PDA

Επιστροφή στο Forum : Κυριοι........την βοήθεια σας παρακαλω......



soichiro
17-11-04, 17:13
...κατ'αρχην θα ηθελα (ως νεος) να χαιρετησω ολο το forum....

Ειληκρινα δεν ξερω πως εμπλεξα.....

Εχω adsl συνδεση στα 512kbs και στις 2/11 εκανα αιτηση αναβαθμισης της γραμμης μου σε 1024kbs (συνδεση/τηλεφωνικη γραμμη).
Η αλλαγη πραγματοποιηθηκε στις 5/11 και απο τοτε δεν εχω internet.....
Μερικα στοιχεια που ισως βοηθεισουν,περιοχη Δαφνη,Modem alcatel speedtouch 510,δεν εκανα καμια αλλαγη στα settings του modem ή του Υ/Π.
Μετα απο αλλεπαληλες τηλεφωνικες και γραπτες επικοινωνιες ελαβα ενα τηλεφωνημα απο καποιον κ.Γκορο διευθηντη του τμηματος υποστιριξης της οτενετ.
Ευγενεστατα ο κ.Γκορος μου εξηγει οτι η γραμμη που ζητησα δεν μπορει να λειτουργηση γιατι ειμαι μακρια απο καποιο κεντρο και η τηλεφωνικη γραμμη δεν μπορει να ταλαντωθει σωστα αρα πρεπει να επανελθω στην 512kbs ταχυτητα και μολις η οτενετ ή ο οτε θα μου προσφερουν την ταχυτητα που επιθυμω....

Κανω αλλαγη ταχυτητας 11/11 αλλα και παλι δεν βλεπω internet.

Μερικα αξιοπεργιεργα πραγματα.Οσο καιρο ειχα την 1024 δεν μπορουσα να "σερφαρο" αλλα ειχα yahho messanger ή kazzaa εστω και σε χαμηλη ταχυτητα,μπορουσα να παιξω και παιχνιδια Online με αρκετα καλη ταχυτητα.
Με τον φοβο οτι καποιο προβλημα εχει ο υπολογιστης μου,εφερα αλλους 3(τρεις) και δυο διαφορετικα modem αλλα τιποτα...

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να συνδεομαι με otenet,να μπορω να κανω Ping και να μην εχω καμια απωλεια,να χρησημοποιω messanger ή p2p ή online games και να μην μπορω να δω ενα site.

Φυσικα και εχω αναγγηλη βλαβη στο 121 για την τηλεφωνικη μου γραμμη αλλα ματαια γιατι και ο οτε αλλα και η οτενετ βλεπουν οτι η γραμμη μου ειναι "καλη".Τωρα που μετετρεψα την γραμμη παλι σε 512 δεν εχω πλεον τιποτα,ουτε τις προηγουμενες εφαρμογες που ειχα....

Εχω φτασει σε οριακο σημειο και κανενας δεν μπορει να μου πει με αξιοπιστια οτι εχω καποιο συγγεκριμενο προβλημα.


Οποιαδηποτε συμβουλη δεκτη και σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Kerl
17-11-04, 22:15
Σε πρώτη φάση θα ήτανε καλή ιδέα να συνδέσεις κάποιο modem που μπορεί να σου δείξει το noise margin της γραμμής (πχ κάποιο zyxel). Από εκεί και πέρα βεβαιώσου ότι όλες οι καλωδιώσεις του τηλεφώνου είναι εντάξει , κάλεσε και ηλεκτρολόγο αν χρειαστεί. Βεβαιώσου ότι το(α) καλώδιο δικτύου σου είναι εντάξει (ο ποιο απλός τρόπος είναι να τα αλλάξεις με δοκιμασμένα). Αν μπορείς ανέφερε τον τύπο του modem σου και σε κατάσταση βρίσκεται (συγχρονίζει με dslam / δεν συγχρονίζει , κάνει login στην OΤΕνετ)

b0fh
17-11-04, 23:42
Καλησπέρα και καλως ήρθες...
Αν κατάλαβα καλά (γιατί ομολογουμένως μπερδεύτηκα έτσι όπως τα έχεις γράψει) το πρόβλημα είμαι με το web browsing..
Με τον ISP σου τι έχετε δοκιμάσει; Απο τη στιγμή που έκανες τη γραμμή σου 1024 σαφώς και δεν χρειαζόταν να αλλάξεις ρυθμίσεις στο router σου (encapsulation, vpi/vci & authentication παραμένουν τα ίδια και αυτά χρειάζεσαι ουσιαστικά) μιας και ούτως ή άλλως ο ΟΤΕ σου κάνει shut την πόρτα για να σου αλλάξει ταχύτητα.
Τώρα αν λοιπόν, όπως προανέφερα, κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι οτι δεν βλέπεις ιστοσελίδες.. Τι ενέργειες κάνατε; Καμιά φορά τα προβλήματα λύνονται με τους πιό "χαζούς" τρόπους.

