσο έχω δει από επερχόμενα παιχνίδια και των δύο κονσολών κάτι μου λέει πως το PS3 έχει περισσότερη δύναμη ή κάνει περισσότερα με λιγότερη δύναμη ;) (τα νούμερα δεν δείχνουν πάντα τις δυνατότητες των επεξεργαστών)


Από GPU, αυτή του Xbox 360 είναι πολύ καλύτερη από αυτή του PS3. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Αυτό δεν το έχω ψάξει καθόλου. Έχεις καμιά παραπομπή να μάθω και εγώ?:p


Το hardware του Xbox 360, είναι καλύτερο στον gaming τομέα, και αυτό αποδεικνύεται από τις συγκρίσεις multiplatform παιχνιδιών.

:hmm:Πιστεύω είναι λογικό να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί το Xbox 360 είναι σαφές πιο εύκολα προγραμματίσιμο. Αυτό είναι και ένα από τα δυνατά χαρτιά της Microsoft. Ειδικά για τίτλους σχεδιασμένους για PC η μεταφορά τους στο 360 είναι πανεύκολη.

Hercules
17-06-07, 02:11
Αντί να ρίξει την τιμή ας:

- βάλει 1GB RAM
- βάλει χειριστήριο σαν του Nintendo με specs από την LucasFilm :-k

Αν το κάνει αυτό θα πάω να το πάρω και εγώ που στο σπίτι μου δεν έχει μπει άλλη παιχνιδομηχανή μέχρι τώρα.(εξαιρούνται οι φορητές (παραλλαγές του gameboy) για τα παιδιά)

flatrate
17-06-07, 02:25
Φίλος κάνεις λάθος. Ο Cell, αν και ισχυρός, έχει ως πλεονέκτημα το floating point processing, ενώ το Xbox 360 έχει 3 πηρύνες (το PS3 έχει μόνο 1) και είναι καλύτερο στο general processing. Βασικά ο λόγος για τον Cell, είναι η αποκωδικοποίηση του Blu-Ray, και σε αυτό τα καταφέρνει μια χαρά.

Από GPU, αυτή του Xbox 360 είναι πολύ καλύτερη από αυτή του PS3. Δεν υπάρχει σύγκριση.

Το hardware του Xbox 360, είναι καλύτερο στον gaming τομέα, και αυτό αποδεικνύεται από τις συγκρίσεις multiplatform παιχνιδιών.

Ωστόσο, η επιτυχία μιας κονσόλας δεν καθορίζεται από το hardware (μόνο), αλλά από το software. Στον τομέα αυτό και οι 3 κονσόλες έχουν δυνατά χαρτιά.

lol?

http://www.winsupersite.com/showcase/xbox360_ps3_wii.asp

Δεν τα αποστήθισες καλα μαλλον, ειδικα για την GPU.

sonic
17-06-07, 02:57
Άσχετη/σχετική πληροφορία , φίλος ήθελε να αγοράσει wii και δεν έβρισκε πουθενά στα μεγάλα καταστήματα εδώ στο Λονδίνο.

Μιλώντας με τους υπάλληλους για την έλλειψη αναφέρθηκε ότι το wii πουλάει περι τα 100 κομμάτια την εβδομάδα, με δεύτερο το ps3 στα ~40 κομμάτια που κάνει και τρεις φορές πάνω, και τελευταίο το ΧΒΟΧ με καμία 20αρα.

Σύμφωνα με αυτά τα λεγόμενα καλά πάει σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνισμό, και αν πέσει λίγο ακόμα, θα πάει και καλύτερα όσο δεν υπάρχουν φτηνά blue ray players και ως dvd κάνει και upscale σε 1080.

Βέβαια, όταν θα υπάρχουν η τιμή του θα πέσει στα 400 ευρώ, και πιο κάτω μπορεί.

