PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιο ειναι το αγαπημενο σας ποτο?



Σελίδες : [1] 2 3

gravis
16-06-07, 21:25
Συνεχιζουμε με μια επικαιρη ερωτηση και λογο καλοκαιρου φυσικα, ποιο ειναι το αγαπημενο ποτο που συνηθως παραγγελλετε εξω?:drunk:

esquellot
16-06-07, 21:26
vodka & blue curação

hemlock
16-06-07, 21:27
Αναλογα την περιπτωση ,τη συνοδεια,το μαγαζι...
Straight jack daniels, ursus rotter μεχρι και μπυρες με σφηνακια cuervo (1 προς 2 η αναλογια τους)...:p

Corto
16-06-07, 21:33
Ξανθό ρούμι (άνω των 7 ετών) με tonic και 2 σταγόνες Agostura. Δυστυχώς δεν υπάρχουν στο εμπόριο καλά ρούμια πια -όπως το Pampero- και ρούμι σήμερα λέγεται μια αηδία υπό το όνομα Havana Club που το πίνουν τύποι με περισπούδαστο ύφος σαν να μεγάλωσαν τον Φιντέλ στα πόδια τους.

:p

AddictedToChaos
16-06-07, 21:34
Black Tooth Grin :mrgreen:

hemlock
16-06-07, 21:36
Black Tooth Grin :mrgreen:
Α, δε πινεις μπυρα?:shock::blink:
Τι σοϊ Metalhead εισαι...:p

AddictedToChaos
16-06-07, 21:37
Α, δε πινεις μπυρα?:shock::blink:
Τι σοϊ Metalhead εισαι...:p

Τα αυτονόητα δεν τα αναφέρουμε καν :p

nikosl
16-06-07, 21:39
κάτι ελαφρί λόγω ζέστης, συνήθως τζιν τονικ...

stavpal
16-06-07, 21:47
νερό...

Corto
16-06-07, 21:54
νερό...

απαπαπαπα.... σκουριάζεις από μέσα :p

manoulamou
16-06-07, 21:57
Ζεστη και αλκοολ δεν συμβιβαζονται...:nono:
Για τις αλλες εποχες το δικο μου αγαπημενο απο μικρη ηταν
το βαρελισιο κοκκινελι απο γνωστο παραγωγο
ή εαν βρω τωρα βιολογικο πχ Μπουταρη ή Σαντορινης Χατζηδακη:oneup:

lamesaint
16-06-07, 21:58
κρασί, ούζο/τσίπουρο, ουίσκυ

Corto
16-06-07, 22:00
κρασί, ούζο/τσίπουρο, ουίσκυ

Όλα μαζί ή χώρια? Please specify :whistle:

mich83
16-06-07, 22:02
Tequila κίτρινη, κατα προτίμηση Heradura ή Olmega.

Τον χειμώνε σκέτη με πάγο, το καλοκαίρι σε κοκταίηλς (σανράιζ, μαργαρίτα, ηλεκτρική λεμονάδα κ.λ.π) :oneup:

mich83
16-06-07, 22:04
Ζεστη και αλκοολ δεν συμβιβαζονται...:nono:




Ένα Bacardi breezer ή μια tequila sunrise είναι ό,τι πρέπει κάτω από τον καυτό ήλιο στη παραλία :twisted:

lamesaint
16-06-07, 22:29
Όλα μαζί ή χώρια? Please specify :whistle:

χαχα! σωστός! αναλόγως πόση ώρα και από που ξεκινάει η βόλτα ή πόσο κρατάει η βόλτα. πάντως είναι με σειρά προτίμησης (αυτόν τον καιρό, μετά μπορεί να αλλάξω γνώμη :p )

gravis
16-06-07, 22:38
coca-cola Κανεις? O εθνικος χορηγος μας :p

kyrnikos
16-06-07, 22:46
Ανάλογα με την περίσταση :

Μπύρα (αμστελ μπουκάλι ή χαινεκεν ντραφτ) ή
Γκορντονς με τονικ και μισό στημένο λεμόνι ή
Φέιμους με σόδα .

και που και που μερικά σφηνάκια σμιρνοφ νορντικ μπερι .

gallahant
16-06-07, 23:48
Southern comfort με πάγο.