DNS κοιτάξατε;
Να δοκιμάσεις να δεις site με την ip address του αντί για το domain;
Traceroute κανείς; Και αν ναι μέχρι που βγαίνεις;
Telnet στην 80;
Με άλλον Browser έχεις δοκιμάσει;
Firewall (h/w or s/w) ή Antivirus;

Στην χειροτερότερη περίπτωση επικοινώνησε με το τμήμα συνδρομών κάποιου άλλου ISP και ζήτησε μια demo σύνδεση για να δεις αν το πρόβλημα επιμένει...

chatasos
18-11-04, 04:17
Αν δεν σου κάνει κόπο, για δοκίμασε τα παρακάτω σε κάποιο command prompt:



ping -l 100 -f www.cisco.com

ping -l 1400 -f www.cisco.com

ping -l 1472 -f www.cisco.com

ping -l 1474 -f www.cisco.com


Το -l είναι μικρό αγγλικό λάμδα.

soichiro
18-11-04, 12:00
...οτι τα εγραψα αρκετα μπερδεμενα...

Λοιπον...login κανει...ip εχω....ping κανει(google/otenet) και το τελευταιο ειναι οτι βλεπω με τον explorer το in.gr και μονο αυτο.

Εχθες δοκιμασα και εναν φορητο,με διαφορετικο καλωδιο και παλι τιποτα.....

Το firewall ειναι τον windows(XP/sp2) και antivirus ειναι το Norton 2005 (απενεργοποιημενο το Worm protection).

Εχω ελενξει βεβαια και τις συνδεσεις και τα καλωδια...αλλα ματαια....

Θα ξανα αναφερω οτι στις 5/11 το πρωι ειχα 512kbs και επιστρεφοντας απο την δουλεια μου την ιδια μερα ειχα 1024kbs,μην μποροντας να σερφαρο,να κατεβασω mail,να γινει update στο antivirus.Μπορουσα ομως να κανω ping,να στειλω mail,να εχω online games με καλο ping,να εχω yahoo messanger.

Αλλο explorer δεν εχω χρησημοποιηση αλλα απο την γραμμη μου συνδεθηκαν αλλοι τρεις διαφορετικοι υπολογιστες και βεβαια δεν εγινε τιποτα.

Απο την στιγμη που μετετρεψα την γραμμη μου παλι σε 512 δεν εχω τιποτα.Ειμαι συνδεμενος με το @ να ειναι πρασινο αλλα η συνδεση δεν ανταποκρινετε.

Δεν ξερω αν σας βοηθησα αλλα αυτα ειναι τα περισσοτερα που μπορω να πω.....
Το θεμα ειναι οτι εχω μπλεξει και ουτε ο οτε με βοηθαει αλλα ουτε και η οτενετ,καθως ο καθενας βλεπει οτι λειτουργειες τους ειναι σωστες.....

Σας ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για τον χρονο σας

PReD
18-11-04, 12:21
Soichiro???

O Soichiro Honda (Founder of Honda motor corporation) είσαι?

:P

Kerl, Και το speedtouch που έχει λέει Noise margin και attenuation και ότι θες.

soichiro
18-11-04, 12:52
Soichiro???

O Soichiro Honda (Founder of Honda motor corporation) είσαι?

:P

Kerl, Και το speedtouch που έχει λέει Noise margin και attenuation και ότι θες.



Soichiro???

O Soichiro Honda (Founder of Honda motor corporation) είσαι?


Ναι.... :D θα το ηθελα αλλα....
Παντος ασχολουμε με τις μοτοσυκλετες,μιας και δουλευω στον χωρο αυτο.....και φυσικα εχω 5 Honda μοτο και ενα Civic.....lol

PReD
18-11-04, 13:49
Ωραίος ο soichiro...

Hondakιας ε?

Και εγώ το ίδιο :D

Πάντως το όνομα του Honda ήταν Soihiro χωρίς c...

Αν φυσικά αναφέρεται το nick σου σε αυτόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.