Gordito
17-06-07, 03:07
Μια χαρα πει το Ps3,εχετε δει κανεναν να το εχει αγορασει και να εχει δυσαρεστηθει? Αντιθετως εχω δει πολλα Wii σε αγγελιες.

Η τιμη του ηταν λογικο να απομακρυνει πολλους αλλα οσο περναει ο καιρος και πεφτει τοτε θα αρχισουν οι πωλησεις να γερνουν προς τη Sony.

Σαν εταιρια εκαναν λαθος που νομιζαν οτι θα ξεχυθει ο κοσμος να το παρει,ειναι high end αλλα ακριβη για να σπασει ταμεια.

stivakos
17-06-07, 03:17
Μη βιάζεστε να καταδικάσετε το ps3 πριν καν κλείσει 1 χρόνο στην αγορά, πέσει η τιμή του και κυκλοφορήσουν παιχνίδια που να αξιοποιούν μεγαλύτερο μέρος των δυνατοτήτων του. Και κυρίως μη συγκρίνετε την πορεία του με τους δύο προκατόχους του. Τότε ο ανταγωνισμός ήταν ανέτοιμος για το σαρωτικό κύμα των δύο ps. Αν θυμάμαι καλά, ο Kutaragi (o τέως ceo της sony) είχε πει πως το ps3 θα έχει διάρκεια ζωής και κατά συνέπεια θα υποστηρίζεται, για 10 χρόνια. Λογικό, αν σκεφτεί κανείς πως το ps2 έχει από το 2000 στην αγορά και ακόμα πωλείται και έχει και καταπληκτικά παιχνίδια.

nrg_polini
17-06-07, 03:25
Μια χαρα πει το Ps3,εχετε δει κανεναν να το εχει αγορασει και να εχει δυσαρεστηθει? Αντιθετως εχω δει πολλα Wii σε αγγελιες.

Η τιμη του ηταν λογικο να απομακρυνει πολλους αλλα οσο περναει ο καιρος και πεφτει τοτε θα αρχισουν οι πωλησεις να γερνουν προς τη Sony.

Σαν εταιρια εκαναν λαθος που νομιζαν οτι θα ξεχυθει ο κοσμος να το παρει,ειναι high end αλλα ακριβη για να σπασει ταμεια.

Δεν ειπαμε οτι δεν ειναι καλο το PS3, οτι ειναι πανακριβο ειπαμε. Εσυ περιμενεις απο πολλους που εχουν δωσει 600 Ευρω για μια παιχνιδομηχανη αν τους βγει πατατα να το παραδεχτουν; :whistle:

Οσο για τα wii που εχεις δει στις αγγελιες, λογικο γιατι υπαρχουν πολλα περισσοτερα.

mrsaccess
17-06-07, 03:41
Μια χαρα πει το Ps3,εχετε δει κανεναν να το εχει αγορασει και να εχει δυσαρεστηθει?
http://www.youtube.com/watch?v=cL0OD0_g77w
:p :p

manicpanic
17-06-07, 07:38
Ρε και χρυσαφι να εχει μεσα αμα δεν πεσει η τιμη δεν το παιρνει ο Ελληνας με τη σημερινη κατασταση. Ενα PS3 = ενας μισθος ανιδεικευτου εργατη? Και με τι λεφτα θα παμε σουπερ μαρκετ?Ας το πουλησουν μονο στην Ιαπωνια, μιση τιμη γιατι ειναι μισες μεριδες εκει περα.

demollyon
17-06-07, 09:43
Ότι έχω διαβάσει πάνω σε αυτό είναι από συνεντεύξεις και άρθρα συντελεστών της Microsoft που υποστηρίζουν αυτό που έγραψες, δεν μπορώ όμως να αποδεχτώ πλήρως τα λεγόμενα τους για ευνόητους λόγους ;). Περιμένω να το δω στην πράξη αυτό και όσο έχω δει από επερχόμενα παιχνίδια και των δύο κονσολών κάτι μου λέει πως το PS3 έχει περισσότερη δύναμη ή κάνει περισσότερα με λιγότερη δύναμη ;) (τα νούμερα δεν δείχνουν πάντα τις δυνατότητες των επεξεργαστών)

Oρίστε η σύγκριση των δύο επεξεργαστών σε floating poing processing και general purpose processing.