Τώρα το καλοκαίρι μπύρα, μόνο Carlsberg :oneup:

Alex_Oz
16-06-07, 23:51
Famous ή Martini ανάλογα με τα κέφια και τη ζέστη :p

nnn
17-06-07, 00:23
Vodka πάγο και μια φέτα λεμόνι.

WAntilles
17-06-07, 00:28
Παγωμένο νερό.

Giorgos18
17-06-07, 00:52
Αν εχω φαει και κανει ζεστη πινω μπυρα.Αλλιως τιμαω την Jose Cuervo(κιτρινη παντα)

contime
17-06-07, 01:15
Ένα Bacardi breezer ή μια tequila sunrise είναι ό,τι πρέπει κάτω από τον καυτό ήλιο στη παραλία :twisted:
Θα προσεθετα και smirnof ice ;)

Παγωμένο νερό.
Θα παθουν τα λαιμα σου...Να το ζεσταινεις στο στομα πρωτα και μετα να το καταπινεις...:p:lol:

Τωρα το καλοκαιρακι κυριως μπυριτσες amstel, heiniken, lusifer
Aπο ποτα ursus κοκκινη με sprite ή λευκη με πορτοκαλι, σαμπουκα μαυρη με παγο, σαμπουκα λευκη με πορτοκαλι.:oneup:

manoulamou
17-06-07, 20:04
Ένα Bacardi breezer ή μια tequila sunrise είναι ό,τι πρέπει κάτω από τον καυτό ήλιο στη παραλία :twisted:

Και μετα βουρ στην θαλασσα ή ακομη καλυτερα στην χλωριωμενη πισινα:p........
για να χουν δουλεια οι ναυαγοσωστες και οι τελεταρχες:twisted:

http://www.souroti.gr/uploaded/gallery/b/syskeyasies_ydor.jpg

Gordito
17-06-07, 20:06
Beer

Tequilla Yellow Straight

Garry
17-06-07, 20:53
Αναλόγως την ώρα Mojito, Space, Carib, Milkshake cookies, παγωμένο Voss (http://www.vosswater.com/), Φραπέ, Freddo Cappuccino,Daiquiri καρπούζι.

johnkall69
17-06-07, 20:56
Sambuca πάντα!

k_koulos
17-06-07, 20:58
απο μαλτ, τα πάντα ..... :lol:

απο burbon μόνο JD

από λοιπά κανά gin-λεμόνι δίπλα στο κύμα το μεσημεράκι

απο μπύρες μόνο τις παγωμένες

απο κρασί μόνο μοσχοφίλερο [παραγωγή γαρ]

λοιπά κανά τσιπουράκι κατά τις 10 για το καλό στο καφενείο, και κανα ουζάκι αν το τραβάει ο μεζές....

ε αν ξέχασα κάτι επανέρχομαι :lol:


α το νερό μην το πίνετε σκέτο θα σκουριάσουν τα συκώτια σας:rofl:

stavpal
17-06-07, 21:03
ειδικά αυτές τις μέρες με την ζέστη πίνω πάνω από 2.5 λίτρα Η2Ο την ημέρα

hulkmania
17-06-07, 21:22
μια pina colada το καλοκαιρακι ειναι οτι πρεπει...δοκιμαστε ανεπιφυλακτα.
οσο για μπυρες μια corona με μια φετα λεμονι και φυστικια με αλατι.:worthy:

KLG
17-06-07, 22:07
τζιν, προχτές δοκίμασα και την πατέντα.

Α pint of quadruple gin and tonic.

Με κοίταξε περίεργα αλλά τελικά μου το σέρβιρε. :p

Kατά τα άλλα καλό το τζιν, ακόμα καλύτερο με τόνικ -κατεβαίνει αστραπιαία- αλλά είναι το ποτό της 40άρας αγγλίδας που δουλεύει στα boots και είπε να αφήσει το ζώο τον άντρα της με τα τατουαζ να βγεί με τα άλλα ζώα να πάνε στη pub, και αυτή την πέφτει στα κλαμπάκια με άλλες φίλες της και χτυπάνε μεσόγειακούς τύπους :lol: :lol:

Για αυτό ζητάμε ένα διπλό/τριπλό τζιν με λιγο τονικ, αλλά επειδή στα bars πρέπει να ελαχιστοποιούμε την επικοινωνία οδηγούμαστε στο..... :

Φυσικά Guinness, και οτιδηποτε φτηνό lager σε προσφορά πουλάει το ψιλικατζίδικο.

