PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΕΧΗ DISCONNECT ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ



code19
16-06-07, 13:52
Πριν απο 10 μερες περιπου εγινε η αναβαθμιση απο 2Mbps σε 8.ολα καλα μεχρι εδω.
εχω παρατηρησει οτι οποτε με παιρνουν ή παιρνω τηλεφωνο,με το που το κλεινω ξεσυγχρονιζεται το dsl,σαν να κλεινω το ρουτερ ας πουμε.το ρουτερ ειναι σατζεμ 1500wg.φιλτρακια υπαρχουν κανονικα.
καμμια ιδεα;

sdikr
16-06-07, 14:37
Μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις τα φίλτρα, μιας και σε αλλάξανε dslam

code19
16-06-07, 14:47
χρειαζεται κατι πιο εξειδικευμενο η τα κλασσικα φιλτρακια;

sdikr
16-06-07, 14:51
τι φιλτρά έιχες μέχρι τώρα;

code19
16-06-07, 14:52
εχω ενα zyxel , κ το μαμισιο της οτενετ

kr_mountain
23-06-07, 07:52
Και σε μένα τα ίδια. μετα την αναβαθμιση σε 4Mbps μόλις με καλούν στο τηλ. ξεσυγχρονίζει η γραμμή. Το δίνω βλαβη εδω και 5 μέρες .Απο οτε μου είπαν η γραμμή είναι οκ, ενώ για οτενετ το θέμα δεν εχει κλείσει. Επίσης παρατηρώ A)ότι κατά περιόδους το λαμπάκι dsl είναι οκ και κόκκινο το λαμπάκι ιντερνετ. (linksys router AG241 V2) B) απο την αναβάθμιση και μετά το down noise margin απο 10-12 που ήταν πριν έχει πάει 6 και πολλές φορές 4, ενώ η γραμμή συγχρονίζει πολλές φορές 3,6 ή 3,7 και όχι 4096.

Καμμία ιδέα?????????
Ευχαριστώ.


υγ δεν έχω κάνει καμμία αλλαγή στη συνδεσμολογία

DaveMurray
23-06-07, 18:50
και εγώ τα ίδια, όποτε παιρνω τηλ η με παιρνουν και κλείω το τηλ η καλώ τον αριθμώ πεφτει το dsl... 8mbits και εγω στο DSLAM Nίκαιας, τα φιλτράκια είναι μια χαρά τοποθετημένοι, είναι καινούργιοι, η σύνδεση του εξοπλισμού σωστή, (οταν είχα 2mbit η και μικρότερες ταχύτητες, αυτό το ελεινό και παράξενο φαινόμενο δεν υπήρχε). Πήρα 121,134, 1242 και μου είπαν ολα οκ απο εμάς, κοιταξε τα φιλτράκια. απάντησα οτι τα φιλτρακια είναι απο adsl+2 ρουτερ, είναι καινούργια με τον τερματικό εξοπλισμό σωστά τοποθετημένο και μου απάντησαν "δυστηχώς δεν έχουμε κάποια ενημέρωση η λύση)

Να χαρώ εγώ επιχείρηση... τεχνογνωσία γράψατε ΜΗΔΕΝ!

kr_mountain
23-06-07, 19:10
Επειτα απο νεο τηλ στην οτενετ θα στειλουν συνεργειο του οτε στο σπιτι. Μετα απο ελεγχο στο dslam ειναι οκ και απο το ελεγχο στο κεντρο απο οτε επισης οκ. Αρα αναμενουμε το συνεργειο. :clap:

DaveMurray
24-06-07, 18:22
η χρυσή κότα δεν γενά χρυσά αυγά στους απλούς θνητούς... και εγω τους φώναξα, είδαν οτι όλα ήταν τοποθετημένα σωστά, μου είπαν μας συγχωρείτε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, είστε μια χαρά" και έφυγαν, και το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει...

Papados
26-06-07, 11:44
@iptv
Για connect μόνο κατά την διάρκεια τηλεφωνημάτων γνωρίζεις κάτι?

Equilibrium1981
28-06-07, 19:23
Καλησπέρα....βασικά εάν το noise margin ή SNR margin είναι κάτω από 9db υπάρχουν προβλήματα με αστάθεια συνχρόνισμού στο modem.Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να δεί ο ΟΤΕ την γραμμή....

Papados
29-06-07, 13:15
Καλησπέρα....βασικά εάν το noise margin ή SNR margin είναι κάτω από 9db υπάρχουν προβλήματα με αστάθεια συνχρόνισμού στο modem.Σε αυτές τις περιπτώσεις καλό είναι να δεί ο ΟΤΕ την γραμμή....

Και πόσο καιρό πρέπει να παρακαλάμε τον ΟΤΕ για να δει την γραμμή μας (ιδίως όταν δεν μας παρέχει καμία από τις δύο υπηρεσίες (voice & data))

code19
29-06-07, 18:13
καινουρια φιλτρακια τοποθετηθηκαν, ξεσυγχρονισμος παραμενει...μια λυση που εχω βρει ειναι να παρακαλαω να μην με περνουν τηλ...

kr_mountain
29-06-07, 21:21
καινουρια φιλτρακια τοποθετηθηκαν, ξεσυγχρονισμος παραμενει...μια λυση που εχω βρει ειναι να παρακαλαω να μην με περνουν τηλ...

Δες λιγο τα στατιστικα του router σου. (noise margin-attenuation-transmit power) Αν εισαι σε μεγαλη αποσταση απο το dslam γενικα υπαρχουν προβληματα συγχρονισμου, οσο πιο μεγαλη ειναι η ταχυτητα. Σ αυτη την περιπτωση και ο οτε δε μπορει να κανει κατι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.