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/617/617951/microsofts-xbox-360-vs-sonys-playstation-3-20050520041728972.jpg
http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/617/617951/microsofts-xbox-360-vs-sonys-playstation-3-20050520041729362.jpg

Ορίστε η σύγκριση του συνολικού memory bandwidth της εκάστοτε κονσόλας:

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/617/617951/microsofts-xbox-360-vs-sonys-playstation-3-20050520041725628.jpg



Αυτό δεν το έχω ψάξει καθόλου. Έχεις καμιά παραπομπή να μάθω και εγώ?:p

http://xbox360media.ign.com/xbox360/image/article/617/617951/microsofts-xbox-360-vs-sonys-playstation-3-20050520041731425.jpg


lol?

http://www.winsupersite.com/showcase/xbox360_ps3_wii.asp

Δεν τα αποστήθισες καλα μαλλον, ειδικα για την GPU.

Eμ.... Το link που μου δίνεις είναι πραγματικά άθλιο. Δεν μπήκα να μπω στον κόπο να το διαβάσω καν, μόλις είδα πως το clock speed του RSX είναι 500Mhz (στην πραγματικότητα είναι 550 Mhz)

flatrate
17-06-07, 13:07
Ειπαμε να εισαι FANBOY, αλλα εσυ σπας καθε ηθικο φραγμα!

http://xbox360media.ign.com rulez!

asmatiop
17-06-07, 13:30
lol?

http://www.winsupersite.com/showcase/xbox360_ps3_wii.asp

Δεν τα αποστήθισες καλα μαλλον, ειδικα για την GPU.
Καλή η σελίδα, ειδικά στο networking(ΧΒΟΧ 100Μbit LAN εν έτη 2007!)/bluray/online χρόνια μπροστά η Sony. Καλά η MS ζητάει 100$ για wifi κάρτα και $$$ για Online play; ΑΝ βάλεις και 200$ το HDDVD που είναι μόνο για ταινίες και όχι για παιχνίδια τότε βγαίνεις πάνω από ένα PS3 σε τιμή, και δεν ξέρω αν θα υπάρχει και upscaling στα DVD.

alfagama
17-06-07, 13:44
Οταν η καθε εταιρεια συμπεριφερεται σαν να βρηκε την κοτα με τα χρυσα αυγα και θεωρει τους καταναλωτες δεδομενους ειναι λογικο να πεφτει απο τα συννεφα. αν κατλαβουν ( που το καταλαβαν) και δρασουν εγκαιρα μπορει να σωσουν την παρτιδα, το θεμα ειναι να βρουν την φορμουλα ωστε να το κανουν ανωδυνα (γιατι τι θα πουν σε οσους το αγορασαν στην εξωφρενικη τιμη οταν αυτη πεσει στα μισα?).

Jazzer
17-06-07, 14:43
Τόσα πολλά χρήματα για παιχνιδομηχανή δεν δίνω με τίποτα κι ας είμαι gamer 20 χρόνια τώρα.:down: Τώρα, αν το κατάλαβαν και τα γιαπωνεζάκια της Sony ότι είναι πανάκριβο το μηχανηματάκι τους, καλό δικό τους !:p

stivakos
17-06-07, 16:54
Τόσα πολλά χρήματα για παιχνιδομηχανή δεν δίνω με τίποτα κι ας είμαι gamer 20 χρόνια τώρα.:down: Τώρα, αν το κατάλαβαν και τα γιαπωνεζάκια της Sony ότι είναι πανάκριβο το μηχανηματάκι τους, καλό δικό τους !:p