Μπορούμε να κόροιδεύουμε όσους έχουν αστείες προτιμήσεις?

southern comfort :lol: :lol: :lol:

k_koulos
17-06-07, 22:11
οσο για μπυρες μια corona με μια φετα λεμονι και φυστικια με αλατι.:worthy:

κορονα με λεμόνι, σαν να λέμε κάτι παγωμένο, με μπουρμπουλήθες/ανθρακικό και για άρωμα λεμόνι απο την φέτα......

τελικά θα πιώ το νερό που λέγαμε...:down:

hulkmania
17-06-07, 22:19
κορονα με λεμόνι, σαν να λέμε κάτι παγωμένο, με μπουρμπουλήθες/ανθρακικό και για άρωμα λεμόνι απο την φέτα......

τελικά θα πιώ το νερό που λέγαμε...:down:

ακριβως καλοκαιρακι ειναι τι θα πιεεις?paulaner???

mich83
17-06-07, 22:26
ακριβως καλοκαιρακι ειναι τι θα πιεεις?paulaner???


Paulaner Weiss :worthy:

pan05
17-06-07, 22:32
Παγωμένη μπύρα και τα μυαλά στα μίξερ :drunk:

nmavro73
17-06-07, 23:01
Stolisnaja με στιμένο λεμόνι και πάγο από ποτά.
Για μπύρα τώρα δυσκολεύομαι να διαλέξω. Fischer αλσατίας, La trappe quadruppel και γενικά από μπύρες δοκιμάζουμε!!

k_koulos
17-06-07, 23:02
sol αν θες πραγματικά καλοκαιρινη μπύρα, η δεν ξέρεις την θεά απο το μεξικό;


και για μπύρες ένα blog, (http://greeksforbeer.blogspot.com/) [ουδεμία σχέση έχω με το εν λόγω blog, αν ξέρετε κάτι καλύερο εδώ είμαστε!]

hulkmania
17-06-07, 23:46
τι να σου πω τωρα να κατσουμε να πουμε για μπυρες τι ξερω και τι δεν ξερω?προσωπικη αποψη ειπα εγω γουσταρω corona..γουστα ειναι αυτα.πιες εσυ την sol σου να πιω κι εγω την corona μου να τελειωνουμε.

manoulamou
18-06-07, 10:29
Δεν ηθελα να το παιξω manoulasas με το νερο
και βεβαια δεν απαγορευεται να πινετε αλκοολ ιδιως τα βραδακια
εκτος εαν προκειται να οδηγησετε!!!
Απλα για να δροσιστει εσωτερικα ο οργανισμος πρεπει ολη την ημερα
να καταναλωνετε πολυυυυ νερο ειτε σκετο ειτε σε φυσικους φρεσκους χυμους...:)

RyDeR
18-06-07, 18:11
Συνήθως απο ποτά είμαι μεταξύ: Ursus - Ursus & Sprite - Malibu & χυμ. ανανά - Amareto & sprite/cola.

Απο σφηνάκια πάμε σε λευκή Tequila ή μάυρη Sambuca. Και με τα σεϊκερ κατι γίνεται... kamikaze.

Μπύρες ΔΕΝ πίνω!

Αυτά...

lou.nick
18-06-07, 18:45
Από malibu για να συμπληρώσω τον πιτσιρικά καλό είναι και με sprite. Αρκετά καλοκαιρινό το malibu δεν λέω. Γενικά ότι έχει αλκοόλ, ο καλός ο μύλος που λένε. Τώρα που έχει ζέστη μπύρες γενικά, με μία ιδιαίτερη προτίμηση στης πικρές-δυνατές. Καμιά vodka, στο χαλαρό όμως με πολύ πάγο, ευχαρίστως. Άλλο άλλο άλλο.... :hmm: Ότι έχει στην τελική! :p

Spanos
18-06-07, 19:18
Aπο ότι είδα και εκτός απο λίγους η πλειοψηφία δεν έχει καμμια σχέση με ποτά. Βέβαια αυτό είναι λίγο πολύ αναμενόμενο σε ένα τεχνολογικό φόρουμ αφού οι περισσότεροι αφιερώνουν τον περισσότερο χρόνο τους μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή.