Μα πάντα έτσι δεν ήταν? Και το ps2 όταν κυκλοφόρησε κόστιζε (αν δεν κάνω τρομερό λάθος, διορθώστε με) 280.000δρχ. Χθες το πουλούσε το carrefour 149 ευρά με 2 παιχνίδια δώρο.
Υπομονή φίλε μου. Ετσι σκέφτομαι και εγώ.

anon
17-06-07, 17:26
Aν δεν βγούν παιχνίδια, και κάποιο σύστημα crack/modchip για να τα παίζει, δεν θα περπατήσει....

demollyon
17-06-07, 17:50
Ειπαμε να εισαι FANBOY, αλλα εσυ σπας καθε ηθικο φραγμα!

http://xbox360media.ign.com rulez!

To fanboy είσαι εσύ που τσαντίζεσαι... Εγώ ίσα-ίσα που σου είπα πως το link που μου έδωσες έλεγε πως ο GPU του PS3 τρέχει στα 500Mhz, ενώ στην πραγματικότητα τρέχει στα 550Mhz. Αλλά το fanboyλίκι σου και ο φανατισμός σου σε τυφλώνουν.

Ξεκόλλα το μυαλό σου φίλος. Καλό θα σου κάνει.

Πύρρος
17-06-07, 17:56
Μα πάντα έτσι δεν ήταν? Και το ps2 όταν κυκλοφόρησε κόστιζε (αν δεν κάνω τρομερό λάθος, διορθώστε με) 280.000δρχ. Χθες το πουλούσε το carrefour 149 ευρά με 2 παιχνίδια δώρο.
Υπομονή φίλε μου. Ετσι σκέφτομαι και εγώ.

Ναι, μόνο που εκείνο τον καιρό απέναντι στο ps2 ήταν βασικά το dreamcast της όχι και πολύ δυνατής οικονομικά SEGA. Το GC αργούσε ακόμα, και το xbox ήταν απλά ανακοίνωση.

Οταν βγήκε το PS3 το 360 είχε περισσότερα παιχνίδια, μια αξιοπρεπή εγκατεστημένη βάση, 12 (18 στην ευρώπη) μήνες στην αγορά, και μια MS με πολύ βαθιές τσέπες από πίσω (βλ. παλιά exclusives που πλέον έγιναν multiplatform). Και έχει από δίπλα και ένα wii με λιγότερο από το μισό κόστος να πουλαει σαν τρελό.

flatrate
17-06-07, 20:49
Ξεκόλλα το μυαλό σου φίλος.

lol απο οσα ειπες μονο αυτο κραταω μου φτανει να γελαω με τις ωρες.


Aν δεν βγούν παιχνίδια, και κάποιο σύστημα crack/modchip για να τα παίζει, δεν θα περπατήσει....

Σωστα και η Sony εχει το πανω χερι (ως προς τα παιχνιδια).

alexandrozz
17-06-07, 21:50
H Sony σαν εταιρία έχει υπεροπτικό χαρακτήρα και αυτό δεν θα τις βγει σε καλό. Θες συσκευές που να παίζου μόνο με τις δικές τις κάρτες μνήμης (ενώ ζουν και βασιλεύουν οι SD/MMC), θες δικά της λειτουργικά συστήματα, θες κονσόλες 650 ευρώ και στο κάτω κάτω Sony δεν θέλω ούτε να βλέπω της ταινίες που θα κυκλοφορήσεις με το Blu Ray σου ούτε περισσότερα πολύγωνα. Θέλω gameplay

maxcp
17-06-07, 22:14
παιδια η Σονυ δυστυχώς ΕΧΑΣΕ αυτη την μάχη..
νικητής με διαφορα ειναι η Μάικροσοφτ..
το 360 ειναι ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΗ ΚΟΝΣΟΛΑ και εχει απιστευτα όμορφους και παρα πολλους τίτλους για 10000δες ωρες παιχνιδιου..

Yaponvezos
18-06-07, 00:29
To fanboy είσαι εσύ που τσαντίζεσαι... Εγώ ίσα-ίσα που σου είπα πως το link που μου έδωσες έλεγε πως ο GPU του PS3 τρέχει στα 500Mhz, ενώ στην πραγματικότητα τρέχει στα 550Mhz. Αλλά το fanboyλίκι σου και ο φανατισμός σου σε τυφλώνουν.

Ξεκόλλα το μυαλό σου φίλος. Καλό θα σου κάνει.

Κι όμως το site έχει δίκιο διότι τα specs του PS3 άλλαξαν λίγους μήνες πριν το λανσάρισμα και πιο συγκεκριμένα έπεσε κατά δέκα τοις εκατώ ο χρονισμός της GPU και της system RAM.

Το θέμα με τη GPU όμως είναι ότι πρόκειται, έτσι κι αλλιώς, για υποχρονισμένη 7900. Φυσικά δεν είναι άθλια αλλά είναι λυπηρό το ότι μπήκε ως afterthought όταν ο Kutaragi κατάλαβε ότι ήταν πολύ νωρίς για να βάλει δεύτερη CPU να κάνει τη δουλειά της GPU.

demollyon
18-06-07, 03:39
Κι όμως το site έχει δίκιο διότι τα specs του PS3 άλλαξαν λίγους μήνες πριν το λανσάρισμα και πιο συγκεκριμένα έπεσε κατά δέκα τοις εκατώ ο χρονισμός της GPU και της system RAM.

Το θέμα με τη GPU όμως είναι ότι πρόκειται, έτσι κι αλλιώς, για υποχρονισμένη 7900. Φυσικά δεν είναι άθλια αλλά είναι λυπηρό το ότι μπήκε ως afterthought όταν ο Kutaragi κατάλαβε ότι ήταν πολύ νωρίς για να βάλει δεύτερη CPU να κάνει τη δουλειά της GPU.

Φίλος, μια διόρθωση. Στην ουσία ο RSX είναι 7800 και όχι 7900. Όσον αφορά την συχνότητα, είμαι θετικός, στο ότι παραμένει στα 550 MHz. Πάντως αν έχεις εσύ κάποιο άλλο link που να λέει πως είναι στα 500, θα ήθελα να το δω. Δυστυχώς, στο επίσημο site του Playstation δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την GPU.

ikonsgr
18-06-07, 09:06
Νομίζω ότι το μεγάλο μερίδιο ευθύνης υψηλού κόστους του ps3 το έχει η ενσωμάτωση του blu ray dvd και όχι τόσο ο cell. Βέβαια οσο περνάει ο κειρός το κόστος θα πέφτει, αλλά κατα τη γνωμη μου η sony βιάστικε πολύ να "σπρώξει" το blu ray.Θα μπορούσε τολάχιστον τα 1-2 πρώτα χρονια να βγάζει το ps3 με απλό dvd drive (χωρίς ουσιαστικά να ζημειωθέι σε τίποτα αφού ακόμα και τώρα η συντριπτική πλειοψηφεία ταινιών όπως και παιχνιδιών χρησιμοποιούν dvd,και οχι blu ray) και ΠΟΛΥ χαμηλότερο κόστος, και οταν η αγορά και οι συνθήκες το επέτρεπαν να το έβγαζε και με blu ray. Με 2 λόγια έκανε μία επένδυση πολύ νωρίς για το τίποτα, χάνωντας μεγάλο μερίδιο αγοράς και ξαναβάζωντας στο παιχνίδι την nintendo.