Λοιπόν για να περάσουμε στο θέμα, το μόνο ποτό που πίνω εδώ και χρόνια είναι ουίσκι με πάγο και λίγο νερό μέσα πάντα σε επιλεγμένα μαγαζιά αφού συνήθως τα ποτά είναι μπόμπες και γιαυτό το λόγο αποφεύγω ποτά με κόκες, χυμούς κλπ γιατί κρύβουν τη γεύση. Ποτά με γλυκαντικές ουσίες και όλα αυτά που κυκλοφορύν σε μπουκαλάκια (Rigo, Breezer κλπ) κατά τη γνώμη μου δεν είναι ποτά και απευθύνονται κατα κύριο λόγο σε εφήβους που το λαρύγγι τους δεν αντέχει την πραγματική γέυση ενός κανονικού ποτού (Ουίσκι, Βότκα, Τζίν, Τεκίλα κλπ)

mich83
18-06-07, 19:24
Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι έφηβος ή όχι. Έχει να κάνει με το αν θέλεις κάτι δυνατό η κάτι ελαφρύ και δροσιστικό. Προσωπικά το απογευματάκι με ντάλα ήλιο τα μπριζεράκια τα βρίσκω υπέροχα. Ενώ το βράδυ της tequila (gold πάντα) της δίνω και καταλαβαίνει. Και δυστυχώς δεν είμαι έφηβος πλέον.

hayzel
18-06-07, 19:27
Olmega κίτρινη με λίγο πάγο και μια φέτα πορτοκάλι :oneup:

Spanos
18-06-07, 19:33
Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι έφηβος ή όχι. Έχει να κάνει με το αν θέλεις κάτι δυνατό η κάτι ελαρφρύ και δροσιστικό. Προσωπικά το απογευματάκι με ντάλα ήλιο τα μπριζεράκια τα βρίσκω υπέροχα. Ενώ το βράδυ της tequila (gold πάντα) της δίνω και καταλαβαίνει. Και δυστυχώς δεν είμαι έφηβος πλέον.

καλά εντάξει αλλο το να ξεκινάς απο το απόγευμα κάτι το οποίο συνήθως συμβαίνει στις διακοπές ή σε καμμιά παραλία που διαθέτει και μπάρ πλησίον :p

lou.nick
18-06-07, 19:50
Aπο ότι είδα και εκτός απο λίγους η πλειοψηφία δεν έχει καμμια σχέση με ποτά.

Αυτό από που το συμπεραίνεις; Το γεγονός ότι κάποιος πίνει διαφορετικά πράγματα απ' ότι εσύ δεν τον κάνει άσχετο. Στο κάτω κάτω γούστα είναι αυτά. Το μόνο που χρειάζεται κανείς είναι να καταλαβαίνει πότε είναι μπόμπα ή όχι. Προσωπικά που πίνω vodka καταλαβαίνω συνήθως αν είναι καλή ή κακή (σ' αυτό βοηθάει ότι την πίνω σκέτη). Αν μου δώσεις whiskey που δεν πίνω τόσο συχνά πιθανώς να μην καταλάβω. Γενικά δεν έχω εντρυφήσει στο whiskey ακόμα αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και να βρω κάποιο που να μου ταιριάζει.

pakitis
18-06-07, 20:03
corona κλασσικα ;)

tetou
18-06-07, 21:34
Ursus Rotter και (όχι και τόσο) Absolut Ruby Red

hulkmania
18-06-07, 21:44
εχω παρατηρησει γενικοτερα παντως και απο συζητησεις με διαφορους φιλους οτι οταν η κουβεντα αρχιζει να περιστρεφεται γυρω απο το ποτο παντα καποιοι εχουν την ταση να το παιξουν εξυπνακηδες και ξερολες στο συγκεκριμενο ζητημα.ποιος ο λογος?τι αν ο ενας πινει το χ ποτο τι αν ο αλλος το ψ?ασε που κοκορευονται αρκετοι για το ποσο μπορουν να κατεβασουν(πω πω κατορθωμα...:rofl:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.