anon
18-06-07, 10:24
συμφωνώ, αλλά η χρήση του blueray κρύβει επίσης και άλλη μια επιλογή. Στο να κάνει τεχνικά ακατόρθωτο και οικονομικά ασύμφορη την πειρατία των παιχνιδιών της. Δεν αρκεί να πέσει η τιμή της κονσόλας ώστε να αρχίσει να περπατάει. Οταν κάθε παιχνίδι κοστίζει 60+ ευρώ (και ξέρουμε ότι πάνω απο το 50% το παίρνει η Sony), αυτό σημαίνει ότι ως κονσόλα παραείναι ακριβή συνολικά.

ikonsgr
18-06-07, 11:53
συμφωνώ, αλλά η χρήση του blueray κρύβει επίσης και άλλη μια επιλογή. Στο να κάνει τεχνικά ακατόρθωτο και οικονομικά ασύμφορη την πειρατία των παιχνιδιών της. Δεν αρκεί να πέσει η τιμή της κονσόλας ώστε να αρχίσει να περπατάει. Οταν κάθε παιχνίδι κοστίζει 60+ ευρώ (και ξέρουμε ότι πάνω απο το 50% το παίρνει η Sony), αυτό σημαίνει ότι ως κονσόλα παραείναι ακριβή συνολικά.
Mε τετοιες "λογικές" θα το κλείσει το μαγαζι η sony! Χωρίς καθόλου πειρατία και με το μεγάλο κόστος της κονσόλας ΔΕΝ έχεις πωλήσεις => μικρότερη υποστήριξη απο game houses + μεγάλο κόστος παιχνιδιών=>ακόμα λιγότερες πωλήσεις παιχνιδιών. Αρα με τη λογική της sony, ουτε κονσόλες πουλάει, και ακόμα περισσοτερο, ουτε παιχνίδια! :)
Αν όμως έβγαζε το ps3 με απλό dvd=> φτηνότερη κονσόλα+ πειρατία, θα πουλούσε ΠΟΛΥ περισσοτερες κονσόλες => μεγάλη υποστήριξη απο game houses + μικρό κόστος παιχνιδιών=>περισσοτερες πωλήσεις παιχνιδών . Πιστευω ότι έτσι, έστω και με την ύπαρξη πειρατίας, λόγω του ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΚΟΝΣΟΛΩΝ+φτηνότερων original παιχνιδιών ΣΙΓΟΥΡΑ θα πωλούσε ΠΟΛΥ περισσοτερα παιχνίδια!
Οσο και αν φαινεται παράδοξο, η πειρατία πολλές φορές δρα θετικά, διότι προσφέρει τον μεγάλο ογκο πωλήσεων μηχανημάτων ο οποιος με τη σειρά του ελκυει μεγάλο ογκο παραγωγής παιχνιδιών,που οσο και να "αντιγράφονται" πάντα θα πωλούνται σε μεγαλους αριθμούς και original. Πιστευω άλλωστε ότι η πειρατία προέρχεται ΚΥΡΙΩΣ από αυτούς που "δεν τα έχουν" και γι'αυτό αντιγράφουν,με το να κάνεις αδύνατη την αντιγραφη ΔΕΝ προκειται να υποχρεώσεις αυτούς που αντιγράφουν να αγοράσουν το παιχνίδι,αφού... "ουκ αν λαβεις παρα του μη έχωντος" :p !
Θέλετε απόδειξη? Δειτε τι πάταγο έκανε (και κάνει ακόμα) το ps2! ;) Και πούλησε σαν ζεστή τυρόπιτα ως κονσόλα, και τεραστια και επικερδής αγορα παιχνιδιών υπήρξε, παρα την εκτεταμένη πειρατία και τα ...chipώματα! :lol:
Η sony προτίμησε να "ευνουχήσει" και να "καπελώσει" τελειως την αγορα software για το ps3 με αποτέλεσμα να μην το αγοράζει κανένας!
Μυαλό αυτή η sony ποτε θα βάλει? :) Eκτός και αν αποφάσισε από "consoles for the masses" να κάνει το ps3: "console for the classes"! ;)
Kάτι σαν porche cayene αλλά σε κονσόλα! :)

nEC
18-06-07, 14:09
“ One very fast central processor would be preferable. I don't think all programmers have the ability to program two CPUs — most can only get about one-and-a-half times the speed you can get from one SH-2. I think that only one in 100 programmers are good enough to get this kind of speed [nearly double] out of the Saturn. ”

—Yu Suzuki reflecting upon Saturn Virtua Fighter development

Νομίζω αυτό τα λέει όλα...

Yaponvezos
18-06-07, 15:09
Αυτό τα λέει όλα για την εποχή που ειπώθηκε... Από τότε έχουν περασει δέκα χρόνια και βάλε.

Yaponvezos
18-06-07, 15:34
Φίλος, μια διόρθωση. Στην ουσία ο RSX είναι 7800 και όχι 7900. Όσον αφορά την συχνότητα, είμαι θετικός, στο ότι παραμένει στα 550 MHz. Πάντως αν έχεις εσύ κάποιο άλλο link που να λέει πως είναι στα 500, θα ήθελα να το δω. Δυστυχώς, στο επίσημο site του Playstation δεν αναφέρει λεπτομέρειες σχετικά με την GPU.

Για το χρονισμό μιας δεν μπόρεσα να εντοπίσω πηγή σε μικρό χρονικό διάστημα, αποσύρω το σχόλιο. Ωστόσο θυμάμαι ότι ο χρονισμός άλλαξε μεταξύ της πρώτης ανακοίνωσης και κυκλοφορίας. Μπορεί να αντί να έπεσε στα 500 να έπεσε στα 550 από ψηλότερα.

Δεύτερον, η RSX είναι G71 και όχι G70 άρα πρόκειται για 7900 σε μικρότερο die.

demollyon
18-06-07, 16:06
Δεύτερον, η RSX είναι G71 και όχι G70 άρα πρόκειται για 7900 σε μικρότερο die.

Αν είσαι 100% σίγουρος, τότε πάω πάσο...;)

strider
18-06-07, 16:15
Η Sony έκανε έρευνα της αγοράς και έιδε ότι το PS3, που απευθύνεται σε παιδιά/άτομα 12+ μπορεί να κοστίζει 650 ευρώ (ένα χαρτζηλίκι της ημέρας δηλαδή), να έχει παιχνίδια Gore, να παίζει σε Plasma 46" (το κάθε παιδί έχει μία, και αν δεν έχει θα πάρει μια Bravia με 5.000 ευρούλια).
Επίσης θεωρεί ότι χειριστήρια σαν της Nintendo είναι χαζομάρες, ενώ το δικό της (τεχνολογίας 20 χρόνων) είναι super.

mrsaccess
18-06-07, 20:21
Τα Playstation απευθύνονται σε παιδιά; Δεν το νομίζω! Άνοιξε οποιοδήποτε αντρικό περιοδικό να το διαπιστώσεις και μόνος σου! ;)

A_gamer
18-06-07, 20:37
Τα Playstation απευθύνονται σε παιδιά; Δεν το νομίζω! Άνοιξε οποιοδήποτε αντρικό περιοδικό να το διαπιστώσεις και μόνος σου! ;)

Ή κοίτα στο folding section του adslgr.:lol:

strider
19-06-07, 00:13
Τα Playstation απευθύνονται σε παιδιά; Δεν το νομίζω! Άνοιξε οποιοδήποτε αντρικό περιοδικό να το διαπιστώσεις και μόνος σου! ;)

Θα κοιτάξω το Playboy να δω διαφήμιση.... :oops:
Άντε, το διόρθωσα :p

mrsaccess
19-06-07, 00:21
Μην ψάχνεις για διαφημίσεις, διάβασε καλύτερα τα άρθρα. ;)
Συνοπτικά: αν δεν έχεις playstation στο σαλόνι σου και δεν μαζεύεσαι τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα με τους κολλητούς σου για playstation δεν είσαι άντρας! :roll: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.